مصاحبه ویژه: در درون ذهن یک تریدر حرفه‌ای چه می‌گذرد؟

مصاحبه ویژه: در درون ذهن یک تریدر حرفه‌ای چه می‌گذرد؟

نیک پاتل (Nik Patel) که در توییتر با نام کاربری «cointradernik» هم شناخته می‌شود، معامله‌گر تمام وقت، سرمایه‌گذار، نویسنده و مشاور در فضای ارزهای دیجیتال است. او از سال ۲۰۱۳ در بازارهای ارز دیجیتال فعالیت دارد. از آن زمان تاکنون، نیک دنبال‌کنندگان زیادی در توییتر برای خود دست و پا کرده است، جایی که همراه با نمودارهای تفسیری، تحلیل‌های بازار را منتشر می‌کند. او همچنین در وبلاگ خود، «An Altcoin Trader»، گزارش ارزهای دیجیتال را می‌نویسد و نظرات شخصی خود درباره روند بازار را به اشتراک می‌گذارد.

بخش آکادمی صرافی بایننس (Binance Academy)، در گفتگویی با نیک، از او در مورد معامله (ترید)، سرمایه‌گذاری، استراتژی‌های اصلی و سبک زندگی‌اش به عنوان یک تریدر و سرمایه‌گذار ارز دیجیتال، سوال می‌کند. این مصاحبه جذاب را در ادامه می‌خوانید:

مصاحبه ویژه: در درون ذهن یک تریدر حرفه‌ای چه می‌گذرد؟

بایننس: معامله ارزهای دیجیتال را چطور آغاز کردی؟

نیک: قبل از اینکه چیزی درباره ارزهای دیجیتال بدانم، در دسامبر ۲۰۱۳ خیلی اتفاقی وارد انجمن دوج کوین در سایت ردیت (Reddit) شدم و در نهایت در فوریه ۲۰۱۴ ارزهای دیجیتال را در توییتر دنبال کردم. همان ماه با ثبت نام در صرافی «MintPal» ترید را آغاز کردم.

بایننس: از اولین تجربیاتت در ترید به ما بگو. معامله بد هم داشتی؟

نیک: بدترین ترید من در همان معاملات اولیه‌ام رقم خورد. یادم می‌آید که در فوریه ۲۰۱۴ در MintPal ثبت نام کردم و مازاکوین (Mazacoin) خریدم چون چند روز پشت سر هم، قیمت آن شدید رشد کرده بود. در نهایت، دو سوم سرمایه‌ی اولیه‌ام را روی آن معامله باختم.

بایننس: چه مدت ترید کردی تا در نهایت به سودآوری ثابت رسیدی؟

نیک: برای ترید ارزهای دیجیتال، حدود ۴ ماه طول کشید. بیشتر به خاطر خوش‌شانسی من بود که در اوایل ۲۰۱۴ شروع کردم و این به من کمک کرد تا بتوانم یاد بگیرم، خودم را با شرایط وفق بدهم و در بقیه طول سال استراتژی‌هایم را اصلاح کنم. برای ترید خارج از ارزهای دیجیتال، حدود یک سال طول کشید تا به سودآوری برسم.

بایننس: آیا هنوز هم در بازارهایی به جز ارز دیجیتال معامله می‌کنی؟

نیک: بله، من در تمام بازارها معامله می‌کنم. خارج از ارزهای دیجیتال، به معامله فلزات و شاخص‌ها (سهام و ارز) می‌پردازم.

بایننس: بهترین معامله‌ای که انجام دادی چیست؟

نیک: از نظر درصدی، ارز دیجیتال نوترون (Neutron) را با قیمتی حدود ۱۳۰ ساتوشی (۰.۰۰۰۰۰۱۳۰ BTC) خریدم و با قیمت حدود ۶,۸۰۰ ساتوشی (۰.۰۰۰۰۶۸۰۰ BTC) فروختم که سرمایه‌ام ۵۰ برابر شد.

بایننس: به نظر تو چه چیزی تفاوت بین یک معامله خوب و یک معامله بد را رقم می‌زند؟

نیک: یک ترید خوب، تریدی است که در آن دقیقاً قوانین [و برنامه] خود را دنبال می‌کنید. ترید بد تریدی است که قوانین‌تان را کنار می‌گذارید و تصمیم احساسی می‌گیرید. در تفکیک بین ترید خوب و بد، اهمیتی ندارد که سود کنید یا ضرر.

بایننس: بسیاری از تریدرهای موفق با پاسخ شما موافق هستند. یک معامله خوب یا بد با نتیجه آن مشخص نمی‌شود. یک ترید خوب ممکن است ضرر ده باشد و یک ترید بد هم شاید به سود منتهی شود. نکته کلیدی اتخاذ یک استراتژی خوب و موبه‌مو دنبال کردن آن برای بلند مدت است.

با توجه به اینکه تا به امروز یک بازار نزولی چند ساله برای بیت کوین را پشت سر گذاشته‌ایم، چه درس‌هایی از آن گرفتی؟

نیک: آن موقع زمانی بود که همه (از جمله خود من) فقط به قیمت بیت کوینیِ آلت کوین‌ها دقت می‌کردیم. در حالی که باید قیمت دلاری را در نظر می‌گرفتیم. اینجا بود که حباب ارزهای دیجیتال در ژانویه ۲۰۱۸ رخ داد. بعد از آن، من هر دو قیمت (دلاری و بیت کوین) و شرایط تاریخی ارزهای دیجیتال را در فرایند تصمیم‌گیری‌ام لحاظ کردم.

بایننس: اینکه چقدر ذهنیت عوام در شبکه‌های اجتماعی می‌توانند جهت‌ دهی افراد را رقم بزند و آن را تقویت کند، جالب است. از آنجایی که ما در بطن جامعه ارزهای دیجیتال هستیم، تو خودت کدام تریدر را بیشتر دنبال می‌کنی؟

نیک: تام دانته (Tom Dante) یکی از مهمترین افرادی است که در تصمیم‌گیری‌هایم، نظرات او را هم دنبال می‌کنم، مخصوصا زمانی که یادداشت‌برداری می‌کنم و می‌خواهم کمی پیش‌بینی‌ام را دقیق‌تر بنویسم.

بایننس: بهتر و بهتر کردن یک استراتژی، فرایندی نامحدود و حیاتی برای سرمایه‌گذاران است. نقطه قوت تو چیست و چگونه آن را پیدا کردی؟ برای معامله‌گران تازه‌کار که به دنبال پیدا کردن نقطه قوت خود در بازار هستند، چه توصیه‌ای داری؟

نیک: نقطه قوت اصلی من، موقعیت‌های چرخشی است، جایی که من پروژه‌هایی را که قیمتشان زیر ارزش واقعی‌شان است و فاندامنتال خوبی دارند، پیدا می‌کنم و آن‌ها را در طول چرخه بازارشان نگه می‌دارم. به تریدرهای تازه‌کار پیشنهاد می‌کنم تا برای تشخیص نقاط ضعف و قوتشان، یادداشت‌برداری روزانه انجام دهند، به طوری که تمام جزئیات را بنویسند.

بایننس: احتمالاً اکثر تریدرهای موفق، تریدهای خود را یادداشت می‌کنند. بررسی عملکرد (مخصوصا در زمان شروع) برای تقویت نقاط قوت و تشخیص نقاط ضعف مهم و اساسی است. آیا با چند استراتژی مختلف معامله می‌کنی یا فقط یکی دو برنامه خاص را برای خودت در نظر گرفته‌ای؟

نیک: من چند استراتژی اصلی بر اساس تحلیل تکنیکال دارم که برای معاملات درون هفتگی یا درون ماهی خود از آن‌ها استفاده می‌کنم. برای معاملات بلند مدت، به شکل گسترده‌ای از تحلیل فاندامنتال استفاده می‌کنم. در قیمت‌های بسیار ارزان که در تاریخ یک ارز دیجیتال بی‌سابقه بوده است، خرید انجام می‌دهم و در طول چرخه بازار (از نزولی به صعودی) از آن نگهداری می‌کنم.

بایننس: طولانی‌ترین مدتی که از یک ارز دیجیتال نگهداری کردی چقدر بوده است؟

نیک: بیشتر از یک سال.

بایننس: این یک سال در دنیای کریپتو خودش مانند یک عمر است. ورود به یک موقعیت بلند مدت از یک سو و از سوی دیگر مدیریت ریسک در این بازار پرنوسان، یکی از چالش‌های اساسی است. بهترین معیار برای شناسایی یک ارز دیجیتال سودآور چیست؟

نیک: ساختار صادر شدنِ یک ارز دیجیتال. تورم [و نحوه توزیع] یکی از معیارهایی است که همیشه می‌توان از آن استفاده کرد تا فهمید که آیا یک ارز دیجیتال آینده دار است یا از بین خواهد رفت.

بایننس: آیا در استراتژی‌های خود از معیارهای درون شبکه‌ای (مثل هش ریت یا حجم تراکنش‌ها) استفاده می‌کنی؟

نیک: من حجم تراکنش‌های انتقالی روی زنجیره (شبکه) را بررسی می‌کنم تا آن را با حجم تراکنش‌های سفته‌بازی (روی صرافی‌ها) مقایسه کنم. من همچنین فهرست ثروتمندان (Richlist- بزرگ‌ترین دارندگان) یک ارز دیجیتال را بررسی می‌کنم.

بایننس: کدام را ترجیح می‌دهی، تحلیل تکنیکال یا تحلیل فاندامنتال؟

نیک: برای سرمایه‌گذاری (موقعیت) بلند مدت، با تحلیل فاندامنتال و عوامل بنیادین جذاب درباره‌ی یک ارز دیجیتال شروع می‌کنم و سپس با تحلیل تکنیکال، تصمیم نهایی را می‌گیرم. برای تریدهای کوتاه مدت هفتگی، فقط از تکنیکال استفاده می‌کنم. برای ترید با لورج (اهرم) هم فقط از تکنیکال کمک می‌گیرم.

بایننس: به سراغ جنبه‌های ملموس‌تر ترید برویم که مهم هستند و شاید کسی به آن‌ها توجه نکند. روز معاملاتی تو معمولاً چطور می‌گذرد و با وجود خیره شدن به نمودارها، سبک زندگی‌ات را چطور تنظیم می‌کنی؟

نیک: من کل بازار را روزهای یکشنبه (آخر هفته) بررسی می‌کنم. بنابراین می‌دانم که قرار است در طول هفته چه کار کنم. برنامه‌ام را می‌نویسم، نمودارهایم را علامت‌گذاری می‌کنم، برای سطوح قیمتیِ مهم هشدار یادآور (آلارم) تنظیم می‌کنم و کاری را که قرار است در این قیمت‌ها انجام دهم را به طور دقیق می‌نویسم. سپس معاملاتم را اجرا می‌کنم و هر از چند گاهی هم نگاهی به آن‌ها میندازم.

از آنجایی که اتمام بیشتر معاملاتم بیش از یک هفته طول می‌کشد، بیشتر روز کاری‌ام را صرف کار بر روی وبلاگم، دورکاری (فریلنسینگ)، مطالعه، ورزش و … می‌کنم. من به نمودارها خیره نمی‌شوم. این همان دلیلی است که تصمیم‌ گرفتم هر روز ترید نکنم. از آنجایی که من در خانه کار می‌کنم و برای خودم هشدارهای لازم و سیستم‌ها را تنظیم کرده‌ام، لازم نیست به نمودار زل بزنم. من طرفدار این‌طور سبک زندگی نیستم، برای همین تصمیم گرفتم که روزانه معامله نکنم.

بایننس: مهم‌ترین ابزاری که برای معامله از آن‌ها استفاده می‌کنی، کدام‌ها هستند؟

نیک: نیاز به ابزار زیادی ندارم. یک لپ تاپ دارم، یک مانیتور اضافه، یک تبلت، حساب TradingView و چند حساب در سایت‌های بروکر نسبت به دارایی‌ که معامله می‌کنم. چیز دیگری نیاز نیست.

