پرایس اکشن چیست؛ آموزش ترید به سبک پرایس اکشن

پرایس اکشن چیست؛ آموزش ترید به سبک پرایس اکشن

پرایس اکشن (Price Action) یکی از شیوه‌های معامله‌گری است که تنها داده‌های قیمت را مبنای تحلیل قرار می‌دهد تا تریدر نقاط ورود و خروج را شناسایی کند

در این روش از هیچگونه اندیکاتوری استفاده نمی‌شود و تمامی تحلیل‌ها بر روی نمودار قیمتی ساده‌ای انجام می‌شود. این تکنیک به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا حرکات زنده و واقعی قیمت را دنبال کنند و حواسشان به اندیکاتورهایی که معمولاً از قیمت جا می‌مانند، پرت نشود. انبوه اطلاعاتی که در نمودار جمع شده، به درد تریدرها نخورده و آن‌ها را بیشتر سردرگم خواهد کرد. در پرایس اکشن مواردی از قبیل تحلیل فاندامنتال و استفاده از نوسانگرها نادیده گرفته و نمودار قیمت در ساده‌ترین حالت خود تحلیل می‌شود.

پرایس اکشن چیست؛ آموزش ترید به سبک پرایس اکشن
نمونه‌ی از یک چارت ساده بدون اندیکاتور که در پرایس‌ اکشن استفاده می‌شود – محدوده‌های حمایت و مقاومت مشخص شده‌اند
پرایس اکشن چیست؛ آموزش ترید به سبک پرایس اکشن
نمونه‌ای از یک چارت نسبتا شلوغ که از اطلاعات زیادی اشباع شده است و تمرکز معامله‌گر را بر هم می‌زند

براساس سایت اینوستوپدیا، نکات کلیدی پرایس اکشن شامل موارد زیر می‌شود:

  • پرایس اکشن به نوسانات قیمت که در یک بازه زمانی بر روی نمودار رسم شده، اشاره دارد.
  • برای مشخص کردن روندهای قیمتی در پرایس اکشن برای معامله‌گران، می‌توان دیدگاه‌های مختلفی را اعمال کرد.
  • الگوهای نموداری از پرایس اکشن به دست می‌آیند. همچنین ابزارهای تحلیل تکنیکال مانند میانگین متحرک که از آن‌ها برای پیش‌بینی در آینده استفاده می‌شود، با استفاده از پرایس اکشن محاسبه می‌شوند.

پرایس اکشن به معامله‌گر چه می‌گوید؟

همانطور که گفته شد، داده‌های خام قیمتی مبنای داده‌های پرایس اکشن است که می‌توان آن را در قالب‌های مختلف نموداری مانند شمع ژاپنی (کندل استیک) به کار گرفت. نمودار کندل استیک به دلیل نمایش گرافیکی مناسب نوسانات و حرکات قیمتی، به همراه نمایش داده‌هایی چون ارزش باز، بسته، بالاترین و پایین‌ترین به محبوبیت بالایی بین معامله‌گران دست یافته است. الگوهای شمعی هارامی، انگالفینگ و سه سرباز سفید نمونه‌هایی از پرایس اکشن‌های تفسیرشده‌ای هستند که معامله‌گر حین مشاهده آن‌ها می‌تواند تصمیمات معینی را اتخاد کند. الگوهای کندل استیک بسیاری وجود دارند که هر یک از آن‌ها انتظارات خاصی را در تریدر به وجود می‌آورند.

الگوی مثلث صعودی
الگوی مثلث صعودی

برای نمونه از یک مثلث صعودی که با خطوط روند بر روی نمودار یافت شده، می‌توان برای پیش‌بینی یک شکست مقاومتی استفاده کرد. پرایس اکشن در این الگو به ما می‌گوید که خریداران چندین بار برای شکستن مقاومت تلاش کرده‌اند و هر بار قدرتمندتر از قبل ظاهر شده‌اند.

چگونه از پرایس اکشن استفاده کنیم؟

پرایس اکشن همانند اندیکاتورهایی مثل MACD و RSI یک ابزار به شمار نمی‌آید و منبعی از داده‌هایی است که ابزارهای مختلف براساس آن ساخته شده‌اند. معامله‌گران نوسانی (Swing Trader) و تریدر روند (Trend Trader) بیشتر ترجیح می‌دهند با پرایس اکشن کار کنند تا تحلیل فاندامنتال و اندیکاتورها را برای تمرکز بر روی محدوده‌های حمایت و مقاومت و پیش‌بینی شکست‌ها و تثبیت‌های قیمتی رها کنند. حتی این تریدرها هم باید به عوامل دیگری از جمله حجم معاملات و تایم‌فریم‌هایی که از آن برای یافتن سطوح حمایت و مقاومتی استفاده کرده‌اند، توجه داشته باشند؛ چرا که می‌تواند بر روی درست بودن تحلیل‌هایشان تاثیر بگذارد.

معامله‌گران برای اینکه تحلیل پرایس اکشن موفقی داشته باشند، باید حداقل با چند مفهوم اولیه مانند حمایت، مقاومت و خطوط روند آشنایی داشته باشند. همچنین انواع دیگر تحلیل‌های پیشرفته‌تری که بر مبنای پرایس‌اکشن انجام می‌شود را نیز می‌توانید در آموزش‌ «چگونه با پرایس اکشن معامله کنیم» بخوانید:

همچنین با مطالعه مجموعه در حال تکمیل آموزش تحلیل تکنیکال می‌توانید اصول و پایه‌های مقدماتی آن را فرا بگیرید:

خطوط حمایت و مقاومت

خطوط حمایت و مقاومت

معامله‌گران در پرایس اکشن باید به دنبال سطوح و محدوده‌هایی باشند که قیمت در مواجهه با آن‌ها واکنش نشان داده است. به این محدوده‌ها حمایت و مقاومت گفته می‌شود. خطوط حمایت و مقاومت پس از اینکه می‌شکنند، قابل تبدیل شدن به یکدیگر هستند. یعنی برای نمونه خط حمایتی که شکسته می‌شود، در ادامه سدی در برابر افزایش قیمت خواهد بود و به یک مقاومت تبدیل می‌شود. این خطوط را باید در تایم‌فریم مخصوص خود استفاده کرد، چرا که قیمت بسته شدن یا باز شدن در یک تایم‌فریم خاص می‌تواند شکسته شدن یا نشدن این خطوط را در آن تایم فریم تعیین کند. برای مثال استفاده از خطوط حمایتی که برای دوره زمانی هفتگی رسم شده، احتمالا در نمودار یک ساعته کارایی چندانی نخواهد داشت.

خطوط روند

خطوط روند

شناسایی روند و یافتن خطوط روند از اولین‌ کارهایی است که معامله‌گر باید انجام دهد. اصطلاح «روند دوست شماست» که در بازارهای مالی از آن استفاده می‌شود، یکی از نکات مهمی است که معامله‌گران باید به یاد بسپارند تا در هنگام ترید کردن با روند بازار نجنگند. خطوط روند که با اتصال کف‌ها و سقف‌ها به همدیگر ساخته می‌شوند، نقاط احتمالی برگشت روند (در صورت شکسته شدن) را مشخص می‌کنند تا در اولین شمعی که از خط روند عبور می‌کند، معامله‌گر تصمیم به خریدن یا فروختن بگیرد.

الگوهای کندل استیک

آرایش به خصوص کندل‌ها در کنار یکدیگر، معامله‌گر را برای حرکت بعدی قیمت آماده می‌کند. در ادامه تعدادی از این الگوها و ویژگی‌های آن‌ها معرفی شده است.

کندل استیک
مشخصات یک شمع (کندل)

ماروبزو (Marubozu) در این الگو سایه‌ای از سمت بالا یا پایین بر روی بدنه شمع دیده نمی‌شود. فشار شدید خریداران (ماروبزو سبز) و فروشندگان (ماروبزو قرمز) از مشخصه‌های بارز این شمع است. این شمع اولین مرحله از شروع روند صعودی و نزولی در بازار است.

ماروبزو

دوجی (Doji) زمانی شکل می‌گیرند که قیمت آغازین و نهایی یک شمع با هم برابر باشند. اندازه سایه‌ها در دوجی متغیر است. این الگو نبرد میان خریداران و فروشندگان را نشان می‌دهد که هیچ یک از دو گروه بر دیگری برتری نیافته‌اند. این الگو می‌تواند هم به صورت ادامه‌دهنده روند و هم بازگشت روند باشد.

دوجی

هارامی (Harami) یکی از الگوهای بازگشتی که از دو شمع تشکیل شده است. کندل اول که شمع مادر نام دارد، بازار را به نقطه اوج یا نزول می‌رساند. کندل بعدی یک شمع دوجی است یا اینکه بدنه کوچکی دارد و درون بازه خرید و فروش شمع مادر تشکیل می‌شود.

هارامی

پوششی (Engulfing) در این الگو دو شمع پشت سر هم قرار گرفته‌اند که رنگ‌های متضادی دارند. این الگو به صورت بازگشتی است و بدنه شمع دوم، کندل اول را به صورت کامل در بر می‌گیرد. اینکه شمع پوششی چه تعداد از شمع‌های قبلی را در بر می‌گیرد، قدرت الگو را نشان می‌دهد.

پوششی

شروع به کار برای ترید با پرایس اکشن

معامله‌گران پس از اینکه با مفاهیم اولیه آشنا شدند، باید نمودار خود را برای تحلیل کردن آماده کنند. خالی کردن نمودار از هر شکل، خط و اندیکاتور اضافه‌ای برای هر چه ساده‌تر کردن آن، از لازمه‌های استفاده از پرایس اکشن در معاملات است.

پرایس اکشن چیست؛ آموزش ترید به سبک پرایس اکشن

نمودار بالا که قیمت بیت کوین را در ماه جولای ۲۰۱۹ نشان می‌دهد، برای تحلیل آماده است. در این تحلیل از نمودار شمعی استفاده شده و رنگ مشکی، بیانگر کندل نزولی و رنگ سفید بیانگر شمع صعودی است.

پرایس اکشن چیست؛ آموزش ترید به سبک پرایس اکشن

در ابتدا با رسم محدوده‌های مقاومت و حمایت (به ترتیب قرمز و سبز رنگ) بر روی نمودار، مناطقی را که قیمت به آن‌ها واکنش نشان می‌دهد را تعیین می‌کنیم. با همین کار ساده می‌توان در صورت شکسته شدن این محدوده‌ها اقدام به خرید یا فروش کرد. با استفاده از الگوهای شمعی که تعداد آن‌ها بسیار بیشتر از آن چیزی است که در این مطلب معرفی شد، می‌توان وضعیت روانی بازار را در آن لحظه تحلیل کرد.

برای نمونه الگوی چکش که یک الگوی بازگشتی صعودی است، موفق عمل کرده و موجب رشد قیمت شده است. الگوی دوجی که پس از یک شمع سفید بزرگ ظاهر شده، عدم اطمینان را در بازار نشان می‌دهد و لزوم مشخص شدن شمع‌ بعدی را بیش از پیش می‌سازد. الگوی کندل بازگشتی صعودی که کمترین قیمت آن (Low Price) نسبت به شمع قبلی پایین‌تر بوده و به صورت صعودی نیز بسته شده، از ورود به معامله پس از عبور قیمت از بالاترین قیمت آن (خط چین قرمز) حکایت دارد. الگوهای کندل استیک در این نمودار تنها به موارد گفته شده محدود نمی‌شود. برای همین آشنایی با این الگوها و نتایجی که از پس ظهور آن‌ها در نمودار به وقوع پیوسته، برای کسانی که از پرایس اکشن استفاده می‌کنند ضروری است.

مزایا و محدودیت‌های پرایس اکشن

تحلیل پرایس اکشن شخص به شخص می‌تواند متفاوت باشد. بارها اتفاق افتاده که دو معامله‌گر با نگاه به حرکات قیمتی مشابه، به دو نتیجه‌گیری کاملا مختلف برسند. یکی از آن‌ها شاید ادامه روند نزولی را پیش‌بینی کند و دیگری انتظار بازگشت روند را در آینده نزدیک داشته باشد. البته دوره زمانی که معامله‌گر استفاده می‌کند، تاثیر فراوانی بر روی تحلیل او خواهد گذاشت؛ بطوریکه قیمت یک ارز دیجیتال می‌تواند در طول چند هفته به صورت نزولی باشد، اما در تصویر بزرگتر هر ماه رشد کرده باشد.

نکته مهم این است که الگوها همیشه بلافاصله درست از آب در نمی‌آیند و تحلیلگر باید برای گرفتن تایید از الگو به آن فرصت کافی (نه زیاد و نه کم) بدهد. این نوع تحلیل نسبت به سایر شیوه‌های معامله‌گر مزیت‌هایی هم دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به سریع بودن و کاربردی بودن آن در هر بازاری اشاره کرد. در عین حال که بیشتر استراتژی‌های پرایس اکشن ساده است، یادگیری و استفاده از آن در نمودارها نیازمند تمرین فراوان است. پرایس اکشن به تریدر اجازه خواهد داد تا نظم موجود بین خریداران و فروشندگان را از بی‌نظمی بین داده‌های قیمتی بیرون بکشد و بر اساس آن حرکت بعدی را پیش‌بینی کند.

شما می‌توانید با شرکت در دوره اطلس ارزدیجیتال، تحلیل تکنیکال را به صورت ویدیویی و با پشتیبانی اساتید باتجربه یاد بگیرید.

اشتراک
اطلاع از
guest
31 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
alimelody
alimelody
4 ماه پیش

به دوستان پیشنهاد میکنم از اپلیکیشن StormGain استفاده کنند. مزایای این برنامه؛ ماین تتر بصورت رایگان ، استفاده از مبلغ ماین شده جهت ترید ، آموزش گام به گام همراه با آزمون های پنج سوالی و پنج ستاره و تحلیل پاسخ به آزمونها با برچسب شروع آماتور ، و از همه مهمتر ویدئوها و وبینارهای رایگان که در رابطه با نمودارها بسیار بحث میشه البته زبان انگلیسی ولی بنده بصورت دست و پا شکسته میتونم بفهمم در مجموع بسیار به دردم میخوره و برای ورود و استارت بدون صرف هزینه که اصلا حرفی توش نیست امیدوارم به دردتون بخوره

سعید
سعید
3 ماه پیش
پاسخ  alimelody

آخه تتر قابل ماین نیست چجوری این برنامه ماین می‌کنه ؟!!! لطفاً حواستون باشه کلاه سرتون نره

مسعود عریضاوی
مسعود عریضاوی
2 ماه پیش
پاسخ  سعید

ههست دوست عزیز…البته شما بیت ماین میکنی ولس به تتر میده….تایم 1 ماهه میخواد اینکار.اول اینکه برنامه stormgainرایگانه و نسخه دمو داره ک بهت کمک میکنه چطور معاملات فیوچرز بزنی …جدا از دمو انجام دادن ماین کردنی ک دوستمون گفتن هر ۴ ساعت باید دکمه ماین رو بزنی ک ماین کنه و هر 4 ساعت 10 سنت بهت میده و شما عرض 1 ماه 10 را دلار میتونی بدست بیاری حدودا ولی نمیتونی برداشت کنی.برنامه بهت 10 دلار از ماین رو ک میده میتونی معاملات انلاین انجام بدی و خود برنامه واس خارج کردن پول 35 دلار کمیسیون میگیره یعنی اگه بتونین 10 دلار رو کم کم به 100 دلار برسونی با معامله کردن میتونی پولتو راحت برداشت کنی ! من انجام دادم و این تجربه ای هست ک از این برنامه بدست اوردم.من با چندتا اکانت انجام میدادم.اگه ۵ نا اکانت حساب کنی من ۴ تاشو تا ۳۰ دلار میرفتم و بعدش صفر میکردم یعنی همشو میباختم.ولی با اموزش دیدن یاد گرفتم چطور معامله کردم و ۱۰ دلار رو کردم ۷۰ دلار و ۳۵ دلار کمیسیون و ۱۰ دلار ک خود ماین بود و در اخر ۲۵ دلار واس خودم بود ک برداشت کردم و وارد بایننس کردمش !ولی یه تایم میخواد ماین کردن !اینم بگم گه حتما بعد ورود ب برنامه اکتیو کنید هم شمارتون رو و هم ایمیلتون رو چون اگه انجام ندین سیستم بعد دوروز بنتون‌میکنه

رضا اسلامی
رضا اسلامی
2 ماه پیش

سلام میتونی به من کمک کنید ؟ تازه میخوام وارید بازار بیشم اولین کار چیه چه باید خرید کنم ؟ ممنونم

امیررضا
امیررضا
4 ماه پیش

اندیکاتور گذشته بازار را نشون میده در حالی که پرایس اکشن اینده رو نشون میده عالیه در حال یادگیریم

محمد حسین رشیدی
محمد حسین رشیدی
3 ماه پیش
پاسخ  امیررضا

سلام کدام پرایس اکشن؟کدام استاد؟

وحید
وحید
4 ماه پیش

عالی ممنون

فرزاد احمدی
فرزاد احمدی
5 ماه پیش

سلام. دوستان اموزش پرایس اکشن توو نت خیلی پراکنده ست
آیا کسی یک منبع اموزشی موثق و کاملا مطمین برا یادگیری پرایس اکشن میشناسه معرفی کنه لطفاااااااااااااا؟؟
یدنیا ممنون میشم یکی راهنماییم کنه خیلی سردرگم شدم توو اموزشا

مونا
مونا
3 ماه پیش

جلال راشدی عالیه

حسین
حسین
2 ماه پیش

جسینی فایننس بسیار عالی توضیح میده ،واقعا عالی

محمد علی پور
محمد علی پور
5 ماه پیش

سلام یه س.ال داشتم ایا روش پرایس اکشن به درد بازار ارز های دیجیتال میخوره ؟ خیلی جاها میگن برای فارکس خوبه

$ سعید $
$ سعید $
6 ماه پیش

سلام. بابت آموزش ممنون. لطف کردید به زبان ساده و گویا توضیح دادید.
ممنون. اگر استادی جهت اموزش سراغ داردید ممنون میشم معرفی کنید

A ———S
A ———S
6 ماه پیش

دم شما گرم بزرگوار كه بدون چشم داشت علم ترا به ما ومن ياد داديد سربلند وموفق باشيد

3640
3640
6 ماه پیش

درود،بعدازگذشت یکسال از خواندن این درس امروز بازم برای یاداوری انرا مرور کردم و برام خیلی قابل درک و روانتربود.
خداکمک کنه به هرآنچه که میخواهید برسید.باوجودیکه چیزی ازتحلیل بلدنیستم ولی هرانچه که موجب سود وجلوگیری از ضررم شده همین آموزشهای رایگان شماست،سپاس بیکران نثارتان.

Hamix
Hamix
6 ماه پیش

ممنون بسیار عالی 👍

ارز دیجیتال
ارز دیجیتال
6 ماه پیش

عالی بود

O.m
O.m
7 ماه پیش

خیلی جالب و کاربردی

7171
7171
7 ماه پیش

بسیار عالی👍👍

امید
امید
7 ماه پیش

سلام خیر بورس ایران ظرف چندماه گذشته تابع هیچ معادلاتی نبوده دستوری بوده سهم هایی که ۷۰ درصد تو ضرر بودن مجددا ظرف چند روز گذشته به زیر کف سال های قبل رسیدن دلار رفت بالاشده ۳۲تومان بورس ایران امد پایین دلار آمد پایین شد ۲۳ تومان بورس ایران مجددا آمد پایین پشمک بخرید سودش خیلی بیشتر از بورس ایران هست

فرشاد ولی زاده
فرشاد ولی زاده
1 سال پیش

ی سوالی که من درایم اینکه آیا پرایس اکشن در بازار بورس ایران جواب می دهد؟ میشه مبنای خرید و فروش قرار داد

علی اسلامی
علی اسلامی
1 سال پیش

بله چرا که نه

كريمي
كريمي
1 سال پیش

به نظرم بورس ايران خيلي تفاوت داره خريدو فروشش /حجم معملات كم/بازار دستوري/هسته معاملات ضعيف/مردم هم كه بدون دانش

روح الله جعفری زاده
روح الله جعفری زاده
1 سال پیش

با سلام به همگی
بهترین راه سود بردن از خرید اونم در بازه کوتاه مدت همین پرایس اکشن یا همون خرید از روی تابلئی تغییر قیمت هست اونم فقط با استفاده از خط روند اریب و مستطیلی مقاومت و حمایت، باقی الگوها از قبیل سر و شانه و دو کف و سه کف و فنجان و پرچم و مثلث صعودی و نزولی و دهها الگوی دیکه الکی و واسه گول زدن عوام است و بس

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
float
اطلس ارزدیجیتال پلاس
دوره‌ی جامع غیرحضوری صفر تا صد ارزهای دیجیتال،
آموزش تریدینگ، تحلیل تکنیکال و آشنایی با ماینینگ
۴,۰۰۰,۰۰۰
off
۲,۴۰۰,۰۰۰ تومان
+ ata ATA
off