آیا نظر وارن بافت نسبت به بیت کوین مانند نظر او درباره سهام شرکت‌های هواپیمایی تغییر خواهد کرد؟

آیا نظر وارن بافت نسبت به بیت کوین مانند نظر او درباره سهام شرکت‌های هواپیمایی تغییر خواهد کرد؟

وارن بافت در اقدام اخیر خود ثابت کرده است که می‌تواند دیدگاه خود را در خصوص یک موضوع تغییر دهد. بنا بر گزارش‌ها، این سرمایه‌گذار ثروتمند، بر خلاف اذعان به نگه‌داری سهام شرکت‌های هواپیمایی در این شرایط آشفته، ۴۰۰ میلیون دلار از این سهام را به فروش گذاشت. حتی بافت که علیه بیت کوین و تمام ارز‌های دیجیتال اظهار نظر کرده بود، نیز گاهی کم می‌آورد و عقیده‌اش را عوض می‌کند. سوال اصلی اینجاست، وارن بافتی که ثابت کرده می‌تواند در سایر سرمایه‌گذاری‌های خود تا این اندازه زیرکانه عمل کند، آیا در تغییر نظر او در ارتباط با بیت کوین امیدی هست؟

به گزارش بی‌این کریپتو، بر اساس بایگانی‌های کمیسیون بورس و اوراق بها‌دار آمریکا (SEC)، برکشایر هاتاوی (Berkshire Hathaway)، در روز‌های اخیر حدود ۳۹۰ میلیون دلار از سهام خود در شرکت‌های هواپیمایی را فروخته است. این شرکت که تحت مدیریت وارن بافت فعالیت می‌کند، ۲۰ درصد سهام خود را در شرکت هواپیمایی دلتا (Delta) و ۵ درصد از سهم‌های خود را در خطوط هواپیمایی ساوس‌وست (Southwest) فروخته است. اجرای محدودیت‌های سفر، لغو پرواز‌ها، استفاده از سرمایه‌های ذخیره‌شده توسط شرکت‌ها و درخواست‌های مبنی بر کمک بلاعوض دولت فدرال به کسب‌وکارها، پس از شیوع ویروس کرونا، همه و همه باعث شد تا شرکت‌های هواپیمایی سود خود را از دست بدهند؛ بافت نیز با مشاهده این وضعیت تصمیم به فروش بخشی از سهام‌ خود در این شرکت‌ها گرفت.

یک ماه پیش بود که بافت ادعا کرد، سهام شرکت‌های هواپیمایی را واگذار نخواهد کرد. او در مصاحبه‌ای با یاهو فایننس (Yahoo Finance) گفت:

من سهام شرکت‌های هواپیمایی را نخواهم فروخت.

شاید بافت با لغو بیش از هزار پرواز روزانه توسط ساوس‌وست وحشت‌زده شده یا شاید خبر مسافری که به دنبال کاهش تقاضا بر اثر ویروس کرونا، تنها مسافر پرواز واشنگتن به بوستون بود، به گوشش رسیده باشد که حالا مجبور شده دست به چنین اقدامی بزند. این اتفاق شاید پیامی قوی برای وارن بافت باشد.

ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که بافت، تمام سهام شرکت‌های هواپیمایی در سبد سرمایه‌گذاری خود را نفروخته است. از همین رو هنوز احتمال ضرر بیشتر وجود دارد؛ در نتیجه، ممکن است شاهد فروش بیشتر این سهام‌ها نیز باشیم.

با وجود این حجم از سرمایه‌ی آزاد‌شده، احتمالاً بافت به دنبال جایی دیگر برای سرمایه‌گذاری باشد. اگر او توانسته دیدگاه خود را در زمینه‌ی سهام تغییر دهد، شاید هنوز امیدی به اضافه شدن ارزهای دیجیتال به سبد سرمایه‌گذاری وارن بافت باشد. اما نباید یادمان برود که بافت پیش‌تر بیت کوین را «مرگ موش» خوانده بود.

در حالی که خطوط هوایی مانند دلتا و ساوس‌وست با سر رسید پرداخت بدهی‌های خود رو‌به‌رو شده‌اند، عملکرد اخیر بیت کوین موفق بوده است. شاید بیت کوین به نسبت ابتدای سال جاری میلادی افت کرده باشد؛ اما اکنون دوباره صدای زنگ ۷٬۰۰۰ دلار به گوش می‌رسد و رویداد هاوینگ تنها چند هفته با ما فاصله دارد. به علاوه، در سه ماهه دوم سال هستیم که معمولاً برای پادشاه ارزهای دیجیتال، دور‌ه‌ی خوبی است.

بافت پس از ملاقات اخیر خود با جاستین سان (Justin Sun)، به شبکه‌ی سی‌ان‌بی‌سی (CNBC) گفت که عقیده‌اش در ارتباط با ارزهای دیجیتال تغییر نکرده است. او در ماه فوریه (اسفند ۹۸) گفت:

ارز‌های دیجیتال اساساً ارزشی ندارند و هیج چیزی تولید نمی‌کنند.

او در اظهارنظری دیگر گفته بود که ارزهای دیجیتال نمی‌توانند چکِ سود سهام را برایتان حواله کنند.

با وجود تلاش‌های خطوط هوایی برای نجات یافتن و درخواست کمک از دولت‌ها، احتمالا سرمایه‌گذاران نباید انتظار سود سهام یا باز‌خرید سهام را در آینده‌ای نزدیک داشته باشند.

در واقع ممکن است ما هرگز شاهد این نباشیم که روزی بافت موضع خود را در برابر بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری تغییر دهد. بافت در ۸۹ سالگی، کاملاً در تصمیمات خود مصرانه عمل می‌کند و تنها در شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کند که مدل کسب‌و‌کار آن‌ها را درک کند. شاید گرگ ایبل (Greg Abel) و آجیت جین (Ajit Jain)، جانشینان احتمالی بافت در برکشایر هاتاوی، دیدگاه متفاوتی در این زمینه داشته باشند. تنها باید منتظر ماند و دید که آینده چه در چنته دارد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

3 دیدگاه
Tahamed
Tahamed
۴ سال قبل

اگه نظرش برگرده که خیلی به نفع ارزای دیجیتال میشه،چون سرمایه گذاریهای هوشمندانه ای کرده و خیلی از مردم ازش الگو برداری میکنن
همین سایت رو در نظر بگیرین ،چند تا دکتر داریم که تحلیلاشون بعضی مواقع درست در میاد و یه عده دنباله روشون شدن، حالا اینو بسطش بدین به دنیاو یه چهره سرمایه گذار موفق مثل وارن بافت