با وجود افزایش ناگهانی قیمت، بیت کوین همچنان در روند نزولی به سر می‌برد

با وجود افزایش ناگهانی قیمت، بیت کوین همچنان در روند نزولی به سر می‌برد

بر اساس قیمت لحظه‌ای سایت ارز دیجیتال، بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال در روز ۲۳ مهرماه در بعضی از صرافی‌ها افزایش ناگهانی قیمت را تجربه کردند که این افزایش در چند ماه اخیر بی‌سابقه بوده است. دیروز ساعت ۱۰:۱۲ به‌وقت تهران، قیمت بیت کوین در صرافی بایننس به ۷,۶۰۰ دلار رسید؛ این اتفاق کمتر از نیم ساعت دوام آورد و قیمت بیت کوین دوباره به زیر ۷,۰۰۰ دلار بازگشت. چیزی که باعث شد توجه خیلی از معامله‌گران ارزهای دیجیتال به سمت خود جلب کند رکورد قیمت در سه ماه اخیر بوده است؛ بیت کوین آخرین بار در ۲۶ جولای به قیمت ۸,۶۰۰ دلار رسید و دیگر بعد از آن هیچ‌وقت قیمت بالای ۷,۳۰۰ دلار را هم تجربه نکرد.

آیا بیت کوین وارد رالی صعودی شده است؟

با وجود افزایش ناگهانی قیمت، بیت کوین همچنان در روند نزولی به سر می‌برد نکته‌ی بحث‌برانگیز در این افزایش قیمت، اختلاف زیاد در صرافی‌های مختلف بود. در حالی که قیمت بیت کوین در صرافی بایننس از خط روند نزولی ۱۰ ماهه خارج‌شده بود ولی در صرافی بیترکس قیمت بیت کوین به ۶,۶۰۰ دلار رسید. همین امر باعث شد که توجه جریان اصلی رسانه به سمت دلار صرافی بایننس و بیت‌فاینکس کشیده شود. دلار این صرافی‌ها که بانام تتر و اختصار USDT شناخته می‌شود؛ طی ۴۸ ساعت گذشته اخبار و حاشیه‌های بسیار زیادی را سمت خود کشانده است. بیشتر بخوانید: USDT چیست و چرا قیمت آن ثابت است؟ جواب اینکه چرا قیمت بیت کوین در صرافی‌هایی مانند بیت‌فاینکس و بایننس افزایش داشته است بسیار ساده است، ارزش یک تتر (USDT) کمتر از یک دلار شده است. تتر تنها ارز باثبات این بازار نیست؛ از دیگر این ارز‌های باثبات می‌توان به GUSD و TUSD اشاره کرد که امروز همه‌ی این توکن‌ها از قیمت تتر بیشه گرفتند. در صرافی بایننس در همان دقیقه‌هایی که قیمت بیت کوین به ۷,۶۰۰  دلار رسیده بود، قیمت توکن TUSD حدود ۲۰ درصد بیشتر از تتر شد؛ البته این قیمت فقط لحظاتی دوام آورد و دوباره قیمت USDT نسبت به TUSD روند نزولی گرفت با این حال هنوز ارزش تتر کمتر از دلار و TUSD ارزش دارد.

آیا تتر واقعا پشتوانه‌ی یک به یک دلار دارد؟

تا به امروز تتر که متعلق به صرافی بیت‌فاینکس می‌باشد، هیچ مدرکی برای پشتوانه‌ی یک به یک دلار خود ارائه نکرده است؛ لازم به ذکر است چنین اتفاقی قبلاً برای توکن WEX CODE اتفاق افتاده است، این توکن در سه ماه پیش به طور ناگهان ۲۰ درصد ارزش خود را نسبت به دلار و دیگر توکن‌های با پشتوانه‌ی دلار از دست داد و این اختلاف در زمان نگارش مقاله بیشتر هم شده است. نکته‌ای که باید به آن اشاره شود در حوزه‌ی اقتصاد کلان و خارج از دنیای ارزهای دیجیتال، پول‌هایی در کشور‌های آمریکای لاتین  با پشتوانه‌ی دلار وجود داشتند ولی معنای پشتوانه‌ی دلار برای آن‌ها به این معنا نبوده است که قیمت آن‌ها به طرز جادویی با دلار برابر باشد. قیمت این ارز‌ها هم نوسانات موقتی را تجربه کرده است که بیشتر به دلیل کاهش اعتماد مردم بوده و دوباره قیمت با دلار یک به یک شده است.

