atlasarzdigital

پای نتورک (Pi Network) چیست؟ چرا این پروژه کلاهبرداری است؟

پای نتورک (Pi Network) چیست؟ چرا این پروژه کلاهبرداری است؟

شاید شما هم در روزهای اخیر در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های خود، از طرف دوستانتان به ثبت نام و فعالیت کردن در پروژه‌ای به نام پای نتورک (Pi Network) دعوت شده‌اید؛ پروژه‌ای با وعده‌های جذاب که این روزها علاوه بر جامعه ارزهای دیجیتال، مردم عادی را نیز به‌خصوص در ایران با خود درگیر کرده است. اما پروژه پای نتورک چیست و چه هدفی دارد؟ این پروژه تا چه اندازه قابل اعتماد است؟ آیا مشارکت در این پروژه سودی خواهد داشت؟ برای دریافت جواب این سوالات با ارزدیجیتال همراه باشید. در این مقاله این ادعا که پای نتورک یک پروژه کلاهبرداری است را اثبات می‌کنیم.

پای نتورک چیست و چه هدفی دارد؟

برای این‌که بدانیم پروژه پای نتورک خود را چگونه معرفی کرده است، به وب‌سایت رسمی آن مراجعه می‌کنیم.

پای نتورک چیست و چه هدفی دارد؟
صفحه اول سایت پای نتورک

در صفحه اول سایت یک دروغ بزرگ نقش بسته و پای نتورک خود را اینگونه معرفی کرده است: اولین ارز دیجیتالی که می‌توانید با گوشی خود، آن را استخراج کنید.

از نظر تئوری و روی کاغذ، از هر سخت‌افزاری که دارای توان پردازشی باشد می‌توان برای ماینینگ همه ارزهای دیجیتال، حتی بیت کوین استفاده کرد. اگر در نرم‌افزار و سخت‌افزار تخصص داشته باشید، حتی می‌توانید بیت کوین و اتریوم را هم با تلفن همراه استخراج کنید. البته ماینینگ با تلفن‌ همراه به‌هیچ‌ عنوان سودآوری ندارد اما فقط بدانید که روی کاغذ همه ارزهای دیجیتال را می‌توان با تلفن همراه استخراج کرد.

همچنین، افراد باسابقه در این حوزه، احتمالاً با ارز دیجیتال الکترونیوم آشنا هستند. الکترونیوم و چند پروژه دیگر هم از مدت‌ها قبل ایده ماینینگ با تلفن همراه را ارائه کرده بودند. پس، این ادعای وب‌سایت پای نتورک دروغی بیش نیست.

با بررسی بیشتر این سایت متوجه می‌شویم که هدف از موجودیت پای، آسان‌‌تر کردن فرایند استخراج است. پای نتورک، ماینینگ را کار سختی می‌داند که انرژی بسیاری برای آن تلف می‌شود و هدف خود را تسهیل این فرایند می‌داند.

اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که ماینینگِ آسان، نمی‌تواند هدف باشد. حتی کل فرایند ماینینگ نیز هدف نیست، بلکه وسیله‌ای است برای تأمین امنیت شبکه‌ای که اهداف دیگری دارد. برای مثال، هدف بیت کوین ارائه روشی برای پرداخت‌های همتابه‌همتا و غیرمتمرکز است که در آن مشکل دوبار خرج کردن نیز وجود نداشته باشد. هدف اتریوم ارائه قراردادهای هوشمند بر بستری غیرمتمرکز است. هدف آیوتا، فعالیت در حوزه اینترنت اشیاست. اما هدف غایی پای چیست؟

هر کس که تا به حال فقط نگاهی سریع به وایت پیپر پروژه‌های بزرگ بلاک چینی انداخته باشد، متوجه غیرحرفه‌ای بودن و جنبه تبلیغاتی آن می‌شود. برای بررسی وایت‌پیپر پای نتورک، نیازی نیست در این‌ باره دانش فنی داشته باشید. کافیست آن را ورق بزنید و با وایت‌پیپر پروژه‌هایی مانند کاردانو مقایسه کنید. با یک نگاه سریع می‌توان تفاوت بین یک پروژه خوب با یک طرح کلاهبرداری ناشیانه را متوجه شد.

در وایت‌پیپر کلی‌گویی شده است

یکی از قواعد کلی در تشخیص پروژه‌های نامعتبر و اسکم در حوزه ارزهای دیجیتال، این است که صاحبان پروژه هیچ صحبتی درباره جزئیات فنی به میان نمی‌آورند. پروژه خوب پروژه‌ای است که تمام جزئیات مفهومی و فنی به خوبی در آن توضیح داده شود.

در وایت‌پیپر سعی شده است که پای به بیت کوین تشبیه شود، در حالیکه نویسندگان مطلب کوچکترین اطلاعاتی از جزئیات فنی بیت کوین ندارند. به نظر می‌رسد بیشتر از اینکه به تشریح جزئیات پروژه خود علاقه‌مند باشند، به مقایسه خود با بیت کوین علاقه دارند. در این وایت پیپر بیش از ۷۰ بار نام بیت کوین ذکر شده است.

یک مثال بارز از کلی‌گویی در این مقاله، بخش «نقشه راه» است. در نقشه راه به طور خلاصه گفته شده است که این پروژه از سه بخش طراحی، آزمایش و پیاده‌سازی نهایی تشکیل شده است. سوال اینجاست که آیا پروژه‌ای وجود دارد که این سه مرحله را نداشته باشد؟ تمام پروژه‌ها به طور کلی این سه مرحله را طی می‌کنند. جزئیات است که باعث می‌شود نقشه راه هر پروژه از پروژه دیگر متفاوت باشد. باید به صورت جزئی مشخص شود که پروژه در چه تاریخی به چه مرحله‌ای از پیشرفت خواهد رسید. برای نمونه، در تصویر زیر می‌توانید نقشه راه «TON»، شبکه باز بلاک چینی تلگرام، را مشاهده کنید.

نقشه راه تون
نقشه راه TON

هیچ سورس‌-کدی وجود ندارد

تمام پروژه‌های معتبر، در وب‌سایت رسمی خود بخشی را به توسعه‌دهندگان و ارائه دستورالعمل‌های لازم برای فعالیت آن‌ها اختصاص داده‌اند، اما در این پروژه که هدفش چیزی جز جذب مخاطب نیست، هیچ بخشی به توسعه‌دهندگان اختصاص نیافته است. تمام پروژه‌های بلاک چینی معتبر، کاملاً متن باز (Open Source) یا حداقل در بخشی‌هایی متن باز هستند. اما مشخص نیست که پای نتورک روی چه کد یا چه بلاک چینی پیاده شده است. هیچ اطلاعاتی در مورد کد بلاک چین در وایت پیپر و هیچ لینکی نیز برای دسترسی به کد وجود ندارد. می‌دانیم که تمام پروژه‌های معتبر در حوزه ارز دیجیتال، کد بلاک چین یا قرارداد هوشمند خود را در سایت «گیت‌هاب» ثبت می‌کنند. اما پای نتورک کد بلاک چین خود را در جایی ثبت نکرده است، البته اگر کدی وجود داشته باشد.

ساختار وایت‌پیپر ناشیانه است

کسانی که تحصیلات تکمیلی دارند، می‌دانند که ساختار یک مقاله آکادمیک باید چگونه باشد. این وایت‌پیپر از لحاظ ظاهری هیچ شباهتی به یک مقاله متوسط هم ندارد و بیشتر شبیه پست‌های یک وبلاگ است. برای نمونه، مقاله با ذکر نقشه راه تمام شده است. در حالی که می‌دانیم هر مقاله معتبر، با بخش جمع‌بندی و نهایتا ذکر منابع به پایان می‌رسد. وایت‌پیپر پای نتورک مانند یک کتاب ۱۰۰ صفحه‌ای است که در صفحه ۳۷ به پایان می‌رسد!

توضیحات فنی، نامفهوم و اشتباه است

در قسمتی از وایت‌پیپر در مورد میزان عرضه این کوین (یا توکن!) صحبت شده است. در ادامه به بررسی این مورد خواهیم پرداخت.

میزان عرضه نهایی این توکن از مجموع سه عدد M ،R و D به دست می‌آید. R پاداش ریفرال‌ها (دعوت از دیگران) است که خود، درصدی از M است. D نیز پاداش توسعه‌دهندگان است که درصدی از مجموع M و R است. پس برای محاسبه R و D ابتدا باید M را داشته باشیم. در این مقاله فرمولی برای محاسبه M آورده شده است:

M=∫f(p)dx

در این رابطه، P تعداد افرادی است که در فرایند ماینینگ مشارکت می‌کنند. f نیز بیانگر تابعی است که متغیرِ آن P است. اولین ایراد فرمول این است که هیچ اطلاعاتی درباره تابع f وجود ندارد و عملا نمی‌دانیم قرار است از چه چیزی انتگرال گرفته شود. دومین ایراد این است که متغیرِ تابع با متغیر انتگرال متفاوت است. البته این موضوع ایرادی در روند انتگرال‌گیری به وجود نمی‌آورد، اما پاسخ انتگرال یک تابع دومتغیره از x و p خواهد بود. که کران بالا و پایین هیچ‌کدام از آن دو را نمی‌دانیم! در واقع، M به جای اینکه عدد باشد، یک تابع دومتغیره به علاوه یک عدد ثابت است که نه کران‌های هیچکدام از متغیرها را می‌دانیم و نه عدد ثابت را.

طرفداران پای نتورک در دفاع از آن چه می‌گویند؟

اگر شک و شبهات خود را درباره این پروژه از دوستانتان که شما را به آن دعوت می‌کنند، بپرسید در پاسخ ادعاهایی را برای اثبات صحت و درستی پروژه مطرح می‌کنند. در ادامه به بررسی این ادعاها خواهیم پرداخت:

توسعه‌دهندگان پروژه، از دانشگاه استنفورد هستند

توسعه‌دهندگان پای نتورک، نیکولاس کوکالیس (Nicolas Kokkalis)، چنگ‌دیائو فن (Chengdiao Fan) و وینسنت مک‌فیلیپ (Vincent McPhillip) هستند.

کوکالیس دانشجوی دکترای دانشگاه استنفورد است و در حوزه بلاک چین و تمرکززدایی فعالیت می‌کند. با مراجعه به صفحه او در وب‌سایت دانشگاه استنفورد و صفحه شخصی وی در لینکدین متوجه شدیم که در هیچکدام از این صفحات نامی از پای نتورک به میان نیامده است.

صفحه‌ای برای فن و مک‌فیلیپ در سایت دانشگاه پیدا نشد. این دو، صفحاتی در لینکدین دارند، اما این صفحات هیچ نشانی از حرفه‌ای بودن آنها ندارد. صفحه فن در لینکدین فقط ۶۶ کانکشن دارد و هیچ پست، علاقه‌مندی و حتی تصویری در آن منتشر نشده است.

صفحه فن در لینکدین
صفحه فن در لینکدین

بیش از ۳ میلیون بار دانلود شده است

ادعای دیگر طرفداران این پروژه این است که نرم‌افزار معرفی‌شده توسط این تیم، در گوگل‌پلی وجود دارد و بیش از ۳ میلیون بار دانلود شده است که این نشان‌دهنده اعتبار پروژه است.

