حدود ۱ میلیون واحد بیت کوین در اختیار بازارهای دارک وب، کلاهبرداران و دزدان است

حدود ۱ میلیون واحد بیت کوین در اختیار بازارهای دارک وب، کلاهبرداران و دزدان است

داده‌های چینالیسیس (Chainalysis) نشان می‌دهد که حدود یک میلیون بیت کوین در بازارهای دارک وب و توسط مجرمان سایبری ردوبدل می‌شود. در این بین، صرافی‌های ارزهای دیجیتال نیز نقشی محوری بازی می‌کنند.

به نقل از کوین تلگراف، طبق اعلام چینالیسیس، هم‌اکنون تقریبا یک میلیون بیت کوین، تحت کنترل مجرمان است و بیش از نیمی از آن در بازارهای دارک نت مبادله می‌شود.

در نمودار زیر، تعداد بیت کوین‌های غیرقانونی رهگیری‌شده‌ مشخص شده است. سرویس‌های غیرقانونی یا سایر موارد مشابه، دارایی‌های دیجیتال را نگهداری می‌کنند تا زمانی‌که بتوانند آن‌ها را به‌منظور پولشویی در سرویس‌های قانونی به کار بگیرند. بنابراین، دارایی‌های دیجیتال نگهداری‌شده، بهترین معیار برای شناسایی پولشویی‌های بالقوه در آینده هستند.

حدود ۱ میلیون واحد بیت کوین در اختیار بازارهای دارک وب، کلاهبرداران و دزدان است
بیت کوین تحت اختیار نهادهای غیرقانونی. منبع: چینالیسیس

درحال‌حاضر، بازارهای غیرقانونی ۵۸۵,۰۰۰ بیت کوین در اختیار دارند، کلاهبردار‌ها ۹۹,۰۰۰ بیت کوین به جیب زده‌اند، ۲۰۵,۰۰۰ بیت کوین نیز ازجمله سرمایه‌های مسروقه هستند و ۳,۰۰۰ بیت کوین هم در دست دیگر مجرمان است. این میزان در مجموع، برابر با ۸۹۲,۰۰۰ واحد بیت کوین است. طبق داده‌های چینالیسیس، فقط ۰.۳۲ درصد از تمام بیت کوین‌های موجود در فعالیت‌های مجرمانه به کار گرفته شده‌اند.

در نمودار زیر، متوسط میزان دارایی‌های غیرقانونی رهگیری‌شده طی ۷ روز گذشته که به آدرس‌های مختلف انتقال داده شده‌اند، مشخص شده است. دارایی‌های غیرقانونی، به‌عنوان اولین مرحله از پولشویی، در سرویس‌های قانونی به‌کار گرفته می‌شوند. احتمالا فعالیت‌های غیرقانونی مختلف، سرویس‌های قانونی متفاوتی را برای این منظور ترجیح می‌دهند.

حدود ۱ میلیون واحد بیت کوین در اختیار بازارهای دارک وب، کلاهبرداران و دزدان است
پولشویی بیت کوین‌های حاصل از فعالیت‌های غیرقانونی. منبع: چینالیسیس

صرف‌نظر از مبادی تراکنش‌های مجرمانه بیت کوین، اولین مقصد این تراکنش‌ها صرافی‌های ارز دیجیتال هستند. رفتار هکرهای حمله اخیر توییتر که به‌سرعت دارایی‌های دیجیتال مسروقه خود را به صرافی‌ها انتقال دادند، شاهدی بر این ادعا است.

حدود ۳۰۰,۰۰۰ بیت کوین در دست کلاهبردارها و سارقان است. طی سال‌های اخیر، صرافی‌های ارزهای دیجیتال، به‌طور جدی‌تری اجرای سیاست‌های شناخت مشتری (KYC) و مبارزه با پولشویی (AML) را دنبال می‌کنند. این سیاست‌ها موانعی بر سر راه مجرمان برای نقل‌وانتقال دارایی‌های دیجیتال غیرقانونی ایجاد می‌کنند. همچنین اتخاذ و اجرای این سیاست‌ها به‌نفع ثبات بازار است؛ زیرا مجرمان با فروش گسترده ارزهای دیجیتال می‌توانند باعث سقوط یکباره قیمت آنها شوند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه