سه دلیل سقوط اخیر قیمت بیت کوین

سه دلیل سقوط اخیر قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین روز گذشته در کمتر از ۱۵ دقیقه با سقوط ۱۴ درصدی از ۱۰,۱۸۰ به ۸,۶۰۰ دلار رسید و در همین مدت کم، تنها در صرافی بیتمکس بیش از ۱۰۰ میلیون دلار قرارداد خرید (لانگ) لیکویید شد.

به گزارش کوین تلگراف، سه عامل اصلی این سقوط قیمت عبارت‌اند از: قراردادهای لانگ که اکثریت قریب به اتفاق بازار بیت کوین را تشکیل می‌دادند، واکنش بیت کوین نسبت به مقاومت چند ساله در قیمت ۱۰,۵۰۰ دلار و دامپ (کاهش قیمت) از سوی نهنگ‌ها.

سه دلیل سقوط اخیر قیمت بیت کوین
نمودار چهار ساعته قیمت بیت کوین

تعداد بالای قراردادهای لانگ

قبل از این‌که سقوط قیمت اتفاق بیفتد، نرخ تأمین سرمایه (funding rate) برای بیت کوین و اتر به ترتیب روی حدود ۰.۱۶٪ و ۰.۱۹٪ قرار داشت.

اصطلاح نرخ تأمین سرمایه در بازار قراردادهای آتی بیت کوین به معنای مقداری کارمزد است که دارندگان قرارداد لانگ (آنهایی که معتقدند قیمت افزایش پیدا می‌کند) و دارندگان قرارداد شورت (آنهایی که معتقدند قیمت کاهش پیدا می‌کند) باید به یکدیگر پرداخت کنند تا بازار تعادل پیدا کند.

به عنوان مثال، فرض کنیم قیمت بیت کوین در حال افزایش است و نرخ تأمین سرمایه که معمولاً روی ۰.۰۱٪ قرار دارد به ۰.۱۶٪ می‌رسد. اگر یک معامله‌گر یک موقعیت لانگ به ارزش ۱۰۰,۰۰۰ دلار داشته باشد، این معامله‌گر باید هر هشت ساعت ۱۶۰ دلار به معامله‌گری که یک موقعیت شورت به ارزش ۱۰۰,۰۰۰ دلار دارد، پرداخت کند. این فرایند به صورت خودکار توسط سیستم صرافی انجام می‌شود.

این مکانیزم باعث می‌شود جلوی این‌که اکثریت بازار قرارداد لانگ یا شورت داشته باشند، گرفته شود، زیرا وقتی قیمت بیت کوین در حال افزایش است، کسی که قرارداد شورت داشته باشد می‌تواند مقداری پول دریافت کند و این به معامله‌گران انگیزه می‌دهد که همه به یک سمت هجوم نبرند.

چیزی که روز گذشته کمتر کسی به آن توجه می‌کرد این است که قبل از سقوط قیمت، نرخ تأمین سرمایه بیت کوین به شدت بالا رفته بود و ۷۵ درصد بازار دارنده قراردادهای لانگ بودند.

این یعنی ۷۵ درصد از معامله‌گران فکر می‌کردند قیمت افزایش پیدا می‌کند. این موضوع باعث شد که به‌شکل ناگهانی بازار وارد فاز معکوس شود و قراردادهای لانگ نتوانند بیش از این افزایش پیدا کنند. به همین ترتیب، در کمتر از ۱۵ دقیقه حدود ۱۲۰ میلیون دلار قرارداد لانگ لیکوئید شد. لیکوئید شدن به معنای از بین رفتن سرمایه اولیه معامله‌گر است.

سه دلیل سقوط اخیر قیمت بیت کوین
لیکوئیدهای صرافی بیتمکس

همچنین، سقوط قیمت بیت کوین دقیقاً همزمان با باز شدن بازارهای آمریکا رقم خورد. این نشان می‌دهد که احتمالاً بازار قراردادهای آتی بیت کوین CME هم در سقوط قیمت بیت کوین نقش داشته است.

پلن‌بی (PlanB)، سرمایه‌گذار و تحلیل‌گر مطرح گفت:

با باز شدن بازار آمریکا (دقیقاً در یک زمان) قیمت بیت کوین در ۱۵ دقیقه ۱,۰۰۰ دلار سقوط کرد و حجم معاملات هم مشابه با ۲۰ و ۲۱ می بود [که در آن زمان هم قیمت سقوط شدیدی را تجربه کرده بود.]

تلاش برای شکستن ۱۰,۵۰۰ دلار دوباره شکست خورد

بیت کوین در مجموع طی هشت ماه گذشته، سه بار برای عبور از مقاومت ۱۰,۵۰۰ دلار تلاش کرده که هر سه بار موفق نبوده است.

پادشاه ارزهای دیجیتال در اکتبر ۲۰۱۹ (آبان ۹۸) به ۱۰,۵۰۰ دلار رسید. سپس طی چهار هفته به ۶,۴۰۰ دلار سقوط کرد و شش هفته در کف قرار داشت.

