atlasarzdigital

پای نتورک (Pi Network) چیست؟ چرا این پروژه کلاهبرداری است؟

پای نتورک (Pi Network) چیست؟ چرا این پروژه کلاهبرداری است؟

شاید شما هم در روزهای اخیر در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های خود، از طرف دوستانتان به ثبت نام و فعالیت کردن در پروژه‌ای به نام پای نتورک (Pi Network) دعوت شده‌اید؛ پروژه‌ای با وعده‌های جذاب که این روزها علاوه بر جامعه ارزهای دیجیتال، مردم عادی را نیز به‌خصوص در ایران با خود درگیر کرده است. اما پروژه پای نتورک چیست و چه هدفی دارد؟ این پروژه تا چه اندازه قابل اعتماد است؟ آیا مشارکت در این پروژه سودی خواهد داشت؟ برای دریافت جواب این سوالات با ارزدیجیتال همراه باشید. در این مقاله این ادعا که پای نتورک یک پروژه کلاهبرداری است را اثبات می‌کنیم.

پای نتورک چیست و چه هدفی دارد؟

برای این‌که بدانیم پروژه پای نتورک خود را چگونه معرفی کرده است، به وب‌سایت رسمی آن مراجعه می‌کنیم.

پای نتورک چیست و چه هدفی دارد؟
صفحه اول سایت پای نتورک

در صفحه اول سایت یک دروغ بزرگ نقش بسته و پای نتورک خود را اینگونه معرفی کرده است: اولین ارز دیجیتالی که می‌توانید با گوشی خود، آن را استخراج کنید.

از نظر تئوری و روی کاغذ، از هر سخت‌افزاری که دارای توان پردازشی باشد می‌توان برای ماینینگ همه ارزهای دیجیتال، حتی بیت کوین استفاده کرد. اگر در نرم‌افزار و سخت‌افزار تخصص داشته باشید، حتی می‌توانید بیت کوین و اتریوم را هم با تلفن همراه استخراج کنید. البته ماینینگ با تلفن‌ همراه به‌هیچ‌ عنوان سودآوری ندارد اما فقط بدانید که روی کاغذ همه ارزهای دیجیتال را می‌توان با تلفن همراه استخراج کرد.

همچنین، افراد باسابقه در این حوزه، احتمالاً با ارز دیجیتال الکترونیوم آشنا هستند. الکترونیوم و چند پروژه دیگر هم از مدت‌ها قبل ایده ماینینگ با تلفن همراه را ارائه کرده بودند. پس، این ادعای وب‌سایت پای نتورک دروغی بیش نیست.

با بررسی بیشتر این سایت متوجه می‌شویم که هدف از موجودیت پای، آسان‌‌تر کردن فرایند استخراج است. پای نتورک، ماینینگ را کار سختی می‌داند که انرژی بسیاری برای آن تلف می‌شود و هدف خود را تسهیل این فرایند می‌داند.

اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که ماینینگِ آسان، نمی‌تواند هدف باشد. حتی کل فرایند ماینینگ نیز هدف نیست، بلکه وسیله‌ای است برای تأمین امنیت شبکه‌ای که اهداف دیگری دارد. برای مثال، هدف بیت کوین ارائه روشی برای پرداخت‌های همتابه‌همتا و غیرمتمرکز است که در آن مشکل دوبار خرج کردن نیز وجود نداشته باشد. هدف اتریوم ارائه قراردادهای هوشمند بر بستری غیرمتمرکز است. هدف آیوتا، فعالیت در حوزه اینترنت اشیاست. اما هدف غایی پای چیست؟

هر کس که تا به حال فقط نگاهی سریع به وایت پیپر پروژه‌های بزرگ بلاک چینی انداخته باشد، متوجه غیرحرفه‌ای بودن و جنبه تبلیغاتی آن می‌شود. برای بررسی وایت‌پیپر پای نتورک، نیازی نیست در این‌ باره دانش فنی داشته باشید. کافیست آن را ورق بزنید و با وایت‌پیپر پروژه‌هایی مانند کاردانو مقایسه کنید. با یک نگاه سریع می‌توان تفاوت بین یک پروژه خوب با یک طرح کلاهبرداری ناشیانه را متوجه شد.

در وایت‌پیپر کلی‌گویی شده است

یکی از قواعد کلی در تشخیص پروژه‌های نامعتبر و اسکم در حوزه ارزهای دیجیتال، این است که صاحبان پروژه هیچ صحبتی درباره جزئیات فنی به میان نمی‌آورند. پروژه خوب پروژه‌ای است که تمام جزئیات مفهومی و فنی به خوبی در آن توضیح داده شود.

در وایت‌پیپر سعی شده است که پای به بیت کوین تشبیه شود، در حالیکه نویسندگان مطلب کوچکترین اطلاعاتی از جزئیات فنی بیت کوین ندارند. به نظر می‌رسد بیشتر از اینکه به تشریح جزئیات پروژه خود علاقه‌مند باشند، به مقایسه خود با بیت کوین علاقه دارند. در این وایت پیپر بیش از ۷۰ بار نام بیت کوین ذکر شده است.

یک مثال بارز از کلی‌گویی در این مقاله، بخش «نقشه راه» است. در نقشه راه به طور خلاصه گفته شده است که این پروژه از سه بخش طراحی، آزمایش و پیاده‌سازی نهایی تشکیل شده است. سوال اینجاست که آیا پروژه‌ای وجود دارد که این سه مرحله را نداشته باشد؟ تمام پروژه‌ها به طور کلی این سه مرحله را طی می‌کنند. جزئیات است که باعث می‌شود نقشه راه هر پروژه از پروژه دیگر متفاوت باشد. باید به صورت جزئی مشخص شود که پروژه در چه تاریخی به چه مرحله‌ای از پیشرفت خواهد رسید. برای نمونه، در تصویر زیر می‌توانید نقشه راه «TON»، شبکه باز بلاک چینی تلگرام، را مشاهده کنید.

نقشه راه تون
نقشه راه TON

هیچ سورس‌-کدی وجود ندارد

تمام پروژه‌های معتبر، در وب‌سایت رسمی خود بخشی را به توسعه‌دهندگان و ارائه دستورالعمل‌های لازم برای فعالیت آن‌ها اختصاص داده‌اند، اما در این پروژه که هدفش چیزی جز جذب مخاطب نیست، هیچ بخشی به توسعه‌دهندگان اختصاص نیافته است. تمام پروژه‌های بلاک چینی معتبر، کاملاً متن باز (Open Source) یا حداقل در بخشی‌هایی متن باز هستند. اما مشخص نیست که پای نتورک روی چه کد یا چه بلاک چینی پیاده شده است. هیچ اطلاعاتی در مورد کد بلاک چین در وایت پیپر و هیچ لینکی نیز برای دسترسی به کد وجود ندارد. می‌دانیم که تمام پروژه‌های معتبر در حوزه ارز دیجیتال، کد بلاک چین یا قرارداد هوشمند خود را در سایت «گیت‌هاب» ثبت می‌کنند. اما پای نتورک کد بلاک چین خود را در جایی ثبت نکرده است، البته اگر کدی وجود داشته باشد.

ساختار وایت‌پیپر ناشیانه است

کسانی که تحصیلات تکمیلی دارند، می‌دانند که ساختار یک مقاله آکادمیک باید چگونه باشد. این وایت‌پیپر از لحاظ ظاهری هیچ شباهتی به یک مقاله متوسط هم ندارد و بیشتر شبیه پست‌های یک وبلاگ است. برای نمونه، مقاله با ذکر نقشه راه تمام شده است. در حالی که می‌دانیم هر مقاله معتبر، با بخش جمع‌بندی و نهایتا ذکر منابع به پایان می‌رسد. وایت‌پیپر پای نتورک مانند یک کتاب ۱۰۰ صفحه‌ای است که در صفحه ۳۷ به پایان می‌رسد!

توضیحات فنی، نامفهوم و اشتباه است

در قسمتی از وایت‌پیپر در مورد میزان عرضه این کوین (یا توکن!) صحبت شده است. در ادامه به بررسی این مورد خواهیم پرداخت.

