دگ کوین (Dagcoin)؛ یک پروژه کلاهبرداری هرمی

دگ کوین (Dagcoin)؛ یک پروژه کلاهبرداری هرمی

یک پروژه کلاهبرداری هرمی با نام دگ کوین (Dagcoin)، تحت پوشش شرکتی به نام «ساکسس فکتوری» (Success Factory) به‌تازگی در فضای مجازی بین کاربران ایرانی رواج پیدا کرده است. در این مقاله این طرح را بررسی می‌کنیم.

دگ کوین چگونه کلاهبرداری می‌کند؟

تمام پروژه‌های هرمی کلاهبرداری، محصولات بی‌ارزش خود را بزرگ جلو می‌دهند و به افراد ناآگاه پیشنهاد می‌دهند که محصولات‌شان را خریداری کرده و با عضو کردن دوستان و آشنا‌یان خود در سیستم، از هر خرید آن‌ها هم پورسانت دریافت کنند.

به همین ترتیب دگ کوین هم خود را یک ارز دیجیتال جهانی با صدها هزار کاربر معرفی می‌کند که قیمت‌ آن به‌زودی افزایش شدیدی خواهد داشت و افراد با سرمایه‌گذاری در آن و عضو کردن دوستان و آشنایان خود در سیستم هرمی، می‌توانند ثروتمند شوند.

در حقیقت پروژه دگ کوین می‌خواهد پول ارزشمند افراد را بگیرد و به جای آن باد هوا به آن‌ها تحویل بدهد.

برای این‌که با ذات اصلی پروژه دگ کوین و دیگر طرح‌های مشابه آشنا شوید، به این مثال توجه کنید:

شرکت X، مقدار زیادی خاک معمولی دارد که در هر جایی یافت می‌شود. این شرکت به دروغ ادعا می‌کند که خاکش سرطان را درمان می‌کند و به‌زودی توسط شرکت‌های داروسازی بزرگ جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین شرکت X از افراد دعوت می‌کند که با پرداخت مبلغی، خاک‌های ضد سرطان را بخرند و در آینده ثروتمند شوند. همچنین سرمایه‌گذاران می‌توانند از خرید دوستان و آشنایانی که معرفی کرده‌اند، پورسانت بگیرند.

اساس کار همه طرح‌های هرمی مثال بالا است اما نام، محصولات و جزئیات هرکدام متفاوت است.

اثبات کلاهبرداری بودن دگ کوین

پروژه کلاهبرداری دگ کوین از حدود دو سال پیش در چند کشور دیگر فعالیت خود را آغاز کرده است و حالا به میان کاربران ایرانی رسیده است. برای اثبات کلاهبرداری بودن دگ کوین، به ترتیب ادعای تبلیغ‌کنندگان آن را مرور می‌کنیم و به جلو می‌رویم.

ساکسس فکتوری؛ کارخانه موفقیت یا بدبختی؟

در اولین ادعای تبلیغ‌کنندگان دگ کوین، گفته می‌شود که شرکت بزرگی به نام ساکسس فکتوری با ۱۵۰ کارمند قصد دارد یک ارز دیجیتال را عرضه کند که در تمام دنیا کاربرد خواهد داشت. قبل از هر چیز، خود شرکت ساکسس فکتوری را بررسی می‌کنیم.

اسم این شرکت به معنای «کارخانه موفقیت»، خودش گویای خیلی از مسائل است. شرکت‌های کلاهبرداری اغلب اوقات با نام‌های لوکس و انگیزشی وارد عرصه می‌شوند تا بتوانند ذهن مخاطب را با وعده‌های دروغ خود همراه کنند.

از سوی دیگر، در وب‌سایت ساکسس فکتوری هیچ اشاره‌ای به دگ کوین نشده است. به‌طور کلی ماهیت این وب‌سایت اصلاً مشخص نیست. در بالای این وب‌سایت چند محصول مالی با کاربردهای نامشخص به چشم می‌خورد و در پایین وب‌سایت قسمتی برای خرید تیشرت‌های این شرکت دیده می‌شود. به جز تصویر چند تیشرت تبلیغاتی و چند شعار و محصول گنگ، هیچ اسم و اطلاعاتی درباره دگ کوین در این وب‌سایت ارائه نشده است. ساکسس فکتوری بیشتر به یک فروشگاه آنلاین شبیه است تا یک شرکت بزرگ که به قول تبلیغ‌کنندگان دارد یک ارز دیجیتال جهانی را توسعه می‌دهد.