بایننس: کم لطفی است اگر مصاحبه را بدون پیش‌بینیِ قیمت تمام کنیم. در پایان ۲۰۲۰ بیت کوین را در چه جایگاهی می‌بینی؟

نیک: ۲۶,۰۰۰ دلار

چند نکته کلیدی که می‌توان از صحبت‌های نیک پاتل یاد گرفت:

  • برای خود قاعده و برنامه داشته باشید و طبق آن عمل کنید. از معامله احساسی پرهیز کنید. تصمیم احساسی و بدون برنامه، نتایج خوبی به دنبال ندارد.
  • با دقت جزئیات معاملات خود را بنویسید و بی وقفه به دنبال بهتر کردن استراتژی‌هایتان باشید.
  • گاهی اوقات، شاید خوب باشید که دست نگه دارید و ببینید که آیا جهت گیری بقیه افراد روی معاملات شما تاثیر می‌گذارد یا نه.
  • به دنبال پیچیده کردن شرایط نباشید. یک استراتژی خوب با یک برنامه ساده می‌تواند تا مدت‌ها برایتان کار کند.
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

13 دیدگاه
امیرحسن مهدوی
امیرحسن مهدوی
2 سال قبل

برادر ی خط روندم بندازی میفهمی 26000 تا خنده داره

جهانگیر اقاخانی
جهانگیر اقاخانی
3 سال قبل

سلام ،
من چند وقتی هست فارکس کار میکنم، خوشم میاد ، هر چند ک تا الان ضررم بشتر بوده، میخام رو ارز دیجیتال برنامه بچینم ، نمیدونم واقعا از کجا و چطوری شروع کنم،
اگه کسی مشاوره بده ممنون میشم

شایان
شایان
3 سال قبل

کل این مصاحبه برای اون 26000 دلار آخرش بود بابا میت با حرف زنده نمیشه،،،، اون از مدیر باینانس اینم از تریدر منتخبشون ،،، واقعا کریپتو خیلی چیپ شده

مجید واعظی
مجید واعظی
3 سال قبل

خیلی عالی بود/سپاس فراوان

علیرضا
علیرضا
3 سال قبل

بدون تعصب اگه بخواییم حرف بزنیم اواخر امسال بعله جهشی تو ارزش بیت کوین قراره دیده بشه ولی 26 هزار دلار !!!!! نمیدونم چون همچنان تو مقاله های زیادی اشاره کردن که بحث سختی و کنار رفتن تعداد زیادی از ماینرها و .... و خیلی موارد دیگه یاعث بشه آنچنان رشدی دیده نشه . کلا به نظرم تا یک تا دو ماه پیش رو حتی بشه 8400 و یا کمتر رو هم دید چون دستگاه های قدیمی از رده خارج میشن و یه نوع فرصتی هست برای استراحت ....... حالا بازم نظرات دوستان جالبتره

Hodl.gang
Hodl.gang
3 سال قبل
پاسخ  علیرضا

😂😂بیتکوین الان58120 دلارررررررررررررررررررررررررررر

majid
majid
4 سال قبل

سلام دوست خوبم آقای آذر نیوارعزیز از عنوان خوبتون رومن دنبال میکنم ازتریدتاماینروونمودارهای حال و گذشته واززحمات شما و همکاران خوبتون بسیار تشکرازشما وهمه دوستان عزیز موفق باشید سپاس فراوان مجید

مهدی
مهدی
4 سال قبل

26000 $ رو بچسب

ربانی
ربانی
4 سال قبل

عالی بود

کارشناس تریدر خاورمیانه
کارشناس تریدر خاورمیانه
4 سال قبل

هیچی نمیگذره
یه تریدر حرفه ای فقط شانس داره
والسلام

Ali
Ali
4 سال قبل

با این ذهنیت ترید نکن به سرمایت رحم کن

م. ف
م. ف
4 سال قبل

عالی بود. مرسی.