تهاتر و ارز دیجیتال؛ گزینه‌های جایگزین تبادلات بانکی

تهاتر و ارز دیجیتال؛ گزینه‌های جایگزین تبادلات بانکی

به گزارش ارزدیجیتال و به نقل از ایسنا، یک عضو اتاق بازرگانی تهران معتقد است در شرایطی که تبادلات بانکی بین‌المللی برای فعالان اقتصادی دشوار شده، استفاده از سایر گزینه‌ها به شرط فراهم شدن مقدمات قانونی لازم از سوی دولت قابل‌پیگیری است.

عباس آرگون در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد:

در طول ماه‌های گذشته با توجه به تحریم‌های یک جانبه آمریکا علیه اقتصاد و مردم ایران، بسیاری از فعالان اقتصادی برای پیگیری معاملاتشان نتوانستند از تبادلات بانکی استفاده کنند، زیرا بسیاری از بانک‌ها رسماً معامله با ایران را متوقف کرده‌اند.

به گفته وی، هرچند در ماه‌های گذشته صادرکنندگان ایرانی تلاش کردند با استفاده از تمام گزینه‌ها و ظرفیت‌های موجود صادرات را ادامه داده و ارز حاصل از آن را به کشور بازگردانند، اما قطعاً استفاده از تمام گزینه‌ها برای تسریع در روند نقل و انتقالات ارز اهمیت زیادی دارد.

این عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان این‌که تهاتر و معامله پایاپای یکی از گزینه‌های پیش‌روی صادرکنندگان است، ادامه داد:

در طول ماه‌های گذشته نیز این گزینه مطرح بوده و در برخی معاملات اجرایی شده است. راه‌حل بانک مرکزی برای در نظر گرفتن واردات به‌عنوان بخشی از تعهد بازگشت ارز صادراتی نیز می‌تواند در همین گزینه مطرح شود.

آرگون اظهار کرد:

البته این فرآیند در شرایطی اجرایی می‌شود که کشور مقصد، کالای موردنیاز ایران را داشته باشد و امکان تهاتر وجود داشته باشد، اما در هر صورت این گزینه در سطح خود امکان استفاده دارد.

وی درباره ظرفیت ارزهای دیجیتال برای جابه‌جایی منابع ارزی ایران نیز، اظهار کرد:

با توجه به تازگی ارزهای دیجیتال در اقتصاد جهان، نمی‌توان به طور قطع راجع به تمام جزییات آن اظهارنظر کرد، اما قطعاً ظرفیتی قابل توجه در این ارزها وجود دارد.

عضو اتاق بازرگانی تهران ادامه داد:

در این رابطه پیش از آنکه ما نیاز به مذاکره با طرف‌های خارجی داشته باشیم، باید دولت مقدمات داخلی کار را فراهم کند. ما هنوز یک قانون جامع و همه‌جانبه در رابطه با ارزهای دیجیتال نداریم و مشخص نیست شرایط استخراج آنها چگونه است. حال اگر بنا باشد از این ارزهای دیجیتال در معاملات خارجی استفاده کنیم نیز قطعاً پیچیدگی کار بیشتر می‌شود. از این‌رو قبل از استفاده از این ظرفیت باید مقدمات لازم را فراهم کرد.

یکی از اصلی‌ترین حوزه‌هایی که تحریم‌های آمریکا در رابطه با اقتصاد ایران مدنظر قرار داده، محدود کردن تبادلات و تعاملات بانکی با ایران است.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه