گزارش نگران‌کننده: افزایش ۷۰ درصدی ارزش بیت کوین‌های ارسالی به بازارهای وب تاریک در سال ۲۰۱۸

گزارش نگران‌کننده: افزایش ۷۰ درصدی ارزش بیت کوین‌های ارسالی به بازارهای وب تاریک در سال ۲۰۱۸

طبق گزارش منتشر شده چین‌الیسیس (Chainalysis) در ۱۸ ژانویه (۲۸دی)، طی سال گذشته استفاده از بیت کوین در بازارهای وب تاریک ۷۰ درصد افزایش داشته است.

در گزارش چین‌الیسیس اشاره شده که فعالیت‌های وب تاریک تحت تاثیر قیمت بیت کوین قرار نگرفته و این فعالیت‌ها لزوماً با ریزش قیمت‌ها کاهش نیافته‌اند.

با استناد به داده‌های ارائه شده در گزارش، رابطه‌ای که بین ارزش تراکنش‌های بازار وب تاریک و عملکرد بازار بیت کوین در سال ۲۰۱۸ مشاهده شده، علی‌رغم انتظارات در خلاف جهت هم بوده است.

طی سال ۲۰۱۸، ارزش کل تراکنش‌ها در بازارهای وب تاریک شاهد رشد قابل‌توجه ۷۰ درصدی بوده و این در حالی است که ارزش اقتصادی تراکنش‌های بیت کوین در بازه زمانی مشابه با کاهش روبرو شده است.

گزارش نگران‌کننده: افزایش 70 درصدی ارزش بیت کوین‌های ارسالی به بازارهای وب تاریک در سال 2018

با استناد به داده‌های چین‌الیسیس، ارزش دلاری تراکنش‌های بازار وب تاریک از سال ۲۰۱۱ به طور مداوم در حال افزایش است. ارزش تراکنش‌ها در سال ۲۰۱۷ به بالاترین خود که ۷۰۷ میلیون دلار بود، رسید و سپس با کاهش تقریباً ۱۴ درصدی این میزان به ۶۰۳ میلیون دلار کاهش یافت.

بر اساس این گزارش کاهش اتفاق افتاده از سال ۲۰۱۷ به ۲۰۱۸ مربوط به فروپاشی بازار دارک وب معروف، آلفابی، در اواسط سال ۲۰۱۷ میلادی بوده است که منجر به کاهش ۶۰ درصدی فعالیت‌ بازارهای وب تاریک شد.

در ادامه با فروپاشی آلفاپی، بازارهای دیگری جای آن را گرفتند؛ مشکلی که در گزارش با نام «مشکل ادامه‌دار بازارهای وب تاریک» از آن یاد شده است. این پدیده حتی به میزان تراکنش‌های فزاینده در سال ۲۰۱۸ منجر شد.

در این گزارش همچنین آمده است:

شواهدی وجود دارد که فعالیت‌های وب تاریک پس از فروپاشی‌ها افزایش یافته است.

با این حال طبق داده‌های چین‌الیسیس، حتی در سال ۲۰۱۷ میزان تراکنش‌های تجاری بیت کوین که با بازارهای وب تاریک مرتبط بود، تنها کسری از یک درصد تراکنش‌ها را شامل می‌شد. این در حالی است که سهم تراکنش‌های وب تاریک از کل تراکنش‌ها در سال ۲۰۱۲ به ۶ درصد رسیده بود و این میزان از سال ۲۰۱۲ پیوسته در حال کاهش است.

گزارش نگران‌کننده: افزایش 70 درصدی ارزش بیت کوین‌های ارسالی به بازارهای وب تاریک در سال 2018

به گزارش کوین‌تلگراف در ماه دسامبر سال گذشته، تیموتی سی. می (Timothy C. May) بنیان‌گذار گروه سایفرپانک‌ها که ماه قبل به مرگ طبیعی از دنیا رفت، در مانیفست کریپتو آنارشیست پیش‌بینی کرده بود:

کریپتو آنارشیسم اجازه می‌دهد که اسرار ملی به صورت آزادانه مبادله شوند و به معامله اشیای دزدیده شده و نامشروع اجازه می‌دهد.

بنا بر گزارش کوین‌تلگراف که تحلیلی در این خصوص در ماه مارس منتشر کرده بود، با استناد به منابع مختلف، پول نقد و مخصوصاً دلار آمریکا هنوز محبوب‌ترین روش برای پرداخت کالاها و خدمات نامشروع محسوب می‌شود.

در این گزارش آمده است، در حالی که رد نیمی از بیت کوین‌ها در یک برهه زمانی خاص به فعالیت‌های غیرقانونی منتهی می‌شد، ۹۰ درصد دلارهای آمریکا نشانه‌هایی از آلوده شدن به کوکائین داشتند.

در اکتبر ۲۰۱۴، سازنده موتور جستجوی بازارهای وب‌ تاریک اظهار داشت که وب تاریک اساساً برای مبارزه با ظلم و جور دولت‌ها ساخته شده است.

او همچنین در انتها نتیجه گرفت:

وب تاریک وعده‌دهنده آزادی است، نه فعالیت‌های مجرمانه.

منبع: cointelegraph
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

4 دیدگاه
نرگس ولی
نرگس ولی
5 سال قبل

با تشکر از شما ترجمه متن نیاز به ویرایش بیشتری دارد تا روان تر و خواناتر باشد.

هنگامه سعیدی
هنگامه سعیدی
5 سال قبل

همش پست های بدرد نخور میذاره..چرررررررررررررررررررت

حسین بچاری
حسین بچاری
5 سال قبل

فکر میکنم بیشتر فعالیتهای اقتصادی دارک وب در زمینه مواد مخدر باشه. خیلی خوب میشد اگر آماری در مورد این موضوع داشتیم. بالاخره دولتها باید دست از سر مواد مخدر بردارن. چون نه تاثیری توی کاهش مصرفش دارن و بیشتر از هرچیز به یه بازار پرسود برای سوداگران تبدیلش کردن. آینده دارک وب با ارزهای دیجیتال غیر قابل رد یابی مثل دش پررونق تر میشه و بیت کوین کاربردش با افزایش قیمت کمتر خواهد شد. به خصوص که روز به روز به یه دارایی پر ارزش شبیه طلا تبدیل میشه تا یه ارز دیجیتال پرکاربرد و روزمره.

سعید ام
سعید ام
5 سال قبل

وب تاریک یعنی چی؟ زمینه فعالیتش دقیقا به چه صورته؟