ارز دیجیتال پای نتورک (PI Network) چیست؟ چرا این پروژه کلاهبرداری است؟

ارز دیجیتال پای نتورک (PI Network) چیست؟ چرا این پروژه کلاهبرداری است؟

شاید شما هم طی سال‌های اخیر در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های مختلف، از طرف دوستانتان به ثبت‌نام و ‌فعالیت‌کردن در پروژه‌ای به نام پای نتورک (Pi Network) دعوت شده باشید؛ پروژه‌ای با وعده‌های جذاب، اما بی‌پایه و اساس که با گذشت ۴ سال از انتشار وایت‌پیپرش، هنوز عملی نشده‌اند و مدتی است علاوه بر جامعه ارزهای دیجیتال، مردم عادی را نیز به‌خصوص در ایران با خود درگیر کرده است. اما پروژه پای نتورک چیست و چه هدفی دارد؟ این پروژه تا چه اندازه قابل‌اعتماد است؟ آیا مشارکت در این پروژه سودی خواهد داشت؟

تب‌وتاب تبلیغاتی ارز دیجیتال پای نتورک اکنون و در سال ۲۰۲۳، نسبت به سه سال قبل تا حد زیادی فروکش کرده است. با این حال، از آنجایی که همچنان افرادی پیگیر این پروژه هستند، پاسخ این سؤالات را در این مطلب خواهیم داد و این ادعا را که پای نتورک یک پروژه کلاهبرداری است، بررسی خواهیم کرد.

هدف پروژه پای نتورک چیست؟

برای این‌که بدانیم پروژه پای نتورک خود را چگونه معرفی کرده است، به وب‌سایت رسمی آن مراجعه می‌کنیم.

به‌روزرسانی Pi Network
صفحه اول وب‌سایت پای نتورک.

اولین دروغ در صفحه اول!

در صفحه اول وب‌سایت یک دروغ بزرگ نقش بسته و پای نتورک خود را این‌گونه معرفی کرده است: «اولین ارز دیجیتالی که می‌توانید با گوشی خود، آن را استخراج کنید.»

از نظر تئوری و روی کاغذ، از هر سخت‌افزاری که دارای توان پردازشی باشد می‌توان برای ماینینگ همه ارزهای دیجیتال، حتی بیت کوین استفاده کرد. البته ماینینگ با تلفن‌ همراه به‌هیچ‌ عنوان سودآوری ندارد، اما فقط بدانید که روی کاغذ همه ارزهای دیجیتال را می‌توان با تلفن همراه استخراج کرد.

همچنین، افراد باسابقه در این حوزه، احتمالاً با ارز دیجیتال الکترونیوم آشنا هستند. الکترونیوم و چند پروژه دیگر هم از مدت‌ها قبل ایده ماینینگ با تلفن همراه را ارائه کرده بودند. پس اولین و شاید مهم‌ترین چیزی که به‌عنوان یکی از ویژگی های پای نتورک مطرح شده، دروغی بیش نیست.

پای وسیله را جایگزین هدف کرده است

با بررسی بیشتر این سایت متوجه می‌شویم که هدف از موجودیت پای نتورک چیست و برای چه‌کاری آمده است. پای مدعی آسان‌‌تر کردن فرایند استخراج است. پای نتورک، ماینینگ را کار سختی دانسته است که انرژی بسیاری برای آن تلف می‌شود و هدف خود را تسهیل این فرایند می‌داند.

اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که ماینینگِ آسان، نمی‌تواند هدف باشد. حتی کل فرایند ماینینگ نیز هدف نیست، بلکه وسیله‌ای است برای تأمین امنیت شبکه‌ای که خود اهداف دیگری دارد. برای مثال، هدف بیت کوین ارائه روشی برای پرداخت‌های همتابه‌همتا و غیرمتمرکز است که در آن مشکل دوبارخرج‌کردن نیز وجود نداشته باشد. هدف اتریوم ارائه قراردادهای هوشمند بر بستری غیرمتمرکز است. هدف پولکادات برقراری ارتباط بین بلاکچین‌های مختلف است. اما هدف غایی بلاکچین پای نتورک چیست؟

در وایت‌پیپر کلی‌گویی شده است

هرکس که تا به حال فقط نگاهی سریع به وایت‌پیپر پروژه‌های بزرگ بلاکچینی انداخته باشد، متوجه غیرحرفه‌ای بودن و جنبه‌های تبلیغاتی پای نتورک می‌شود. برای بررسی وایت‌پیپر پای نتورک، نیازی نیست در این‌ باره دانش فنی خاصی داشته باشید. کافی است آن را ورق بزنید و با وایت‌پیپر پروژه‌هایی مانند کاردانو مقایسه کنید. با یک نگاه سریع می‌توان تفاوت بین یک پروژه خوب با یک طرح کلاهبرداری ناشیانه را متوجه شد.

یکی از قواعد کلی در تشخیص پروژه‌های نامعتبر و اسکم در حوزه ارزهای دیجیتال، این است که صاحبان پروژه هیچ صحبتی درباره جزئیات فنی به میان نمی‌آورند. پروژه خوب، پروژه‌ای است که تمام جزئیات مفهومی و فنی به خوبی در آن توضیح داده شود.

در وایت‌پیپر سعی شده است که پای به بیت کوین تشبیه شود، در حالی که نویسندگان مطلب کوچک‌ترین اطلاعاتی از جزئیات فنی بیت کوین ندارند. به نظر می‌رسد آنها بیشتر از اینکه به تشریح جزئیات پروژه خود علاقه‌مند باشند، به مقایسه خود با بیت کوین علاقه دارند.

یک مثال بارز از کلی‌گویی در این مقاله، بخش نقشه راه (Roadmap) است. در نقشه راه پای نتورک به‌طور خلاصه گفته شده است که این پروژه از سه بخش طراحی، آزمایش و پیاده‌سازی نهایی شبکه اصلی تشکیل شده است. سؤال اینجاست که آیا پروژه‌ای وجود دارد که این سه مرحله را نداشته باشد؟ تمام پروژه‌ها به طور کلی این سه مرحله را طی می‌کنند و در اصل این جزئیات است که باعث می‌شود نقشه راه هر پروژه از پروژه دیگر متفاوت باشد. ضمن اینکه باید به‌صورت جزئی مشخص شود که پروژه در چه تاریخی به چه مرحله‌ای از پیشرفت خواهد رسید. برای نمونه، در تصویر زیر نقشه راه پروژه تون کوین (TON) را مشاهده می‌کنید.

به‌روزرسانی پای نتورک
نقشه راه شبکه تون کوین.

ساختار وایت‌پیپر ناشیانه است

کسانی که تحصیلات تکمیلی دارند، می‌دانند که ساختار یک مقاله آکادمیک باید چگونه باشد. این وایت‌پیپر از لحاظ ظاهری هیچ شباهتی به یک مقاله متوسط هم ندارد و بیشتر شبیه پست‌های یک وبلاگ است. برای نمونه، مقاله با ذکر نقشه راه تمام شده است. در حالی که می‌دانیم هر مقاله معتبر، با بخش جمع‌بندی و نهایتاً ذکر منابع به پایان می‌رسد. وایت‌پیپر پای نتورک مانند یک کتاب ۱۰۰ صفحه‌ای است که در صفحه ۳۷ به پایان می‌رسد!

توضیحات فنی، نامفهوم و اشتباه است

در قسمتی از وایت‌پیپر در مورد میزان عرضه این کوین (یا توکن!) صحبت شده است. در ادامه به بررسی این مورد خواهیم پرداخت.

میزان عرضه نهایی این توکن از مجموع سه عدد M ،R و D به دست می‌آید. R پاداش ریفرال‌ها (دعوت از دیگران) است که خود، درصدی از M است. D نیز پاداش توسعه‌دهندگان است که درصدی از مجموع M و R است. پس برای محاسبه R و D ابتدا باید M را داشته باشیم. در این مقاله فرمولی برای محاسبه M آورده‌اند:

M=∫f(p)dx

در این رابطه، P تعداد افرادی است که در فرایند ماینینگ مشارکت می‌کنند. f نیز بیانگر تابعی است که متغیرِ آن P است. اولین ایراد فرمول این است که هیچ اطلاعاتی درباره تابع f وجود ندارد و عملاً نمی‌دانیم قرار است از چه چیزی انتگرال گرفته شود. دومین ایراد این است که متغیرِ تابع با متغیر انتگرال متفاوت است. البته این موضوع ایرادی در روند انتگرال‌گیری به وجود نمی‌آورد، اما پاسخ انتگرال یک تابع دومتغیره از x و p خواهد بود که کران بالا و پایین هیچ‌کدام از آن دو را نمی‌دانیم! در واقع، M به جای اینکه عدد باشد، یک تابع دومتغیره به علاوه یک عدد ثابت است که نه کران‌های هیچ‌کدام از متغیرها را می‌دانیم و نه عدد ثابت را!

همچنین بخوانید: وایت پیپر (White paper) چیست و چگونه آن را مطالعه کنیم؟

طرفداران پای نتورک در دفاع از آن چه می‌گویند؟

اگر شک و شبهات خود را درباره این پروژه از افرادی که شما را به آن دعوت می‌کنند بپرسید، در پاسخ ادعاهایی را برای اثبات صحت و درستی پروژه مطرح می‌کنند. در ادامه به بررسی این ادعاها خواهیم پرداخت.

توسعه‌دهندگان پروژه از دانشگاه استنفورد هستند

توسعه‌دهندگان پای

نیکولاس کوکالیس (Nicolas Kokkalis)، چنگ‌دیائو فن (Chengdiao Fan) و وینسنت مک‌فیلیپ (Vincent McPhillip) به‌عنوان توسعه‌دهندگان اولیه پای نتورک معرفی می‌شوند. کوکالیس و فن، زن‌وشوهر هستند و همچنان با پای نتورک ارتباط دارند. مک‌فیلیپ اما، در فوریه سال ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹) بدون هیچ توضیحی اعلام کرد که تیم پای نتورک را ترک کرده است و پرسش‌ها درباره علت ترک این تیم را به‌طرز مشکوکی بی‌پاسخ گذاشت.

مک‌فیلیپ در بیانیه خود نوشته بود:

باید اعلام کنم که دیگر ارتباطی با پای نتورک ندارم. متأسفم که مجبور هستم انقدر مرموز باشم، اما به این دلیل که در دادگاه عالی شهرستان سانتا کلارا یک پرونده قضایی در دست بررسی دارم، وکیلم توصیه کرده است که توضیحات بیشتری ارائه نکنم.

کوکالیس و فن هر دو به گفته خودشان دارای مدرک PHD از دانشگاه استنفورد هستند و البته نامشان نیز در صفحه‌ای از وب‌سایت دانشگاه استنفورد که با یکی از دوره‌های تحصیلات تکمیلی این دانشگاه در زمینه تعامل انسان و کامپیوتر در ارتباط است، دیده می‌شود.

با این حال، حتی با فرض اینکه دو توسعه‌دهنده اصلی پای نتورک دارای سابقه علمی معتبری در دانشگاه استنفورد باشند، تحصیل در یک دانشگاه مشهور به هیچ وجه نمی‌تواند حسن‌نیت توسعه‌دهندگان یک پروژه را نشان دهد. برای مثال، دو کوان، بنیان‌گذار شبکه تِرا (لونا) هم که اکنون در کره جنوبی و آمریکا با اتهامات گوناگونی از جمله کلاهبرداری مواجه شده، از همین دانشگاه مدرک گرفته است.

