چرا عرضه بیت کوین محدود به ۲۱ میلیون واحد است؟

چرا عرضه بیت کوین محدود به ۲۱ میلیون واحد است؟

سقف عرضه بیت کوین ۲۱میلیون واحد است، به این معنی که تعداد واحدهای این ارز دیجیتال به ۲۱میلیون عدد محدود است و بیشتر از آن استخراج نخواهد شد. اما چرا ساتوشی ناکاموتو این عدد خاص را انتخاب کرده است؟ با کمک مقاله‌ای از سایت دیکریپت، دو احتمال را برای توضیح این مسئله بررسی خواهیم کرد.

مانند بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال، بیت کوین با اصل عرضه محدود طراحی شد. این یعنی تعداد بیت کوین‌هایی که می‌توانند وجود داشته باشند، حد مشخصی دارد.

درمورد بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو تعیین کرده است که نهایتاً فقط ۲۱میلیون واحد از این ارز دیجیتال وجود داشته باشد. برای سایر ارزهای دیجیتال، این سقفِ عرضه به‌شکل قابل‌ملاحظه‌ای متفاوت است. این طیف از ۱۸.۹میلیون واحد برای مونرو و دش شروع می‌شود و به ۱۰۰میلیارد واحد برای کوین‌هایی مانند ریپل و ترون می‌رسد.

ساتوشی با محدودکردن سقف عرضه و کاهش سرعت تولید بیت کوین، قصد داشت به افزایش ارزش بیت کوین در طول زمان کمک کند.

نظریه جایگزینی عرضه پول

تناسب واحدهای بیت کوین و مقدار پول موجود در جهان می‌تواند اصلی‌ترین دلیلی باشد که ساتوشی عرضه ۲۱میلیون واحدی را برای بیت کوین انتخاب کرده است.

بر اساس ایمیلی که ظاهراً بین ناکاموتو و مایک هرن (Mike Hearn)، یکی از مشارکت‌کنندگان در توسعه بیت کوین کور (Bitcoin Core)، ردوبدل شده است، ساتوشی استدلال کرده است که اگر ۲۱میلیون کوین برای استفاده در بخشی از اقتصاد دنیا وجود داشته باشد، ۰.۰۰۱ بیت کوین می‌تواند ارزشی معادل با ۱ یورو داشته باشد. این پیش‌بینی در سال ۲۰۱۳ و زمانی که قیمت بیت کوین برای اولین بار از مرز ۱,۰۰۰ یورو عبور کرد، به حقیقت پیوست. امروز، ۰.۰۰۱ بیت کوین برابر با ۸.۲۴ یورو است.

با اینکه در این ایمیل، ساتوشی قیمت بیت کوین را با یورو مقایسه می‌کند، یک حساب سرانگشتی نشان می‌دهد که او احتمالاً آینده بزرگتری برای بیت کوین متصور بوده است که علت انتخاب عدد حداکثر ۲۱میلیون را بهتر توضیح می‌دهد.

در زمان ایجاد بیت کوین، کل عرضه پول جهان تقریباً ۲۱تریلیون دلار بود. این عدد، که تحت‌عنوان عرضه پول «M1» شناخته می‌شود، از ارزش کل تمام پول‌های فیزیکی در جهان، از جمله پول نقد، سکه‌ها و چک‌های مسافرتی به دست آمده است.

اگر قرار باشد بیت کوین تنها ارز جهان و جایگزین تمام پول‌های M۱ شود، هر بیت کوین می‌تواند ارزشی معادل با ۱میلیون دلار داشته باشد. در این صورت، ازآنجاکه هر واحد بیت کوین از ۱۰۰میلیون ساتوشی تشکیل شده است، هر ساتوشی می‌تواند ۰.۰۱ دلار ارزش داشته باشد.

این واقعیت که این اعداد تا این اندازه مشابه هستند، اگر عمدی نباشد، اتفاق جالبی است.

نظریه تنظیم زمان استخراج بلاک

اگرچه نظریه جایگزینی عرضه پول M۱ احتمالاً منطقی‌ترین دلیل ساتوشی برای انتخاب عدد ۲۱میلیون به‌عنوان سقف بیت کوین است، توضیح ساده‌تر دیگری نیز وجود دارد.

