بررسی هک‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۲؛ تعداد کمتر، تخریب بیشتر

بررسی هک‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۲؛ تعداد کمتر، تخریب بیشتر

داده‌های جدید نشان می‌دهد حجم پول‌های به‌‌سرقت‌رفته در حملات سایبری مرتبط با ارزهای دیجیتال نسبت به سال‌های گذشته بیشتر شده است و هکرها تمایل پیدا کرده‌اند پلتفرم‌های بزرگتری را هدف قرار دهند. این در حالی است که در این مدت تعداد حملات هکری نسبت به سال‌های قبل کمتر شده است.

به گزارش کریپتو اسلیت، تعداد هک‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال از ابتدای سال جاری به‌طور قابل‌توجهی در حال کاهش بوده است. طبق آخرین تحقیقات مؤسسه بست بروکرز (BestBrokers)، صنعت ارزهای دیجیتال تا اواسط ژوئن (خرداد) امسال حدود ۶۵ حمله سایبری را تجربه کرده است که این آمار نسبت به ۲۵۱ حمله در سال گذشته روندی کاهشی را نشان می‌دهد.

هرچند تعداد حملات در این مدت رو به کاهش بوده، میزان خسارات واردشده به این حوزه کمتر نشده است. داده‌های موجود نشان می‌دهد که میانگین مبالغ سرقت‌شده به‌ازای هر حمله نسبت به سال ۲۰۲۱ افزایش ۲۰۶ درصدی داشته است.

هکرها کیفیت را هدف گرفته‌اند، نه کمیت!

بر اساس تحقیقات صورت‌گرفته، فضای ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۱ درمجموع شاهد ۲۵۱ حمله بوده و حدود ۳.۲ میلیارد دلار در این مدت سرقت شده است. امسال اما تا اواسط ژوئن (خرداد)، این صنعت تنها در ۶۵ مورد حمله، حدود ۱.۷ میلیارد دلار از دست داده است.

در نتیجه باید گفت اگرچه تعداد هک‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۲ به‌شدت کاهش یافته و قیمت‌ها در بازار با افت همراه بوده‌اند، این موضوع هیچ تأثیری روی کل مبلغ به‌سرقت‌رفته نداشته است.

تعداد هک‌ها در مقایسه با کل سرمایه سرقت‌شده بین سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۲.
نمودار تعداد هک‌ها در مقایسه با کل سرمایه سرقت‌شده بین سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۲.

آخرین داده‌های پلتفرم تحلیلی چین آلیسیس (Chainalysis) نشان می‌دهد که میانگین مبالغ سرقت‌شده به‌ازای هر حمله مرتبط با ارزهای دیجیتال در سال جاری ۲۶.۶ میلیون دلار است. این رقم در مقایسه با میانگین ۱۲.۹ میلیون دلاری در سال ۲۰۲۱ حدود ۲۰۶ درصد افزایش داشته است. مبالغ سرقت‌شده به‌ازای هر حمله در سال ۲۰۲۲ در مقایسه با میانگین ۴.۷ میلیون دلاری سال ۲۰۲۰ نیز رشدی ۴۶۵.۹ درصدی را نشان می‌دهد.

میانگین مبالغ (به دلار) سرقت‌شده به‌ازای هر حمله مرتبط با ارزهای دیجیتال از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۲.
میانگین مبلغ سرقت‌شده به‌ازای هر حمله مرتبط با ارزهای دیجیتال از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۲.

محققان بر این باورند که هکرها در سال ۲۰۲۲ موفق شده‌اند به اهداف بزرگتری حمله کنند. به نظر می‌رسد بازار دیفای (DeFi) هدف موردعلاقه هکرها باشد؛ زیرا این پلتفرم‌ها به‌طور کلی می‌توانند بیشترین بازده را میان پروتکل‌های غیرمتمرکز نصیب هکرها کنند.

حدود ۷۲ درصد از کل ارزهای دیجیتال سرقت‌شده در سال ۲۰۲۱ به پروتکل‌ها و خدمات دیفای نسبت داده شده و این در حالی است که سهم پلتفرم‌های دیفای از این مبالغ، در سال ۲۰۲۲ به ۹۷ درصد افزایش یافته که نرخی شوکه‌کننده است.

رابرت هافمن (Robert Hoffman)، تحلیلگر ارزهای دیجیتال در مؤسسه بست بروکرز (BestBrokers)، گفته دیفای به‌دلیل در اختیارداشتن حجم زیادی از پول شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر، به هدف اصلی هکرها تبدیل شده است. ماهیت رقابتی بازار نیز نشان داده است پروتکل‌هایی که زودتر از همه راه‌اندازی می‌شوند، بیشترین شانس موفقیت را خواهند داشت.

هافمن در ادامه توضیح داده است:

رقابت برای ساختن یک سیستم مالی دیجیتال در انقلاب صنعتی چهارم بسیار سریع است و ذی‌نفعان زیادی در تلاش برای کسب مقام اول این رقابت هستند. کوتاه‌بودن فرایند عرضه یک محصول به بازار از نظر زمانی، اغلب نتیجه‌اش این است که محصول از جنبه‌های مختلف، از جمله امنیت، در معرض آسیب قرار می‌گیرد.

ماهیت فنی قراردادهای هوشمند و تخصص موردنیاز برای برنامه‌نویسی آنها، فضای زیادی برای دست‌کاری‌ و اعمال نفوذ باقی می‌گذارد. با این حال، هافمن معتقد است زمانی که دیفای به یک جریان اصلی تبدیل شود، بسیاری از مسائل امنیتی آن مانند «هر فناوری جدید دیگری که به‌شکل گسترده مورداستفاده قرار می‌گیرد»، رفع خواهد شد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
تخمه ژاپنی
تخمه ژاپنی
۲ سال قبل

تنها ارز ضدهک موجود در بازار ارزهای دیجیتال که اینده روشنی داره لاس لس هست