دگ کوین (Dagcoin)؛ یک پروژه کلاهبرداری هرمی
ساکسس فکتوری؛ فروشگاه تیشرت یا سازنده ارز دیجیتال جهانی؟

در توییتر هم هیچ صفحه رسمی از این شرکت وجود ندارد و فقط چند صفحه غیررسمی از آن در دسترس است که بیشتر آن‌ها هم از اواسط سال ۲۰۱۹ به آن طرف دیگر به‌روز نشده‌اند.

ارتباط با پروژه وان کوین (OneCoin)

وب‌سایت Bitcoinexchangeguide، حدود دو سال پیش درباره کلاهبرداری بودن دگ کوین پستی منتشر کرده است که نشان می‌دهد این پروژه یک کلاهبرداری بین‌المللی است.

پست وب‌سایت Bitcoinexchangeguide در مورد کلاهبرداری بودن دگ کوین در سال ۲۰۱۸
پست وب‌سایت Bitcoinexchangeguide در مورد کلاهبرداری بودن دگ کوین در سال ۲۰۱۸

شواهد نشان می‌دهد که دگ کوین با پروژه کلاهبرداری وان کوین (One Coin) که بیش از ۴ میلیارد دلاری کلاهبرداری کرده است، ارتباط دارد. یکی از گردانندگان این پروژه چند ماه پیش دستگیر و به ۹۰ سال زندان محکوم شد.

گفته می‌شود که دو فرد به نام نیلز گراسبرگ (Nils Grossberg) و کریس رس (Kriss Ress)، دو بنیان‌گذار دگ کوین هستند. این در حالی است که در یکی از بنرهای تبلیغاتی مربوط به پروژه وان کوین در سال ۲۰۱۶، دقیقاً نام نیلز گراسبرگ به چشم می‌خورد.

وان کوین

همچنین، خود نیلز گراسبرگ و کریس رس، در صفحه لینکدین خود هیچ اشاره‌ای به دگ کوین نکرده‌اند.

صفحه لینکدین نیلز گراسبرگ
لینکدین گراسبرگ؛ هیچ نامی از دگ کوین نیست.

در صفحه نیلز گراسبرگ، نام صرافی سوئیپ‌اکس (SwipeX) به چشم می‌خورد؛ تنها صرافی‌ که دگ کوین در آن معامله می‌شود. این یعنی گراسبرگ ارز دیجیتال خودش را در صرافی که خودش ایجاد کرده است، می‌فروشد.

نام صرافی سوئیپ‌اکس در هیچ کدام از وب‌سایت‌های رسمی مانند کوین مارکت کپ (Coinmarketcap) به چشم نمی‌خورد. در واقع، سوئیت‌اکس یک صرافی صوری است تا دگ کوین‌های بی‌ارزش را با قیمت‌های ساختگی در آن به فروش برسانند.

ادعای رقابت با بیت کوین!

دگ کوین هم مانند صدها کلاهبرداری دیگر در این حوزه ادعا می‌کند که بیت کوین مشکلاتی دارد و آمده تا مشکلات آن را حل کند و در تمام جهان مطرح شود.

وب‌سایت ارزدیجیتال و وب‌سایت‌های فارسی‌زبان معتبر در حوزه ارزهای دیجیتال، مدت‌هاست که بر این حوزه مطالعه و نظارت دارند. دگ کوین به جز این‌که نوعی کلاهبرداری است، هیچ جایگاهی در حوزه ارزهای دیجیتال ندارد و حتی هیچ کدی از آن منتشر نشده است، چه برسد به این‌که بخواهد پروژه‌ای انقلابی باشد و با بیت کوین رقابت کند.

این پروژه مدعی است بزرگ‌ترین اکوسیستم کل بازار ارزهای دیجیتال را دارد، در حالی که با کمی بررسی مشخص می‌شود که تمام نرم‌افزارها و سایت‌های معرفی‌شده به عنوان اجزای اکوسیستم، تنها چند سایت تقلبی و نرم‌افزار ساده است که ساختن آن‌ها حتی چند روز هم زمان نمی‌برد.

