رونق شدید برگزاری ICO روی صرافی‌ها/ بایننس دیگر تنها نیست

رونق شدید برگزاری ICO روی صرافی‌ها/ بایننس دیگر تنها نیست

سه صرافی مشهور بایننس، OKEx و KuCoin به تازگی فعالیت چشمگیری در زمینه عرضه اولیه توکن ها بر روی پلتفرم های خود (IEO) را آغاز کرده اند. بایننس که به عنوان صرافی پیشتاز در این زمینه، میزبانی از پیش‌فروش توکن‌ها را از سال ۲۰۱۷ آغاز کرده بود، به دلیل نزولی شدن بازار، فعالیت خود را متوقف کرده و سپس در ژانویه ۲۰۱۹ کار خود را با فروش توکن های بیت تورنت مجدد آغاز کرد. صرافی‌های اوکی اکسنچ و کوکوین نیز در این راه دنباله روی بایننس بوده اند. حال به بررسی مختصری از مهم ترین دلایل این صرافی ها، برای میزبانی از عرضه اولیه توکن‌ها بر پلتفرمشان می‌پردازیم.

عرضه اولیه سکه (ICO) از زمان انفجار قیمت‌ها در سال ۲۰۱۷ متوقف نشده بلکه فقط اسمش تغییر کرده است.

عرضه اولیه توسط اکچسنج ها، که در آن یک صرافی، پیشنهاد لیست شدن مستقیم و راه‌اندازی کمپینی برای یک توکن تازه راه‌اندازی شده را می‌دهد، در سال ۲۰۱۹ منجر به کسب درآمد میلیون دلاری برای شرکت‌های بلاک‌چینی شده است.

دو منبع، که به خاطر ترس از اینکه سایر صرافی ها اقدام به حذف توکن آنها کنند، خواستند ناشناس بمانند، به کوین‌دسک اعلام کردند که برخی صرافی‌ها از لیست کردن توکن آنها خودداری می‌کنند، مگر اینکه شرکت‌ها هزینه‌های گزافی را به شکل‌های مختلف بسته به نوع صرافی، پرداخت کنند. این منابع اذعان دارند هزینه‌های مربوط به لیست شدن در این صرافی‌ها، از ۱۰ درصد کل سرمایه آن استارتاپ به اضافه ۱ درصد از کل حجم سرمایه توکن آنها، تا بیش از ۱ میلیون دلار برای بازاریابی آن توکن، متغیر است.

یکی از این منابع ناشناس چنین گفت:

صرافی‌ها به دنبال رقابت با اتریوم هستند که از ابتدا تا الان برای ایجاد توکن‌های جدید مورد استفاده قرار گرفته است.

همچنین یکی دیگر از منابع در مورد صرافی بایننس چنین عنوان می‌کند:

اساسا آنها به دنبال توکن‌هایی خارج از استاندارد ERC-20 هستند. آنها در حقیقت می‌خواهند که به جای یک توکن ERC-20، یک توکن مبتنی بر بلاک چین بایننس (Binance chain)، با هدف ورود به عرصه صرافی‌های غیرمتمرکز ایجاد کنند.رونق شدید برگزاری ICO روی صرافی‌ها/ بایننس دیگر تنها نیست

معروفترین پلتفرم عرضه اولیه در صرافی‌ها بخش «لانچ‌پد بایننس» است. لانچ پد بایننس کار خود را از آگوست ۲۰۱۷ آغاز کرد و سپس در ژانویه ۲۰۱۹ با عرضه اولیه توکن بیت‌تورنت که منجر به جذب ۷.۲ میلیون دلار در فروش این توکن با استفاده از توکن BNB شد، دوباره بازگشایی شد.

از زمان بازگشایی دوباره لانچ پد بایننس تاکنون، بایننس چهار پروژه جدید را راه‌اندازی کرده و همزمان با توسعه صرافی غیرمتمرکز (DEX) خود، قصد دارد حداقل هر ماه این برنامه را نیز جلو می‌برد.

مدیرعامل بایننس، چانگ‌پنگ ژائو، در صحبت‌های خود به کوین‌دسک اظهار داشت:

لانچ پد، هزاران تقاضا دریافت کرده است. اما تا به امروز، ارزش این توکن‌های جدید، به محض تمام شدن عرضه اولیه آنها، با سقوط همراه بوده است.

وقتی از او سوال شد که هزینه راه‌اندازی و ارائه عرضه اولیه یک استارتاپ در لانچ‌پد بایننس چه مقدار است و اینکه آیا لازم است این استارتاپ‌ها حتما از بلاک چین انحصاری صرافی یا بطور انحصاری از توکن BNB استفاده کنند یا خیر، CZ چنین پاسخ داد:

هر فروش توکنی منحصر به فرد است.

او همچنین افزود:

ما هر پروژه را به صورت جداگانه ارزیابی می‌کنیم. برخی از پروژه‌ها به کمک‌های بیشتری از جمله مشاوره، مسائل اقتصادی مربوط به توکن و .. نیاز دارند. برخی پروژه ها مستقل‌ترند….ما لانچ‌پد را ساختیم زیرا معتقدیم جذب سرمایه در بلاک‌ چین، یکی از بهترین ابزارها برای کارآفرینان است.

وی با اشاره به مقایسه گسترده‌ای که بین میبزبانی از عرضه اولیه توکن‌ها (IEOs) و عرضه اولیه سکه‌ها (ICOs) وجود دارد، اضافه کرد:

در IEOs، صرافی‌ها، اقدامات لازم برای کمک به سرمایه‌گذاران در انتخاب و ارزیابی پروژه‌ها را انجام می‌دهند.

رقابت

رونق شدید برگزاری ICO روی صرافی‌ها/ بایننس دیگر تنها نیست

رقبای جهانی جدیدی مانند بیترکس، KuCoin و OKEx نیز همگی عرضه اولیه توکن‌ها را در صرافی‌هایشان ارائه می‌دهند، هرچند که شکل ارائه IEO‌ها در این صرافی‌ها متفاوت از یکدیگر است.

به عنوان مثال، طبق اظهارات مدیرگروه بازاریابی Huobi، راس ژانگ (Ross Zhang)، قالب راه‌اندازی توکن در هوبی که «هوبی پرایم» (Huobi Prime) نامیده می‌شود، برخلاف اینکه بیشتر تریدرها آن را به عنوان یک پلتفرم برای عرضه اولیه توکن‌ها می‌شناسند، IEO نیست، زیرا پرایم برای استارتاپ‌های خارج از پلتفرم خود جذب سرمایه نمی‌کند.

ژانگ به کوین دسک اعلام کرد که توکن‌های هر دو پروژه‌ای که در بخش پرایم صرافی هوبی ارائه شده‌اند به سرعت فروخته شده و ۳.۵ میلیارد از توکن‌های این دو استارتاپ با توکن‌های انحصاری هوبی مبادله شده‌اند.

با این حال، به عنوان رقیبی برای لانچ‌پد بایننس، صرافی Kucoin به عنوان دومین IEO در ۲۸ می راه‌اندازی خواهد شد و فروش توکن کروما «CHROMA» را که توسط بخش خدمات نرم‌افزاری استارتاپ کروماوی «ChromaWay»  ایجاد شده و در سال گذشته در فروش خصوصی خود ۱۱ میلیون دلار سرمایه جذب کرده را بر روی پلتفرم خود ارائه خواهد داد.

مایکل گان (Michael Gan)، مدیرعامل KuCoin، به خبرگزاری کوین‌دسک گفت:

اولین عرضه اولیه صرافی آنها که در ماه آوریل انجام شد، ۴.۲ میلیون دلار سرمایه جذب کرد. با این حال، درست‌تر این است که به چنین جذب سرمایه هایی به عنوان نرخ توزیع نگاه شود نه درآمد. شایان ذکر است که میزان درآمد صرافی ها از IEOها بطور واضح مشخص نیست.

بر اساس اظهارات CZ و منبع ناشناسی که صرافی‌های متعددی را راه‌اندازی کرده، علاوه بر کارمزدهای تراکنش‌ها، شرایط از طریق بحث‌های خصوصی به جای روش‌های استاندارد، تعیین می شود.

منبع ناشناس دوم، بیان می‌کند که چندین صرافی، ارائه عرضه اولیه توکن‌ها را در اولویت کارهای خود قرار داده‌اند و در حال حاضر برنامه ای برای لیست کردن های عمومی توکن ها ندارند.

مدیرعامل ChromaWay، پرلمن (Perelman)، چالش‌های متقاعد کردن یک صرافی برای لیست کردن یک توکن جدید، بدون عرضه اولیه انحصاری آن توسط صرافی را اینگونه توضیح می‌دهد:

بیشتر صرافی‌های خوب، اساسا به دنبال بررسی پروژه‌هایی که عرضه اولیه آنها توسط صرافی خودشان انجام شده، هستند.

محافظان قابل اعتماد

رونق شدید برگزاری ICO روی صرافی‌ها/ بایننس دیگر تنها نیست

مزیت شرکت در ICO روی صرافی این است که ریسک کلاهبرداری بودن پروژه‌ها به شدت پایین می‌آید

برای برقراری عدالت، این صرافی‌ها در جریان بازاریابی حرفه‌ای که برای فروش این توکن‌ها انجام می‌شود، قرار می‌گیرند. علاوه بر این، گاهی اوقات صرافی‌ها برای ارائه عرضه اولیه توکن‌ها در پلتفرم خود هزینه‌ای دریافت نمی‌کنند.

در واقع، پرلمن در اظهارات خود به کوین دسک گفت:

استارتاپ‌ها به برگزاری عرضه اولیه توسط صرافی‌ها برای نقدینگی و بازاریابی خود نیاز دارند و صرافی KuCoin برای این کار هزینه‌ای دریافت نمی‌کند.

به عنوان مثالی دیگر، اندی چونگ، مدیر اجرایی OKEx، به کوین دسک اعلام کرد که صرافی آنها حتی اگر صدها درخواست برای عرضه اولیه توسط آنها دریافت کند، هزینه‌ای بابت IEO دریافت نمی‌کند.

چونگ با صحبت در مورد اینکه چگونه برگزاری IEOها منجر به مقبولیت توکن‌های انحصاری صرافی‌ها می شود، عنوان کرد:

افراد شرکت‌کننده در این عرضه اولیه‌های برگزار شده توسط صرافی‌ها باید حداقل ۵۰۰ توکن OKB داشته باشند تا بتوانند در IEO برگزار شده توسط اوکی اکسنچ شرکت کنند. علاوه بر این، انتظار می‌رود عرضه اولیه‌های برگزار شده توسط  OKEx، در مدت زمان باقی مانده تا انتهای سال، حداقل هر ماه یکبار برگزار شده و فقط توکن‌های OKB را برای شرکت در این IEOها بپذیرد. اما KuCoin و OKEx با پیروی از بایننس، استفاده از توکن‌های انحصاری را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده و در عین حال بر روی توسعه صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) خود کار می‌کنند.

چونگ بیان می‌کند:

ما معتقدیم IEO ها کاربران جدید را برای جامعه ارزهای دیجیتال به ارمغان می‌آورد. همچنین با برگزاری این IEOها ما می‌توانیم به کاربران کمک کنیم که یک پروژه خوب را انتخاب کنند. یعنی مانند گذشته نخواهد بود که کسی عرضه اولیه سکه خود را ارائه داده و پس از جذب سرمایه فرار کند.

بر اساس گفته‌های ژانگ از صرافی هوبی، با وجود اینکه دو سال از انفجار قیمتی ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۷ می‌گذرد، هنوز همچنان تمایل بسیار زیادی در میان معامله گران ارزهای دیجیتال برای دسترسی سریع به دارایی های دیجیتالی وجود دارد. وی عنوان کرد:

این بار تفاوت در این است که مردم در میان هستند، بطور کلی، احتیاط ، هوشیاری و مراقبت بیشتری در مورد اینکه آنها کجا سرمایه‌گذاری می‌کنند، وجود خواهد داشت.

منبع: Coindesk
ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه