atlasarzdigital

قیمت بیت کوین دوباره به زیر 8000 دلار سقوط کرد؛ آیا 7120 دلار حمایت بعدی خواهد بود؟

قیمت بیت کوین دوباره به زیر 8000 دلار سقوط کرد؛ آیا 7120 دلار حمایت بعدی خواهد بود؟

قیمت بیت کوین در هفته‌ای که گذشت وضعیت چندان مناسبی نداشت و پس از رسیدن به حداکثر قیمت 8,540 دلار در ابتدای هفته (9 مهر) راه سقوط در پیش گرفت، تا جایی که در حال حاضر هر واحد بیت کوین با قیمت 7,900 دلار معامله می‌شود.

به گزارش «کوین تلگراف»، این سقوط قیمت در تحلیل‌های هفته گذشته پیش‌بینی شده بود. به عقیده بسیاری از تحلیل‌گران تعطیلات یک هفته‌ای چین به مناسب روز ملی این کشور از جمله عواملی بود که باعث تسریع در روند سقوط قیمت بیت کوین شد.

تغییرات قیمت بیت کوین در هفته گذشته
نمودار تغییرات قیمت بیت کوین در 7 روز اخیر

سوال اینجاست که با آغاز هفته کاری جدید در چین، قیمت بیت کوین به حالت عادی باز خواهد گشت؟ یا باید چشم به نمودارها دوخت تا بیت کوین حمایت جدید خود را نشان دهد و آنگاه شاهد افزایش قیمت باشیم؟

حرکات افقی قیمت بیت کوین ادامه دارد

با نگاهی به نمودار روزانه قیمت بیت کوین و با توجه به حمایت و مقاومت متحرک در شاخص «نوار بولینگر» (Bollinger Bond)، طی هفته گذشته قیمت بیت کوین در بازه 7,600 تا 9,500 در نوسان بود. این در حالی است که فرصت‌های معامله اندکی در این میان و پس از ادامه یافتن خریدوفروش بیت کوین در حدود قیمت 8,200 دلار برای معامله‌گران پدید آمد.

وقتی بیت کوین در محدوده ثابتی به نوسان خود ادامه می‌دهد، بدان معناست که توازنی میان فروشندگان و خریداران ایجاد شده است. اینجاست که می‌توان نتیجه گرفت پیش از ادامه یا تغییر روند قبلی شاهد تثبیت قیمت خواهیم بود.

چشم خرس‌ها به حمایت 7,120؛ قیمت بیت کوین همچنان در نوسان است

آیا بیت کوین 90,000 دلاری محتمل است؟

هفته‌ای را نمی‌توان یافت که کسی ادعا نکند بیت کوین در آینده‌ای نزدیک به قیمتی باور نکردنی و دور از انتظار خواهد رسید و هفته گذشته هم از این قاعده مستثنی نبود. به نقل از کوین تلگراف و بر اساس گزارشی که بانک آلمانی «بایرن ال‌بی» منتشر کرد، این بانک مدعی شد که با توجه به نصف شدن پاداش ماینینگ بیت کوین (هاوینگ) که ماه می (خرداد) سال آینده شاهدش خواهیم بود، قیمت بیت کوین نیز با جهشی بزرگ به 90,000 دلار می‌رسد.

صد البته این اولین بار نیست که چنین رقمی برای قیمت بیت کوین پیش‌بینی می‌شود؛ «تام لی» (Tom Lee)، یکی از مشهورترین افراد فعال در حوزه ارزهای دیجیتال، ماه مارس (فروردین) سال گذشته گفته بود که قیمت بیت کوین تا سال 2020 به 91,000 دلار خواهد رسید.

در این میان تحلیل‌گرانی نیز هستند که برای دانستن اینکه حرف‌هایی نظیر صحبت‌های تام لی بر چه اساسی زده می‌شوند، حاضرند هر کاری بکنند؛ چرا که با نگاهی به نمودارها می‌توان به وضوح مشاهده کرد که نشانه‌ای از جهشی این چنینی در کوتاه مدت وجود ندارد.

در واقع با اینکه باور این پیش‌بینی‌های شیرین حتی از جانب تحیل‌گران لذت بخش خواهد بود، اما حقیقت چیز دیگری است و دورنمای بازار بیت کوین در کوتاه مدت نزولی است. شاخص‌های اصلی نظیر «مکدی» یا «میانگین متحرک همگرا واگرا» (MACD) و نوارهای بولینگر، نشان‌دهنده یک روند نزولی در آینده هستند.

شاخص مکدی تغییر روند را نشان می‌دهد؟

عبور خط مکدی از سیگنال می‌توانست به رشد قیمت کوتاه مدت بیت کوین منجر شود
عبور خط مکدی از سیگنال می‌توانست به رشد قیمت کوتاه مدت بیت کوین منجر شود

هفته گذشته به نظر می‌رسید که در تایم فریم روزانه‌یِ شاخص مکدی، خط مکدی (MACD line) با تغییر جهت و عبور از خط سیگنال (Signal line) وضعیت را در کوتاه‌مدت به حالت صعودی تغییر دهد.

اما این اتفاق رخ نداد. در عوض هر دو خط از یکدیگر فاصله گرفتند. این فاصله در نهایت می‌تواند به موازی شدن آنها طی یک روند نزولی منجر شود. باید با دقت وقوع یا عدم وقوع این اتفاق را زیر نظر گرفت؛ زمانی که خط آبی، خط قرمز را قطع کند، نگه‌دارندگان بیت کوین می‌توانند نفس راحتی بکشند، اما در حال حاضر همه چیز عادی است و خبری از عبور خط‌ها از روی یکدیگر نیست.

مکدی در تایم‌فریم هفتگی وضعیت نزولی را نشان می‌دهد
مکدی در تایم‌فریم هفتگی وضعیت نزولی را نشان می‌دهد

شاخص مکدی در تایم فریم روزانه، چیز دیگری نشان می‌دهد. خالی از لطف نیست که به گذشته برگردیم. این شاخص در تایم فریم هفتگی در سال 2017 نه تنها نوید بازار صعودی سال 2017 را داد (زمانی که قیمت بیت کوین کمی از 1,100 دلار بالاتر بود)، بلکه 22 ژانویه 2018 (2 بهمن 1395) نیز با ایجاد یک تقاطع نزولی، خبر از آغاز یک بازار نزولی داد. در حال حاضر شرایط مشابه ژانویه 2018 است، با این تفاوت که شیب نمودار کمتر است و نشانه‌ای از تغییر این رویه نیز دیده نمی‌شود.

چشم خرس‌ها به حمایت 7,120؛ قیمت بیت کوین همچنان در نوسان است
شاخص RSI بیت کوین در تایم‌فریم هفتگی

در تایم فریم هفتگی، شاخص قدرت نسبی (RSI) نیز نشانه‌ای از تغییر روند ندارد. در حال حاضر این شاخص حدود عدد 40 را نشان می‌دهد که بدون شک رقمی خنثی است. این رقم یکبار دیگر در آوریل (اردیبهشت) سال جاری به این حدود رسید که قیمت بیت کوین در آن به حالت صعودی تغییر وضعیت داده بود. پس از دو ماه شاخص RSI به قله خود رسید و پس از آن گرفتار سقوط شد که ناشی از اشباع خرید بود.

در عین حال که رخ دادن تغییر روند در وضعیت فعلی کاملا محتمل است، با توجه به حرکات گذشته قیمت این اتفاق دور از ذهن است؛ چرا که آخرین باری که بیت کوین در تایم‌فریم هفتگی پس از ریزش از منطقه اشباع خرید جهش کرده بود، بالاتر از خط میانی (عدد 50 در RSI) و در حدود 58.21 بود. در حال حاضر تعیین اینکه بازار نزولی است یا نه بسیار زود است، اما مشخص است که چرا بیشتر تحلیل‌گران طرف نزولی بودن بازار را می‌گیرند.

شاخص RSI روزانه در چه وضعیتی است؟

چشم خرس‌ها به حمایت 7,120؛ قیمت بیت کوین همچنان در نوسان است
شاخص RSI در تایم فریم روزانه

برای اینکه به درک درستی از وضعیت فعلی برسیم، لازم است که شاخص RSI را در نمودارهای روزانه مورد بررسی قرار دهیم. در نگاه اول، بیت کوین دچار اشباع فروش شده و آماده جهش است. این مسئله موجی از شادی را به سمت معامله‌گران روانه می‌کند اما این جهش بسیار کوچک و تنها در بازه زمانی روزانه خواهد بود.

طی بازار صعودی (گاوی) سال 2017، بیت کوین به صورت مداوم در حالت اشباع خرید قرار داشت، و چیزی که در حال حاضر دیده می‌شود، مشابه ابتدای سال 2018 است که پس از آن پادشاه ارزهای دیجیتال در یکی از نزولی‌ترین دوران خود گرفتار شد.

بله، بیت کوین در سال 2018 از حالت اشباع خرید و فروش عبور کرد و بار دیگر از آنها فاصله گرفت، اما از نوامبر (آبان) سال 2018 که برای آخرین بار به رقم 5.98 در نمودار رسید، شاهد تغییر زیادی در خصوص این شاخص نبوده‌ایم.

لزوما عملکرد گذشته، عملکرد آینده را نشان نمی‌دهد، اما بررسی آن هم خالی از لطف نیست. کمترین میزانی که هفته گذشته در شاخص RSI شاهدش بودیم 16.80 بود و در حال حاضر این رقم در بازه 20-30 در حال تغییر است. در یک روند نزولی، RSI مرتب در این بازه حرکت می‌کند.

نوارهای بولینگر چه چیزی را نشان می‌دهند؟

شاخص نوار بولینگر در تایم‌فریم روزانه
شاخص نوار بولینگر در تایم‌فریم روزانه

شاخص نوار بولینگر در نمودار روزانه بیت کوین به خوبی باز شده و سطوح حمایت و مقاومت جدیدی را به ما نشان می‌دهد.

حمایت از 7,600 که هفته پیش شاهدش بودیم به 7,120 رسیده است. سطحی که از اواسط ماه می (خرداد) سال جاری مشاهده نشده بود. این قیمت یک قیمت حیاتی برای بیت کوین است که باید آن را حفظ کند چرا که نتایج شکست این سطح حمایت در بازه‌های زمانی طولانی‌تر مشهود خواهد بود.

از آنجایی که در حال حاضر بیت کوین تا سطح حمایتش تنها چند صد دلار فاصله دارد، بخش بالایی در نمودار دو گزینه برای مقاومت در اختیارمان قرار می‌دهد. اولی میانگین متحرک بر روی بولینگر باندز در قیمت 8,890 است و دومی نوار بالایی در مقاومت 10,672 است.

شاخص نوار بولینگر در تایم فریم ماهانه
شاخص نوار بولینگر در تایم فریم ماهانه

نمودار ماهانه اما بدترین خبرها را برای معامله‌گران دارد! بیت کوین برای دومین بار شاهد کندل قرمز است. مشاهده کندل قرمز از آن جهت خطرناک است که احتمال دارد بار دیگر شاهد شکستن رکوردها [کمترین] باشیم، مسئله‌ای که در ابتدای بازار نزولی سال گذشته شاهدش بودیم. باقی ماندن بیت کوین بالای میانگین متحرک بولینگر باندز (در قیمت 7,000) ضروری است چرا که در غیر این صورت بازار خرسی از قفسش آزاد می‌شود.

ضمن اینکه نوار پایینی حمایت در بولینگر باندز 2,500 دلار است، احتمال بسیار کمی وجود دارد که قیمت تا این اندازه سقوط کند. حتی در بهبوهه بازار نزولی سال 2018 نیز بیت کوین سطوح ابتدایی بازه 3,000 را نپذیرفت. با وجود عصبانیت و ناامیدی خریداران بازار، نمودار تغییر نمی‌کند و باید با آن کنار آمد؛ از طرف دیگر این بازه زمانی (تایم فریم ماهانه) برای بیت کوین بسیار مهم است و باید با دقت آن را زیر نظر گرفت.

بولینگر باندز هفتگی امیدوارکننده است

شاخص نوار بولینگر در تایم‌فریم هفتگی
شاخص نوار بولینگر در تایم‌فریم هفتگی

نمودار بالا مفیدترین نمودار در تحلیل امروز است. طی هفته‌های گذشته نوار پایینی حمایت 7,700 شکسته شده است. این اتفاق بدان معناست که بیت کوین می‌تواند حرکتش به سمت میانگین متحرک بولینگر باندز را آغاز کند که در قیمت 9,880 قرار دارد.

در حالی که مقاومت‌های روزانه محتاطانه انتخاب شده‌اند، بیت کوین باید این سطوح را بشکند. این احتمال تنها در بازه هفتگی ممکن است و قیمت 12,000 سطح بعدی مقاومت در نوار بالایی است.

رسیدن به نقطه‌ای که انتظارش را داریم یک شبه و به این زودی‌ها اتفاق نمی‌افتد اما اگر بیت کوین حمایت‌های زیر 7,000 را به چشم خود نبیند، احتمال اینکه قیمت آن را در سطوحی بالاتر از آنچه در سال 2019 به آن‌ها دست یافته تا پایان سال میلادی ببینیم، زیاد است.

سناریوی صعودی

اگر حمایت 7,120 دلار در برابر سقوط قیمت بیت کوین ایستادگی کرده و آن را به بالای 8,890 دلار پرتاب کند، می‌توان به تداوم روند صعودی امیدوار شد. یک روند صعودی ادامه دار که قیمت بیت کوین را به بیش از 9,880 دلار برساند، افسار بازار را به دست خریداران برمی‌گرداند.

اگر بر خلاف انتظارها بیت کوین از 10,672 عبور کند، آنگاه توقف بعدی پیش از رسیدن به بالاترین قیمت جدید امسال، 12,000 دلار خواهد بود.

سناریوی نزولی

در روی دیگر سکه اگر بیت کوین زیر 7,120 سقوط کند، در موقعیت خطرناکی قرار می‌گیرد. سقوط بیت کوین به این سطح و سطوح پایین‌تر از 7,000 خبر خوبی نیست. این سطح برای بیت کوین بسیار حساس خواهد بود و در صورت شکسته شدن آن، کمترین قیمت سالیانه جدیدی با اصلاح 80 درصدی (نسبت به بالاترین قیمت امسال) انتظارمان را می‌کشد. کاهشی که می‌تواند حتی تا محدوده 2,500 ادامه پیدا کند.

تحلیل‌ ارائه شده در این مطلب، ترجمه‌‌ی نظرات تحلیلگر کوین‌تلگراف است و سایت ارزدیجیتال مسئولیتی در قبال زیان‌های احتمالی ناشی از آن برعهده نخواهد داشت.
اشتراک
اطلاع از
guest
2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین امتیاز
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
سعید قدرتی
سعید قدرتی
1 سال پیش

الان که شاخص ها رو دیدم اکثرا مثبت بودن و به نظرم افزایش قیمت در کوتاه مدت بسیار محتمل است.
مک دی هم کراس اور داشت. بعلاوه stochastic RSI ، PPOو چند مارکر دیگر.

سعید
سعید
1 سال پیش

پارسال وقتی بیت سقوط کرد تا 3100 اومد پایین ولی به هیچ عنوان از این سطح پایینتر نرفت چرا ؟ چون ماینرها تو این قیمت نمیفروختن و غیبشون میزد چون هزینه های ماین تو همین حوالی 3000 دلار بود حالا با افزایش سختی شبکه درآمد ماینر ها باهمان دستگاه های قبلی تقریبا نصف شده پس میشه گفت ماینر ها تو حوالی قیمت 6000 دلار بازم ناپدید بشن و از فروختن بیت هاشون امتناع کنن چون کاملا در زیان خواهند بود اگه به قیمت 6000 الی 7000 نزدیک بشع اصلا نگران نشید فوقش یه مدت قیمت بیت در جا خواهد زد ولی پرش بعدی بیت تا 25000 دلار خواهد بود البته بدون احتساب هاوینگ اگه هاوینگ رو هم وارد محاسبات کنید قیمت بیت تا 50000 هم میتونه برسه.

بازخورد
feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه قیمت بیت کوین دوباره به زیر 8000 دلار سقوط کرد؛ آیا 7120 دلار حمایت بعدی خواهد بود؟ ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
  • گزارش خطا
  • انتقادات و پیشنهادات
  • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
2
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx
()
x