شگرد تمام پروژه‌های کلاهبرداری هرمی، با ارزش نشان‌ دادن یک محصول بی‌ارزش است. تبلیغ‌کنندگان دگ کوین هم ادعا می‌کنند که قیمت دگ کوین می‌تواند در آینده به چند دلار برسد و سودهای چند صد و حتی چند هزار درصدی نصیب سرمایه‌گذارانش کند. دگ کوین در هیچ صرافی به جز صرافی خود شرکت یعنی سوئیپ اکس به فروش نمی‌رسد. در واقع سازندگان دگ کوین می‌توانند خودشان قیمتش را تعیین کنند و پول‌های مردم را در قبال دادن وعده‌های پوچ به دست بیاورند.

سایت جعلی Businessforhome

طرح‌های کلاهبرداری هرمی همیشه سعی می‌کنند که خودشان را به عنوان برترین شرکت معرفی کنند. تبلیغ‌کنندگان دگ کوین هم برای ادعای خود سایتی را به آدرس «businessforhome.org» معرفی کرده‌اند که به گفته آن‌ها اخبار حوزه نتورک مارکتینگ را پوشش می‌دهد و بزرگ‌ترین شرکت‌ها را معرفی می‌کند. در این سایت با رفتن به قسمت «Top Earners Ranks» جدولی را مشاهده می‌کنید که طبق ادعای این سایت، فهرست افرادی است که بیشترین درآمد را از نتورک مارکتینگ دارند.

دگ کوین (Dagcoin)؛ یک پروژه کلاهبرداری هرمی
جدول فعلی در سایت businessforhome.org

همانطور که مشاهده می‌کنید، طبق ادعای این سایت، افرادی با نام‌های «Igor Alberts» و «Andreea Cimbala» از دگ کوین، بیشترین درآمد حوزه نتورک مارکتینگ را دارند.

حالا تصویری از همین بخش که متعلق به دو سال پیش است را مشاهده کنید:

سایت businessforhome.org
جدول دو سال پیش در سایت businessforhome.org

نامی مشابه که این بار متعلق به شرکت وان کوین (OneCoin) است.

حقیقت ماجرا این است که سایت businessforhome.org یک سایت صوری و تقلبی است که برای جلب اعتماد بیشتر سرمایه‌گذاران ساخته شده است و با هر کلاهبرداری، نام شرکت موجود در فهرست این سایت تغییر می‌کند.

تمام ادعاهای مربوط به پذیرندگان و دستگاه‌های خودپرداز هم چیزی جز یک نمایش نیست. در وب‌سایت Coinatmradar که خودپردازهای ارزهای دیجیتال در کشورهای مختلف را نمایش می‌دهد، هیچ نامی از دگ کوین مشاهده نمی‌شود.

همچنین با بررسی اسناد ثبت شرکت ساکسس فکتوری مشخص شد که این شرکت که ادعا می‌شود ۱۵۰ کارمند دارد تنها ۲,۵۰۰ یورو سرمایه به خود اختصاص داده است. تاریخ تأسیس این شرکت هم برخلاف ادعای تبلیغ‌کنندگان دگ کوین، سال ۲۰۱۶ نیست بلکه اواسط ۲۰۱۸ است.

دگ کوین (Dagcoin)؛ یک پروژه کلاهبرداری هرمی

با بررسی آدرس این شرکت هم به این تصویر از آن رسیدیم:

دگ کوین (Dagcoin)؛ یک پروژه کلاهبرداری هرمی
تصویری از آدرسی که به عنوان آدرس شرکت ساکسس فکتوری ثبت شده است.

جمع‌بندی

دگ کوین یک پروژه هرمی است که با ارائه یک محصول بی‌ارزش (دگ کوین) سعی دارد از افراد ناآگاه کلاهبرداری کند. طبق شواهد، این پروژه با پروژه وان کوین که چند سال پیش بیش از ۴ میلیارد دلار در سطح بین‌المللی کلاهبرداری کرد، ارتباط دارد. همچنین تمام ادعاهای تبلیغ‌کنندگان دگ کوین درباره جهانی بودن و افزایش ارزش آن در آینده، دروغ و نامعتبر است.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

95 دیدگاه
مصطفی
مصطفی
۱ سال قبل

این ارز اگر واقعی بود اجازه فروش را به شما میداد. صرافی swipex اجازه ثبت نام نمیدهد و موقع مراجعه به آنهایی که خودشان پکیج هایی داگ کوین را با مبلغ خیلی خیلی پایین تر (مثلا ۵۰۰۰ داگ کوین را با مبلغ ۲۰۰ یورو) خریده اند و به افراد بدون اطلاع به قیمت روز میفروشند، به دوروغ اعلام میکنند فروش این ارز اشکالی ندارد ولی در موقعی که دیدیند واقعا شما میخواهید بفروشید میگویند باید اهراز هویت کنید و چند روزی درگیر این مساله خواهید شد و بعد که دیدند شما فشار زیادتری میگذارید به شما اعلام میکنند از ولت خودمان برایتان جابجا میکنیم، ولی صرافی swipex یکجا نمیتواند این پول را برای شما بازگرداند و این برگرداندن حداقل ۲۰ روز زمان میبرد، این در واقع ادامه دروغ ها میباشد.

سعید ریگی
سعید ریگی
۲ سال قبل

این یک ارز مصرفی است واحد پول جهانی در آینده.نه ارز دیجیتال.به خاطر که برای صرافی سود ندارد.کارمزد خیلی کم داره.

علیرضا
علیرضا
۲ سال قبل

یعنی هستن کسایی که این اشغال رو میخرن؟
ببین اونا کین

Alireza
Alireza
۲ سال قبل

هر کی این پرژه کلاهبرداری خریده می‌تونه از طرفی که پول زده به حسابش و اونی که تبلیغ کرده شکایت کنه و به حقش برسه
من کردم و شکر خدا نتیجه هم گرفتم

مصطفی
مصطفی
۱ سال قبل
پاسخ  Alireza

میتونید یک راه ارتباطی با خودتون به ما بدهید که از راهنمایی شما برای شکایت استفاده کنیم؟

صابر فتحی
صابر فتحی
۲ سال قبل

منم در ساکسس سرمایه دارم،الان برای شارژ اکانت برای بازا یابی هزینه نیاز دارند،برای مسافرت و تبلیغات و مهمانی خودشون،چرا از افراد بالادست هزینه نمی گیرند،خداشاهده پشیمان هستم،جلوی بازاریابی رو باید قوه قضاییه بگیره و سایت مسدود بشه،

بهنام
بهنام
۲ سال قبل

اقا منم خریدم ۳۰۰ یورو ۱۰ ملیون چجوری میتونم بکشم بیرون

مصطفی
مصطفی
۳ سال قبل

لطفا تحقیق بروز بذارین و ارز دگ کوین رو بررسی کنین. آیا هنوز هم میگین کلاهبرداریه؟؟؟؟؟؟؟؟

Alireza
Alireza
۲ سال قبل
پاسخ  مصطفی

بله داداش کلاهبرداریه
یا شما سواد نداری
یا از دارودستشونی

آریا امینی
آریا امینی
۲ سال قبل
پاسخ  مصطفی

آغا هر چیزی اگه ظاهر خوبی متناسب با دوران خودش نداشته باشه چطور می خواد جذب سرمایه کنه لطفا رو درمورد چارلز پانزی، ویلیام فلی میلر، جارلز دیویل ولز، لوسیان ریویر و... تحقیق کنید برید روشاشونو بخونید اوناهم دقیقا از همین روش هرمی ساکسس فکتوری استفاده کردن همه شونم بزرگترین کلاهبرداری های تاریخ رو انجام دادن

دلارام طوفانی
دلارام طوفانی
۳ سال قبل

چطور میشه با شما بیشتر در این رابطه صحبت کرد؟ من تازه با این شرکت آشنا شدم و به عنوان developer جذب این سیستم شدم ولی هنوز کسی رو جذب نکردم. فقط خودم سرمایه‌گذاری کردم. این مقاله شما رو الان خوندم و شوکه شدم. تمام تحقیقاتی که من در حد دانش خودم کردم به زبان انگلیسی بوده. چطور میتونم از شما بیشتر راهنمایی بگیرم؟

حمید غانمیان
حمید غانمیان
۳ سال قبل

سلام لطفا زیاد به این پست اطمینان و باور نکنین چون صحت نداره و بعدا متوجه میشن و اعتبارشون زیر سوال میره و مجبور میشن از همه عذر خواهی کنن

Hadis
Hadis
۳ سال قبل

بیت کویین که الان تمام دنیا اون رو قبول دارن وهیچ شکی بر قدرتش نیست وهمه داره به سرعت برق به سمتش میرن اگر یادتون باشه روزهای اولی که اومد همه این ارز رو رد کردن وگفتند کلاه برداریه تا چندسال اول هیچکس قبولش نداشت والان داستان دگ کویین دقیقا شبیه بیت کویین هست که همه اول رد میکنن بعد که رشدکرد وثابت شد در دنیا همه به سمتش هجوم میبرن...چه خوبه که بجای بحث دنبال اطلاعات درست باشید🙏