جستجوی هاوینگ بیت کوین در گوگل به بالاترین میزان در تاریخ خود رسید

جستجوی هاوینگ بیت کوین در گوگل به بالاترین میزان در تاریخ خود رسید

جستجوی عبارت «هاوینگ بیت کوین» (Bitcoin Halving) در گوگل به میزان قابل توجهی افزایش یافته و به رکوردی تازه رسیده است. این مسئله حاکی از آن است که توجه سرمایه‌گذاران خرد به این رویداد که فاصله زیادی با ما ندارد، بیش از پیش شده است.

به گزارش کوین دسک، جستجوها در ارتباط با هاوینگ، در هفته منتهی به ۱۱ آوریل به بالاترین میزان در عمر یازده ساله بیت کوین رسیده است. در زمان نگارش این خبر، سطح جستجوها به نسبت بیشترین رقم آن، ۱۸ درصد کاهش یافته است؛ با این حال همچنان در رقم قابل توجهی قرار دارد و به نسبت هفته منتهی به ۲۱ مارس، دو برابر شده است.

طبق اعلام شرکت گوگل، گوگل ترندز جستجوها را در ارتباط با یک موضوع در مقیاس ۰ تا ۱۰۰ رتبه‌بندی می‌کند. این رتبه‌بندی بر اساس جستجوهای یک موضوع خاص نسبت به دیگر موضوعات صورت می‌گیرد.

مایک آلفرد (Mike Alfred)، مدیرعامل دیجیتال استس دیتا (Digital Assets Data)، شرکتی فعال در بخش آمار و حوزه فین‌تک، این افزایش در سطح جستجوها را نشان‌دهنده «افزایش در تعداد سرمایه‌گذاران خرد» می‌داند.

عرضه واحدهای بیت کوین هر چهار سال یک بار و طی رخدادی به نام هاوینگ، نصف می‌شود. پس از هاوینگ، پاداش استخراج هر بلاک در شبکه بلاک چین بیت کوین نصف می‌شود. اساسا می‌توان گفت که سرعت تولید واحدهای بیت کوین در هر چهار سال، ۵۰ درصد کاهش می‌یابد.

انتظار می‌رود که سومین هاوینگ بیت کوین، ماه آینده انجام گیرد. پس از آن پاداش هر بلاک از ۱۲.۵ واحد به ۶.۲۵ واحد کاهش خواهد یافت.

یکی از سناریوهای محبوب در میان جامعه بیت کوین پیش‌بینی می‌کند که هاوینگ عاملی صعودی در خصوص قیمت این ارز دیجیتال است. طی هفته‌های گذشته، پادشاه ارزهای دیجیتال جهشی قابل قبول را تجربه کرده است و در حال حاضر در محدوده ۷,۱۰۰ دلار معامله می‌شود. قیمت فعلی بیت کوین به نسبت ۱۳ مارس (۲۳ اسفند) چیزی بیش از ۸۰ درصد رشد کرده است. در آن زمان، قیمت بیت کوین با سقوطی شدید تا ۳,۸۶۷ دلار نیز رسیده بود.

به عقیده برخی، افزایش میزان جستجوها پیرامون هاوینگ بیت کوین، یکی از عواملی است که سبب افزایش قیمت اخیر آن شده است. با این حال نمی‌توان به دقت عنوان کرد که چه میزان از این افزایش علاقه، به خرید بیت کوین منجر شده است.

این احتمال نیز وجود دارد که جامعه‌ی سرمایه‌گذاران خرد تنها به دنبال افزودن به اطلاعات خود در خصوص هاوینگ بیت کوین و تاثیر آن بر قیمت این ارز دیجیتال باشد. حتی میان تحلیل‌گران نیز اختلاف نظر وجود دارد؛ برخی معتقدند که افزایش قیمت پس از هاوینگ رخ می‌دهد و برخی نیز معتقدند که هاوینگ همین حالا و پیش از رخداد آن، تاثیرش را بر قیمت گذاشته است.

عده‌ای مانند متیو دیب (Matthew Dibb)، یکی از بنیان‌گذاران و مدیرعامل شرکت استک (Stack)، اوایل ماه آوریل (فروردین) در مصاحبه خود گفت:

هاوینگ احتمالا فشارِ صعودی بر قیمت بیت کوین را در دو ماه آینده افزایش می‌دهد.

مدل انباشت به عرضه نیز پیش‌بینی می‌کند که قیمت بیت کوین پس از هاوینگ به ۱۰۰,۰۰۰ دلار می‌رسد.

کوین متریکز (Coin Metrics)، در بخش پایانی گزارش خود در ارتباط با وضعیت شبکه بیت کوین، عنوان کرده بود که احتمالا شاهد افزایش فشار فروش در ماه‌های آینده خواهیم بود. طبق اعلام کوین متریکز، ماینرها عامل این افزایش فروش خواهند بود.

اما جستجوها برای عبارت «خرید بیت کوین»، با چنین جهشی مواجه نبوده است. این میزان در حال حاضر یک سوم جستجوها در پنج‌شنبه سیاه (۲۲ اسفند) است؛ به همین دلیل، شاید نتوان افزایش علاقه سرمایه‌گذاران خرد به هاوینگ را به معنای افزایش فشار خرید در بازار بیت کوین دانست.

جستجوی هاوینگ بیت کوین در گوگل به بالاترین میزان در تاریخ خود رسید
آمار جستجوی عبارت «خرید بیت کوین» در گوگل

این در حالی است که برخی از مفسرین بازار به افزایش تعداد آدرس‌هایی اشاره می‌کنند که در آنها حداقل ۱ و ۰.۱ بیت کوین وجود دارد. به گفته این مفسرین، چنین رفتاری با نزدیک‌تر شدن به هاوینگ نشان از انباشت سرمایه توسط آنها دارد.

جستجوی هاوینگ بیت کوین در گوگل به بالاترین میزان در تاریخ خود رسید
آدرس‌هایی با حداقل یک بیت کوین

به گزارش موسسه اطلاعاتی گلس نود (Glassnod) تعداد آدرس‌های یکتایی که حداقل یک بیت کوین در آنها وجود دارد نیز ۱۶ آوریل (۲۸ فروردین) به رکورد ۸۰۵,۸۰۵ عدد رسید. پیش‌تر و در هفته منتهی به ۱۶ مارس، شاهد کاهش این رقم و رسیدن آن از ۷۹۵,۱۴۰ به ۷۸۹,۳۹۹ عدد بودیم. در طول این مدت قیمت هر واحد بیت کوین از رقم ۹,۰۰۰ دلار به ۴,۰۰۰ دلار رسیده بود.

جستجوی هاوینگ بیت کوین در گوگل به بالاترین میزان در تاریخ خود رسید
آدرس‌هایی با موجودی حداقل ۰.۱ بیت کوین

تعداد آدرس‌های یکتای بیت کوین که حداقل ۰.۱ بیت کوین در آنها وجود دارد نیز به رقم بی سابقه ۲,۹۸۴,۷۷۷ عدد رسیده است. این عدد در ماه فوریه (اسفند) با افزایش شدید همراه بود و در طول سقوط قیمت ماه مارس نیز صعود خود را حفظ کرد. مایک آلفرد در بخش دیگری از صحبت‌های خود می‌گوید:

می‌بینیم و می‌شنویم که علاقه سرمایه‌گذاران خرد در حال افزایش است. برنامه‌های محرک مالی و چاپ پولِ بی‌سابقه، باعث شده‌اند تا مردم به سمت بیت کوین و سیستم‌های پولی و مالی جایگزین بروند.

بانک مرکزی آمریکا برای مقابله با تاثیرات ویروس کرونا، نرخ بهره بین بانکی را به نزدیک صفر رسانده و اعلام کرده است که تا اطلاع ثانوی دارایی‌هایی به شکل اوراق قرضه خریداری می‌کند. به گفته جرون بلوکلند (Jeroen Blokland)، ترازنامه‌های بانک‌های مرکزی گروه جی ۴ نیز به ۴۰ درصد از تولید ناخالص ملی آنها رسیده است. بانک‌های مرکزی کشورهای ژاپن، آمریکا، انگلستان و بانک مرکزی اروپا از اعضای این گروه هستند.

به یاد داشته باشید که عموما، افزایش تعداد آدرس‌های یکتا نشان از انباشت سرمایه دارد، اما یک فرد می‌تواند ۵۰ هزار واحد ارز را در ۵۰ هزار آدرس مختلف ذخیره کند؛ از همین رو نمی‌توان افزایش تعداد آدرس‌های یکتا را دلیلی محکم بر انباشت سرمایه از جانب سرمایه‌گذاران خرد دانست.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه