تحلیل آنچین: هولدرهای بلندمدت بیت کوین چه زمان‌‌هایی دست به فروش می‌زنند؟

تحلیل آنچین: هولدرهای بلندمدت بیت کوین چه زمان‌‌هایی دست به فروش می‌زنند؟

بیت کوین در آستانه ثبت چهارمین کندل صعودی خود در ۶ هفته اخیر است و بسیاری از افراد امیدوارند همچنان بتواند به روند صعودی خود ادامه دهد. در همین حال، بررسی داده‌های آنچین (درون‌زنجیره‌ای) از رفتار هولدرهای بلندمدت نشان می‌دهد که احتمالاً رفته‌رفته به‌پایان چرخه نزولی قیمت بیت کوین نزدیک می‌شویم.

به گزارش کریپتو اسلیت، تعیین طول هر چرخه بازار نیازمند بررسی رفتار گذشته مشارکت‌کنندگان در آن است. وقتی صحبت از بیت کوین به میان می‌آید، هولدرهای بلندمدت و هولدرهای کوتاه‌مدت دو جریان اصلی هستند که می‌توانند روند حرکت قیمت آن را تغییر دهند.

در تحلیل آنچین، هولدرهای بلندمدت (LTH) آدرس‌هایی هستند که بیش از ۱۵۵ روز بیت کوین‌های خود را هولد کرده‌اند. آنها اغلب به‌عنوان «سرمایه‌گذاران باهوش» شناخته می‌شوند، زیرا معمولاً در برابر نوسانات بازار مقاومت می‌کنند، در کف قیمت بیت کوین خریده و در قیمت‌های بالا می‌فروشند.

هولدرهای کوتاه‌مدت (STH) نیز آدرس‌‌هایی هستند که کمتر از ۱۵۵ روز است که بیت کوین هولد می‌کنند. این افراد به‌عنوان گروه «حساس به قیمت» شناخته می‌شوند که به‌شکل قابل‌توجهی تحت‌تأثیر نوسانات هستند.

بیشتر بخوانید: تحلیل آنچین یا تحلیل درون‌زنجیره‌ای چیست؟

بررسی رفتار هولدرهای بلندمدت و کوتاه‌مدت نیز این نظر را تأیید می‌کند. از سال ۲۰۱۰ تاکنون، هولدرهای بلندمدت در هر کاهش قیمت بیت کوین اقدام به خرید کرده و تقریباً در هر اوج قیمتی دست به فروش زده‌اند.

رفتار هولدرهای بلندمدت و کوتاه مدت بیت کوین
مقایسه رفتار هولدرهای بلندمدت و کوتاه مدت بیت کوین.

تغییرات اخیر در موقعیت (رفتار) هولدرهای بلندمدت نشان می‌دهد که آنها اکنون تسلیم‌شده‌اند. رکود ارزش بیت کوین که ناشی از سقوط شبکه تِرا و بحران پلتفرم وام‌دهی سلسیوس بود، بسیاری از هولدرهای بلندمدت را مجبور به فروش موقعیت‌های معاملاتی خود‌ کرده است. 

با این همه، فروش بیت کوین‌ها توسط هولدرهای بلندمدت، معمولاً نشانه‌ای از رسیدن قیمت به کف بازار است.

بر اساس داده‌های گلسنود، روند نزولی قیمت حاصل فشار فروشی است که در ماه مه (اردیبهشت) آغاز شد و در ماه ژوئیه (تیر) به اوج خود رسید؛ اما این شتاب نزولی اکنون در حال کاهش است. نمودار زیر تغییرات موقعیت هولدرهای بلندمدت را نشان می‌دهد. نواحی قرمز نشان‌دهندهٔ کاهش و نواحی سبز نشان‌دهنده افزایش دارایی‌های این دسته از هولدرهاست.

تحلیل آنچین: هولدرهای بلندمدت بیت کوین چه زمانی دست به فروش می‌زنند؟
نمودار تغییر موقعیت هولدرهای بلندمدت در سال ۲۰۲۲.

بررسی داده‌های آنچین، دوره‌های دیگری را نشان می‌دهد که هولدرهای بلندمدت را وادار به فروش دارایی‌های خود کردند. زمانی که شروع همه‌گیری کرونا در مارس ۲۰۲۰ (اسفند ۹۸) بازارهای جهانی را درهم شکست، هولدرهای بلندمدت به‌دلیل ترس و نداشتن اطمینان از شرایط بازار، تسلیم شدند. این اتفاق باعث کاهش شدید قیمت بیت کوین شد که تا ماه ژوئیه (تیر) همان سال ادامه داشت.

فروش بزرگ بعدی بیت کوین بین ژانویه ۲۰۲۱ (دی ۹۹) تا مه ۲۰۲۱ (اردیبهشت ۱۴۰۰) اتفاق افتاد. این فروش در زمانی که بیت کوین در یک روند صعودی قرار داشت، به این معنی بود که هولدرهای بلندمدت سود قابل توجهی به دست آورده بودند.

تسلیم‌شدنی که از آوریل ۲۰۲۲ (فروردین ۱۴۰۱) شاهد آغاز آن هستیم، همچنان ادامه دارد. این تسلیم‌شدن مانند آنچه در مارس ۲۰۲۰ (اسفند ۹۸) رخ داد،‌ باعث ایجاد یک روند نزولی و کاهش قیمت بیت کوین تا ۲۰٬۰۰۰ دلار در فصل تابستان شده است. همچنین، در حالی که از آغاز ماه اوت (مرداد) شاهد کاهش فشار فروش بوده‌ایم، نرخ انباشت بیت کوین نیز همچنان پایین است.

تحلیل آنچین: هولدرهای بلندمدت بیت کوین چه زمانی دست به فروش می‌زنند؟
نمودار موجودی هولدرهای بلندمدت بیت کوین (خط نارنجی در تصویر).

با این حال، همچنان باید منتظر بمانیم تا مشخص شود که آیا این شروع یک دوره انباشت دیگر است یا نه و آیا افزایش اندک نرخ انباشت بیت کوین، فشار فروش را کاهش خواهد داد یا خیر؟ اگر چرخه‌های نزولی قبلی تکرار شوند، قیمت بیت کوین می‌تواند به‌تدریج روندی صعودی به خود بگیرد و به‌دنبال آن حجم دارایی‌های انباشت‌شده توسط هولدرهای بلندمدت افزایش یابد.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

4 دیدگاه
mehrooz sahaleh
mehrooz sahaleh
1 سال و 6 ماه قبل

ضمن تشکر از نویسنده محترم . مدت زمانی بود که تحلیل هایی مبتنی بر LTH و STH که هولدر ها را از هم متمایز میکنند را نداشتیم . ببینید دوستان الان مدتی است مرتب اعلام می کنیم که ارز های دیجیتال رفتاری مشابه با کامیدیتی های دیگر پیدا کرده اند یعنی با حوادث پیرامونی اقتصادی و سیاسی ، رفتاری کاملا منطقی ( نسبت به سایر بازار ها ) را بنمایش می گذارند . همین مطلب را دوست عزیز تحلیل گر در دو زنجیره و بصورت علمی نمایش داده است . نگاه کنید عواملی مانند جنگ اوکراین و روسیه که منجر به تورم بین المللی گردید ، همه آنها بازار کریپتو ها که جدید هستند را غافل گیر کرد ( بیش از بازار های دیگر ) - حتی بارها اشاره کردیم که حدود 10 میلیون آواره جنگی middle class ( طبقه متوسط ) به کشورهای دیگر تحمیل شده اند و ....بیشتر اشاره کردیم که برای سرمایه گذاری در این حوزه جدید "" حال خوش "" وجود ندارد . هر چه بوده و هست ( اگر منازعه دیگری اتفاق نیفتد ) پامپ و دامپ های این حوزه می توانند قابل پیش بینی تر بشوند.

سعید م
سعید م
1 سال و 6 ماه قبل

من نمیدونم چرا بعضیا دوس دارن با زدن حرفای بی دروپیکر بیشتر تو چشم باشن

mehrooz sahaleh
mehrooz sahaleh
1 سال و 6 ماه قبل
پاسخ  سعید م

هیچ حرفی در و پیکر ندارد . این یک اطاق یا ساختمان است که در وپیکر دارد !!! ببینم شاهکار شما همین بود؟ نمیتونستی چیز دیگری بنویسی؟ مثلا نقدی یا ..... یک مطلب آموزنده ایی ... یعنی به غیر از در وپیکر چیز دیگری بلد نیستی !! نه ولش کن کار شما نیست .

Farzan
Farzan
1 سال و 6 ماه قبل

تحلیل به این نیست که هرچی از ذهنت میگذره بیایی بگی. متاسفانه چون این بازار هنوز قانونمند نشده هرکسی بخودش اجازه میده اسمشو تحلیلگر بزاره. برای تحلیلگر بودن شما باید هم تکنیکال بلد باشی هم فاندامنتال. قطعا شما تکنیکال بلد نیستید، ولی برای تحلیل فاندامنتال هم اینطور نیست که هر روز بیایی بگی آی جنگ، آی فلان بهمان و یه سری حرفایی که همگان اطلاع دارند رو مدام تکرار کنی، شما باید بدونی اطلاعات آن چین چی هست و چطور بکار میرند،روانشنای بازار و نیوزتریدینک "که متفاوت از فانداتریدینگ هست" رو بلد باشی، همچنین بعتوان یه تحلیلگر فاندامنتال شما باید بدونی چه زمانی نباید ترید کرد و چه زمان هایی نباید به الگوهای تکنیکالی اعتماد کرد.