افراد مشهور ارز دیجیتال ؛ تأثیرگذارترین افراد دنیای کریپتو چه کسانی هستند؟

افراد مشهور ارز دیجیتال ؛ تأثیرگذارترین افراد دنیای کریپتو چه کسانی هستند؟

در دنیای امروز، ارزهای دیجیتال جنبه‌هایی مختلف از زندگی گروه بزرگی از افراد را تحت‌تأثیر قرار داده و با ارائه معاملات غیر‌متمرکز، امن و شفاف، صنعت مالی را متحول ساخته‌اند. در مسیر شکل‌گیری این فناوری و نیز حرکت آن به‌سوی آینده، برخی افراد مشهور فعال در صنعت ارز دیجیتال هستند که نقشی پررنگ و بسیار تأثیرگذارتر از باقی جامعه دارند و به‌گونه‌ای مشارکت فعال و حمایت این افراد، اعتماد بسیاری از کاربران را به این حوزه جلب کرده است.

در همین راستا باید به نکته‌ مهمی اشاره کرد؛ آن هم این که هرچه تعداد افراد بیشتری از این حوزه حمایت کنند، دولت‌ها و قانون‌گذاران نیز به آن مشروعیت بیشتری خواهند بخشید. در نتیجهٔ این فعالیت‌ها، ذهنیت عموم افراد نسبت به سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال مثبت خواهد شد و تقاضا برای آن‌ها افزایش پیدا می‌کند.

اگر به آشنایی با افراد مشهور و تأثیرگذار در حوزه ارز دیجیتال علاقه دارید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با فهرستی از این اشخاص در حوزهٔ ارزهای دیجیتال بیشتر آشنا شویم.

مروری بر افراد مشهور دنیای ارز دیجیتال

افراد مشهور و تأثیرگذار در دنیای ارز دیجیتال کم نیستند. بااین‌حال، برخی از این افراد تأثیر یا شهرت بیشتری نسبت‌به سایرین داشته‌اند. تعدادی از مشهورترین نام‌ها در صنعت کریپتو عبارت‌اند از:

  • ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto)
  • ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)
  • برایان آرمسترانگ (Brian Armstrong)
  • چانگ پنگ ژائو (Changpeng Zhao)
  • برد گارلینگ‌هوس (Brad Garlinghouse)
  • چارلی لی (Charlie Lee)
  • مایکل سیلور (Michael Saylor)
  • آنتونی پامپلیانو (Anthony Pompliano)
  • تیم دریپر (Tim Draper)
  • مارک اندریسن (Marc Andreesen)

عباراتی مانند بلاک چین و ارزهای دیجیتال تقریباً در دو دههٔ گذشته، کلماتی گنگ و بی‌معنی بودند؛ اما امروزه شاهد آن هستیم که بسیاری از کسب‌وکارها ارزهای دیجیتال را به‌عنوان یک روش پرداخت پذیرفته و کشورهای بسیاری، آن را به‌عنوان یک دارایی دیجیتال ایمن در نظر می‌گیرند.

اگر امروزه شاهد این هستیم که اعتماد بیشتری نسبت به ارزهای دیجیتال ایجاد شده است، بدون شک این امر نتیجهٔ زحمات و تلاش‌های افرادی از جمله ساتوشی ناکاموتو است که با ایده‌ٔ پیشگامانه خود در این راستا قدم برداشته‌اند.

علاوه بر ساتوشی، صدها فرد تأثیرگذار دیگر وجود دارند که فعالیت‌های آن‌ها بسیاری از افراد را به سرمایه‌گذاری در این حوزه سوق داده است. در ادامه نگاهی به افراد برجستهٔ این فناوری نوین مالی و در رأس آن‌ها ساتوشی ناکاموتو می‌اندازیم.

مشهورترین افراد حوزه ارز دیجیتال

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto)

قبل از به‌‌وجودآمدن بیت‌ کوین، چندین مرتبه شاهد مطرح‌شدن ایده‌هایی مشابه با فناوری مبنای ارزهای دیجیتال بوده‌ایم؛ اما همه آن‌ها به‌خاطر مشکلی حیاتی تحت عنوان «حمله دو بار خرج‌کردن یا دابل اسپند (Double Spending)» با شکست مواجه می‌شدند؛ تا اینکه ساتوشی ناکاموتو موفق شد با حل این مشکل، بیت‌ کوین را خلق کند. او اولین‌ و مهم‌ترین فردی بود که توانست اعتماد عمومی را نسبت به ارزهای دیجیتال جلب نماید.

بدون شک ساتوشی با معرفی بیت‌ کوین به‌عنوان اولین ارز دیجیتال، در صدر لیست افراد مشهور ارز دیجیتال قرار می‌گیرد. تاکنون نیز بسیاری از افراد خود را ساتوشی ناکاموتو معرفی کرده‌اند، اما در واقعیت هویت او همچنان به‌صورت ناشناس باقی‌مانده است.

بیشتر بخوانید: ساتوشی ناکاموتو کیست؟ چه کسی می‌تواند سازنده مرموز و ناشناس بیت کوین باشد؟

بااین‌حال فرقی نمی‌کند که بدانیم ساتوشی واقعی کیست؛ چراکه درهرصورت، صنعت ارزهای دیجیتال امروزی را مدیون تلاش‌های او هستیم. اکنون بعد از ساتوشی، چه افراد دیگری هستند که می‌توانیم آن‌ها را تأثیرگذارترین‌ها در بلوغ و رشد این حوزه بدانیم؟

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)

مهم‌ترین شخص پس از ساتوشی ناکاموتو، ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، بنیان‌گذار اتریوم‌ (Ethereum) است. وی که یک محقق و توسعه‌دهندهٔ نرم‌افزار بوده، در ادامهٔ مسیر ساتوشی، تصمیم به فعالیت در حوزهٔ ارزهای دیجیتال و تأثیرگذاری بر جنبش وب ۳.۰ گرفت.

اتریوم موفقیت بسیار بزرگی برای بوترین و صنعت ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود؛ به‌طوری‌‌که در نتیجهٔ آن، موارد استفاده از بلاک‌ چین بسیار گسترش یافت.

ویتالیک بوترین دانش خود را در قالب توییت، بلاگ و سمینار در اختیار افراد قرار می‌دهد. این اطلاعات در شکل‌ و سوگیری آینده ارزهای دیجیتال نقش به‌سزایی داشته است. علاوه‌بر این‌ها وی مجلهٔ بیت‌ کوین (Bitcoin Magazine) را نیز تأسیس کرد. این رسانه قدیمی‌ترین و معتبرترین منبع انتشار اخبار، تحلیل، آموزش و اطلاعات تخصصی بیت کوین از سال ۲۰۱۲ میلادی است.

دررابطه‌با اتریوم باید بگوییم که در سال ۲۰۱۵، این شبکه تحت‌عنوان «شبکهٔ استخراج غیرمتمر‌کز و پلتفرم توسعه نرم‌افزار یکپارچه» با ۶۵ میلیون توکن اتر (ETH) به این حوزه ورود کرد و ارزش بازار آن در انتهای سال ۲۰۲۱ میلادی حتی به بیش از ۵۵۰ میلیارد دلار نیز رسید.

می‌توان گفت که اقدامات ویتالیک بوترین در مسیر رشد و اعتلای صنعت ارزهای دیجیتال بسیار ستودنی، خلاقانه و راهگشا بوده است.

برایان آرمسترانگ (Brian Armstrong)

برایان آرمسترانگ مدیر‌عامل و بنیان‌گذار صرافی کوین بیس (Coinbase)، یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های معاملات ارز دیجیتال در ایالات متحده محسوب می‌شود.

برایان علاوه‌بر کوین‌بیس، پلتفرم گیوکریپتو (GiveCrypto) را نیز هم‌بنیان‌گذاری کرده که شیوهٔ فعالیت در آن بسیار جالب است؛ به این صورت که کاربران به اعطای ارز دیجیتال به افراد محروم از طریق این سامانهٔ خیریه تشویق می‌شوند.

از دیگر فعالیت‌های برایان آمسترانگ می‌توان به تأسیس یونیورسیتی توتِر (UniversityTutor.com) و فعالیت در شرکت‌های بزرگ و نام‌آشنایی همچون آی‌بی‌ام (IBM)، ایربی‌ان‌بی (AIRBNB) و دیلویت (Deloitte) اشاره کرد.

چانگ پنگ ژائو (Changpeng Zhao)

اگر در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت دارید، قطعاً می‌دانید که بایننس (Binance) یکی از مشهورترین صرافی‌های ارز دیجیتال در دنیا محسوب می‌شود و در صدر فهرست صرافی‌های متمرکز ارزهای دیجیتال قرار گرفته است. در لیست افراد مشهور در بازار ارزهای دیجیتال، بنیان‌گذار این صرافی، یعنی چانگ پنگ ژائو (Changpeng Zhao) معروف به سی زی (CZ) دیده می‌شود.

بیانات و نظرات سی زی به‌عنوان مدیرعامل بایننس، بر آنچه که در حوزهٔ ارزهای دیجیتال اتفاق می‌افتد تأثیر بسیار زیادی گذاشته و این جامعه به بیانات او بسیار توجه می‌کنند.

علاوه‌بر آن، سی زی محصولات و خدمات زیادی را از طریق صرافی خود یعنی بایننس در اختیار کاربران قرار داده است؛ انجام معاملات با استفاده از این خدمات ساده‌سازی شده و حتی افراد مبتدی، جسارت ورود به بازار را پیدا کرده‌اند. اگر بایننس صرافی محبوب شماست، پیشنهاد می‌کنیم نظرات ژانگ پنگ ژائو را نیز دنبال کنید.

برد گارلینگ هاوس (Brad Garlinghouse)

احتمالاً با ارز دیجیتال ریپل آشنایی دارید. ریپل (RIpple) که نوعی شبکهٔ پرداخت جهانی و مبادلات مبتنی بر ارزهای دیجیتال و برای مؤسسات مالی در سراسر جهان است، توسط شرکت ریپل لبز (Ripple Labs Inc) در ایالات متحدهٔ آمریکا و به دست برد گارلینگ هاوس (Brad Garlinghouse) مدیرعامل این شبکه ایجاد شده و وی به عنوان یکی دیگر از تأثیرگذارترین افراد در صنعت ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود.

جالب است بدانید که برد پیش از تأسیس ریپل، در شرکت‌هایی همانند یاهو و AOL در سمت‌های مدیریتی فعالیت داشته است. 

چارلی لی (Charlie Lee)

چارلی لی به‌عنوان یکی از تأثیرگذارترین افراد حوزهٔ ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود. او که مدیر عامل لایت کوین است، تلاش‌های بسیاری در راستای پذیرش این ارز دیجیتال به‌عنوان یک روش پرداخت تثبیت‌شده انجام داده است. او پیش از این به‌عنوان مدیر مهندسی در کوین بیس و مهندس نرم‌افزار در گوگل فعالیت داشته است.

لی در حال حاضر نیز فعالیت‌های قابل‌توجه و تأثیرگذاری در حوزهٔ ارزهای دیجیتال انجام می‌دهد که می‌توان از طریق حساب توییتر او، از آخرین اخبار مربوط به لایت کوین و دیگر اخبار حوزه مطلع شد.

مایکل سیلور (Michael Saylor)

با یکی دیگر از برجسته‌ترین و مطرح‌ترین افراد در این فهرست و در عین حال یک وفادار بزرگ به بیت‌ کوین آشنا شوید.

مایکل سیلور مدیرعامل سابق و مدیر اجرایی فعلی شرکت فناوری و تجزیه تحلیل دادهٔ مایکرواستراتژی (MicroStrategy)، نام شناخته‌شده‌ای است که در سال ۲۰۲۰ میلادی تصمیم گرفت که بخشی از سود شرکت را به سرمایه‌گذاری در بیت‌ کوین اختصاص دهد. به‌طوری‌ که در سال ۲۰۲۲، تعداد بیت‌ کوین‌های شرکت به بیش از ۱۳۰,۰۰۰ عدد و سرمایهٔ شخصی وی به عددی معادل حدوداً ۱۷,۰۰۰ بیت کوین رسید.

وی معتقد است که بیت‌کوین یک دارایی ارزشمند و کمیاب است که می‌تواند جایگزین مناسبی برای طلا باشد.

اقدامات مایکل سیلور توجه بسیاری از افراد را به حوزه ارزهای دیجیتال جلب کرد؛ به‌طوری‌ که در نتیجه تلاش‌های او، خرید بیت‌ کوین به‌عنوان یک مدل استراتژی سرمایه‌گذاری در کسب و کارها، میان بسیاری از افراد، مشاغل و نهادها جا افتاد.

با‌این‌حال، همانطور که از بازاری پرنوسان همانند ارزهای دیجیتال انتظار می‌رود، همیشه مسیر هموار نیست و این نوسانات گریبان مایکل سیلور را هم گرفت؛ به‌طوری‌ که بخش بزرگی از دارایی‌های خود را از دست داد و از سمت پیشین خود در مایکرواستراتژی استعفا داد.

البته خالی از لطف نیست که بدانیم او همچنان در سمت مدیریت اجرایی شرکت فعالیت داشته و تعهد خود را به بیت‌ کوین دوچندان کرده است.

آنتونی پامپلیانو (Anthony Pompliano)

نفر بعدی آنتونی پامپلیانو (Anthony Pompliano)، بنیان‌گذار و شریکِ شرکت دارایی‌های دیجیتال مورگان کریک (Morgan Creek Digital Assets) بوده که میلیون‌ها دلار در استارتاپ‌ها سرمایه‌گذاری کرده است.

«پامپ لتر (Pomp Letter)» که خبرنامه‌ای روزانه در زمینهٔ امور مالی، تجارت و سرمایه‌گذاری است، بیش از صد هزار دنبال‌کننده داشته که پامپلیانو در آن می‌نویسد. او پیش از این در شرکت‌های مطرحی همچون فیس‌بوک و اسنپ‌چت فعالیت داشته است.

تیم دریپر (Tim Draper)

به‌عنوان یکی دیگر از افراد تاثیرگذار در حوزه ارز دیجیتال و بیت‌ کوین، در ادامه به تیم دریپر اشاره می‌کنیم. او همچنین در اسکایپ، توییتر، اسپیس ایکس، تسلا، کوین بیس و سهام بیش از ۵۰ شرکت دیگر سرمایه‌گذاری کرده است.

دریپر با سخنرانی‌ها و مقالات خود، تأثیر زیادی بر توسعه حوزهٔ ارزهای دیجیتال و بیت کوین داشته، خط فکری او موردتوجه بسیاری از کارآفرینان در سراسر جهان قرار گرفته و جوایز متعددی در این زمینه دریافت کرده است. سخنان تأثیرگذار او در حوزه ارز دیجیتال و بلاک چین را می‌توانید از طریق پلتفرم‌های مختلف دنبال کنید.

دریپر از سال ۲۰۰۹، حمایت خود را از بیت کوین اعلام کرده است و یکی از اولین سرمایه‌گذاران در این بازار به حساب می‌آید. تیم معتقد است که بیت کوین پتانسیل تبدیل‌شدن به یک ارز جهانی را دارد و می‌تواند انقلابی در سیستم مالی جهانی ایجاد کند.

دریپر همچنین یکی از حامیان اصلی بلاک چین است و بر این نظر است که بلاک چین می‌تواند در زمینه‌های مختلفی مانند خدمات مالی، بهداشت و درمان و دولت کاربرد داشته باشد.

مارک اندریسن (Marc Andreessen)

آخرین شخص در این فهرست کسی نیست جز مارک اندریسن (Marc Andreessen)؛ او یک کارآفرین، سرمایه‌گذار و مهندس نرم‌افزار آمریکایی‌تبار بوده و ازجمله بنیان‌گذاران نت اسکیپ (Netscape) و شرکت سرمایه‌گذاری اندریسن هوروویتز (Andreessen Horowitz) است.

