پای نتورک (Pi Network) چیست؟ چرا این پروژه کلاهبرداری است؟

پای نتورک (Pi Network) چیست؟ چرا این پروژه کلاهبرداری است؟

شاید شما هم در روزهای اخیر در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های خود، از طرف دوستانتان به ثبت نام و فعالیت کردن در پروژه‌ای به نام پای نتورک (Pi Network) دعوت شده‌اید؛ پروژه‌ای با وعده‌های جذاب که این روزها علاوه بر جامعه ارزهای دیجیتال، مردم عادی را نیز به‌خصوص در ایران با خود درگیر کرده است. اما پروژه پای نتورک چیست و چه هدفی دارد؟ این پروژه تا چه اندازه قابل اعتماد است؟ آیا مشارکت در این پروژه سودی خواهد داشت؟ برای دریافت جواب این سوالات با ارزدیجیتال همراه باشید. در این مقاله این ادعا که پای نتورک یک پروژه کلاهبرداری است را اثبات می‌کنیم.

پای نتورک چیست و چه هدفی دارد؟

برای این‌که بدانیم پروژه پای نتورک خود را چگونه معرفی کرده است، به وب‌سایت رسمی آن مراجعه می‌کنیم.

پای نتورک چیست و چه هدفی دارد؟
صفحه اول سایت پای نتورک

در صفحه اول سایت یک دروغ بزرگ نقش بسته و پای نتورک خود را اینگونه معرفی کرده است: اولین ارز دیجیتالی که می‌توانید با گوشی خود، آن را استخراج کنید.

از نظر تئوری و روی کاغذ، از هر سخت‌افزاری که دارای توان پردازشی باشد می‌توان برای ماینینگ همه ارزهای دیجیتال، حتی بیت کوین استفاده کرد. اگر در نرم‌افزار و سخت‌افزار تخصص داشته باشید، حتی می‌توانید بیت کوین و اتریوم را هم با تلفن همراه استخراج کنید. البته ماینینگ با تلفن‌ همراه به‌هیچ‌ عنوان سودآوری ندارد اما فقط بدانید که روی کاغذ همه ارزهای دیجیتال را می‌توان با تلفن همراه استخراج کرد.

همچنین، افراد باسابقه در این حوزه، احتمالاً با ارز دیجیتال الکترونیوم آشنا هستند. الکترونیوم و چند پروژه دیگر هم از مدت‌ها قبل ایده ماینینگ با تلفن همراه را ارائه کرده بودند. پس، این ادعای وب‌سایت پای نتورک دروغی بیش نیست.

با بررسی بیشتر این سایت متوجه می‌شویم که هدف از موجودیت پای، آسان‌‌تر کردن فرایند استخراج است. پای نتورک، ماینینگ را کار سختی می‌داند که انرژی بسیاری برای آن تلف می‌شود و هدف خود را تسهیل این فرایند می‌داند.

اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که ماینینگِ آسان، نمی‌تواند هدف باشد. حتی کل فرایند ماینینگ نیز هدف نیست، بلکه وسیله‌ای است برای تأمین امنیت شبکه‌ای که اهداف دیگری دارد. برای مثال، هدف بیت کوین ارائه روشی برای پرداخت‌های همتابه‌همتا و غیرمتمرکز است که در آن مشکل دوبار خرج کردن نیز وجود نداشته باشد. هدف اتریوم ارائه قراردادهای هوشمند بر بستری غیرمتمرکز است. هدف آیوتا، فعالیت در حوزه اینترنت اشیاست. اما هدف غایی پای چیست؟

هر کس که تا به حال فقط نگاهی سریع به وایت پیپر پروژه‌های بزرگ بلاک چینی انداخته باشد، متوجه غیرحرفه‌ای بودن و جنبه تبلیغاتی آن می‌شود. برای بررسی وایت‌پیپر پای نتورک، نیازی نیست در این‌ باره دانش فنی داشته باشید. کافیست آن را ورق بزنید و با وایت‌پیپر پروژه‌هایی مانند کاردانو مقایسه کنید. با یک نگاه سریع می‌توان تفاوت بین یک پروژه خوب با یک طرح کلاهبرداری ناشیانه را متوجه شد.

در وایت‌پیپر کلی‌گویی شده است

یکی از قواعد کلی در تشخیص پروژه‌های نامعتبر و اسکم در حوزه ارزهای دیجیتال، این است که صاحبان پروژه هیچ صحبتی درباره جزئیات فنی به میان نمی‌آورند. پروژه خوب پروژه‌ای است که تمام جزئیات مفهومی و فنی به خوبی در آن توضیح داده شود.

در وایت‌پیپر سعی شده است که پای به بیت کوین تشبیه شود، در حالیکه نویسندگان مطلب کوچکترین اطلاعاتی از جزئیات فنی بیت کوین ندارند. به نظر می‌رسد بیشتر از اینکه به تشریح جزئیات پروژه خود علاقه‌مند باشند، به مقایسه خود با بیت کوین علاقه دارند. در این وایت پیپر بیش از ۷۰ بار نام بیت کوین ذکر شده است.

یک مثال بارز از کلی‌گویی در این مقاله، بخش «نقشه راه» است. در نقشه راه به طور خلاصه گفته شده است که این پروژه از سه بخش طراحی، آزمایش و پیاده‌سازی نهایی تشکیل شده است. سوال اینجاست که آیا پروژه‌ای وجود دارد که این سه مرحله را نداشته باشد؟ تمام پروژه‌ها به طور کلی این سه مرحله را طی می‌کنند. جزئیات است که باعث می‌شود نقشه راه هر پروژه از پروژه دیگر متفاوت باشد. باید به صورت جزئی مشخص شود که پروژه در چه تاریخی به چه مرحله‌ای از پیشرفت خواهد رسید. برای نمونه، در تصویر زیر می‌توانید نقشه راه «TON»، شبکه باز بلاک چینی تلگرام، را مشاهده کنید.

نقشه راه تون
نقشه راه TON

هیچ سورس‌-کدی وجود ندارد

تمام پروژه‌های معتبر، در وب‌سایت رسمی خود بخشی را به توسعه‌دهندگان و ارائه دستورالعمل‌های لازم برای فعالیت آن‌ها اختصاص داده‌اند، اما در این پروژه که هدفش چیزی جز جذب مخاطب نیست، هیچ بخشی به توسعه‌دهندگان اختصاص نیافته است. تمام پروژه‌های بلاک چینی معتبر، کاملاً متن باز (Open Source) یا حداقل در بخشی‌هایی متن باز هستند. اما مشخص نیست که پای نتورک روی چه کد یا چه بلاک چینی پیاده شده است. هیچ اطلاعاتی در مورد کد بلاک چین در وایت پیپر و هیچ لینکی نیز برای دسترسی به کد وجود ندارد. می‌دانیم که تمام پروژه‌های معتبر در حوزه ارز دیجیتال، کد بلاک چین یا قرارداد هوشمند خود را در سایت «گیت‌هاب» ثبت می‌کنند. اما پای نتورک کد بلاک چین خود را در جایی ثبت نکرده است، البته اگر کدی وجود داشته باشد.

ساختار وایت‌پیپر ناشیانه است

کسانی که تحصیلات تکمیلی دارند، می‌دانند که ساختار یک مقاله آکادمیک باید چگونه باشد. این وایت‌پیپر از لحاظ ظاهری هیچ شباهتی به یک مقاله متوسط هم ندارد و بیشتر شبیه پست‌های یک وبلاگ است. برای نمونه، مقاله با ذکر نقشه راه تمام شده است. در حالی که می‌دانیم هر مقاله معتبر، با بخش جمع‌بندی و نهایتا ذکر منابع به پایان می‌رسد. وایت‌پیپر پای نتورک مانند یک کتاب ۱۰۰ صفحه‌ای است که در صفحه ۳۷ به پایان می‌رسد!

توضیحات فنی، نامفهوم و اشتباه است

در قسمتی از وایت‌پیپر در مورد میزان عرضه این کوین (یا توکن!) صحبت شده است. در ادامه به بررسی این مورد خواهیم پرداخت.

میزان عرضه نهایی این توکن از مجموع سه عدد M ،R و D به دست می‌آید. R پاداش ریفرال‌ها (دعوت از دیگران) است که خود، درصدی از M است. D نیز پاداش توسعه‌دهندگان است که درصدی از مجموع M و R است. پس برای محاسبه R و D ابتدا باید M را داشته باشیم. در این مقاله فرمولی برای محاسبه M آورده شده است:

M=∫f(p)dx

در این رابطه، P تعداد افرادی است که در فرایند ماینینگ مشارکت می‌کنند. f نیز بیانگر تابعی است که متغیرِ آن P است. اولین ایراد فرمول این است که هیچ اطلاعاتی درباره تابع f وجود ندارد و عملا نمی‌دانیم قرار است از چه چیزی انتگرال گرفته شود. دومین ایراد این است که متغیرِ تابع با متغیر انتگرال متفاوت است. البته این موضوع ایرادی در روند انتگرال‌گیری به وجود نمی‌آورد، اما پاسخ انتگرال یک تابع دومتغیره از x و p خواهد بود. که کران بالا و پایین هیچ‌کدام از آن دو را نمی‌دانیم! در واقع، M به جای اینکه عدد باشد، یک تابع دومتغیره به علاوه یک عدد ثابت است که نه کران‌های هیچکدام از متغیرها را می‌دانیم و نه عدد ثابت را.

طرفداران پای نتورک در دفاع از آن چه می‌گویند؟

اگر شک و شبهات خود را درباره این پروژه از دوستانتان که شما را به آن دعوت می‌کنند، بپرسید در پاسخ ادعاهایی را برای اثبات صحت و درستی پروژه مطرح می‌کنند. در ادامه به بررسی این ادعاها خواهیم پرداخت:

توسعه‌دهندگان پروژه، از دانشگاه استنفورد هستند

توسعه‌دهندگان پای نتورک، نیکولاس کوکالیس (Nicolas Kokkalis)، چنگ‌دیائو فن (Chengdiao Fan) و وینسنت مک‌فیلیپ (Vincent McPhillip) هستند.

کوکالیس دانشجوی دکترای دانشگاه استنفورد است و در حوزه بلاک چین و تمرکززدایی فعالیت می‌کند. با مراجعه به صفحه او در وب‌سایت دانشگاه استنفورد و صفحه شخصی وی در لینکدین متوجه شدیم که در هیچکدام از این صفحات نامی از پای نتورک به میان نیامده است.

صفحه‌ای برای فن و مک‌فیلیپ در سایت دانشگاه پیدا نشد. این دو، صفحاتی در لینکدین دارند، اما این صفحات هیچ نشانی از حرفه‌ای بودن آنها ندارد. صفحه فن در لینکدین فقط ۶۶ کانکشن دارد و هیچ پست، علاقه‌مندی و حتی تصویری در آن منتشر نشده است.

صفحه فن در لینکدین
صفحه فن در لینکدین

بیش از ۳ میلیون بار دانلود شده است

ادعای دیگر طرفداران این پروژه این است که نرم‌افزار معرفی‌شده توسط این تیم، در گوگل‌پلی وجود دارد و بیش از ۳ میلیون بار دانلود شده است که این نشان‌دهنده اعتبار پروژه است.

اول باید این نکته را بدانیم که بارها اتفاق افتاده است که گوگل نرم‌افزارهای مخربی را به اشتباه در گوگل‌پلی قرار داده و بعدا آن‌ها را حذف کرده است. پس این موضوع نمی‌تواند نشانی از اعتبار یک نرم‌افزار باشد.

دوم این‌که تعداد زیاد دانلود این نرم‌افزار به خاطر دریافت پاداش با لینک و شناسه دعوت (ریفرال) است. افرادی که کوچکترین اطلاعاتی در این باره ندارند، دست به دانلود نرم‌افزاری می‌زنند که شاید ماه‌ها بعد پول بادآورده‌ای برای آنان به همراه داشته باشد. پس به این عدد دل خوش نکنید!

امتحانش رایگان است

طرفداران پروژه می‌گویند که برای شرکت در استخراجِ این ارز، نیازی به وارد کردن سرمایه‌ نیست، پس حتی اگر پروژه به جایی نرسد، ما ضرر نخواهیم کرد.

ماینینگی که از طریق سخت‌افزار انجام می‌شود، ولی در آن هیچ برق و دیتایی استفاده نمی‌شود، ماینینگ نیست. این نرم‌افزار فقط عددی به شما نشان می‌دهد که در طول زمان بیشتر می‌شود، عددی که هیچ ارزشی ندارد.

ادعای وارد نکردن سرمایه‌ی مالی درست است. اما کلاهبرداری همیشه با روش‌های مالی اتفاق نمی‌افتد. شما با شرکت در این پروژه، زمان ارزشمند، اطلاعات شخصی و همچنین سخت‌افزار خود را در اختیار کسانی گذاشته‌اید که هیچ شناختی از آنها و اهدافشان ندارید و نمی‌دانید از گوشی شما و میلیون‌ها فرد دیگر در راستای چه مقاصدی استفاده خواهند کرد.

سخن نهایی

همانگونه که اشاره شد، ایرادهای بسیاری به این پروژه وارد است که در این مقاله فقط به بخشی از آن‌ها اشاره شد.

همچنین طبق یک قاعده کلی، زمانی که حتی مادربزرگ‌ها هم یک پروژه را تبلیغ می‌کنند و این چنین از طرح بازاریابی ویروسی برای آن استفاده می‌شود، این پروژه به جایی نخواهد رسید.

تاکنون هیچ شخصیت معتبری (adviser) این پروژه را معرفی نکرده است، هیچ اکسپلورری برای رصد تراکنش‌های انجام شده در بلاک چین وجود ندارد (البته اگر بلاک چینی وجود داشته باشد) و این کوین یا توکن در فهرست هیچ سایت معتبری وارد نشده است. خبری از پای در کوین مارکت کپ نیست و حتی اگر در آینده این پروژه وارد سایت‌هایی همچون کوین مارکت کپ شود، دلیلی بر معتبر بودن آن نیست، چون حتی کوین‌های وارد شده در یک صرافی ناشناس هم در فهرست کوین مارکت کپ قرار می‌گیرند.

پس به هیچ وجه به وعده‌های پوچ این پروژه دل نبندید و در دام آن نیفتید، به اطرافیان خود نیز توصیه کنید که وقت خودشان را صرف پروژه کلاهبرداری پای نکنند.

به یاد داشته باشید که افزایش تعداد کسانی که در دام پروژه‌های کلاهبرداری می‌افتند، باعث بی‌اعتمادی عموم مردم و قانون‌گذاران به ارزهای دیجیتال خواهد شد و در نتیجه پذیرش و مقبولیت این ارزها در جامعه به تاخیر خواهد افتاد. پس رسالت جامعه ارزهای دیجیتال، آگاه‌سازی مردم درباره پروژه‌های پانزی و طرح‌های کلاهبرداری است.

در پایان، چند سؤال رایج درباره پای نتورک و پاسخ آنها را می‌خوانید:

پای نتورک چگونه استخراج می‌شود؟

استخراج در تعدادی از ارزهای دیجیتال اتفاق می‌افتد که بر بستر بلاک چین پیاده شده‌اند و از یک مکانیزم اجماع استفاده می‌کنند. پای نتورک هیچ بلاک چین و مکانیزم مشخصی برای استخراج ندارد. استخراج یک ارز دیجیتال واقعی، به توان محاسباتی و اینترنت نیاز دارد.

آیا می‌توانم با لمس روزانه صاعقه در نرم‌افزار پای، درآمد کسب کنم؟

خیر! پای هویت مشخصی به عنوان ارز دیجیتال ندارد. عددی که به‌عنوان دارایی در نرم‌افزار نشان داده می‌شود، عدد بی‌ارزشی است که بیانگر دارایی شما نیست.

چگونه پای نتورک را بفروشم؟

پای در هیچ صرافی معتبر ارز دیجیتال لیست نشده است و قابل خریدوفروش نیست.

قیمت پای نتورک چند است؟

پای در هیچ صرافی داخلی و خارجی قابلیت معامله ندارد و ارزش آن صفر است.

اشتراک
اطلاع از
guest
479 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
مهرداد
مهرداد
1 ماه پیش

پای آینده درخشانی خواهد داشت. تنها کار ما فعلا صبر و اعتماد به تیم اصلی پای هست.دلیل مخالفت با پای با گذشت بیش از دوسال و شفافیتی ک ایجاد شده و … . هنوز مشخص نیست. امیداوارم تو مخالفتتون هم صداقت داشته باشید

رضااکبری
رضااکبری
1 ماه پیش

اقای نویسنده لطفا متن رو بروزرسانی کنید..

ممنون

Saman
Saman
3 ماه پیش

شما یجا گفتی این کلاهبرداریه , بعد یسال امدی گفتی خوبی
یا مطالبت رو بروز کن یا پاک کن

شهلا
شهلا
4 ماه پیش

سلام بچه ها وقتتون بخیر به دادم برسین من 2365تا پای داشتم ازپیشم پاک شداز اکانت فیسبوک رفتم حالا ازیک شروع شده دوباره حذف ونصب کردم وقتی میرم تو فیسبوک حساب قبلیمو که مینویسم میگه پسوردت اشتباهه درصورتی که درسته …حالا چیکار کنم بیاد یه سال ونیم دورشم بخدا میمیرم …اگه کسی میتونه کمکم کنه …اصلا ایا مگه میشه که یهو حذف بشه حسابم …چطور میتونم برگردونمش ؟

uosha7905
uosha7905
2 ماه پیش
پاسخ  شهلا

خوب این بلا سر منم اومد اگه با فیسبوک وریفای شده باشه با ارایه پسورد درست برمیگرده

احسان
احسان
2 ماه پیش
پاسخ  شهلا

پسوورد ورود به پای باید حتما دارای یک حروف لاتین بزرگ باشه
مثلا
Mehdi

مهرداد
مهرداد
4 ماه پیش

شما این مطالب رو بیشتر از ۱ سال پیش در مورد پای نوشته‌ید. مطالب رو به روز کنید. پیشرفت پای عالی است.

مجید
مجید
1 ماه پیش
پاسخ  مهرداد

چه پیشرفتی کرده فرقش چیه دقیقا با قبلا

احمد
احمد
4 ماه پیش

من نصب کردم در کوین مارکت هم اسمش هست ولی توضیح چندانی ندارد هنگام استفاده نمایشگر صفحه ،شمارش پای را نشان می دهد هر ساعت ۱/۲ پای بشما میده با یک حساب سرانگشتی حداقل ۲ مگابایت (حداقل قیمت هر مگابایت ۱۰ریال) در روز مصرف میکند یعنی ساعتی ۲۰ ریال ۱/۲ پای است هر روز ارزی که تازه میخواد وارد بازار بشه با قیمت حداقل یک هزارم دلار(میشه بیست و پنج صدم ریال با دلار حداکثر ۲۵ تومان)یعنی شما ۲۰ ریال هزینه می کنید و ۲۵ صدم ریال کسب می کنید در ضمن وقتی اینترنت قطع است شمارشگر قطع نمی شود مگر از نرم افزار بیرون بروید مثل یک کرم اینترنتی است بهرحال بهتر است اول در کوین مارکت ،قیمتش مشخص شود.اگر بدنبال رمز ارز ارزان هستید ANAMNESIS وSAFEMOON را می توانید در تراست والت تهیه کنید

پویا
پویا
5 ماه پیش

بنده خدا برو تو سایت کوین مارکت کپ اسمه پای نت وورکو سرچ کن میاره بالا

abbas
abbas
2 ماه پیش
پاسخ  پویا

کو نمیاره که؟!

جاوید
جاوید
16 روز پیش
پاسخ  abbas

نه برادر اون پای یه ارز دیگه ست پای نتوورک نیست

مهدی
مهدی
5 ماه پیش

خوب شد گفتی دمت گرم تازه نصب کرده بودم

امين نصاري
امين نصاري
6 ماه پیش

در واقع اگر بيت كوين يا بقيه ارزهاي ديجيتال ارزش دارند به اين دليله كه ما اونها رو به عنوان يك سري كدهاي با ارزش قبول داريم اگر بيت كوين ١٠ سال قبل يك دلارم قيمت نداشت به اين دليل بود كه ما ميگفتيم كلاهبرداريه
وقتي بيت كوين رو قبول كرديم اون وقت به دست اوردنش سخت شد و اين سختيه تصاعدي روند افزايش قيمت رو بيشتر كرد
همون طور كه وقتي ارزه دلار به بازار كم ميشه قيمتش افزايش پيدا ميكنه
و اما پاي:
پاي طبق نقشه راه زماني كه تعداد اكانتهاي واقعيش به يك ميليارد برسه وارد بلاك چاين ميشه و اين يعني در بدو ورود مورد قبول يك ميليارد نفر
يعني اعتبار يك ارز خاص و در ضمن نسخه nod رو هم ارايه داده كه در حال تست هست
پاي والت نيز كه تا قبل از ورود به بلاك چاين درون برنامه اي عمل ميكنه ارايه شد
دوستان من نميدونم اين ارز چه سرانجامي خواهد داشت ولي هميشه تو هر موضوعي يا بايد اولين باشي و يا بهترين
و به نظر من پاي دو نوع سياست خودش اولين هست

شروین
شروین
5 ماه پیش

شما فکر کنم هنوز عدد 1 میلیارد رو درست درک نکردی

امين نصاري
امين نصاري
6 ماه پیش

يه موضوع خيلي مهم من اطلاعاتم در مورد ارز هاي ديجيتال كمه اما يه موضوع خيلي مهم در اقتصاد وجود داره و اونم تاييد أفراد براي ارزش گذاري روي يك موضوع خاصه
به طور مثال اگر تعداد زيادي از إنسانها يك شئ خاص رو به عنوان يك شئ با ارزش قبول كنند ان شئ ارزش پيدا ميكند يه زماني نمك واحد پول بوده يه زماني طلا و الان دلار كه يك تكه كاغذ با چاپ خاصه

mamad
mamad
5 ماه پیش

شما تین دلاری که میگین به پشتوانه ی طلا با ارزشه و دلار ارزشی نداره ، هر چیزی بدون پشتوانه ارزشی نداره حتی اگه اونو بخوای بپرستی

فاضل
فاضل
29 روز پیش
پاسخ  mamad

دوست عزیز پول فیات امروزه پشتوانه ای نداره و فقط یه عدد توی حساب و کارت مردم و اگه روزی همه بخوان پولارو نقد کنن به نظرت میشه؟
همین الانشم دلار کاغذی پول مجازی هستش و پشتوانه دلار رایج بودنش توی کل دنیاست نه پشتوانه طلا

علی
علی
6 ماه پیش

داخل تراست والت این ارز با همین اسم و همین لوگو وجود داره.
این همونه؟
اگر هست، چه توجیهی براش میشه آورد؟

علی
علی
6 ماه پیش
پاسخ  علی

دوستانی که منفی میدن فازشون چیه؟
سوال کردم، اگه جوابی دارید بدید، وگرنه منفی میدید که چی بشه؟!

abbas
abbas
2 ماه پیش
پاسخ  علی

اون نیست داداش اون pi Futures. ادمین تایید کن

رسول عباسی
رسول عباسی
6 ماه پیش

پای آینده درخشانی خاهد داشت تحقیق در این زمینه زیاد شده کسانی که اطلاع ندارند اشتباه می کنند هدف پای کنار زدن بیت کوین و ارز دیجیتالی ارزان است این یک پیشرفت خوب در اینده است.

سید محسن
سید محسن
7 ماه پیش

سلام . داخل کار پایین کد رو دلخواه میشه وارد کرد یا ن کد معرف باید باشه ممنون میشم راهنمایی کنید

فرهاد
فرهاد
7 ماه پیش

سلام متن حسابم پریده شمارم رو وارد میکنم میگه رمز بزن رمزش یادم رفته یه صفحه اس ام اس باز میشه. سیم کارتم ایرانسله. امریکا اسرائیل و انگلیس همه رو امتحان کردم ولی کد بازگردانی برام ارسال نمیشه کلا مراحل هم فیلتر شکنم انلاین هستش . لطفا راهنمایی کنید

مریم
مریم
7 ماه پیش

سلام
من که زندگیم تو بورس رفت .
حالا روزی یه بار صاعقه رو میزنم شاید از دست عجنبی یه سودی بردیم.توکل بر خدا

Omid
Omid
6 ماه پیش
پاسخ  مریم

سلام صبور باشید بورس ایران هم در آینده نزدیک رشد قابل توجهی خواهد داشت

عماد اکبری
عماد اکبری
1 ماه پیش
پاسخ  مریم

گفتم بورس آموزش میخاد.

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
float
اطلس ارزدیجیتال پلاس
دوره‌ی جامع غیرحضوری صفر تا صد ارزهای دیجیتال،
آموزش تریدینگ، تحلیل تکنیکال و آشنایی با ماینینگ
۴,۰۰۰,۰۰۰
off
۲,۴۰۰,۰۰۰ تومان
+ ata ATA
off