در ماه فوریه (بهمن ۹۸)، بیت کوین دوباره برای عبور از ۱۰,۵۰۰ دلار تلاش کرد که بازهم ناموفق بود. این بار قیمت تا ۸,۴۰۰ دلار کاهش پیدا کرد و سپس با یک سقوط آزاد طی چهار هفته به ۳,۶۰۰ دلار رسید.

روز گذشته، بیت کوین برای سومین بار طی هشت ماه گذشته تلاش کرد که از سد ۱۰,۵۰۰ دلار عبور کند. سوال اصلی معامله‌گران اکنون این است که آیا بیت کوین برای شکستن این مقاومت و شکل دادن به یک روند صعودی قدرتمند طی هفته‌های آینده آماده است یا نه.

با توجه به شدت سقوط اخیر و نزولی شدن ساختار بازار در کوتاه‌مدت، احتمال رسیدن قیمت بیت کوین به مقاومت‌های ۱۱,۵۰۰، ۱۲,۴۰۰ و ۱۴,۰۰۰ دلار طی روزهای آینده کاهش پیدا کرده است.

نهنگ‌ها وارد بازی شدند

چند ساعت قبل از سقوط، نهنگ‌ها دارایی‌های خود را به بیتمکس و بایننس منتقل کردند.

کی جونگ جو، مدیرعامل شرکت کریپتوکوانت، گفت:

چند ساعت قبل از سقوط شاهد ورود مقدار زیادی بیت کوین به بایننس و بیتمکس بودیم.

سه دلیل سقوط اخیر قیمت بیت کوین
نمودار ورود بیت کوین به دو صرافی بایننس و بیتمکس

فروش بیت کوین از سوی نهنگ‌ها دقیقاً روی یک مقاومت چندساله همراه با بالا بودن نرخ تأمین سرمایه و اکثریت قراردادهای لانگ، دست به دست هم دادند تا در مدت کوتاهی شاهد یک سقوط شدید و لیکوئید شدن تعداد زیادی قرارداد لانگ باشیم.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

34 دیدگاه
توحید رضایی
توحید رضایی
۴ سال قبل

سلام عزیزان دل
فقط یه دلیل باعث میشه که نهنگها سود میبرن و قیمت بالا نمیره الان
اونم به خاطر ترسیدن خرده خریدار ها هست یعنی من و تو . منی که رو ۱۰ هزار خریدم تا میاد رو ۹۵۰۰ از ترس پایین تر اومدن میفروشم
ولی این اشتباه من باعث میشه این نهنگا سود ببرن سود هم که میگم یعنی پول ما رو بالا بکشن
روزی بیت کوین بالا میره که منو تو بیت کوین ها مون رو به هیچ وجه نفروشیم مگر این که به قیمت دلخاه مون برسه یعنی پولی که نیاز ندارین بیارین تو این کار و یک مطلب در باره ترید هیچ وقت ترید نکنید اگه ۲ نفر هر کدوم ۵۰ ملیون بیت کوین بزارن تو بایننس و تقریلا ۵۰۰ بار هر کدوم خرید و فروش بزنن اون صد ملیون تموم پیشه و همش میره جیب صرافی حالا پولایی که صراف ها میبرن یک طرف پولهایی که نهنگا میبرن طرف دیگه با تو ام هموطن بیت کوینی که امروز داری نگه دار هر چقدر میخاد باشه و این همه خودتو اذیت نکن من خودم به اندازه توانم بیت کوین استخراج میکنم و به هیچ وجه بهش دست نمیزنم تا ۵۰ هزار دلار نشده پس به امید روزی که همه درک کنن که فقط با نگه داشتن و معامله نکردن بیت بالا میره همین ‌کاری که ایران خودرو میکنه احتکار شما ام یاد بگیریم هر چقدر میتونین احتکار کنین اون وقت هست که نهنگ و صراف هم رو دست میخورن این مطلب رو هر چقدر میتونین انتشار بدین

هادی
هادی
۴ سال قبل

داداش با سقوط ۱۴ درصدی از ۱۰,۱۸۰ به 9,600 دلار رسید
تصحیح کنید!

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار
۴ سال قبل
پاسخ  هادی

خیر دوست عزیز. در صرافی بیتمکس به ۸,۶۰۰ هم رسید دوباره برگشت.

خودتون محاسبه کنید، تغییرات ۱۰,۱۸۰ تا ۸,۶۰۰ حدود ۱۴ درصده

رامین حیاتی
رامین حیاتی
۴ سال قبل

اگر قیمت بیت کوین بالا بره برخی دستگاه های زیان ده به فاز سود دهی میرسند وسختی شبکه وعرضه بیت کوین به شدن افزایش پیدا میکند خیلی از ماینرها حتی از کاهش قیمت وپایین امدن سختی بدشون نمیاد

:| :| :|
:| :| :|
۴ سال قبل

جالبه

Mohammad
Mohammad
۴ سال قبل

سلام کدوم صرافی با ایران مشکلی‌نداره

Pirooz
Pirooz
۴ سال قبل
پاسخ  Mohammad

سلام
صرافی coinex.com

reza
reza
۴ سال قبل
پاسخ  Mohammad

صرافی ایرانی

REZA SHOGHI
REZA SHOGHI
۴ سال قبل
پاسخ  Mohammad

همشون مشکل دارن

reza
reza
۴ سال قبل

واقعا؛ فکر میکنید بازار علمی کم و زیاد میشه؟ نهنگ های بزرگ نمیخوان قیمت بره بالا که سختی شبکه کاهش پیدا کنه چون دستگاه خاص و ارزونی برای عرضه نیست که بشه تهیه کرد و تنها راه ماینینگ کاهش سختی شبکه هستش که نهنگهای بازار اینو خوب میفهمند

سعید حسینی
سعید حسینی
۴ سال قبل

سلام ادمین جان چطور میشه اطلاعات زنده در رابطه با نرخ تامین سرمایه و نمودار ورود حجم بیت کوین به این دو صرافی رو تهیه کرد.به نظرم این دو فاکتور خیلی مهمه و باید همیشه تحت نظر باشه.تحلیل تکنیکال بدون در نظر گرفتن این فاکتور ها واقعا معنایی نداره.لطفا راهنمایی کنید.ممنون.

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار
۴ سال قبل

سلام
از داخل بیتمکس و بایننس هر کدوم میشه لحظه‌ای funding rate رو دید.

اس بی
اس بی
۴ سال قبل

اندک صحبتی در باب ریزش کنونی بیت کوین
در دو سه روز گذشته عده ایی زیاد باور داشتند که بیت کوین سطح 10 هزار دلار را شکسته و به زودی شاهد رشد به سمت 12 هزار دلار به بالا هست
ولی این روز ها را باید از دید پولوتیک و اقتصاد کلان بازاری بر بیت کوین نگاه کرد
بیت کوین پول هوشمندی هست و آن هم به خاطر غیر متمرکز بودن آن است
و قیمت بیت کوین را به نظرم بازار وال استریت تعیین میکند تا نهنگ ها و غیره
هوشمندی بیت کوین در اینجا هست که بااین ریزش هزار دلاری خود نشان از ریزش بازار سهام و نفت در هفته های پیش رو خبر میدهد
و به زودی بازار های بورس هم ریزش مشابه را خواهند زد
هر پوینت یا واحد در شاخص بورس جهانی یا آمریکا معادل یک میلیارد دلار آمریکا هست
و هر هزار دلار در بیت کوین چیزی حول هوش 10 میلیارد دلار آمریکا هست
در حوزه اقتصاد کلان که بررسی کنیم دنیا عملا وارد رکود بی سابقه ایی شده است
و ورشکستگی تمام حوزه های اقتصادی دنیا را کاملا گرفته است
و این بالارفتن بورس آمریکا ظاهری بیش نیست
و به زودی دوباره سقوط خواهد کرد
با توجه به وضعیت بازارهای جهان و وضعیت وحشتناک آلت کوین های کریپتو در یک سوی دیگر بیت کوین شاهد سقوط های سنگین تر خواهد شد
از نظر پولوتیک و سیاسی که دقت کنیم
آمریکا و کشور های اروپایی در حال تظاهرات در خیابان ها هستند
و هر روز شاهد درگیری های مردم امریکا در خیابان ها هستیم
که هر لحظه ممکن است وضعیت آمریکا بدتر شود و به سوی جنگ داخلی پیش رود که هم باعث سقوط دلار و سقوط بازار بورس آمریکا و هم سقوط بیت کوین شود
در مدت بازده 5 ساله بیت کوین قیمت بیت کوین 250 دلار بود که شاخص بورس اسند بی پانصد در واحد دوهزار بود در ساله 2015
یعنی بیت کوین عملا از طریق وال استریت هدایت میشود و اگر شاخص های بورسی سقوط کنند شک نکنید بیت کوین حتی به زیر هزار دلار هم خواهد رفت
سختی استخراج و هالوینگ نصف شدن بیت کوین هم در یک سوی دیگر فشار بر فروش بیت کوین به زودی خواهد گذاشت

sniper
sniper
۴ سال قبل
پاسخ  اس بی

هالوینگت تو حلقم

ملانصرالدین
ملانصرالدین
۴ سال قبل
پاسخ  اس بی

???? واقعن عذر خواهی میکنم .
""""""که هر لحظه ممکن است وضعیت آمریکا بدتر شود و به سوی جنگ داخلی پیش رود که هم باعث سقوط دلار و سقوط بازار بورس آمریکا و هم سقوط بیت کوین شود"""""""
نسخه آمریکایه ملعون رو تو چند لحظه پیچیدی و قبرش رو کندی و دفن کردی و ختم هم براش گرفتی .....
عالی پسر ،،،، ادامه بده....

سید علی
سید علی
۴ سال قبل

خیلی از دیشب منتظر بودم ببینم تحلیل چیه

علیرضا
علیرضا
۴ سال قبل

عالی بود و ممنون