پورابراهیمی: بهره‌گیری از زیرساخت فناوری بلاک چین باید در دستورکار قرار گیرد

پورابراهیمی: بهره‌گیری از زیرساخت فناوری بلاک چین باید در دستورکار قرار گیرد

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس پیمان‌های پولی و بلاک چین را عاملی برای گسترش تجارت دانست و از لزوم جدایی اقتصاد ایران از دلار سخن گفت.

محمدرضا پور ابراهیمی درباره اقدامات صورت گرفته درباره پیمان‌های پولی در مجلس به‌عنوان یک راهکار اقتصادی در شرایط تحریمی، اظهار داشت:

یکی از تکالیف بسیار مهم بانک مرکزی که در برنامه ششم توسعه نیز به آن تأکید شده استفاده از ظرفیت بسیار بزرگ و مناسب پیمان پولی دو یا چندجانبه برای تسهیل تجارت و روابط اقتصادی و بانکی به‌عنوان یکی از ابزارهای بسیار کلیدی در کاهش اثرات تحریم و رشد اقتصادی است که مجلس شورای اسلامی و کمیسیون اقتصادی مجلس نیز به آن تأکید فراوانی داشته است.

وی افزود:

با عملیاتی شدن پیمان‌های پولی می‌توان مبادلات ارزهای مورد استفاده را مدیریت کرد و تجارت را گسترش داد که در نهایت بهبود وضعیت اقتصادی و کاهش اثر فشار تحریمی را به دنبال دارد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، افزود:

امروزه ارزهای دیجیتال بر بستر فناوری بلاک چین به یک پدیده رایج و شناخته شده در جهان تبدیل شده که با وجود حجم پایین معاملات در مقایسه با گردش مالی موجود در جهان، با استفاده از جذب سرمایه‌گذاران توانسته‌اند تا رشد بسیار زیادی داشته باشند و گفته می‌شود یکی از ارکان مهم آینده نظام اقتصادی جهان هستند.

این نماینده مجلس دوازدهم، ادامه داد:

فرآیندهای بانکی توسط سیستم فدرال رزرو آمریکا مدیریت می‌شود، اما تراکنش‌های ارز دیجیتالی رصد نمی‌شوند و در فضایی امن و بدون قابلیت اعمال تحریم فعالیت می‌کنند که بستری را ایجاد می‌کند تا بتوان با استفاده از آنها تحریم‌های فعلی را دور زد و شرایط تجارت را تسهیل کرد.

پور ابراهیمی افزود:

در وضعیت فعلی کشور که تحریم‌های ظالمانه آمریکا به سیستم بانکی فشار آورده است، می‌توان با استفاده از یک ارز دیجیتال یا ایجاد ارز دیجیتال ملی از آن برای مراودات اقتصادی و بانکی با کشورهای دوست که تحریم برای سیستم بانکی مشکلاتی به دنبال داشته، استفاده کرد؛ طراحی و توسعه ارزهای دیجیتال ملی از سوی بانک مرکزی اقدام هوشمندانه‌ای بوده که از آن می‌توان در مراودات بین‌بانکی استفاده کرد.

پورابراهیمی: بهره‌گیری از زیرساخت فناوری بلاک چین باید در دستورکار قرار گیرد

وی با تأکید بر اینکه ارزهای دیجیتال مزایا و معایبی را دارند که در این حوزه باید با سیاست‌گذاری و تعیین تکلیف قانونی وارد شد تا از مزایا به‌صورت کامل استفاده و اثر معایب را از جمله در تهدید نظام اقتصادی کشور کاهش داد، گفت:

ارزهای دیجیتال در حوزه مالی و ارزی کشور تأثیراتی دارند و بر اساس قانون بانک مرکزی متولی حوزه ارزی کشور است و باید برای این پدیده قانون‌گذاری‌های لازم را انجام دهد.

لزوم جدایی از دلار

به نوشته ایبِنا، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه گفتگو اظهار داشت:

در شرایطی که تحریم‌های آمریکا در نظام اقتصادی ایران با وجود وابستگی کشور به دلار تأثیر بسیار زیادی دارد باید با خروج اقتصاد کشور از سیطره دلار فشار تحریم‌ها و تأثیر تحریم‌های ظالمانه آمریکا بر کشور را کاهش داد؛ در شرایط فعلی ضروری است تا از دلار جدا شد و پیمان‌های پولی با توجه به مأموریت بانک مرکزی به‌عنوان یک اولویت اقتصادی بسیار مهم در کنار سایر مأموریت‌های بانک مرکزی از جمله اصلاح نظام بانکی عملیاتی شود.

به گفته وی، با این اقدام محدودیت‌های سیستم بانکی در تحریم از بین خواهد رفت و در تنظیم بازار ارز نیز تأثیر خواهد داشت و در نهایت باعث تقویت ارزش پولی ملی کشور به‌عنوان یک اصل بسیار مهم می‌شود.

پور ابراهیمی گفت:

همچنین بهره‌گیری از زیرساخت فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتالی از اهمیت بالایی برخوردار است که باید در دستور کار قرار گیرد تا از فواید آن به نفع کشور استفاده شود که در این زمینه اقداماتی در حال انجام است و کمیسیون اقتصادی مجلس در این زمینه پیگیری‌های لازم را داشته است.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه