جنگ ارزهای دیجیتال ملی؛ ژاپن خواستار مقابله با یوآن چین شد

جنگ ارزهای دیجیتال ملی؛ ژاپن خواستار مقابله با یوآن چین شد

مسئولین ژاپنی از اعضای گروه هفت خواستند تا برای مقابله با یوآن دیجیتالی چین، با یکدیگر همکاری داشته باشند.

به گزارش کوین دسک، مقامات ارشد حزب لیبرال-دموکرات حاکم (LDP) به رهبری «آکیرا آماری» (Akira Amari) وزیر پیشین اقتصاد، روز جمعه (۱۸ بهمن) در گفتگو با خبرنگاران گفتند در پاسخ به ابتکار عمل چین در راه‌اندازی یوآن دیجیتال، ژاپن باید اطلاعات و تحقیقات فنی خود را با آمریکا و سایر اعضای گروه هفت به اشتراک بگذارد، چراکه یوآن دیجیتال می‌تواند چالشی بسیار جدی برای ارزهای فیاتِ کشورهای بزرگ باشد.

آماری در این مورد خاطرنشان کرد:

ما در دنیای پایداری زندگی می‌کنیم که در آن برای انجام تسویه‌ها با دلار به توافق رسیده‌ایم. اگر چنین بنیادی فروبپاشد و برنامه‌ریزی چین برای عرضه یوآن دیجیتال باعث ایجاد تنش برای به دست گرفتن برتری در حوزه ارز شود، چه باید کنیم؟ آمریکا به عنوان رئیس دوره‌ای گروه هفت باید در جلسه آینده، بررسی ارزهای دیجیتال را در دستور کار قرار دهد.

مقامات ارشد این حزب اعلام کردند طی هفته آینده یک پیشنهاد رسمی برای همکاری بیشتر اعضای گروه هفت در رابطه با ارزهای دیجیتال به دولت ژاپن ارائه خواهد شد. انتظار می‌رود اعضای گروه هفت در ژوئن آینده (خرداد) در «مریلند» (Maryland) دیداری داشته باشند.

ژاپن مانند بسیاری از کشورها به شدت به سیستم تسویه حساب با دلار متکی است و این موضوع به موسسات مالی و کسب و کارهای ژاپنی این امکان را می‌دهد که تراکنش‌های خود را در سرتاسر جهان انجام دهند. اگر کشورهای در حال توسعه، به جای استفاده از دلار به یوآن دیجیتال روی بیاورند، اقتصاد ژاپن با بحران بزرگی مواجه خواهد شد.

یک فرماندار فدرال رزرو آمریکا روز چهارشنبه (۱۶ بهمن) در اظهار نظری گفت که بانک مرکزی آمریکا در حال انجام تحقیقات و آزمایش‌های بر روی ارزهای دیجیتال است تا بتواند ریسک‌ها و مزایای آن‌ها را به درستی ارزیابی کند. او در ادامه گفت این تحقیقات باعث خواهد شد آمریکا در این زمینه پیش‌رو باشد. گفته می‌شود مقامات فدرال رزرو از اینکه پروژه‌های غیردولتی مانند لیبرا بتوانند ابتکار عمل را در این خصوص به دست بگیرند، و تاثیراتی که این اتفاق بر سیستم مالی جهانی خواهد گذاشت، نگران هستند.

گروهی از قانون‌گذاران حزب لیبرال-دموکرات ژاپن ادعا کرده‌اند که در اواخر ژانویه (اوایل بهمن) از دولت ژاپن خواسته‌اند که ارز دیجیتال ملی این کشور به صورت مشترک با همکاری دولت و بخش خصوصی راه‌اندازی شود.

ماه گذشته بانک مرکزی ژاپن گروهی متشکل از ۵ بانک مرکزی دیگر شامل آمریکا و اتحادیه اروپا تشکیل داد تا هماهنگی‌های لازم انجام شده و اطلاعات مورد نیاز برای تحقیقات در زمینه ارزهای دیجیتال به اشتراک گذاشته شود. طبق گزارش‌ها، این گروه در اواخر فروردین اولین جلسه خود را در واشنگتن و در جریان کنفرانس صندوق بین‌المللی پول برگزار خواهد کرد.

در جریان کنفرانس مطبوعاتی روز جمعه، قانون‌گذاران تاکید کردند که ژاپن باید هر چه سریعتر برای صدور ین دیجیتال آماده شود. هیچ اعلام رسمی برای تاریخ صدور این ارز اعلام نشده است، اما با توجه به موانع فنی و قانون‌گذاری، انتظار نمی‌رود به این زودی شاهد این اتفاق باشیم.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه