تولد ۵‌سالگی اتریوم: مروری بر تاریخچه این شبکه

تولد ۵‌سالگی اتریوم: مروری بر تاریخچه این شبکه

اتریوم از زمان آغاز به کار خود در سال ۲۰۱۵ راه درازی را پیموده، هرچند گذار آن به‌سوی پیاده‌سازی روش اثبات سهام با وقفه‌های متعددی روبه‌رو شده است.

به گزارش کوین تلگراف، پنج سال پیش در روز ۳۰ ژوییه ۲۰۱۵ (۸ مرداد ۹۴) پروژه کلانی راه‌اندازی شد که برای همیشه، دورنمای حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال را دستخوش تغییر کرد. اتریوم از زمان راه‌اندازی خود شاهد تغییرات متعددی بوده است. بااین‌حال، گذار این پروژه به روش اثبات سهام یا به‌اختصار PoS با تأخیرهای پیاپی مواجه شده است.

بنیان‌گذاران اتریوم در روز ۲۸ ژوییه ۲۰۱۵ (۶ مرداد ۹۴) با افشای جزئیاتی، از راه‌اندازی فرانتیر (Frontier)، چارچوب آغازین این شبکه در فاصله زمانی ۲۹ تا ۳۰ ژوییه (۷ تا ۸ مرداد۹۴) خبر دادند. این پروژه مطابق با برنامه‌ریزی‌ها در روز ۳۰ ژوییه ۲۰۱۵ راه‌اندازی شد.

اتریوم تا فوریه سال میلادی بعد از راه‌اندازی خود (اسفند ۹۴)، به یک بازیگر مهم در صنعت بلاک چین و ارزهای دیجیتال تبدیل شده بود. اتر، توکن این شبکه، نیز توانست جایگاه خود را به‌عنوان دومین ارز دیجیتال پرارزش بازار، تثبیت کند.

اتریوم در مسیر توسعه خود در چهار ایستگاه، توقف داشته است که عبارت‌اند از: فرانتیر، هوم‌استید (Homestead)، متروپلیس (Metropolis) و سرنیتی (Serenity).

مطابق با یادداشتی که در وبلاگ کانسنسیس (Consensys) منتشر شده است، اتریوم در تاریخ ۲۹ فوریه ۲۰۱۶ (۱۰ اسفند ۹۴) از اقدامی برنامه‌ریزی‌شده برای راه‌اندازی فاز دوم خود موسوم به هوم‌استید خبر داد. این فاز سرانجام در روز ۱۴ مارس (۲۴ اسفند ۹۴)، مطابق با انتظارات، راه‌اندازی شد.

با آغاز سال ۲۰۱۷ از حرکت به‌سوی فاز متروپلیس، سخن به‌میان آمد؛ هاردفورکی که انتظار می‌رفت در واپسین روزهای سپتامبر همان سال (شهریور ۹۶) اجرا شود. گزارش‌های بعدی از اجرای هاردفورک‌هایی به اسامی بیزانتیوم (Byzantium) و قسطنطنیه (Constantinople) به‌عنوان رویدادهای موردانتظار همان سال، خبر دادند. تا سپتامبر، برنامه‌ریزی‌ها به گونه‌ای بود که متروپلیس در موعد مقرر خود برگزار شود.

گفتنی است هاردفورک‌های بیزانتیوم، قسطنطنیه و استانبول به‌ترتیب در روزهای ۱۶ اکتبر ۲۰۱۷ (۲۴ مهر ۹۶)، ۲۸ فوریه ۲۰۱۹ (۹ اسفند ۹۷) و ۷ دسامبر ۲۰۱۹ (۱۶ آذر ۹۸) اجرا شدند.

سرنیتی، چهارمین فاز توسعه شبکه اتریوم که با عنوان اتریوم ۲.۰ نیز از آن یاد می‌شود، پس از یک سلسله وقفه‌های طولانی، کماکان در دست توسعه قرار دارد. پیش‌تر تیم اتریوم، ژانویه ۲۰۲۰ (دی ۹۸) را به‌عنوان روز موعود راه‌اندازی اتریوم ۲.۰ اعلام کرده‌ بودند، درحالی‌که ماه‌ها از این تاریخ گذشته و هنوز خبری از نسخه جدید شبکه اتریوم نیست. گفته می‌شود در روز ۴ اوت (۱۴ مرداد)، شبکه آزمایشی تکمیل‌شده اتریوم ۲.۰ راه‌اندازی می‌شود.

گفتنی است ویتالیک بوترین، هم‌بنیان‌گذار سرشناس اتریوم طی مصاحبه‌ای با مجری پادکست هشینگ ایت اوت (Hashing It Out)، با اشاره به فراز و نشیب‌های توسعه شبکه اتریوم طی سالیان اخیر گفته است که او و همکارانش، مدت‌زمان موردنیاز برای به‌روزرسانی شبکه اتریوم را دست‌کم گرفته بودند.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
AAA
AAA
۳ سال قبل

این جمله آخری بوترین یعنی 14 مرداد اتریوم2 راه اندازی نمیشه.و باز هم به تعویق میوفته.

Esse
Esse
۳ سال قبل

یعنی استخراج اتریوم به زودی جمع میشه؟...