میزان عرضه نهایی این توکن از مجموع سه عدد M ،R و D به دست می‌آید. R پاداش ریفرال‌ها (دعوت از دیگران) است که خود، درصدی از M است. D نیز پاداش توسعه‌دهندگان است که درصدی از مجموع M و R است. پس برای محاسبه R و D ابتدا باید M را داشته باشیم. در این مقاله فرمولی برای محاسبه M آورده شده است:

M=∫f(p)dx

در این رابطه، P تعداد افرادی است که در فرایند ماینینگ مشارکت می‌کنند. f نیز بیانگر تابعی است که متغیرِ آن P است. اولین ایراد فرمول این است که هیچ اطلاعاتی درباره تابع f وجود ندارد و عملا نمی‌دانیم قرار است از چه چیزی انتگرال گرفته شود. دومین ایراد این است که متغیرِ تابع با متغیر انتگرال متفاوت است. البته این موضوع ایرادی در روند انتگرال‌گیری به وجود نمی‌آورد، اما پاسخ انتگرال یک تابع دومتغیره از x و p خواهد بود. که کران بالا و پایین هیچ‌کدام از آن دو را نمی‌دانیم! در واقع، M به جای اینکه عدد باشد، یک تابع دومتغیره به علاوه یک عدد ثابت است که نه کران‌های هیچکدام از متغیرها را می‌دانیم و نه عدد ثابت را.

طرفداران پای نتورک در دفاع از آن چه می‌گویند؟

اگر شک و شبهات خود را درباره این پروژه از دوستانتان که شما را به آن دعوت می‌کنند، بپرسید در پاسخ ادعاهایی را برای اثبات صحت و درستی پروژه مطرح می‌کنند. در ادامه به بررسی این ادعاها خواهیم پرداخت:

توسعه‌دهندگان پروژه، از دانشگاه استنفورد هستند

توسعه‌دهندگان پای نتورک، نیکولاس کوکالیس (Nicolas Kokkalis)، چنگ‌دیائو فن (Chengdiao Fan) و وینسنت مک‌فیلیپ (Vincent McPhillip) هستند.

کوکالیس دانشجوی دکترای دانشگاه استنفورد است و در حوزه بلاک چین و تمرکززدایی فعالیت می‌کند. با مراجعه به صفحه او در وب‌سایت دانشگاه استنفورد و صفحه شخصی وی در لینکدین متوجه شدیم که در هیچکدام از این صفحات نامی از پای نتورک به میان نیامده است.

صفحه‌ای برای فن و مک‌فیلیپ در سایت دانشگاه پیدا نشد. این دو، صفحاتی در لینکدین دارند، اما این صفحات هیچ نشانی از حرفه‌ای بودن آنها ندارد. صفحه فن در لینکدین فقط ۶۶ کانکشن دارد و هیچ پست، علاقه‌مندی و حتی تصویری در آن منتشر نشده است.

صفحه فن در لینکدین
صفحه فن در لینکدین

بیش از ۳ میلیون بار دانلود شده است

ادعای دیگر طرفداران این پروژه این است که نرم‌افزار معرفی‌شده توسط این تیم، در گوگل‌پلی وجود دارد و بیش از ۳ میلیون بار دانلود شده است که این نشان‌دهنده اعتبار پروژه است.

اول باید این نکته را بدانیم که بارها اتفاق افتاده است که گوگل نرم‌افزارهای مخربی را به اشتباه در گوگل‌پلی قرار داده و بعدا آن‌ها را حذف کرده است. پس این موضوع نمی‌تواند نشانی از اعتبار یک نرم‌افزار باشد.

دوم این‌که تعداد زیاد دانلود این نرم‌افزار به خاطر دریافت پاداش با لینک و شناسه دعوت (ریفرال) است. افرادی که کوچکترین اطلاعاتی در این باره ندارند، دست به دانلود نرم‌افزاری می‌زنند که شاید ماه‌ها بعد پول بادآورده‌ای برای آنان به همراه داشته باشد. پس به این عدد دل خوش نکنید!

امتحانش رایگان است

طرفداران پروژه می‌گویند که برای شرکت در استخراجِ این ارز، نیازی به وارد کردن سرمایه‌ نیست، پس حتی اگر پروژه به جایی نرسد، ما ضرر نخواهیم کرد.

ماینینگی که از طریق سخت‌افزار انجام می‌شود، ولی در آن هیچ برق و دیتایی استفاده نمی‌شود، ماینینگ نیست. این نرم‌افزار فقط عددی به شما نشان می‌دهد که در طول زمان بیشتر می‌شود، عددی که هیچ ارزشی ندارد.

ادعای وارد نکردن سرمایه‌ی مالی درست است. اما کلاهبرداری همیشه با روش‌های مالی اتفاق نمی‌افتد. شما با شرکت در این پروژه، زمان ارزشمند، اطلاعات شخصی و همچنین سخت‌افزار خود را در اختیار کسانی گذاشته‌اید که هیچ شناختی از آنها و اهدافشان ندارید و نمی‌دانید از گوشی شما و میلیون‌ها فرد دیگر در راستای چه مقاصدی استفاده خواهند کرد.

سخن نهایی

همانگونه که اشاره شد، ایرادهای بسیاری به این پروژه وارد است که در این مقاله فقط به بخشی از آن‌ها اشاره شد.

همچنین طبق یک قاعده کلی، زمانی که حتی مادربزرگ‌ها هم یک پروژه را تبلیغ می‌کنند و این چنین از طرح بازاریابی ویروسی برای آن استفاده می‌شود، این پروژه به جایی نخواهد رسید.

تاکنون هیچ شخصیت معتبری (adviser) این پروژه را معرفی نکرده است، هیچ اکسپلورری برای رصد تراکنش‌های انجام شده در بلاک چین وجود ندارد (البته اگر بلاک چینی وجود داشته باشد) و این کوین یا توکن در فهرست هیچ سایت معتبری وارد نشده است. خبری از پای در کوین مارکت کپ نیست و حتی اگر در آینده این پروژه وارد سایت‌هایی همچون کوین مارکت کپ شود، دلیلی بر معتبر بودن آن نیست، چون حتی کوین‌های وارد شده در یک صرافی ناشناس هم در فهرست کوین مارکت کپ قرار می‌گیرند.

پس به هیچ وجه به وعده‌های پوچ این پروژه دل نبندید و در دام آن نیفتید، به اطرافیان خود نیز توصیه کنید که وقت خودشان را صرف پروژه کلاهبرداری پای نکنند.

به یاد داشته باشید که افزایش تعداد کسانی که در دام پروژه‌های کلاهبرداری می‌افتند، باعث بی‌اعتمادی عموم مردم و قانون‌گذاران به ارزهای دیجیتال خواهد شد و در نتیجه پذیرش و مقبولیت این ارزها در جامعه به تاخیر خواهد افتاد. پس رسالت جامعه ارزهای دیجیتال، آگاه‌سازی مردم درباره پروژه‌های پانزی و طرح‌های کلاهبرداری است.

در پایان، چند سؤال رایج درباره پای نتورک و پاسخ آنها را می‌خوانید:

پای نتورک چگونه استخراج می‌شود؟

استخراج در تعدادی از ارزهای دیجیتال اتفاق می‌افتد که بر بستر بلاک چین پیاده شده‌اند و از یک مکانیزم اجماع استفاده می‌کنند. پای نتورک هیچ بلاک چین و مکانیزم مشخصی برای استخراج ندارد. استخراج یک ارز دیجیتال واقعی، به توان محاسباتی و اینترنت نیاز دارد.

آیا می‌توانم با لمس روزانه صاعقه در نرم‌افزار پای، درآمد کسب کنم؟

خیر! پای هویت مشخصی به عنوان ارز دیجیتال ندارد. عددی که به‌عنوان دارایی در نرم‌افزار نشان داده می‌شود، عدد بی‌ارزشی است که بیانگر دارایی شما نیست.

چگونه پای نتورک را بفروشم؟

پای در هیچ صرافی معتبر ارز دیجیتال لیست نشده است و قابل خریدوفروش نیست.

قیمت پای نتورک چند است؟

پای در هیچ صرافی داخلی و خارجی قابلیت معامله ندارد و ارزش آن صفر است.

اشتراک
اطلاع از
guest
344 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین امتیاز
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
شاهین
شاهین
1 روز پیش

داستان اینه که ما ایرانیا دیگه چیزی برا از دست دادن نداریم برا همین هر پروژه یا قرارداد هوشمند و … بیاد وعده پول بده اکثرا وارد میشیم و ازونجایی که خیلی مغروریم دیگه امکان برگشتمون وجود نداره. اکثر کسایی که اینجان علم کامپیوتریشون در حدی هست که وارد این بازار شدن پس هر کی با قبول کردن ریسک سرمایه گذاری (چه وقت چه پول) میدونه داره چیکار می کنه. نظر شخصی من ماهیت پروژه رو تایید نمی کنه اما امیدوارم همه دوستانی که وارد شدن به ما ثابت کنن که اشتباه می کردیم و سود حسابی ببرن. به امید موفقیت همه ایرانیای عزیز…

محمدرضا
محمدرضا
2 روز پیش

همین که با زیر مجموعه گیری کار میکنه یعنی کلاهبرداری. تمام

مهدی ع
مهدی ع
7 روز پیش

در جداب کسایی که میگن خوب بیان توی گوشیمونو بگردن مگه چی داریم و فلان ..این ناشیانه ترین و بی فکر ترین دلیلیه که اکثر کسایی که دارن از پای نتوورک استفاده میکنن تا بلکه پول باد اورده ای به حسابشون واریز شه میارن .. خب بزار من یه چنتا دلیل بهتون بگم .. چند سال پیش بنده یک استادی داشتم که بنده خدا چون در کشور چین یک قطعه عکس سه در چهارش به همراه یه تعداد از اطلاعات شخصیش جا میمونه یا حالا به هر دلیلی گم میشه ..بعد چند سال ک دوباره میخواد از کشور خارج شه میبینه تحت تعقیب پلیس بین الملل قرار داره و فردی با اطلاعات ایشون کلاه برداری کرده .. و من به چشم دیدم که چه راحت حتی تا پای حبس رفت ‌‌ در حالی که تا دقیقه ی ۹۰ همونطور که خودشون میگفتن روحشونم از قضیه خبردار نبوده …. دوم این که الان توی گروه پای نتوورک حرف از کی وای سی برای اهراز هویت و این داستانا به عمل اومده که تا این کارو نکنین داراییتونو به حساب یا کیف پول مورد نظرشون در اینده واریز نمیکنیم خوب حالا برای چی؟ چون اگه کسی با ده تا گوشی موبایل استخراج کرده مشخص بشه و ارز های مازاد ازش سلب بشه ‌‌ خوب این چه دلیل مسخره ای هست؟؟ ایا مگه غیر اینه که تعداد بالا تر دانلود و ماین از این ارز تنها و تتنهااا باعث افزایش اعتبار اون ارز میشه ؟؟ (دلیلشون کاملا مسخرس)..‌ و در ادامه شما میدونی اصلا اون کی وای سی چه اطلاعات دقیق و شخصی ای از شما میگیره و میتونه چه بلایی به سرتون بیاره؟؟ شما جرات نداری شناسنامتو یه روز پیش یه نفر بزاری بعد چطور خصوصی ترین اطلاعاتتونو کمال و تمام در اختیاری یه ادم تو اون سر دنیا قرار میدی که بلکه چندرغاز ارز که اصلا معلوم نیست نهایت قراره چقد پولش باشه و چقد قراره قیمت گذاری بشه در اختیارتون قرار بده … سوم این که از ادمین های گروهشون من تا الان چندیین مرتبه سوال کردم که ایا اصلا این ارز با هیچ صرافی ای صحبتی داشته برای اغاز همکاری … نکته ی جالب این بود که تنها جوابی ک دادن : خیر و اگه اعتماد ندارین پای نتوورک شمارا مجبور نکرده است … یعنی همینقدر مسخره و ساده لوحانه .. در واقع یک حسه تملک و منت گذاشتن… انگار دارن جلوی گدا پول میندازن … و نکته ی اخر این که این ارز یک رویه و سیری کاری شدیدا مسخره داره … شما فاندامنتال مزخرف ترین و کم اهمیت ترین ارز هارو بخونین .. بعد با پای مقایسه کنین .. اونقدر مسخرس که ادم حس میکنه یه بچه ی سه ساله داره با یه phd مقایسه میشه … در کل .. خودتونو سوخته و ازاد ول نکنین تو این دنیای هزار راه .من هم اعتقاد دارم که موفقیت پشت در های ریسک منتظر هممونه .. ولی گاهی اوقات یک سری مسائل کاملا معلومه و ماها از روی تجربه ی کم و اطلاعات و علم کم پا بهشون میزاریم و نهایت جوابمون چیزی نیست جز ضرر. گاها اتفاقای خیلی بدی ممکنه برای یک عمر گردنتونو بگیره .. بیتکوین یک اتفاق تاریخی بود و یک اتفاق نو پا ..همین الانش هزاران رمز ارز با ایده های بسیار خفن تری در حال کار هستن با قیمت بسیار کم که لااقل خودشونو اثبات اولیه کردن و حداقل مسئله این هست که یک اعتباری برای خودشون دارن و مطمئنا پیشرفت بزرگی میکنن (مثل کاردانو با قیما زیر یک دلار)…. مثل بیتکوین مطمئن باشین به این زودی ها رخ نخواهد داد ..و پای اگر داقعا قراره انقلابی براتون به راه بیاندازه هرگز از دیوار انقلاب های تاریخی دیگه بالا نمیره .. این کار تنها کار و حیله ی ادم های …… است .. (قضاوت با خودتون )

محبوبه یوسفی
محبوبه یوسفی
5 روز پیش
پاسخ  مهدی ع

حرفاتون درسته منم خودم شکم زیاده بهش

elia behroozikia
elia behroozikia
15 روز پیش

سلام جناب جهادی وقت بخیر ، توضیحات که دادین رو ، به جرعت میتونم بگم کذب محض الان هم اگر بخوام این مطلب رو باز کنم وقت نیست برای همین شما رو به یک مناظره دعوت میکنم

حسن قابل نژاد
حسن قابل نژاد
24 روز پیش

برای این مقاله منبع معتبری دارین در باره این حرفاتون لطفا بدون داشتن علم در مورد یک پروژه این چنین مقاله ای درست نکنین لطفا پروژه پای نتورک رو از اول دقیقی برسی کنید و بعدن نظر دهید
از سایت ارز دیجیتا چنین انتظاری نداشتم

raha
raha
30 روز پیش

همچین میگین دسترسی اطلاعات شخصی داره
دیگه چهارتا عکس و فیلم که خداروشکر اینستا هستن نیازی نیست کسی پخش کنه خودمون داریم پخش میکنیم
کاراتای بانکیمونم ک ماشالله به برکت جمهوری اسلامی خالیه
دقیقا چه سوئ استفاده ای میخوان بکنن ؟؟؟؟

امیر علی
امیر علی
29 روز پیش
پاسخ  raha

چه ربطی به جمهوری اسلامی داره ؟؟؟؟؟

raha
raha
30 روز پیش

جناب جهادی دقیقا مشخصات فنی کدام برنامه یا پروژه را در ابتدای شروع کار علنی کردن ؟
میشه نام ببرید ؟

پیتر عیسوی
پیتر عیسوی
28 روز پیش

مطالعت رو بیشتر کن دوست عزیز

حسن قابل نژاد
حسن قابل نژاد
24 روز پیش

علم بازار کریپتو کارانسیتینو بیشتر کنینن

امید اصغری
امید اصغری
19 روز پیش

با سلام و خسته نباشید. ممنون از مقاله خوبتون . آقای جهادی بنده از ارز دیجیتال هیچ اطلاعاتی ندارم . در حد صفر. بصورت کلی روش استخراج بیت کویین رو می فرمائید و روش تهیه سخت افزار مورد نیاز و زیر ساخت تاسیسات برق و مخابرات و در مورد اتصال به اینترنت آیا از طریق مخابراتی و سیمی ویا سیم کارت . نحوه ارتباط با یک شرکتی که کارو از صفر تا صد انجام بده. و آیا با کامپیوتر شخصی الان در حال حاضر امکانش هست یا توانش رو نخواهد داشت. ممنون میشم راهنمایی کنید.

رضا سبحانی
رضا سبحانی
1 ماه پیش

سلام وقت بخیر
قابل توجه شما و دوستان
استخراج در فاز دوم توسط سرورهای قدرتمند تیم اصلی که تعداد آنها حدودا ۸۰ سرور هست انجام میشود و به شما بابت مشارکت و تبلیع و فعالیت و اینکه جزو پیشگامان هستید پای بصورت ایر دراپ اهدا میکند.
به همین دلیل هست که نیاز به آنلاین بودن نیست و حتی زمانی که آفلاین هستید این سرورها استخراج میکنند و کافی است هر ۲۴ ساعت یکبار آنلاین شوید و پای های اهدایی را ذخیره کنید.

ش م
ش م
27 روز پیش

ببینید .. اینکه چرا به مردم نیاز دارند جوابش ساده‌س..
چون مثل یک انتخابات و رای‌گیری دیجیتال هستش که نیاز به تایید افراد زیادی در سراسر دنیا هست که پای را به عنوان ارز قبول داشته باشند و تاییدش کنن..
و بعد از مراحل آن قیمت گذاری بشه .تازه ممکنه قیمت گذاری بشه یا نشه چون یه پروژه‌س و ممکنه به انجام نرسه. مثل همه پروژه‌ها …
پای گفته که سیستمش با سایر ارزها فرق داره
و چون پشتوانه مالی قوی نداره فعلا سربسته خواهد بود …

مهدی
مهدی
10 روز پیش

میدونستید یکی از عواملی که روی ارز دیجیتال باعث بالا رفتن قیمت اون ارز میشه میزان بالای تراکنش هستش ، این مردم هستند که به یک ارز هویت میدن

مهدی ع
مهدی ع
7 روز پیش
پاسخ  مهدی

شما بر چه حسابی به یه پروژه ی بی اسم و رسم و بی هویت اطلاعات شخصیتو در قالب کی وای سی میدی؟

پای نتورک
پای نتورک
1 ماه پیش

یه مشت … که میگن این پای آینده داره.
آخه ای آدم عاقل بشین فکر کن کجای دنیا استخراج ارز آفلاینه؟؟؟؟؟
با همین یه دلیل میشه کل سیستمشو بگیم اشتباهه و اگه ۲ جمله از این مقاله رو توی چت برنامه بگید شما رو سکوت میزنن تا کسای دیگه رو آکاه نکنید.
حالا انتخاب با خودتونا ارز و پروژه های خیلی زیادی هست که آینده دارن ولی در کنار این ها هم ارز هایی هستن که فیک و قلابی هستن.

حسن قابل نژاد
حسن قابل نژاد
24 روز پیش

جهان هر روز در حال پیشرفت هست برای مثال اگه 20 سال پیش به کسی میگفتی که ارزهای دیجیتال به وجو میاد همه میخندیدند حالا هم اون چیزایی که اعتقادش سخته چند سال بعد یه چیز عادی میشن

جواد خان
جواد خان
1 ماه پیش

من سال ۱۳۸۸ با اسرار یکی از دوستانم شروع به استخراج بیت کوین کردیم . اون تو سفرای خارجش بهش معرفی شده بود . الان شب و روز دعاش میکنم همه زندگیمو مدیونشم
الان میگم کاش به جای اینکه اون زمان با صد هزار تومن شروع کردم با یک میلیون شروع کرده بودم . البته بازم خدارو شکر . پولم میلیون برابر شده

مهران راستی
مهران راستی
1 ماه پیش

سرمایت چقدره

بازخورد
feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه پای نتورک (Pi Network) چیست؟ چرا این پروژه کلاهبرداری است؟ ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
  • گزارش خطا
  • انتقادات و پیشنهادات
  • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
344
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx
()
x