با نگاهی به پارامترهای به‌کاررفته برای کنترل عرضه بیت کوین، مشخص می‌شود که عدد ۲۱میلیون بیت کوین، تضمینی برای استخراج بلاک‌ها در بازه‌های زمانی منظم (هر ۱۰ دقیقه) در این شبکه است. این رقم همچنین باعث می‌شود که با نزدیک‌شدن به سقف عرضه، میزان بیت کوین پرداخت‌شده به استخراج‌کنندگان در طول زمان کاهش یابد. همان‌طور که به نظر می‌رسد، پارامترهایی که ساتوشی تعیین کرده است، خواه‌ناخواه باعث ایجاد حداکثر ۲۱میلیون بیت کوین خواهد شد.

در حال حاضر، کد بیت کوین کور سختی استخراج را به‌گونه‌ای تنظیم می‌کند تا مطمئن شود که صرف‌نظر از میزان نرخ هش (hash rate) شبکه، به‌طور میانگین در هر ۱۰ دقیقه یک بلاک جدید استخراج می‌شود. براساس این ویژگی، در هر چرخه چهارساله، در مجموع ۲۱۰,۰۰۰ بلاک باید استخراج شود. پس از هر چهار سال، پاداش بلاک نصف می‌شود. در اولین چرخه، ۵۰ بیت کوین با استخراج هر بلاک تولید می‌شد. این میزان در سال ۲۰۱۲ به ۲۵ بیت کوین برای هر بلاک رسید و سپس در سال ۲۰۱۶، تا ۱۲.۵ بیت کوین برای هر بلاک کاهش یافت. پس از هاوینگ ۲۰۲۰ نیز، پاداش بلاک به ۶.۲۵ بیت کوین برای هر بلاک رسیده است.

اگر این جریان را ادامه دهید، متوجه می‌شوید که مجموع پاداش بلاک برای هر چرخه برابر با ۱۰۰ است. عددِ ۱۰۰ از محاسبه سری مربوط به مجموع تصاعد هندسی با جمله اول ۵۰ (a) و قدرنسبت ۰.۵ (r) به‌ دست آمده است. با ضرب این عدد در ۲۱۰,۰۰۰ بلاک برای هر چرخه، به عرضه حداکثر ۲۱میلیون کوین خواهید رسید. در تصویر زیر، جزئیات این محاسبات را ملاحظه می‌کنید:

چرا عرضه بیت کوین محدود به ۲۱ میلیون واحد است؟
تعداد کل بیت کوین‌های موجود

آیا سقف عرضه بیت کوین یک ژست فلسفی است یا محصول منطق ریاضی محض؟ پاسخ این پرسش را تنها ساتوشی ناکاموتو می‌داند و او هنوز راز این عدد ویژه را فاش نکرده است.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

13 دیدگاه
سید امیر حسین
سید امیر حسین
3 سال قبل

سلام خانم کاظمیان
شما در بالا گفتید “سقف عرضه بیت کوین ۲۱میلیون واحد است ... و بیشتر از آن استخراج نخواهد شد”
اما من در کتاب بلاک ها و زنجیره ها (اثر الجوشا جد مه یر و همکاران، ترجمه آقایان خیاط و آدرسی) عبارتی رو مشاهده کردم که واقعیتش دقیق نفهمیدم چی میگه ، می خواستم شما توضیح بدین که منظورش چیه و ایا داره اون نظر شما رو رد میکنه؟
عبارت کتاب “این تصور غلط رایج است که مقدار محدودی از 21میلیون بیت کوین به صورت رمز نگاری تضمین شده است. با این حال، میزان مصنوعی 21 میلیون بیت کوین به صورت خاصی برنامه ریزی شده است. تا زمانی که اکثر کاربران از قوانین تعریف شده در مرجع هسته بیت کوین پیروی کنند، تعداد کل بیت کوین ها به 21 میلیون با الگوریتم خاصی محدود می شود که ….” ص 72 کتاب ، چاپ اول سال 97
با تشکر از شما

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار
3 سال قبل

سلام
ترجمه خیلی واضح نیست.
منظور اینه که ۲۱ میلیون بیت کوین خواهد بود مگر اینکه تمام جامعه بیت کوین تصمیم بگیرن اضافه کنن و به‌روزرسانی انجام بدن که احتمالش به‌شدت ضعیفه.

سید امیر حسین
سید امیر حسین
3 سال قبل

تشکر

آرین
آرین
3 سال قبل

چون تو سال ۲۰۲۱ به اوج قیمت خودش یعنی ۵۰۰ هزاردلار میرسه

احمد معظمی
احمد معظمی
3 سال قبل

به نظر من اتفاق نیست این عدد و رقم ها فکر پشتشه

shadow
shadow
3 سال قبل

این استاد ساتوشی ناکاموتو خیلی مشکوک میزنه، مگه میشه فردی به این مهمی ناشناخته بمونه و هیچ کشور و دولت و فرد کنجکاوی آمارشو در نیاورده باشه تا الان ؟ مگه اینکه اونا اطلاعاتی دارن که ما نداریم و به نظر من یه تیم پشت بیتکوینه نه یه نفر
~~ساتوشی در هنگام بحث در مورد مسائل فنی هیچ اطلاعات شخصی از خود را افشا نکرده‌است. اما در گزارش بنیاد P2P در سال ۲۰۱۲ ادعا کرد که مردی ۳۷ ساله است که در ژاپن زندگی می‌کند. اما عدهٔ زیادی به دلیل استفاده از انگلیسی کامل و روان در مستندنویسی نرم‌افزار همچنین پیام‌ها در فروم، هویت ژاپنی او را زیر سؤال برده‌اند. املا و اصطلاحات گاه به گاه انگلیسی بریتانیایی (مانند عبارت “خونین سخت”) در هر پیام‌ها و مستندنویسی نرم‌افزار منجر به این گمانه زنی شده‌است که ناکاموتو حداقل ژاپنی نیست. استفان توماس، برنامه‌نویس سوئیسی و عضو جامعه اپن سورس، نشانگرهای زمانی همهٔ پستهای ارسالی انجمن بیت کوین توسط ناکاموتا را بررسی کرده‌است. این بررسی نشان می‌دهد ناکاماتو هیچ پستی را بین ساعت ۵ صبح تا ۱۱:۰۰ گرینویچ ثبت نکرده‌است. از آنجا که این الگو حتی در روزهای شنبه و یکشنبه حاکم بود، حدس می‌زند که ناکاموتو در این زمان خواب باشد. اگر ناکاموتو فردی با این عادات معمول خواب باشد، حدس می‌زند که او در یک منطقهٔ زمانی در بازه ای از UTC-05: 00 یا UTC-06: 00 جایگزین زمان اقامت می‌کند. این منطقه زمانی شامل بخش‌هایی از آمریکای شمالی است که در منطقه زمان شرقی و منطقه زمانی مرکزی، و همچنین بخشی از آمریکای مرکزی، کارائیب و آمریکای جنوبی قرار دارد~~

محمد گل ریکی
محمد گل ریکی
3 سال قبل

قبلا من میخواستم یه کیف پول آنت پول درست کنم قسمت دیمو شو نگه کردم یه شخصی بنام هانکوک درحساب خود صد ملیون بیت کوین داشت وهرلحضه قیمت بیت کوین تغیر می کرد دلار هاش هم تغیر می کرد حالا نمی دونم چقدر درسته وچقدر نادرست

امیریان
امیریان
3 سال قبل

راز این عدد بر میگرده به فراماسونری
سال تشکیل ایلومیناتی 1776 که 1+7+7+6= 21
توی ایلومیناتی و فراماسونری به معنای بقای ابدی و آخرین بقا شاناخته میشه!

Amir
Amir
3 سال قبل
پاسخ  امیریان

من به شخصه به برخی از تئوری های طوتئه و مسائل فراماسونری معتقدام و استاد رائفی پور مطالب بسیار مفیدی را در مورد این مسائل بیان میکنند و برای من قابل احترام اند.
ولی باید اینو بدونی که انجام یکسری اعمال ریاضی غیر منطقی و بدون پایه و اساس روی عداد و ربط دادن آنها به هم ، جز اینکه باعث بشه آدم ها تورو مسخره کنند ، و نگاهشان به این موضوعات بدتر شده ، هیچ فایده ای ندارد.
اثبات چنین مسائلی نیاز به تحقیق و پژوهش های طولانی رو منابع معتبر دارد و نمیشه توی یک کامنت آن ها را اثبات کنید و بیان کنید.

مینو نجفی
مینو نجفی
2 سال قبل
پاسخ  Amir

به نظر من که داره با ما ۲۱ بازی میکنه

امین کوین نژاد
امین کوین نژاد
3 سال قبل
پاسخ  امیریان

امیریان هستند ایشون از شاگردان تئوریهای استاد رائفی پور

HPM
HPM
3 سال قبل

امین کوین نژاد ............عالی بود ??

شامی
شامی
3 سال قبل
پاسخ  امیریان

ولی بنظر من این عدد با قرن ۲۱ ارتباط داره