پای نتورک در کوین مارکت کپ و چند صرافی بزرگ لیست شده است

یکی از آخرین اخبار پای نتورک که بین دنبال‌کنندگان این طرح موردتوجه قرار گرفته، اضافه‌شدن نام این توکن به کوین مارکت کپ بوده و این ادعا به‌خودی‌خود درست است؛ اما به چند دلیل برداشت‌های اشتباهی از آن می‌شود و نکات مهمی هم هستند که در این ماجرا مورد توجه قرار نمی‌گیرند.

کوین مارکت کپ اساساً هیچ مسئولیتی در قبال ارزهایی که در پلتفرم خود فهرست کرده است، ندارد و در گذشته نیز بارها شاهد بوده‌ایم که اطلاعات مربوط به پروژه‌های کلاهبرداری مختلف در این وب‌سایت ارائه شده است. بنابراین وجود نام پای نتورک در کوین مارکت کپ، هیچ اعتباری برای این پروژه به همراه ندارد. ضمن اینکه در ادامه توضیح خواهیم داد اطلاعاتی که از از قیمت لحظه ای ارز دیجیتال پای نتورک در کوین مارکت کپ وجود دارد و همین طور توکن‌هایی که با نام پای نتورک در صرافی‌های ارز دیجیتال موجود هستند، هیچ ارتباطی با پروژه‌ای که درباره آن صحبت می‌کنیم ندارند.

کوین مارکت کپ ۶ صرافی از جمله صرافی نسبتاً مطرح هوبی (Huobi) را به‌عنوان بازارهای خرید و فروش پای نتورک معرفی کرده است. وب‌سایت پای نتورک و صفحات این پروژه در شبکه‌های اجتماعی اما، می‌گویند شبکه اصلی و باز این پروژه اصلاً هنوز راه‌اندازی نشده است و چیزی که اکنون وجود دارد، از طرف تیم پای نتورک به‌عنوان یک شبکه محصورشده (Enclosed Mainnet) معرفی می‌شود که تعاملی با بیرون ندارد. این صحبت‌های تیم پای نتورک در قالب اطلاعیه‌ای در وب‌سایت این پروژه موجود است و حتی برای جلب‌توجه، بالای صفحه اصلی سایت نیز قرار داده شده است.

صرافی‌های معرفی‌شده به‌عنوان بازار پای نتورک
صرافی‌هایی که به‌عنوان بازارهای پای نتورک در کوین مارکت کپ معرفی شده‌اند.

علت لیست‌نشدن ارز دیجیتال پای نتورک چیست؟

تیم پای نتورک در این اطلاعیه به‌طور مشخص گفته است «لیست‌شدن توکن آنها در هیچ یک از این صرافی‌ها، از طرف پای نتورک تأیید نشده» و به کاربران خود نیز هشدار داده است که انجام تراکنش به مقصد صرافی‌ها «نقض سیاست‌های پای نتورک است و می‌تواند باعث ضرر کاربران پای شود».

ضمن اینکه همین صرافی‌های فهرست‌شده در کوین مارکت کپ نیز واریز و برداشت‌های پای را به پلتفرم خود بسته‌اند و این یعنی حتی با فرض اینکه قابلیت برداشت پای برای کاربران فراهم باشد، امکان واریز این توکن به این صرافی‌ها برای معامله، وجود ندارد. در مجموع باید گفت چیزی که در صرافی‌ها و حتی اطلاعاتی که در کوین مارکت کپ به اسم توکن پای نتورک ارائه شده است، فقط اسم این پروژه را یدک می‌کشد، روی هیچ بلاکچینی وجود ندارد و به همین خاطر قیمت موجود در کوین مارکت کپ هم نمی‌تواند به‌عنوان قیمت ارز دیجیتال پای نتورک در نظر گرفته شود.

PI Network چیست؟
بسته‌بودن امکان جابه‌جایی توکن هم‌نام با پای در صرافی هوبی.

توکن‌های هم‌نام با پای که در صرافی‌ها می‌بینید، در بهترین حالت، یک «IOU» یا «سند بدهی» هستند. IOU را می‌توان این‌طور تعریف کرد: سندی غیررسمی که نشان می‌دهد یک طرف به طرف دیگر چه مقدار از یک دارایی بدهکار است. دو نکته مهم درباره IOUها این است که زمان بازپرداخت در آنها مشخص نیست و همان طور که گفته شد غیررسمی هستند؛ یعنی اغلب این اسناد که ممکن است در غالب توکنی در صرافی باشند، الزام قانونی برای طرفین ایجاد نمی‌کنند.

در مجموع، باتوجه به سابقه مخدوش و آینده نامعلوم پای نتورک و اینکه مشخص نیست حتی در صورت راه‌اندازی شبکه اصلی آن، قیمت هر واحد پای چقدر خواهد بود، معامله توکن‌های هم‌نام با پای در صرافی‌ها نیز ریسک بسیار زیادی دارد و به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود.

اپ پای نتورک بیش از ۵۰میلیون بار دانلود شده است

ادعای دیگر طرفداران این پروژه این است که نرم‌افزار معرفی‌شده توسط این تیم، در گوگل‌پلی وجود دارد و بیش از ۵۰میلیون بار دانلود شده و همین موضوع نشان‌دهنده اعتبار پروژه است.

اول باید این نکته را بدانیم که بارها اتفاق افتاده است که گوگل نرم‌افزارهای مخربی را به اشتباه در گوگل‌پلی قرار داده و بعداً آنها را حذف کرده است. پس این موضوع نمی‌تواند نشانی از اعتبار یک نرم‌افزار باشد.

دوم اینکه تعداد زیاد دانلود این نرم‌افزار به خاطر دریافت پاداش با لینک و شناسه دعوت (ریفرال) است. افرادی که کوچک‌ترین اطلاعاتی دراین‌باره ندارند، دست به دانلود نرم‌افزاری می‌زنند که شاید روزی پول بادآورده‌ای برای آنان به همراه داشته باشد. پس به این عدد دل خوش نکنید!

امتحانش رایگان است

طرفداران پروژه می‌گویند برای شرکت در استخراجِ این ارز، نیازی به وارد کردن سرمایه‌ نیست، پس حتی اگر پروژه به جایی نرسد، ما ضرر نخواهیم کرد.

ماینینگی که از طریق سخت‌افزار انجام می‌شود، ولی در آن هیچ برق و دیتایی استفاده نمی‌شود، ماینینگ نیست. این نرم‌افزار فقط عددی به شما نشان می‌دهد که در طول زمان بیشتر می‌شود، عددی که هیچ ارزشی ندارد.

ادعای واردنکردن سرمایه‌ی درست است، اما کلاهبرداری همیشه با روش‌های مالی اتفاق نمی‌افتد. شما با شرکت در این پروژه، زمان ارزشمند، اطلاعات شخصی و همچنین سخت‌افزار خود را در اختیار کسانی گذاشته‌اید که هیچ شناختی از آنها و اهدافشان ندارید و نمی‌دانید از گوشی شما و میلیون‌ها فرد دیگر در راستای چه مقاصدی استفاده خواهند کرد.

روش انتقال ارز دیجیتال پای نتورک چیست؟

در اپلیکیشن پای نتورک بخشی به نام «Pi Browser» وجود دارد که در آن قسمتی تحت‌عنوان «wallet.pi» تعبیه شده است. برخی از کاربران ادعا می‌کنند با انجام اهراز حویت (KYC) در Pi Browser موفق به فعال‌کردن امکان انتقال پای‌های خود به دیگر حساب‌های فعال این اپلیکیشن شده‌اند.

اما نکته اصلی اینجاست که امکان انجام اهراز هویت هنوز برای اکثر کاربران این اپلیکیشن فعال نشده است. بخشی از کاربران می‌گویند قبل از شروع مراحل احراز هویت با پیامی مبنی بر بسته‌بودن این امکان مواجه می‌شوند و برخی دیگر گزارش کرده‌اند که بعد از ارسال مدارک هویتی خود، حساب آنها تأیید نشده و موجودیشان همچنان غیرقابل‌انتقال باقی مانده است. گفتنی است که مدارک هویتی شهروندان ایرانی نیز مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد.

کل این فرایند برای پروژه‌ای که ادعا می‌کند شبکه‌ای غیرمتمرکز و باز است، به‌شدت مشکوک به نظر می‌رسد و در مجموع حتی اگر امکان ارسال مدارک هویتی برای حساب کاربری شما در این برنامه فعال شده بود، با توجه به احتمال سؤاستفاده از اطلاعات شخصی شما طی این فرایند، به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود که اقدام به احراز هویت کنید.

سخن پایانی

ایرادهای بسیاری به این پروژه وارد است که در این مقاله فقط به بخشی از آنها اشاره شد. فعالیت‌های تبلیغاتی و روند توسعه پای نتورک از همان روز اول هیچ تناسبی با ارزش‌های اساسی فضای ارزهای دیجیتال از جمله تمرکززدایی، حفظ حریم خصوصی و شفافیت نداشته است.

همچنین طبق یک قاعده کلی، زمانی که حتی مادربزرگ‌ها هم یک پروژه را تبلیغ می‌کنند و این چنین از یک طرح بازاریابی ویروسی برای آن استفاده می‌شود، این پروژه به جایی نخواهد رسید.

تاکنون هیچ شخصیت معتبری این پروژه را معرفی نکرده است، فعالیت‌های تیم پای نتورک هرگز شفاف نبوده و مشخص نیست این پروژه با داده‌های شخصی کاربران خود چه می‌کند.

اگر همچنان به‌دنبال این هستید که بدانید پای نتورک چیست و چگونه باید این ارز دیجیتال را بخرید؛ باید مستقیم بگوییم که با یک پروژه کلاهبرداری روبه‌رو هستید. پس به‌هیچ‌وجه به وعده‌های پوچ این پروژه دل نبندید و در دام آن نیفتید. به اطرافیان خود نیز توصیه کنید که وقت خودشان را صرف پروژه کلاهبرداری پای نکنند.

به یاد داشته باشید که افزایش تعداد کسانی که در دام پروژه‌های کلاهبرداری می‌افتند، باعث بی‌اعتمادی عموم مردم و قانون‌گذاران به ارزهای دیجیتال خواهد شد و در نتیجه پذیرش و مقبولیت این دارایی‌ها در جامعه به تأخیر خواهد افتاد. رسالت جامعه ارزهای دیجیتال، آگاه‌سازی مردم درباره پروژه‌های پانزی و طرح‌های کلاهبرداری است.

سؤالات متداول

روش استخراج ارز دیجیتال پای نتورک چیست؟

استخراج در تعدادی از ارزهای دیجیتال اتفاق می‌افتد که بر بستر بلاکچین پیاده شده‌اند و از یک مکانیزم اجماع معین استفاده می‌کنند. پای نتورک از نظر فنی سازوکار مشخصی برای استخراج ندارد و حتی نمی‌توان بااطمینان گفت بلاکچین فعال و غیرمتمرکزی در کار است.

آیا می‌توانم با لمس روزانه صاعقه در نرم‌افزار پای، درآمد کسب کنم؟

خیر. پای هویت مشخصی به عنوان ارز دیجیتال ندارد. عددی که به‌عنوان دارایی در نرم‌افزار نشان داده می‌شود، عدد بی‌ارزشی است که بیانگر دارایی شما نیست.

روش فروش پای نتورک چیست؟

پای در هیچ صرافی ارز دیجیتالی لیست نشده است و قابل خریدوفروش نیست. توکن‌هایی هم که با نام پای در برخی صرافی‌ها موجود هستند، به گفته تیم خودِ پای، ارتباطی با این پروژه ندارند و تأیید نشده‌اند.

آخرین قیمت پای نتورک چیست؟

پای در هیچ صرافی داخلی و خارجی قابل‌معامله نیست و بنابراین ارزش مشخصی ندارد. به‌طبع، قیمت پای نتورک به تومان مشخص نبوده و پیش بینی قیمت ارز Pi هم ممکن نیست.

پای نتورک در ایران قابل‌استفاده است؟

امکان ساخت حساب در اپلیکیشن موبایلی پای نتورک با شماره‌های ایران وجود دارد، اما مدارک ایرانی برای احراز هویت در این برنامه پذیرفته نمی‌شوند. گفتنی است احراز هویت در این برنامه و ارائه مدارک شخصی به‌دلایل امنیتی توصیه نمی‌شود. احراز هویت با مدارک جعلی هم روش قابل‌اعتماد و تضمین‌شده‌ای نیست.

آیا PI Network کلاهبرداری است؟

ایرادهایی اساسی به پای نتورک و روش بازاریابی این پروژه وارد است و شواهد در مجموع نشان می‌دهند این پروژه همچنان یک طرح کلاهبرداری است.

مزایا و کاربرد ارز دیجیتال پای چیست؟

از آنجایی که امکان جابه‌جایی پای نتورک برای همه و به شکل متعارف وجود ندارد و آینده این شبکه هم مشخص نیست، نمی‌توان کاربرد یا مزیت خاصی را برای آن متصور شد.

guest

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط غیرمجاز است.

دیدگاه‌هایی که از قوانین فوق تخطی کرده باشند، تأیید نمی‌شوند و حساب کاربران خاطی ممکن است مسدود شود.

در صورت وقوع کلاهبرداری یا فریب، ارزدیجیتال این حق را دارد که از مراجع قضایی پیگیری کند یا با این نهادها همکاری داشته باشد.

515 دیدگاه
Mohammad
Mohammad
1 ماه و 25 روز قبل

سلام دوستان کسانی که اعتراض شدید به این مقاله کردند مزد بگیران زیر مجموعه گیر این پروژه فیک هستند گول این آدم های بی شرف نخورید

شاهپور سالاری برالیکه
شاهپور سالاری برالیکه
2 ماه و 1 روز قبل

من نمی‌دونم توکی هستی وچرا این مطلب سراسر دروغ وبی اساس ودرمورد پروژه پای نوشتی.فقط یه چیزبهت میگم واونهم اینه که زمانی (که خیلی هم نزدیکه)وپای لانچ بشه ودرصرافی معامله بشه،مدبون اون دسته از افرادی هستی که باخوندن این مطالب،پشیمون شدن وازاینده ای که با داشتن توکن های پای می‌تونستم ثروتمند شوند وتونزاشتی.اگه جات باشم خیلی سریع این وحذف میکردم تابیشترمدیون نشدی

Digit
Digit
2 ماه و 17 روز قبل

حرفهایی که زدید رونمیگم غلط ولی اگرپروژه درست باشه اینهمه حمله وتخریبی که کردید رو چجوری میخوایددرست کنید؟ استخراج ، زیرمجموعه گیری برای امنیت شبکه و تاییدتراکنش وبزرگترشدن جامعه، پای برازر و کیف پول ، اهرازهویت و الانم به صورت تست مارکتینگ فعال شده تشریف ببرید ببینید ،آخرین مرحله هم بازکردن شبکه هست که اطمینان دارم تاپایان سال انجام میشه بعد ببینم حرفی برای تخریب مجدد دارید ? یکم فکرکنید شاید بجای کلاهبرداری بایک پروژه نوظهور و مبتکرانه طرفید

Y.M
Y.M
2 ماه و 24 روز قبل

هزار تا مقاله دیگه هم بیاد بگه این پروژه <b>b:سرکاریه<b>، بازم یه عده آدم سطحی که حاضر به مطالعه و کسب دانش و مهارت نیستن، میان میگن نه - اون عده همیشه برای این دنیا ضروری هستن!!

Borhan
Borhan
2 ماه و 26 روز قبل

سلام. من یه سوال دارم شما میگید PI کلاهبرداریه خوب؟ برنامه timestope چطور؟ اون هم الان دارن با گوشی استخراج میکنن. بلکچینش رو هم ساختن و تست هم شده و طبق گفته تیم اصلی تو اردیبهشت یا خرداد لیست خواهد شد. خواستم نظر کارشناسی شما رو در موردش بدونم

احمدرضا عسکری
احمدرضا عسکری
2 ماه و 27 روز قبل

دوستان چرا نمی خواید باور کنید . خود سازندش گفته توکنی که لیست شده فیکه . پیشرفت انچنانی که شما می گید نداشته . یه مرور گر به درد نخور ضعیف ساده ساختن که مسلن برای کیف پول باشه . چند سالم هست که فضای برنامه هیچ تغییری نکرده . همش هم وعده میدن . اینا فقط پول زیادی از تبلیغات به جیب میزنن . فکر کن چن میلیون فعال روزی چند بار میرن داخل برنامه تبلیغ میبینن . دیگ چی از این واضح تر . من خودمم پای دارم . ولی خوب معلومه اسکمه و نگاه شما به این قضیه نگاه تعصبیه

حسین اکبری
حسین اکبری
2 ماه و 28 روز قبل

روزهمه بخیر ... اول اینکه یک برنامه کاملا طولانی مدت هست چهار سال گذشت درست.. ولی قبول کنیم در این چهارسال اونا چیکار کردن .. کیف پولش را ساختن .. بلاکچین را ساختن ... برنامه های کاربردی زیادی انجام دادن ... و دوم اینکه بعضی ها گفتن همه فروشنده هست نخیر امکان نداره ۹۹ درصد دارندگان پای یک سال دوسال تا سه سال قفل کردن و نمیتونن بفروشن ... سوم اگر برمامه کلاه برداری میبود چهار سال خیلی زمان هست اکثرا میان یک سال نهایتش دوسال کلا جمع میکنن میرن مثلا شرکت های هرمی ولی اینها همچنان پر نیرو ... و الان تعدادش به ۳۸ میلیون رسیده .... دوستان احتمال کلاه برداری در هرچیزی ممکنه ولی این مقاله بصورت کاملا یکجابه بوده و اصلا درمورد کیف پول . بلاکچین پای صحبت نکرده ..

King Tajik
King Tajik
2 ماه و 28 روز قبل

هر چی که بیشتر کوبیده میشه،به معتبر بودنش بیشتر مطمئن بشید، بیت کوین،اتریوم، و خیلی ارزهارو در اوایل میگفتن فیکه، ما هم باور کردیم الان پشیمونی میکشیم😐

Hersh.Emadi
Hersh.Emadi
2 ماه و 29 روز قبل

سلام دوستان
تا ۱۴ مارس همین ماه یعنی ۲۳ اسفند ۱۴۰۱ احتمال فعال شدن ماینت پای نتورک هست
این چند روز هم صبر داشته باشین ببینیم چی میشه
به شخصه شک ندارم که کلاه بردای یا اسکم نیست

Kasbedramd1
Kasbedramd1
2 ماه و 29 روز قبل

جواب مردم رو باید بدید وقتی موفقیت این ارز رو دیدید ..قول شرف این جدی تر از این حرفا س

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.