اول باید این نکته را بدانیم که بارها اتفاق افتاده است که گوگل نرم‌افزارهای مخربی را به اشتباه در گوگل‌پلی قرار داده و بعدا آن‌ها را حذف کرده است. پس این موضوع نمی‌تواند نشانی از اعتبار یک نرم‌افزار باشد.

دوم این‌که تعداد زیاد دانلود این نرم‌افزار به خاطر دریافت پاداش با لینک و شناسه دعوت (ریفرال) است. افرادی که کوچکترین اطلاعاتی در این باره ندارند، دست به دانلود نرم‌افزاری می‌زنند که شاید ماه‌ها بعد پول بادآورده‌ای برای آنان به همراه داشته باشد. پس به این عدد دل خوش نکنید!

امتحانش رایگان است

طرفداران پروژه می‌گویند که برای شرکت در استخراجِ این ارز، نیازی به وارد کردن سرمایه‌ نیست، پس حتی اگر پروژه به جایی نرسد، ما ضرر نخواهیم کرد.

ماینینگی که از طریق سخت‌افزار انجام می‌شود، ولی در آن هیچ برق و دیتایی استفاده نمی‌شود، ماینینگ نیست. این نرم‌افزار فقط عددی به شما نشان می‌دهد که در طول زمان بیشتر می‌شود، عددی که هیچ ارزشی ندارد.

ادعای وارد نکردن سرمایه‌ی مالی درست است. اما کلاهبرداری همیشه با روش‌های مالی اتفاق نمی‌افتد. شما با شرکت در این پروژه، زمان ارزشمند، اطلاعات شخصی و همچنین سخت‌افزار خود را در اختیار کسانی گذاشته‌اید که هیچ شناختی از آنها و اهدافشان ندارید و نمی‌دانید از گوشی شما و میلیون‌ها فرد دیگر در راستای چه مقاصدی استفاده خواهند کرد.

سخن نهایی

همانگونه که اشاره شد، ایرادهای بسیاری به این پروژه وارد است که در این مقاله فقط به بخشی از آن‌ها اشاره شد.

همچنین طبق یک قاعده کلی، زمانی که حتی مادربزرگ‌ها هم یک پروژه را تبلیغ می‌کنند و این چنین از طرح بازاریابی ویروسی برای آن استفاده می‌شود، این پروژه به جایی نخواهد رسید.

تاکنون هیچ شخصیت معتبری (adviser) این پروژه را معرفی نکرده است، هیچ اکسپلورری برای رصد تراکنش‌های انجام شده در بلاک چین وجود ندارد (البته اگر بلاک چینی وجود داشته باشد) و این کوین یا توکن در فهرست هیچ سایت معتبری وارد نشده است. خبری از پای در کوین مارکت کپ نیست و حتی اگر در آینده این پروژه وارد سایت‌هایی همچون کوین مارکت کپ شود، دلیلی بر معتبر بودن آن نیست، چون حتی کوین‌های وارد شده در یک صرافی ناشناس هم در فهرست کوین مارکت کپ قرار می‌گیرند.

پس به هیچ وجه به وعده‌های پوچ این پروژه دل نبندید و در دام آن نیفتید، به اطرافیان خود نیز توصیه کنید که وقت خودشان را صرف پروژه کلاهبرداری پای نکنند.

به یاد داشته باشید که افزایش تعداد کسانی که در دام پروژه‌های کلاهبرداری می‌افتند، باعث بی‌اعتمادی عموم مردم و قانون‌گذاران به ارزهای دیجیتال خواهد شد و در نتیجه پذیرش و مقبولیت این ارزها در جامعه به تاخیر خواهد افتاد. پس رسالت جامعه ارزهای دیجیتال، آگاه‌سازی مردم درباره پروژه‌های پانزی و طرح‌های کلاهبرداری است.

در پایان، چند سؤال رایج درباره پای نتورک و پاسخ آنها را می‌خوانید:

پای نتورک چگونه استخراج می‌شود؟

استخراج در تعدادی از ارزهای دیجیتال اتفاق می‌افتد که بر بستر بلاک چین پیاده شده‌اند و از یک مکانیزم اجماع استفاده می‌کنند. پای نتورک هیچ بلاک چین و مکانیزم مشخصی برای استخراج ندارد. استخراج یک ارز دیجیتال واقعی، به توان محاسباتی و اینترنت نیاز دارد.

آیا می‌توانم با لمس روزانه صاعقه در نرم‌افزار پای، درآمد کسب کنم؟

خیر! پای هویت مشخصی به عنوان ارز دیجیتال ندارد. عددی که به‌عنوان دارایی در نرم‌افزار نشان داده می‌شود، عدد بی‌ارزشی است که بیانگر دارایی شما نیست.

چگونه پای نتورک را بفروشم؟

پای در هیچ صرافی معتبر ارز دیجیتال لیست نشده است و قابل خریدوفروش نیست.

قیمت پای نتورک چند است؟

پای در هیچ صرافی داخلی و خارجی قابلیت معامله ندارد و ارزش آن صفر است.

اشتراک
اطلاع از
guest
397 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین امتیاز
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
مجید
مجید
13 روز پیش

بذار کلاهبرداریو دروغ رو برات تشریح کنم.

دروغ یعنی از هفت سالگی تا سی سالگی درس بخونی و مدام تو گوشت بگن اگه میخوای ثروتمند بشی و بجایی برسی باید درس بخونی.

کلاهبرداری یعنی تو جایی زندگی کنی که بگن برو خداتو شکر کن بدتر از همسایه نیستیم.

دروغ یعنی به مرگ بگیرن تا به شیون راضی باشی.

کلاهبرداری یعنی کاشتن افکاری تو سرت که اگه یکی نقدش کنه یهو جبهه بگیری.

جوونا چیزی واس از دست دادن ندارن، به هر دری میزنن که یه قرون گیرشون بیاد چون هرجا رفتن دروغ و کلک بوده.

حقیقت گم شده توی دریایی از دروغ!

علیرضا سلیمی
علیرضا سلیمی
1 ماه پیش

دوستان من این برنامرو تا امروز داشتم ولی امروز آنتی ویروس گوشیم این برنامرو ویروس شناسایی کرد و مجبور شدم پاکش کنم احتمالا این برنامه یه مشکلی داره حواستون باشه

Saeed Hossieni
Saeed Hossieni
1 ماه پیش

سلام استاد ببخشید من دو روز پیش ارز fil خریداری کردم میگن کلا کلاهبرداری هستش درسته

فریبا جعفریان
فریبا جعفریان
1 ماه پیش

سلام من خرداد ماه اپلیکیشن شو نصب کردم حدود ۲۰ روزی داشتم احراز هویت هم انجام دادم اما ازون ببعددیگه بالا نمیاره خطا میده چکارکنم

رها
رها
1 ماه پیش

یه عده از هموطنان دلسوز همچین میگن وقت خودتونو طلف نکنید انگار همه ملت ریس شرکت نفت هستن
دوست عزیز اگه وقت آزاد نداشتیم که نمیومدیم کامنت بخونیم 😂😂😂

علی
علی
2 ماه پیش

تو اینستاگرام به جز چند ایرانی هیچکی در موردش بحث نکرده مشکوک مزنه

ناصر
ناصر
2 ماه پیش

داشتم نظرات رو میخوندم یا این نقل قول منتسب به انیشتین افتادم: “دو چیز را پایانی نیست: یکی جهان هستی و دیگری حماقت انسان. البته من در مورد اولی مطمئن نیستم.”
حالا شما بگو این ارز اسکم هست و شبیه طرح های پانزی هست و ….
مگه همین سکه های گلدکوئست نبود. مگه همین بازاریابی شبکه ای نیست هنوزم فعاله. بعضی ها زاده شدن برای گول خوردن و مقاومت شدیدی در مقابل فهمیدن از خودشون نشون میدن. حالا شما هی گلوی خودتو پاره کن از سر دلسوزی مطلب بذار.
اینو نوشتم چون واقعا به عنوان یک هموطن که میدونم هممون در شرایط اقتصادی سختی به سر میبریم دلم میسوزه که اینجوری وقتتون رو تلف کنید برای یه پروژه ای که سر تا تهش ایراده…
میگه بلاک چینش هنوز تکمیل نشده، ازون طرف میگن در سرورهای قدرتمند خودش داره ماین میشه، خب نود نوده، چه سرور قدرتمند چه یه کامپیوتر پیزوری چه موبایل من و شما، همون پردازشی که تو سرور قدرتمند خودشون داره انجام میشه رو چرا نمیارن رو نودهای عموم؟
وایت پیپر رو نگاه کردم یه چیز شبیه اثبات سهام رو خواستن پیاده سازی کنن ولی ذاتن مشکل داره. باید یه ارزشی وجود داشته باشه که بشه ارزش افزوده ازش خلق کرد. تو اثبات کار پردازش قدرتمند هست. تو اثبات سهام کوین های استخراج شده هست ولی اینجا چی؟ چهار تا نود با هم میشینن میگن بلاک بعدی رو کی بسازه!!! خب چی گرو گذاشتن وسط؟ اون وثیقه چی بوده؟ مطلقا هیچ! اصلا لازمم نیست به اینترنت وصل شید. خودشون بلاک ها رو میسازن بعد تخس میکنن بین کاربرا (در بهترین فرض)

داداش من خواهر من به عنوان یکی که متخصص آیتی هست بهتون میگم وقتتون رو تلف نکنید، اگر دوست دارید لج کنید و مغرورید بحثش جداس..

پرویز
پرویز
2 ماه پیش
پاسخ  ناصر

من می‌خوام با زدن دکمه صاعقه روزی یه دقیقه از وقتمو تلف کنم😂😂

HASSAN
HASSAN
2 ماه پیش

سلام ببخشید این عرضه اولیه ارز دیجیتال Q رو هم که جدیدا چند روزه تو شبکه های اجتماعی رد و بدل میشه هم امکانش هست بررسی کنید و نتیجه رو بگید؟

Mohammadali
Mohammadali
1 ماه پیش
پاسخ  HASSAN

عالیه

arefzamani
arefzamani
2 ماه پیش

سلام من به درخواست دوستان و از سر کنجکاوی اقدام به نصب کردم که در همان ابتدای نصب برای فعال سازی یک کد را باید به یکی از سه شماره پیامک میکردم که هر سه شماره مربوط به دشمنان ما یعنی آمریکا اسراییل و انگلیس بود بعد از فعال کردن و بعد از چند روز کلنجار رفتن با برنامه متوجه استخراج اطلاعا ت گوشی توسط برنامه مذکور شدم که فایلهای استخراح شده روهر بار به اینترنت وصل میشدم به سایتهای کشورهای سازنده و یا جای دیگر مخابره میکنه و هدفش دسترسی به اطلاعات گوشی و حسابهای بانکی و چیزای دیگه کاربران ایران و خاورمیانه هست با ترفندهای پوچ افزایش پای وسهم و غیره ما رو فریب میدن تا اعتماد کنیم به همچین برنامه هایی تا آنها اقدام به جاسوسی از کاربرانشان بکنن. شاید خیلیها قبول نداشته باشن حرفهای اینجانب رو. خیلی ساده شما میتونید برید داخل پوشه مموری اگر دارید بعد پوشه DCIM بعد یک پوشه میبینید ساخته شده که قبل از نصب برنامه نبود بنام thumbnails که داخلش یکسری فایلهای سنگین و کوچک هست که ناخوانا هست و یکسره هم افزایش پیدا میکنه که وقتی به اینترنت وصل میشین این اطلاعات به سرور سازنده ش ارسال میشه برای همین گفته شده شما باید هر 24 ساعت به اینترنت وصل بشین و نرم افزار رو اجرا کنید و یا پوشه Huawei تو گوشیهای هوواوی بعد پوشه CloudDrive یک پوشه ساخته شده به همون نام یعنی thumbnail یک پوشه داخلش هست بنام category که داخلش اطلاعات گوشی شما بصورت رمز گذاری شده ذخیره میشه و در هنگام اتصال به اینترنت ارسال میشه به ناکجاآباد.که اگر پاک هم بکنید دوباره بعد از اجرای برنامه درست میشه  یکسری از فایلهای داخلش خوانده شده که مربوط به عکسهای گرفته شده با دوربین بود ولی مابقی فشرده شده بود و غیر خوانا و تنها راه خلاصی از شر برنامه خروج از برنامه و حذف نصب و ریست فکتوری کردن گوشی هست و فرمت مموری گوشی اگر دارید.این تجربه سه روز کار من با نرم افزار جاسوسی دشمنان . یا حق.

ممد
ممد
2 ماه پیش
پاسخ  arefzamani

😐😂😐😂

Abas
Abas
2 ماه پیش
پاسخ  arefzamani

والا من ندیدم چیزی داخل این پوشه ها

Abas
Abas
2 ماه پیش
پاسخ  arefzamani

داداش دوشمنا با واتساپ و اینستاو تلگرام به همه این اطلاعات دسترسی دارن😐😐😕🤦‍♂

احسان
احسان
2 ماه پیش
پاسخ  arefzamani

😂😂😂😂😂😂😂دمت گرم خیلی خندیدم

محمدرضا
محمدرضا
2 ماه پیش
پاسخ  arefzamani

thumbnails یعنی بند انگشتی اصلا ربطی نداره اونم برای زمانی هست که یکسری عکس تو رم باشه و حالت هیدن گوشی فعال باشه حالا چرا thumbnails بوجود میاد بخاطر اینکه وقتی میخوای بری تو پوشه عکسات اون عکسات رو بدون اینکه باز کنی بصورت بند انگشتی ببینی

a.b
a.b
1 ماه پیش
پاسخ  arefzamani

دشمنان ما😂😂

نازیلا
نازیلا
2 ماه پیش

خیلی دقت کردم اونایی که از برنامه استفاده کردن و وقتشونو گزاشتن به کسایی که کلاهبرداری قلم داد میکنن لایک منفی میدن . لایکهای منفی هم خیلی زیاده . این نشون میده که خیلیا استفادش کردن . نکته اینجاس که عرض دیجیتال کهنه شده دیگه فقط اون کسایی که دارای سیستم کامپیوتری ماینینگ قوی هستن میتونن استخراج کنن . افراد عادی معمولی مثل خود من باید ده سال پیش شروع میکردم تا میتونستم با یک سیستم خونگی استخراجش کنم . اگه پول نداریم و میخوایم میلیادر شیم باید استارت تکنولوژی حداقل بیس سال بعدو بزنیم نا مال ده سال قبلو . پای کلاهبرداری باشه نباشه اولویت عرض و سود با بیته نه پای .

پرویز
پرویز
2 ماه پیش
پاسخ  نازیلا

ببخشید ارز دیجیتال درسته،بعدشم من درسته تو ارز دیجیتال وارد نیستم ولی فکر میکنم اون ارزهایی که جدید میان و معتبر هستن میتونن سود خوبی بدن

علی
علی
7 روز پیش
پاسخ  نازیلا

الان ماین بیت کوین سودش کمه هشتاد درصد ماین بیت کوین مال زمانیه ک ناشناخته بوده

بازخورد
feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه پای نتورک (Pi Network) چیست؟ چرا این پروژه کلاهبرداری است؟ ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
  • گزارش خطا
  • انتقادات و پیشنهادات
  • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
+
397
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx
()
x