چه چیزی باعث شد که ناگهان قیمت تتر سقوط کند؟

بر هیچکس شکی نیست که تا به امروز هیچ شفافیت واضحی برای پشتوانه‌ی واقعی تتر وجود نداشته است اما چیزی که باعث نوسان شدید تتر در چند ساعت شد بیشتر جریان اصلی رسانه و شبکه‌های اجتماعی بود. برای مثال عکسی که در توییتر منتشر شد مبنی بر اینکه صرافی بایننس اقدام به حذف تتر از صرافی خود می‌کند:

با وجود افزایش ناگهانی قیمت، بیت کوین همچنان در روند نزولی به سر می‌برد

این عکس در توییتر بارها ریتوییت شد درحالی‌که متعلق به بایننس نبوده است

مدیرعامل صرافی بایننس در واکنش به این شایعه‌ها نظر خود را چنین منتشر کرد: با وجود افزایش ناگهانی قیمت، بیت کوین همچنان در روند نزولی به سر می‌برد

امروز یاد گرفتیم که در کوتاه مدت راه‌اندازی یک صرافی فیات تاثیر کمتری نسبت به ایجاد ترس و وحشت تتر ( ساخت یک اعلامیه فتوشاپی) در قیمت‌‌ بیت کوین  دارد. همچنین می‌دانم که در بلند مدت، سخت کوش برنده می‌شود. به ساختن ادامه دهید! در انتظار سوء استفاده بیشتر افراد از این پیش‌داوری هستیم؛ TUSD و PAX بیشتری بخرید، این باعث افزایش حجم بازارِ این ارز‌ها می‌شود. ما نمی‌توانیم بازارمان را به ارز باثباتی که فقط ۲۴ میلیون دلار حجم دارد باز کنیم.

در واقع می‌توانیم بگوییم همین هراس فروش (Panic Sell) در افراد باعث شد که ریسک نگهداری تتر را نکنند و با قیمت کمتری با دلار یا دیگر توکن‌ها صرافی‌ها مبادله کنند و با حمایت مدیر عامل این صرافی این نسب تا حدودی به مقدار اولیه‌ی خود یعنی یک به یک بازگشت.

سوال‌های بدون پاسخ

با وجود افزایش ناگهانی قیمت، بیت کوین همچنان در روند نزولی به سر می‌برد بیت کوین ۱۰ ماه است که نتوانسته خط روند نزولی ۱۰ ماهه را بشکند، این اتفاق دیروز در صرافی‌های مبادله کننده تتر به وقوع پیوست که همین امر باعث شد صرافی‌هایی که به‌طور مستقیم با دلار کار می‌کنند هم افزایش قیمت تا ۶,۶۰۰ را تجربه کنند و این خود نشان بر این است که این شکست روند ۱۰ ماهه هنوز به وقوع نپیوسته است و این‌که چه زمانی به وقوع می‌پیوندد هیچ تحلیل‌گری توان پاسخگویی آن را ندارد، همان‌طور که پیش‌بینی قیمت ۲۰,۰۰۰ دلاری غیرممکن بود. سؤال دیگر که مدت‌هاست بدون پاسخ است مربوط به صحت پشتوانه‌ی تتر می‌باشد که متاسفانه در چند ساعت اخیر افراد زیادی با ضرر زیادی تتر خود را با دیگر توکن‌های پشتوانه‌ی دلار با ضررهای ۱۰ تا ۲۰ درصدی مبادله کردند سپس بعد چند ساعت قیمت تتر با دلار به اختلاف ۴ درصدی رسید این امر موجب شد برای عده‌ای موج‌سواری به ارمغان بیاورد. در حال حاضر نمی‌توانیم بگوییم چه سرنوشتی برای اولین توکن باثبات این بازار با حجم ۲,۵ میلیارد دلار به وقوع می‌پیوندد؛ تنها چیزی که می‌توانیم بگوییم این بازار برای مبادله‌گران بسیار ناامن و ریسکی شده است؛ برای همین تا بیت کوین وارد روند صعودی خود شود، هرگونه مبادله و سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت در این بازار توصیه نمی‌شود.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه