سوشال‌فای چیست؟ جدیدترین روایت در دنیای ارزهای دیجیتال

سوشال‌فای چیست؟ جدیدترین روایت در دنیای ارزهای دیجیتال

ترید روایت‌محور (Narrative Trading) یکی از روش‌های محبوب کسب سود در بازار ارزهای دیجیتال است. تریدرهایی که برمبنای روایت‌ها دست به معامله می‌زنند، جدیدترین ماجراها و موضوع‌های داغ بازار را انتخاب می‌کنند و سراغ پروژه‌های مربوط به همان حوزه می‌روند.

بدین‌ترتیب، گاهی خریدوفروش دارایی‌های بومی پروژه‌های NFT و گیمینگ محبوب می‌شوند و گاهی پروژه‌های لایه دوم جدید بر سر زبان‌ها می‌افتند. امروزه، جدیدترین و داغ‌ترین موضوع روز فضای بلاک چین و ارزهای دیجیتال، سوشال‌فای (SocialFi) است. حال سوشال‌فای چیست و چرا تا این حد توجه کاربران را به خود جلب کرده است؟

بیشتر بخوانید: ترید روایت‌محور در بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

سوشال‌فای ترکیبی از رسانه‌های اجتماعی (سوشال) و امور مالی غیرمتمرکز است. با‌توجه‌به شهرت و رونق اخیر پروتکل‌های سوشال‌فای، ما هم با کمک‌گرفتن از مطلبی در وب‌سایت کوین‌مارکت‌کپ، در این مقاله ابتدا نگاهی به این پلتفرم‌ها و شیوه کارکرد آن‌ها می‌اندازیم. سپس، بررسی می‌کنیم که چه عاملی باعث محبوبیت سوشال‌فای شده است و دیدگاه‌های مثبت و منفی مطرح‌شده درباره این پلتفرم‌ها چه نکاتی را هدف گرفته‌اند. درپایان نیز، تعدادی از پروتکل‌های مشهور سوشال‌فای را مرور و آینده این حوزه را بررسی می‌کنیم.

اگر شما هم تمایل دارید با جدیدترین روایت بازار کریپتو بیشتر آشنا شوید، تا پایان این مقاله از ارز دیجیتال با ما همراه باشید.

سوشال‌فای چیست؟

سوشال‌فای ترکیبی از رسانه‌های اجتماعی و امور مالی غیرمتمرکز است. به‌کمک سوشال‌فای، افراد می‌توانند با حضور خود در شبکه‌های اجتماعی و تعامل آنلاین با دیگران درآمد کسب کنند. ایده اصلی و ساده سوشال‌فای این است که افراد بتوانند با تعامل‌ آنلاین در رسانه‌های اجتماعی مثل ارسال و به‌اشتراک‌گذاری پیام‌های مهم یا پست‌کردن در شبکه‌های اجتماعی درآمد به‌دست آورند.

سوشال‌فای را می‌توانیم بخشی از شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز (Decentralized Social Networks) مانند پروتکل لنز (Lens Protocol) یا نوستر (Nostr) بدانیم. با‌این‌همه، شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز به‌اندازه سوشال‌فای بر مسئله درآمدزایی از تعاملات اجتماعی آنلاین تأکید نمی‌کنند.

عامل محبوبیت سوشال‌فای چیست؟

یکی از عوامل اصلی شهرت سوشال‌فای اپلیکیشن فرندتک (Friend.tech) است. فرندتک شبکه اجتماعی غیرمتمرکزی است که به افراد اجازه می‌دهد تا با تعامل اجتماعی آنلاین و جذب دنبال‌کننده، توکن به‌دست آورند. کاربران این اپلیکیشن برای کسب سود، دارایی‌هایی با عنوان «کلید» (Keys) یا «سهام» (Shares) به‌دست می‌آورند یا آن‌ها را ترید می‌کنند.

بیشتر بخوانید: ترید چیست؟ تمام آنچه که باید از ترید بدانید

«کلیدها» در این اپلیکیشن نشان‌دهنده دسترسی به حساب‌های کاربری خاصی هستند که از شهرت و محبوبیت فراوانی برخوردارند. دارایی‌هایی که در اپلیکیشن فرندتک با عنوان «کلید» خریدوفروش می‌شوند، درواقع توکن‌های رپدشده‌ای هستند که می‌توان آن‌ها را مستقل و جداگانه از پلتفرم ترید کرد. در فهرست زیر، تعدادی از حساب‌های محبوب اینفلوئنسرها و توکن‌های خریدنی و فروختنی در فرندتک را مشاهده می‌کنید.

سوشال‌فای چیست؟ جدیدترین روایت در دنیای ارزهای دیجیتال
ارزشمندترین توکن‌های فرندتک

واکنش‌ها به سوشال‌فای چیست؟

ظهور سوشال‌فای بحث داغی در این زمینه به‌راه انداخت که آیا این روایت می‌تواند آغازگر فصلی جدید در فضای بلاک چین و ارزهای دیجیتال باشد یا فقط روندی زودگذر است که مثل اوردینال‌های بیت کوین و توکن‌های BRC20 تب آن به‌زودی فروکش می‌کند؟

کریس برنیسکه (Christ Burniske)، مدیر سابق شرکت مدیریت دارایی آرک اینوست (Ark Invest)، در توییتی تلویحاً نوشت که سوشال‌فای احتمالاً می‌تواند چرخه صعودی بعدی بازار را رقم بزند.

سوشال‌فای چیست؟ جدیدترین روایت در دنیای ارزهای دیجیتال
تصویر توییت کریس برنیسکه

باوجوداین، همگان با برنیسکه موافق نیستند. به‌باور حساب کاربری Defi Made Here، سوشال‌فای بازی جدیدی است که کاربران سوءاستفاده‌گر به‌راه انداخته‌اند تا باقی‌مانده نقدینگی بازار را از‌آنِ خود کنند. این کاربر معتقد است که روند سوشال‌فای نمی‌تواند ارزش خاصی به فضای کریپتو اضافه کند.

سوشال‌فای چیست؟ جدیدترین روایت در دنیای ارزهای دیجیتال
تصویر توییت حساب کاربری Defi Made Here

نقد اپلیکیشن فرندتک

درمقابل، الکس وایس (Alex Wice)، اینفلوئنسر و تریدر مشهور کریپتو، از مدل اپلیکیشن فرندتک انتقاد کرده است. بسیاری فرندتک را با شبکه اجتماعی اونلی‌فنز (OnlyFans) مقایسه می‌کنند که افراد در آن می‌توانند با به‌اشتراک‌گذاری محتوای جدید، پاداش بگیرند و درآمد کسب کنند. بااین‌حال، وایس می‌گوید این دو اپلیکیشن با‌هم مقایسه‌کردنی نیستند.

بیشتر بخوانید: ۷ روش کسب درآمد از ارزهای دیجیتال بدون نیاز به ترید کردن

الکس وایس در توییت مفصل خود توضیح می‌دهد که فرندتک برخلاف اونلی‌فنز صرفاً اپلیکیشنی برای درآمدزایی از محتوا نیست. به‌عقیده وایس، فرندتک بیشتر شبیه به ماجرای توکن‌های غیرمثلی است؛ زیرا خریداران اولیه به بهای ضررکردن خریداران بعدی، کسب سود می‌کنند.

از دیدگاه این تریدر مشهور، خریداران اولیه منتظر افزایش قیمت می‌مانند و سپس، با فروش دارایی‌های خود به خریداران بعدی، سود به‌دست می‌آورند. در‌این‌میان، خریدارانی که دیر به صف خرید توکن‌های فرندتک می‌پیوندند، متضرر می‌شوند.

سوشال‌فای چیست؟ جدیدترین روایت در دنیای ارزهای دیجیتال
تصویر توییت الکس وایس

دقیقاً نمی‌توان گفت حق با کدام طرف است؛ زیرا هر دو طرف استدلال‌‌های محکمه‌پسندی مطرح می‌کنند. سوشال‌فای روند آزمایشی جدید و جالبی است که احتمال دارد تأثیر نوآورانه‌ای از خود به‌جای بگذارد. با‌این‌حال، روایات اخیر فضای کریپتو با سرعت بیشتری ظهور و افول می‌کنند و هنوز نمی‌توانیم به دوام و پایداری روایت سوشای‌فای مطمئن باشیم.

پروتکل‌های پرطرفدار سوشال‌فای

سوشال‌فای چیست؟ جدیدترین روایت در دنیای ارزهای دیجیتال

اکنون که می‌دانیم دلیل هیاهوی جدید سوشال‌فای چیست، بهتر است با برخی از پروتکل‌های محبوب‌ سوشال‌فای آشنا شویم.

فرندتک (Friend.tech)

سوشال‌فای چیست؟ جدیدترین روایت در دنیای ارزهای دیجیتال

فرندتک به کاربران اجازه می‌دهد تا اعتبار شبکه‌های اجتماعی خود را در قالب دارایی‌هایی به‌ نام «کلید» بخرند و معامله کنند. اگر ارزش توکن افزایش پیدا کند، خرید زودهنگام «کلید» کاربران محبوب می‌تواند سود هنگفتی به‌همراه داشته باشد.

فرندتک به‌طور ویژه در میان اینفلوئنسرهای توییتر ارزهای دیجیتال محبوبیت فراوانی کسب کرده است. همچنین، شایع شده است که بسیاری از این اینفلوئنسرها روی توکنی در این اپلیکیشن سرمایه‌گذاری کرده‌اند که احتمال دارد بعداً عرضه شود. جالب است بدانید فرندتک در کانون توجه کاربرانی نیز قرار گرفته است که در فضای ارزهای دیجیتال فعال نیستند.

بیشتر بخوانید: چطور در بازار ارز دیجیتال تحقیق کنیم؟

کرولی (Qrolli)

سوشال‌فای چیست؟ جدیدترین روایت در دنیای ارزهای دیجیتال

کرولی پروتکل غیرمتمرکز رسانه اجتماعی است که به کاربران هویت دیجیتالی پویا و مبادله‌شدنی می‌دهد. کاربران می‌توانند از محتواهای خود با پست‌های توکنیزه‌شده درآمد به‌دست بیاورند و جمع‌آوری پست‌ها را محدود یا منوط به دریافت هزینه کنند.

همچنین، کاربران کرولی می‌توانند تعیین کنند که چه افرادی مجوز تعامل با پست‌های آن‌ها را دارند. ناگفته نماند سیستم ریفرال درون‌زنجیره‌ای هم وجود دارد که به کاربران اجازه می‌دهد تا با جذب دنبال‌کننده جدید یا گفت‌وگوی آنلاین در فضاهای غیرمتمرکز درآمد کسب کنند.

دسو (DeSo)

سوشال‌فای چیست؟ جدیدترین روایت در دنیای ارزهای دیجیتال

اپلیکیشن دسو پلتفرمی غیرمتمرکز برای محتوای طولانی، چت‌های گروهی و محتوای خصوصی درون‌زنجیره‌ای در محیطی کاملاً رمزنگاری‌شده و بسیاری از کاربردهای غیرمتمرکز دیگری است.

دسو راه‌های جدیدی مانند امتیازهایی به‌ نام الماس‌ و NFTها و کوین‌های سازنده باارزش را برای کسب درآمد از محتوا ارائه می‌کند.

علاوه‌‌بر‌این، دسو پیام‌های خصوصی و چت‌های گروهی و محتوای خصوصی درون‌زنجیره‌ای ایمن و کاملاً رمزنگاری‌شده را در‌اختیار کاربران خود قرار می‌دهد.

جمع‌بندی

در این مطلب، به روایت جدید فضای ارزهای دیجیتال یعنی سوشال‌فای نگاهی انداختیم و عوامل مؤثر بر محبوبیت و شهرت آن را بررسی کردیم. سپس، به تعدادی از دیدگاه‌های مثبت و منفی درباره شکل‌گیری این روند جدید اشاره کردیم و برخی پروتکل‌های محبوب سوشال‌فای ازجمله فرندتک و کرولی و دسو را از نظر گذراندیم.

اگرچه سوشال‌فای ظرفیت‌های فراوانی دارد، باید دید که آیا علاقه به پروتکل‌ها دوام خواهد آورد یا خیر. در‌حالی‌که ایده‌ کسب درآمد از فعالیت در شبکه‌های اجتماعی بی‌شک ایده‌ای جدید و جذاب به‌نظر می‌رسد، فضای سوشال‌فای و شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز هنوز با مشکلات مهمی درزمینه پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی متمرکز و قدیمی مانند حریم خصوصی، امنیت، سانسور، شیوه کسب درآمد و مالکیت داده‌ها دست‌به‌گریبان است. بنابراین، فقط زمان می‌تواند مشخص کند که آیا سوشال‌فای تبی زودگذر است یا می‌تواند مرحله جدیدی از تکامل فضای ارزهای دیجیتال باشد.

در پایان، باید تأکید کنیم که مطالب این مقاله صرفاً برای آشنایی خواننده با روایت جدید سوشال‌فای در فضای ارزهای دیجیتال نوشته شده است. ازاین‌رو، پیش از هرگونه اقدام به سرمایه‌گذاری یا استفاده از هریک از پلتفرم‌های معرفی‌شده در این مقاله‌، حتماً خودتان تحقیق لازم و کافی را انجام دهید.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه