مقام بانکی: بانک مرکزی ایران در حال راه‌اندازی ارز دیجیتال ملی است

مقام بانکی: بانک مرکزی ایران در حال راه‌اندازی ارز دیجیتال ملی است

اسماعیل لله‌گانی، از مدیران بانکی کشور، با اشاره به نگاه بانک مرکزی به ارزهای دیجیتال گفت که بانک مرکزی ایران هم در حال راه‌اندازی یک ارز دیجیتال ملی است تا بتواند مانند سوئیفت از آن استفاده کند.

به گزارش ارزدیجیتال و به نقل از مهر، اسماعیل لله‌گانی صبح امروز در همایش بانکداری اسلامی در خصوص نگاه بانک مرکزی به رمز ارزها گفت:

بانک‌های مرکزی در دنیا به این سمت رفته‌اند که به رمز ارزها توجه کنند. صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی نیز به مسئله رمز ارزها توجه کرده و ۸۰ بانک مرکزی دنیا نسبت به صدور رمز ارز با پشتیبانی بانک مرکزی اقدام کردند.

لله‌گانی با بیان اینکه بانک مرکزی نیز باید رمز ارز اختصاصی منتشر کند، تصریح کرد:

رمز ارزهای بانک مرکزی معادل دیجیتال برای پول رسمی هر کشور است که باید شرایطی همچون پذیرش جهانی را دارا باشند و از سوی بانک‌های مرکزی منتشر شده باشند.

مدیر عامل بانک وابسته به وزارت رفاه تأکید کرد:

رمزارزهای اختصاصی هر بانک مرکزی یا CBDC در دو نوع عمده فروشی و خرده فروشی از سوی بانک‌های مرکزی منتشر می‌شود که در کشورهای پیشرفته به‌دلیل امکان عرضه نوع عمده فروشی آن در شبکه‌های بین‌المللی بیشتر به سمت استفاده از این مدل حرکت شده است.

وی با بیان اینکه CBDC ها به‌صورت آفلاین قابل‌استفاده هستند، گفت:

برخلاف رمزارزها، CBDC ها مانند سکه و اسکناس رایج هر کشور دارای رقم رسمی هستند و از اعتبار و پشتوانه بانک مرکزی برخوردارند. بانک‌های مرکزی CBDC ها را یا مستقیماً منتشر کرده و در اختیار مشتری می‌گذارند که در این صورت نقش بانک‌ها کمرنگ می‌شود و یا اینکه بانک مرکزی صرفاً صادرکننده است و نهادهای مالی به‌عنوان واسطه CBDC ها را عرضه می‌کنند.

لله‌گانی از دیگر مزایای انتشار رمزارزهای ملی را کاستن از هزینه چاپ پول و کاهش ریسک تبادلات الکترونیکی بخش خصوصی دانست و افزود:

CBDC ها تهدیدهایی هم دارند که شامل احتمال نبود امنیت در شبکه، سختی در جلب اعتماد مردم، احتمال سوءاستفاده و پول شویی با رمزارز و کمرنگ شدن نقش بانک‌ها می‌شود.

مدیر عامل این بانک نیمه‌دولتی تصریح کرد:

در رابطه با حفظ ارزش پول ملی CBDC ها می‌توانند مؤثر باشند. ما چه بخواهیم و چه نخواهیم مردم به این رمزارزها توجه کرده و در حال ورود به بازار رمز ارز هستند و اگر بانک مرکزی وارد عمل نشود، ممکن است حفظ ارزش پول ملی ضربه ببیند.

وی با تأکید بر اینکه CBDC ها در بستر بلاک چین عرضه می‌شوند، خاطرنشان کرد:

امکان استفاده همزمان از CBDC به‌عنوان پول رایج ملی صادره از بانک مرکزی و رمزارزهای رایج در دنیا وجود دارد اما بانک مرکزی می‌تواند با CBDC در مدیریت نقدینگی به‌صورت فعال وارد شود.

لله‌گانی افزود:

در مقابله با رمزارزها که هر روز در حال گسترش هستند و ایراداتی دارند، باید فعالانه‌تر عمل کرد. البته در سطح کشور برای ماینینگ رمز ارزها مجوزهایی صادر شده ولی برای نقل و انتقالات آن و نقد کردن رمز ارزها دستورالعملی نداریم.

وی تأکید کرد:

باید بتوانیم ریال را در قالب رمز ارز منتشر کنیم و در قراردادهای دوجانبه با کشورهای همسایه از این ابزار استفاده کنیم؛ CBDC ها نیازی به سوئیفت ندارند و حتی به بلاکچین جهانی نیز نیاز نیست. بانک مرکزی ایران در حال راه اندازی CBDC است و از آنجا که بلاکچین یک بستر و شبکه جهانی است، که مانند سوئیفت و مخابرات می‌توان از آن استفاده کرد، می‌توانیم به‌سمت استفاده از CBDC ها در بستر بلاکچین داخلی حرکت کنیم. این بستر مختص کشور ماست و در حوزه قراردادهای بین‌المللی می‌توانیم از ظرفیت بلاکچین داخلی استفاده کنیم.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

9 دیدگاه
علی
علی
۲ سال قبل

ثبت دامنه های ارزهای دیجیتال ،آخرش به کجا رسید؟مجوز بانک مرکزی کی صادر میشه که بشه دامنه اینترنتی تو این حوزه ثبت کرد؟

Mahmod
Mahmod
۲ سال قبل

یا ابوالفضل 🤣

mehdi1983
mehdi1983
۲ سال قبل
پاسخ  Mahmod

دقیقا

sorena
sorena
۲ سال قبل

برید اول ریال رو درست کنید که بی ارزش ترین پول دنیاست
ارز دیجیتالیتون هم حتما رکورد از آخر اول بودن رو میزنه

saeedb
saeedb
۲ سال قبل

افرین اینده همینه قطعا تاثیرات مثبتی خواهد داشت

هنوز باید یاد گرفت...
هنوز باید یاد گرفت...
۲ سال قبل

داداش استیل کوین هستش همین قرار نیست یک ریال ارزشش بشه چند ریال

داریوش
داریوش
۲ سال قبل

اولاش اگه بخریم فکر کنم سود خوبی میشه گرفت

محمد
محمد
۲ سال قبل

حتما میتونید 😂😂

yasin
yasin
۲ سال قبل

✈️✈️✈️✈️✈️✈️✈️✈️✈️✈️