atlasarzdigital

دگ کوین (Dagcoin)؛ یک پروژه کلاهبرداری هرمی

دگ کوین (Dagcoin)؛ یک پروژه کلاهبرداری هرمی

یک پروژه کلاهبرداری هرمی با نام دگ کوین (Dagcoin)، تحت پوشش شرکتی به نام «ساکسس فکتوری» (Success Factory) به‌تازگی در فضای مجازی بین کاربران ایرانی رواج پیدا کرده است. در این مقاله این طرح را بررسی می‌کنیم.

دگ کوین چگونه کلاهبرداری می‌کند؟

تمام پروژه‌های هرمی کلاهبرداری، محصولات بی‌ارزش خود را بزرگ جلو می‌دهند و به افراد ناآگاه پیشنهاد می‌دهند که محصولات‌شان را خریداری کرده و با عضو کردن دوستان و آشنا‌یان خود در سیستم، از هر خرید آن‌ها هم پورسانت دریافت کنند.

به همین ترتیب دگ کوین هم خود را یک ارز دیجیتال جهانی با صدها هزار کاربر معرفی می‌کند که قیمت‌ آن به‌زودی افزایش شدیدی خواهد داشت و افراد با سرمایه‌گذاری در آن و عضو کردن دوستان و آشنایان خود در سیستم هرمی، می‌توانند ثروتمند شوند.

در حقیقت پروژه دگ کوین می‌خواهد پول ارزشمند افراد را بگیرد و به جای آن باد هوا به آن‌ها تحویل بدهد.

برای این‌که با ذات اصلی پروژه دگ کوین و دیگر طرح‌های مشابه آشنا شوید، به این مثال توجه کنید:

شرکت X، مقدار زیادی خاک معمولی دارد که در هر جایی یافت می‌شود. این شرکت به دروغ ادعا می‌کند که خاکش سرطان را درمان می‌کند و به‌زودی توسط شرکت‌های داروسازی بزرگ جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین شرکت X از افراد دعوت می‌کند که با پرداخت مبلغی، خاک‌های ضد سرطان را بخرند و در آینده ثروتمند شوند. همچنین سرمایه‌گذاران می‌توانند از خرید دوستان و آشنایانی که معرفی کرده‌اند، پورسانت بگیرند.

اساس کار همه طرح‌های هرمی مثال بالا است اما نام، محصولات و جزئیات هرکدام متفاوت است.

اثبات کلاهبرداری بودن دگ کوین

پروژه کلاهبرداری دگ کوین از حدود دو سال پیش در چند کشور دیگر فعالیت خود را آغاز کرده است و حالا به میان کاربران ایرانی رسیده است. برای اثبات کلاهبرداری بودن دگ کوین، به ترتیب ادعای تبلیغ‌کنندگان آن را مرور می‌کنیم و به جلو می‌رویم.

ساکسس فکتوری؛ کارخانه موفقیت یا بدبختی؟

در اولین ادعای تبلیغ‌کنندگان دگ کوین، گفته می‌شود که شرکت بزرگی به نام ساکسس فکتوری با ۱۵۰ کارمند قصد دارد یک ارز دیجیتال را عرضه کند که در تمام دنیا کاربرد خواهد داشت. قبل از هر چیز، خود شرکت ساکسس فکتوری را بررسی می‌کنیم.

اسم این شرکت به معنای «کارخانه موفقیت»، خودش گویای خیلی از مسائل است. شرکت‌های کلاهبرداری اغلب اوقات با نام‌های لوکس و انگیزشی وارد عرصه می‌شوند تا بتوانند ذهن مخاطب را با وعده‌های دروغ خود همراه کنند.

از سوی دیگر، در وب‌سایت ساکسس فکتوری هیچ اشاره‌ای به دگ کوین نشده است. به‌طور کلی ماهیت این وب‌سایت اصلاً مشخص نیست. در بالای این وب‌سایت چند محصول مالی با کاربردهای نامشخص به چشم می‌خورد و در پایین وب‌سایت قسمتی برای خرید تیشرت‌های این شرکت دیده می‌شود. به جز تصویر چند تیشرت تبلیغاتی و چند شعار و محصول گنگ، هیچ اسم و اطلاعاتی درباره دگ کوین در این وب‌سایت ارائه نشده است. ساکسس فکتوری بیشتر به یک فروشگاه آنلاین شبیه است تا یک شرکت بزرگ که به قول تبلیغ‌کنندگان دارد یک ارز دیجیتال جهانی را توسعه می‌دهد.

دگ کوین (Dagcoin)؛ یک پروژه کلاهبرداری هرمی
ساکسس فکتوری؛ فروشگاه تیشرت یا سازنده ارز دیجیتال جهانی؟

در توییتر هم هیچ صفحه رسمی از این شرکت وجود ندارد و فقط چند صفحه غیررسمی از آن در دسترس است که بیشتر آن‌ها هم از اواسط سال ۲۰۱۹ به آن طرف دیگر به‌روز نشده‌اند.

ارتباط با پروژه وان کوین (OneCoin)

وب‌سایت Bitcoinexchangeguide، حدود دو سال پیش درباره کلاهبرداری بودن دگ کوین پستی منتشر کرده است که نشان می‌دهد این پروژه یک کلاهبرداری بین‌المللی است.

پست وب‌سایت Bitcoinexchangeguide در مورد کلاهبرداری بودن دگ کوین در سال ۲۰۱۸
پست وب‌سایت Bitcoinexchangeguide در مورد کلاهبرداری بودن دگ کوین در سال ۲۰۱۸

شواهد نشان می‌دهد که دگ کوین با پروژه کلاهبرداری وان کوین (One Coin) که بیش از ۴ میلیارد دلاری کلاهبرداری کرده است، ارتباط دارد. یکی از گردانندگان این پروژه چند ماه پیش دستگیر و به ۹۰ سال زندان محکوم شد.

گفته می‌شود که دو فرد به نام نیلز گراسبرگ (Nils Grossberg) و کریس رس (Kriss Ress)، دو بنیان‌گذار دگ کوین هستند. این در حالی است که در یکی از بنرهای تبلیغاتی مربوط به پروژه وان کوین در سال ۲۰۱۶، دقیقاً نام نیلز گراسبرگ به چشم می‌خورد.

وان کوین

همچنین، خود نیلز گراسبرگ و کریس رس، در صفحه لینکدین خود هیچ اشاره‌ای به دگ کوین نکرده‌اند.

صفحه لینکدین نیلز گراسبرگ
لینکدین گراسبرگ؛ هیچ نامی از دگ کوین نیست.

در صفحه نیلز گراسبرگ، نام صرافی سوئیپ‌اکس (SwipeX) به چشم می‌خورد؛ تنها صرافی‌ که دگ کوین در آن معامله می‌شود. این یعنی گراسبرگ ارز دیجیتال خودش را در صرافی که خودش ایجاد کرده است، می‌فروشد.

نام صرافی سوئیپ‌اکس در هیچ کدام از وب‌سایت‌های رسمی مانند کوین مارکت کپ (Coinmarketcap) به چشم نمی‌خورد. در واقع، سوئیت‌اکس یک صرافی صوری است تا دگ کوین‌های بی‌ارزش را با قیمت‌های ساختگی در آن به فروش برسانند.

ادعای رقابت با بیت کوین!

دگ کوین هم مانند صدها کلاهبرداری دیگر در این حوزه ادعا می‌کند که بیت کوین مشکلاتی دارد و آمده تا مشکلات آن را حل کند و در تمام جهان مطرح شود.

وب‌سایت ارزدیجیتال و وب‌سایت‌های فارسی‌زبان معتبر در حوزه ارزهای دیجیتال، مدت‌هاست که بر این حوزه مطالعه و نظارت دارند. دگ کوین به جز این‌که نوعی کلاهبرداری است، هیچ جایگاهی در حوزه ارزهای دیجیتال ندارد و حتی هیچ کدی از آن منتشر نشده است، چه برسد به این‌که بخواهد پروژه‌ای انقلابی باشد و با بیت کوین رقابت کند.

این پروژه مدعی است بزرگ‌ترین اکوسیستم کل بازار ارزهای دیجیتال را دارد، در حالی که با کمی بررسی مشخص می‌شود که تمام نرم‌افزارها و سایت‌های معرفی‌شده به عنوان اجزای اکوسیستم، تنها چند سایت تقلبی و نرم‌افزار ساده است که ساختن آن‌ها حتی چند روز هم زمان نمی‌برد.

شگرد تمام پروژه‌های کلاهبرداری هرمی، با ارزش نشان‌ دادن یک محصول بی‌ارزش است. تبلیغ‌کنندگان دگ کوین هم ادعا می‌کنند که قیمت دگ کوین می‌تواند در آینده به چند دلار برسد و سودهای چند صد و حتی چند هزار درصدی نصیب سرمایه‌گذارانش کند. دگ کوین در هیچ صرافی به جز صرافی خود شرکت یعنی سوئیپ اکس به فروش نمی‌رسد. در واقع سازندگان دگ کوین می‌توانند خودشان قیمتش را تعیین کنند و پول‌های مردم را در قبال دادن وعده‌های پوچ به دست بیاورند.

سایت جعلی Businessforhome

طرح‌های کلاهبرداری هرمی همیشه سعی می‌کنند که خودشان را به عنوان برترین شرکت معرفی کنند. تبلیغ‌کنندگان دگ کوین هم برای ادعای خود سایتی را به آدرس «businessforhome.org» معرفی کرده‌اند که به گفته آن‌ها اخبار حوزه نتورک مارکتینگ را پوشش می‌دهد و بزرگ‌ترین شرکت‌ها را معرفی می‌کند. در این سایت با رفتن به قسمت «Top Earners Ranks» جدولی را مشاهده می‌کنید که طبق ادعای این سایت، فهرست افرادی است که بیشترین درآمد را از نتورک مارکتینگ دارند.

دگ کوین (Dagcoin)؛ یک پروژه کلاهبرداری هرمی
جدول فعلی در سایت businessforhome.org

همانطور که مشاهده می‌کنید، طبق ادعای این سایت، افرادی با نام‌های «Igor Alberts» و «Andreea Cimbala» از دگ کوین، بیشترین درآمد حوزه نتورک مارکتینگ را دارند.

حالا تصویری از همین بخش که متعلق به دو سال پیش است را مشاهده کنید:

سایت businessforhome.org
جدول دو سال پیش در سایت businessforhome.org

نامی مشابه که این بار متعلق به شرکت وان کوین (OneCoin) است.

حقیقت ماجرا این است که سایت businessforhome.org یک سایت صوری و تقلبی است که برای جلب اعتماد بیشتر سرمایه‌گذاران ساخته شده است و با هر کلاهبرداری، نام شرکت موجود در فهرست این سایت تغییر می‌کند.

تمام ادعاهای مربوط به پذیرندگان و دستگاه‌های خودپرداز هم چیزی جز یک نمایش نیست. در وب‌سایت Coinatmradar که خودپردازهای ارزهای دیجیتال در کشورهای مختلف را نمایش می‌دهد، هیچ نامی از دگ کوین مشاهده نمی‌شود.

همچنین با بررسی اسناد ثبت شرکت ساکسس فکتوری مشخص شد که این شرکت که ادعا می‌شود ۱۵۰ کارمند دارد تنها ۲,۵۰۰ یورو سرمایه به خود اختصاص داده است. تاریخ تأسیس این شرکت هم برخلاف ادعای تبلیغ‌کنندگان دگ کوین، سال ۲۰۱۶ نیست بلکه اواسط ۲۰۱۸ است.

دگ کوین (Dagcoin)؛ یک پروژه کلاهبرداری هرمی

با بررسی آدرس این شرکت هم به این تصویر از آن رسیدیم:

دگ کوین (Dagcoin)؛ یک پروژه کلاهبرداری هرمی
تصویری از آدرسی که به عنوان آدرس شرکت ساکسس فکتوری ثبت شده است.

جمع‌بندی

دگ کوین یک پروژه هرمی است که با ارائه یک محصول بی‌ارزش (دگ کوین) سعی دارد از افراد ناآگاه کلاهبرداری کند. طبق شواهد، این پروژه با پروژه وان کوین که چند سال پیش بیش از ۴ میلیارد دلار در سطح بین‌المللی کلاهبرداری کرد، ارتباط دارد. همچنین تمام ادعاهای تبلیغ‌کنندگان دگ کوین درباره جهانی بودن و افزایش ارزش آن در آینده، دروغ و نامعتبر است.

اشتراک
اطلاع از
guest
45 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین امتیاز
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
عطا
عطا
1 ماه پیش

دوستان و عزیزان دل
بجای پرداختن به تراوشات ذهنی یک فرد به مجامع بین الملل بپردازید.
برای تحقیقات درست در مورد هر رویدادی سعی کنی موتور جستجوگر گوگل را رفرنس قرار ندید.
اگر از گوگل استفاده میکنید و به دنبال اطلاعات موثق هستید باید به گوگل نیوز مراجعه کنید. چون خود گوگل اعلام میکنه اخبار موثق فقط در گوگل نیوز قابلیت رویت دارد.
حال وقتی شما در گوگل نیوز به فارسی این ارز دیجیتال و سرچ می کنید هیچگونه مطلبی را نمایش نمیدهد.
اما با سرچ انگلیسی اون به نتایج مثبت و منفی خواهید رسید که به شما در انتخاب یا رد این ارز بسیار کمک خواهد کرد.

پاندای بیکار 2
پاندای بیکار 2
1 ماه پیش

تاریخش که مال امروز

مصطفی گلچین
مصطفی گلچین
3 ماه پیش

مطلب خوبی بود اما کلیپ بیشتر شبیه برچسب گذاری بود و می‌خواست ذهن ببیننده رو شرطی کنه

Mira
Mira
4 ماه پیش

سلام خسته نباشید.
ممنونم بابت مطلب مفیدی که گذاشتید.
من نمیدونستم که سایت کریپتو هندز هم کلاهبرداریه که دوستان تو کامنتا گفتن این سایت هم کلاهبرداری هستش..درکل متوجه شدم که تمام سایتای هرمی که ادعای سود های نجومی میکنن قطعا کلاهبرداری هستن
متاسفانه چند وقت پیش من زیر مجموعه گروهی دراین سایت شدم و خودشون دارن زیر مجموعه میارن برای ما و اینکه نمیخوام زیر مجموعه برام بیاد وسوالم الان از شما اینکه آیا میشه که از این سایت و پنل به طور کامل حذف شد؟خودمون میتونیم این کارو بکنیم؟
این سوال قطعا سوال خیلی از عزیزان دیگه هم هست ممنون میشم اگر پاسخ بدین و راهنمایی کنید…

محمد
محمد
5 ماه پیش

دوستان قدیم یه ضرب المثل بود میگفت خر همون خره فقد پالونش عوض شده. قضیه الانه این پنل هستش با استفاده از ارز دیجیتال یه پنل هرمی درست کردن . شما اگ میخای واقعا قصدت اتریوم‌خریدنه برو صرافی هر چقد میخای اتریوم بخر سرمایه گذاری کن . فکر اینک با ۳۰۰ هزار تومن پولدار بشیو از سرت بکن بیرون. یه مطلب ساده بگم پولا فقد از دست پایین مجموعه به دست بالای مجموعه میرسه. شمام اگ واقعا درکت این هست این پولا خوردن داره خودت زرنگ میدونی پول افراد ساده را بخور

عقیل
عقیل
5 ماه پیش

سلام دوستان کسی درمورد آربیستار اطلاع داره آیا این هم مثل بقیه کلاهبرداریه چون خیلی ازش مدارک موجوده؟؟؟!!

علی خان
علی خان
2 ماه پیش
پاسخ  عقیل

اصلا کلاهبرداری نیست و کاملا قانونیه

علی خان
علی خان
2 ماه پیش
پاسخ  عقیل

اگه خواستین میتونم مدارک مورد نیاز رو بهتون ارسال کنم

Amin cheraghi
Amin cheraghi
5 ماه پیش

سلام وقت بخیر
اقا اگه کلاهبرداریه چر کسی اقدامی انجام نمیده تو رسانه نمیگن که گوش مردمو نبرن چرا میزارن یه سری بیشرف سر مردم کلاه بزارن مگر اینکه دست خودشونم تو کار باشه که کاری نمیکنن والا مگرنه چرا کاری نمیکنن

مژگان
مژگان
5 ماه پیش

واقعا کلاهبرداریه؟
من اول می خواستم کار کنم این شرکتو حتی کد هم زدم ولی شروع نکردم.

Hamed Sadighi Bizhan
Hamed Sadighi Bizhan
5 ماه پیش

با این خبر دوست منو نجات دادین

حسین
حسین
4 ماه پیش

اگه بهتون اثبات بشه که این مقاله کذب هست و صد درصد معتبره و کلاهبرداری نیست چی؟!!!

مهدی رضایی
مهدی رضایی
1 ماه پیش
پاسخ  حسین

برای اثبات این حرفتون مدیون میشید، به نظرم کذب نگید حسین عزیز. فقط کافیه سایت ساکسس‌فکتوری و سایت دگ کوین رو تو الکسا سرچ کنید اون وقت متوجه میشید که این ساید ها فقط از ایران بازدید دارن نه اروپا آمریکا و…

عطا
عطا
1 ماه پیش

جسارتا شما که با الکسا کار می کنید ماهانه ۲۹۹ دلار حق اشتراکتون برای کسب اطلاعات درست از الکسا رو پرداخت می کنید؟

محمد
محمد
1 ماه پیش
پاسخ  حسین

خوب اثبات کنید برا من

alfa trade
alfa trade
5 ماه پیش

***قابل توجه دوستان***
هر‌نوع پروژه هرمی به صورت بالا کلاهبرداری و غیر قانونی است

شرکت های هرمی Doubleway , cryptohands , dagcoin , bitconnect , onecoin همه و همه کلاهبرداری بودند و هستند .
اگر این پروژه ها در بستر اتریوم یا ترون یا هر بلاکچینی اجرا میشن دلیل بر درستیشون نیست.
اتریوم و ترون و دیگر بسترهای بلاکچین مثل بستر سیستم عاملی ویندوز یا اندروید هستند و شما میبینید که هزار حور کلاهبرداری یا فیشینگ و هک جیمیل و اینستا و حساب بانکی و … در بستر همین ویندوز یا اندروید میفته و این دلیل بد بودن کریپتو یا اتریوم یا بیت کوین نیست شما باید حواست جمع باشه.

علی ابهری
علی ابهری
17 روز پیش
پاسخ  alfa trade

داداش من هروقت دونستی مجوز کیوایسی یعنی چی بیا اون موقع حرف بزنیم

بازخورد
feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه دگ کوین (Dagcoin)؛ یک پروژه کلاهبرداری هرمی ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
  • گزارش خطا
  • انتقادات و پیشنهادات
  • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
45
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx
()
x