از دیگر فعالیت‌های او می‌توان به تأسیس لاود کلاد (Loudcloud)، شرکت مدیریت دستگاه‌های سرور و شبکه با تمرکز بر مشتریان نهادی اشاره کرد که بعدها نام آن به آپزوِر (Opsware) تغییر یافت و در سال ۲۰۰۷ به قیمت ۱/۶ میلیارد دلار به فروش رفت.

جمع‌بندی

در این مقاله با فهرستی از افراد مشهور فعال در صنعت ارز دیجیتال آشنا شدیم. اگرچه ممکن است با این انتخاب‌ها موافق نباشیم یا تمام این افراد موردتأیید ما نباشند، اما این‌ها اشخاصی هستند که بدون شک هریک از آن‌‌ها نقش خود را در توسعه و پذیرش گستردهٔ ارز‌های دیجیتال در این جامعه انجام داده‌‌اند.

مشاهده کردیم که برخی از آن‌ها مؤسس پروژه‌های بزرگی هستند و برخی دیگر در زمینهٔ کار‌‌آفرینی و سرمایه‌گذاری فعالیت دارند. درهرصورت تمامی این افراد در رشد، مقبولیت تدریجی و آیندهٔ این صنعت بسیار تأثیرگذار بوده و خواهند بود.

همه این افراد اقدامات قابل‌تحسینی در پذیرش این ارزها در جوامع مختلف انجام داده‌اند. باید پذیرفت که صنعت ارزهای دیجیتال به دست افرادی نابغه ساخته شده است که آشنایی بیشتر با این افراد، سرگذشت و تفکرات آن‌ها خالی از لطف نخواهد بود. در آخر امیدواریم که تصویری قابل‌تأمل را از برجسته‌ترین افراد حوزه ارزهای دیجیتال در سپیده‌دم دوران مقبولیت این صنعت ارائه داده باشیم.

با ادامهٔ پذیرش گسترده ارز‌های دیجیتال، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که در آینده‌ای نه‌چندان دور، افراد بیشتری از این فناوری در امور روزمرهٔ خود استفاده کنند و دولت‌ها نیز قوانین و چهارچوب‌های کارآمدتری برای آن‌ها تعیین کنند و در نهایت این فهرست گسترده‌تر و به‌روزتر شود.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

7 دیدگاه
محمود
محمود
۳ سال قبل

با عرض سلام خدمت عزيزان ارز ديجيتال .
لطف كنيد اين صفحه رو بروز كنيد .
سپاسگذارم

تابوت مان
تابوت مان
۳ سال قبل

من چطور توییتر نصب کنم و گوشیم میشه یکی کمکم کنه؟

سلطان
سلطان
۴ سال قبل

خیلی مطلب جالب و جامعی بود ، خواهشاً از این قبیل مطالب بیشتر به اشتراک بذارید
دنیای کریپتو بسیار گسترده است و نیاز هست افراد سرشناس رصد و الگو برداری شوند.
ممنون از سایت و مطالب خوبتون

Alidastan
Alidastan
۴ سال قبل

دمتون گرم خدا قوت این مطلب واقعا کاربردی هست
که ادم به لحظه از رویداد های این حوزه مطلع بشه خیلی مفید هست
عاشقتونم با همین فرمون برید جلو

نیما ملک پور
نیما ملک پور
۴ سال قبل
پاسخ  Alidastan

خیلی خوشحالیم از اینکه ما رو همراهی می‌کنید و نظرات خودتون رو با ما به اشتراک میذارین :)

سید قاسم
سید قاسم
۴ سال قبل

لینک توئیتترشو میزاشتید برا هرکدوم
من اصلا اولی رو پیدا نکردم - دومی هم کلا 10 تا فیک شبیهش بود
اصلاح کنید - با توئیتترشون بزارید

نیما ملک پور
نیما ملک پور
۴ سال قبل

سلام
با کلیک روی عکس هر کدوم از این حساب‌ها میتونید وارد حساب توییترشون بشید