بالانسر (Balancer) چیست؟

بالانسر (Balancer) چیست؟

امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) گام‌های بزرگی برای تحول مبادلات سنتی و حذف واسطه‌های مالی برداشته است. با آغاز فعالیت پلتفرم‌های این حوزه، اکنون تمام افراد بدون‌نیاز به دریافت مجوز از نهادهای ثالث می‌توانند از دارایی‌های دیجیتال خود درآمد کسب کنند. پلتفرم بالانسر یکی از پلتفرم‌های محبوب و شناخته‌شده حوزه دیفای است که به کاربران کمک می‌کند تا در مسیر معامله‌گری و سرمایه‌گذاری سود به‌دست آورند.

بیشتر بخوانید: دیفای (DeFi) یا امور مالی غیرمتمرکز چیست؟

پلتفرم بالانسر (Balancer) با تکیه بر ویژگی قدرتمند بازارسازهای خودکار (AMM)، توانسته است جایگاهش را به‌عنوان یکی از پلتفرم‌های معاملاتی محبوب‌ در امور مالی غیرمتمرکز تثبیت کند. در چند سال گذشته، بازارسازهای خودکار با حذف واسطه‌های مالی و بهبود نقدینگی بازار، به یکی از اهرم‌های مهم توسعه امور مالی غیرمتمرکز تبدیل شده‌اند. این بازارسازها به‌‌طور مؤثر و کارآمدی سعی می‌کنند جایگزینی برای روش‌های سنتی همچون دفتر سفارش‌ (Order Book) باشند؛ روشی که در اکثر پلتفرم‌های معاملاتی متمرکز استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: بازارساز خودکار (AMM) چیست؟ آشنایی با قلب تپنده صرافی‌های غیرمتمرکز + ویدئو

در این مطلب، به تاریخچه بالانسر و سازوکار و عملکرد آن اشاره می‌کنیم و توضیح می‌دهیم که این پلتفرم چگونه به‌واسطه قراردادهای هوشمند و بازارسازهای خودکار می‌تواند نقدینگی بازار را به مؤثرترین شکل ممکن تأمین کند. درپایان نیز، درباره نیروی محرکه این پروتکل، یعنی توکن بومی BAL، صحبت می‌کنیم؛ پس تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

بالانسر(Balancer) چیست؟

بالانسر صرافی غیرمتمرکز و متن‌بازی است که با هدف رفع مشکلات موجود در صرافی‌های سنتی و متمرکز روی بلاک چین اتریوم ایجاد شده است. این مدیرِ خودکارِ پورتفو می‌کوشد با حذف واسطه‌های متمرکز، نقدینگی فضای دیفای را چند پله ارتقا دهد. زیربنای اصلی این صرافی غیرامانی (Non-Custodial) مانند بسیاری از پلتفرم‌های معاملاتی غیرمتمرکز دیگر، بازارساز خودکاری است که بدون‌ استفاده از سیستم ثالث عمل می‌کند. بازارسازهای خودکار مجموعه‌ای از الگوریتم‌ها هستند که روند انجام معاملات و تعیین ارزش دارایی‌های دیجیتال را تسهیل می‌کنند. هدف اصلی بازارسازهای خودکار جایگزینی مدل سفارش‌گذاری در دفاتر سفارشی است که زیرنظر نهاد مرکزی قرار دارند.

پلتفرم‌های محبوب دیگری همچون یونی‌ سواپ (Uniswap) و کِرو (Curve) نیز از این سیستم خودکار و غیرمتمرکز استفاده می‌کنند؛ اما وجه تمایز بالانسر این است که برخلاف یونی سواپ، از چندین دارایی پشتیبانی می‌کند. به‌عبارت‌دیگر، پلتفرمی مانند یونی سواپ از استخرهای نقدینگی (Liquidity Pool) استفاده می‌کند که در آن دو توکن یا کوین با نسبت یک‌به‌یک وجود دارد؛ اما در بالانسر امکان حضور چندین کوین و توکن در یک استخر وجود دارد.

بالانسر تلاش می‌کند تراکنش‌‌های دارایی‌هایی با استاندارد ERC-۲۰ را در فرایندی بدون‌ نیاز به واسطه و مجوز انجام دهد. کاربران این پلتفرم می‌توانند علاوه‌بر معامله، توکن‌هایشان را در استخرهای موجود سرمایه‌گذاری یا حتی استخرهای نقدینگی دلخواه خود را ایجاد کنند. سازوکار تشویقی این پلتفرم از یک سو موجب می‌شود که نقدینگی بیشتری جذب شود و از سوی دیگر با مهیاکردن شرایط مطلوب برای انجام معاملات، پذیرش پلتفرم‌های غیرمتمرکز را افزایش می‌دهد. هدف نهایی بالانسر تبدیل‌شدن به پلتفرمی پیشرو برای تأمین نقدینگی به‌طور برنامه‌ریزی‌شده است.

کاربران بالانسر می‌توانند با داشتن کیف پول‌های سازگار با اتریوم مانند متامسک یا کوین‌بیس، از امکانات این پروتکل استفاده کنند. در‌حال‌حاضر، پروتکل بالانسر با حدود ۲۵هزار تأمین‌کننده نقدینگی و بیش از ۳میلیارد دلار نقدینگی قفل‌شده (TVL) و هزاران دلار سود حاصل از کارمزد معاملات روزانه، روش‌های مختلف و بهینه‌‌ای را به کاربرانش ارائه می‌کند. این پلتفرم از زمان آغاز به‌ کار به یکی از صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) محبوب‌ و اپلیکیشن‌های دیفای بزرگ‌ از‌نظر حجم معاملات تبدیل شده است. یکی دیگر از ویژگی‌های مهم پروتکل بالانسر ارائه توکنی حاکمیتی با نام بال (BAL) است که علاوه‌بر امکان کسب سود، به کاربران حق رأی و حاکمیت در شبکه را می‌دهد.

تاریخچه و سازندگان بالانسر

در اوایل سال ۲۰۱۸، شرکت فناوری و تحقیقاتی بالانسر لبز (Balancer Labs)، بالانسر، پروژه تحقیقاتی بلاک ساینس (Blockscience) را خرید. این پروژه قصد داشت به کاربران کمک کند تا با شرایط ویژه خود به تأمین نقدینگی کمک کنند و نوعی از بازارساز خودکار ارائه دهد که از دارایی‌های متنوع پشتیبانی می‌کند.

بنیان‌گذاران بالانسر

فرناندو مارتینلی (Fernando Martinelli)، کارآفرین مطرح حوزه دیفای و مایک مک‌دونالد (Mike McDonald)، مهندس امنیت، بنیان‌گذاران بالانسر هستند. گفتنی است مک‌دونالد در‌حال‌حاضر به‌عنوان مدیر ارشد فناوری این پروژه فعالیت می‌کند. پلتفرم اصلی بالانسر در مارس‌۲۰۲۰ راه‌اندازی شد. این پلتفرم با کمک بالانسر لبز در همان ابتدای کار توانست ۳میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کند.

بالانسر چگونه کار میکند؟

اساسی‌ترین ویژگی پروتکل بالانسر استفاده از الگوریتم‌هایی است که تعامل میان ارائه‌دهندگان نقدینگی و استخرهای نقدینگی و معامله‌گران را تسهیل می‌کند. اهداف این الگوریتم‌ها متوازن‌سازی (Rebalancing) استخرها و پیداکردن بهترین قیمت در میان استخرهای نقدینگی است.

برای اینکه عبارت متوازن‌سازی را بیشتر توضیح دهیم، بهتر است نگاهی به عملکرد آن بیندازیم. برای این منظور، فرض کنید یکی از استخرهای نقدینگی در پلتفرم بالانسر با نسبت ۸۰ به ۲۰، توکن‌های رپدشده اتریوم و بیت کوین را نگه‌داری می‌کند. به‌عبارت‌دیگر، توازن این استخر به‌گونه‌ای طراحی شده است که ۸۰درصد ارزش آن از رپد اتر (wETH) و ۲۰درصد دیگرش از رپد بیت کوین (wBTC) تشکیل شده باشد. اگر این توازن دچار اختلال شود، پروتکل بالانسر قیمت‌ توکن‌ها را تنظیم می‌کند تا نسبت ارزش ۸۰ به ۲۰ حفظ شود. فرض کنید که نسبت رپد اتر به رپد بیت کوین در استخر نامتوازن‌شده به ۷۸ به ۲۲ درصد رسیده باشد.

ساز و کار بالانسر

در صرافی بالانسر، هنگامی‌که معامله‌گر قصد داشته باشد رپد بیت کوین را در ازای رپد اتر بخرد، الگوریتم‌های پروتکل استخرهای نقدینگی را بررسی می‌کنند تا بهترین قیمت را دراختیار معامله‌گر قرار دهند. همان‌‌طور‌که احتمالاً حدس زده‌اید، بهترین قیمت رپد بیت کوین در ازای رپد اتر باید در استخری پیدا شود که میزان رپد بیت کوین آن افزایش و رپد اتر در آن کاهش یافته باشد.

در‌این‌میان، الگوریتم‌های بالانسر برای متوازن‌سازی و ایجاد تعادل دوباره بین نسبت رپد بیت کوین به رپد اتر، وارد عمل‌ می‌شود و رپد بیت کوین‌ را به معامله‌گر می‌دهد. در این فرایند، عملاً با یک تیر دو نشان زده شده است. از یک سو معامله‌گر رپد بیت کوین را با قیمت مناسب‌تر دریافت کرده و از سوی دیگر نسبت ارزهای درون استخر نیز باردیگر متوازن شده است. بنابراین، بالانسر برای آنکه تمام مزایا و امکانات پلتفرمش را دراختیار کاربران و تأمین‌کنندگان نقدینگی استخرها قرار دهد، به‌طور مداوم در حال متوازن‌سازی نسبت توکن‌هاست.

عملکرد بالانسر
الگوریتم‌های پلتفرم بالانسر به‌طور مداوم در حال برقراری تعادل و توازن میان نسبت استخرهای نقدینگی هستند.

تأمینکنندگان نقدینگی

تأمین‌کنندگان نقدینگی با سپرده‌گذاری در بازارسازهای خودکار، مانند هر سرمایه‌گذاری دیگری سود دارایی‌های خود را دریافت می‌کنند. بالانسر علاوه‌بر اینکه استخرهایی برای جفت‌ارزهای کنترل‌شده با قوانین مشخص ارائه می‌کند، به تأمین‌کنندگان نقدینگی نیز اجازه می‌دهد تا استراتژی‌های مدنظرشان را اجرا کنند.

به‌عنوان مثال، اگر شما به‌عنوان تأمین‌کننده نقدینگی فکر می‌کنید نسبت ۸۰ به ۲۰ اتر به بیت کوین بهترین توازن این جفت‌ارز است، پروتکل بالانسر به شما اجازه می‌دهد با استراتژی دلخواهتان وارد استخر نقدینگی شوید. در این مثال، اگر شما ۱۰ بیت کوین داشته باشید و بخواهید در استخر جفت‌ارز اتر/بیت کوین اشاره‌شده شرکت کنید، می‌توانید مراحل زیر را طی کنید:

 • ابتدا ۱۰ بیت کوین به استخر واریز می‌کنید.
 • از این تعداد ۲ بیت کوین وارد استخر نقدینگی و ۸ بیت کوین به اتر تبدیل می‌شود. برای این کار، الگوریتم‌های پروتکل در تمام استخرها به‌دنبال بهترین قیمت اتر و بیت کوین می‌گردند تا این مبادله را انجام دهند.
 • سپس، معادل ۸ بیت کوین اتر به استخر واریز می‌شود.
 • در این مرحله، توکن‌های استخر بالانسر را دریافت می‌کنید که نماد سهمتان در استخر هستند. این توکن‌ها را همیشه می‌توانید با نسبت ۸۰ درصد اتر و ۲۰ درصد بیت کوین بازخرید و مبادله کنید.

استخرهای نقدینگی در بالانسر

پروتکل بالانسر سه نوع استخر ارائه می‌دهد:

استخرهای نقدینگی در بالانسر
 • استخر مشترک (Shared) یا عمومی (Public): این استخر برای ورود سرمایه هر فردی باز است که قصد داشته باشد نقدینگی شبکه را تأمین یا توکن را مبادله کند. پارامترهای استخرهای مشترک/عمومی ثابت هستند. این یعنی کاربران نمی‌توانند نوع و نسبت و درصد توکن‌ها و کارمزد تراکنش استخر را تغییر دهند. این استخرها معمولاً برای کاربرانی طراحی شده‌اند که سرمایه اندکی دارند و می‌خواهند از آن سود به‌دست آورند.
 • استخر خصوصی (Private): پارامترهای استخر خصوصی در دست کنترل‌کننده آن است و تنها مالک استخر مجوز تغییر این پارامترها و حذف‌ نقدینگی از استخر و اضافه‌کردن نقدینگی به آن را دارد. از این استخرها با نام‌هایی همچون استخرهای کنترل‌شده (Controlled) یا نهایی‌نشده (Unfinalized) نیز یاد می‌شود. در استخرهای یادشده، قوانین ثابت‌اند و مالک استخر تنظیم‌کننده نسبت دارایی‌های موجود در آن خواهد بود.
 • استخر هوشمند (Smart): استخرهای هوشمند در میان استخرهای عمومی و استخرهای خصوصی قرار می‌گیرند و می‌توانیم آن‌ها را نسل جدید استخرهای نقدینگی بدانیم. همان‌‌طور‌که از نام این استخرها پیداست، تنظیم و مدیریت قوانین این استخرها دراختیار چند قرارداد هوشمند قرار دارد که می‌توان به‌واسطه آن‌ها پارامترهای استخر را تغییر داد. استخرهای هوشمند به تغییرات بازار واکنش نشان می‌دهند و می‌توانند کارایی و سودآوری را بهبود چشمگیری ببخشند. پارامترهای استخرهای هوشمند همچون نوع توکن‌ها، نسبت آن‌ها، کارمزد مبادله و مؤلفه‌های دیگر مانند سقف ارزش واریزشده یا ارائه مجوز مشارکت به تأمین‌کنندگان نقدینگی متغیر هستند و به ایجادکننده استخر اجازه می‌دهند تا بدون‌ زحمت و هزینه اضافه برای ایجاد استخر نقدینگی جدید، شرایط را به‌دلخواه‌ خود تغییر دهد.

معاملهگرها

همان‌طور‌که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، پروتکل بالانسر را می‌توان صرافی‌ای برای معامله‌گرها و صندوق سرمایه‌گذاری‌ای برای تأمین‌کنندگان نقدینگی دانست. تأمین‌کنندگان نقدینگی تلاش می‌کنند سهمی در استخرهای بالانسر داشته باشند تا از مزایا و سود حاصل از سرمایه‌گذاری در آن‌ها برخوردار شوند. معامله‌گرها هم صرفاً به‌دنبال بهترین قیمت برای مبادله توکن هستند.

اغلب معامله‌گرها، اعم از انسان یا ربات‌های از‌پیش‌برنامه‌ریزی‌شده، همگی به‌دنبال مبادله توکنی با توکن دیگر با بهترین نرخ ممکن هستند. اگر معامله‌گر صرف‌نظر از هدفش بتواند ارز مدنظر خود را با قیمتی مناسب در پلتفرم بالانسر پیدا کند، احتمالاً وارد استخر می‌شود و با فروش اتر یا هر ارز دیجیتال دیگری که دارد، دارایی مدنظرش را می‌خرد. از‌آن‌جا‌که بالانسر از استخر نقدینگی با توکن‌های متنوع با نسبت‌های مختلف و متعدد تشکیل شده، می‌توان پیش‌بینی‌ کرد که قیمت دارایی‌ها در برخی از این استخرها بیشتر یا کمتر باشد.

هنگامی‌ که معامله‌گری به قصد فروش اتر و خرید بیت کوین وارد بالانسر می‌شود، الگوریتم‌ها تمام استخرهای نقدینگی این پلتفرم‌ را برای پیداکردن بهترین قیمت بیت کوین به اتر جست‌وجو می‌کنند. استخرهای نقدینگی که بیشترین اختلاف قیمت و توزیع توکن را درمقایسه‌با سایر استخرهای بالانسر داشته باشند، برای انجام تراکنش در نظر گرفته می‌شوند. استخری که کمترین قیمت بیت کوین را ارائه دهد، بیشترین میزان بیت کوین به اتر را دراختیار دارد. به‌طور‌کلی، بازارساز خودکار بالانسر هم به معامله‌گر و هم به تأمین‌کننده نقدینگی سود می‌رساند؛ به‌گونه‌ای که معامله‌گر با بهترین قیمت بیت کوین دریافت می‌کند و تأمین‌کننده نیز از متوازن‌سازی مجدد استخر نفع می‌برد.

کاربردهای بالانسر

همان‌‌طور‌که در بخش قبل توضیح دادیم، تأمین‌کنندگان نقدینگی و معامله‌گران از پروتکل بالانسر بهره‌مند می‌شوند. به‌عنوان نمونه، افرادی که در‌ادامه به آنان اشاره می‌کنیم، می‌توانند از امکانات بالانسر به‌ بهترین نحو استفاده کنند:

 • مدیران پورتفویی که قصد دارند به‌طور کنترل‌شده و بدون متوازن‌سازی‌های پیچیده و گران‌قیمت از دارایی‌های مختلف سود کسب کنند.
 • سرمایه‌گذارانی که توکن‌های ERC-20 در کیف پول خود دارند و به‌دنبال کسب درآمد غیرفعال (Passive) از کارمزد تراکنش‌ها هستند.

معامله‌گرها هم می‌توانند مجموعه متنوعی از استخرها را با فرصت‌ها و چالش‌های متفاوت سرمایه‌گذاری و توکن‌ها و نسبت‌ها و کارمزدهای مختلف انتخاب کنند. پارامترهای مختلف استخر و حجم معاملات و قیمت‌ در سایر بازارها باعث می‌شود نسبت توکن‌های استخرهای بالانسر ثابت بماند و ارزش دارایی تأمین‌کنندگان نقدینگی حفظ شود. اغلب کاربران این پلتفرم در یکی از سه گروه زیر جای می‌گیرند:

 • معامله‌گرهای خُردی که به‌دنبال مبادله توکن‌ با بهترین نرخ و کمترین لغزش قیمت (Slippage) یا همان ریسک ناشی از نوسان‌های لحظه‌ای قیمت هستند.
 • آربیتراژکنندگانی که به‌دنبال کسب سود ناشی از اختلاف قیمت دارایی‌ها در صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز هستند.
 • قراردادهای هوشمند مبتنی‌بر اتریوم که به‌دلایل مختلف مانند لیکوئیدشدن پوزیشن‌ها در پروتکل‌های دیگر یا انجام معامله به‌دنبال نقدینگی بیشتر هستند.

بیشتر بخوانید: آربیتراژ (Arbitrage) در ارزهای دیجیتال چیست؟

توکن بال (BAL) چیست؟

توکن بال (BAL)

مانند بسیاری از پروژه‌های دیفای، پروتکل بالانسر نیز توکن بومی خود را عرضه می‌کند. به‌واسطه توکن این پلتفرم که با نماد BAL شناخته می‌شود، جامعه بالانسر حاکمیت این پروتکل را دراختیار دارند و مسئول تصمیم‌گیری درباره به‌روزرسانی‌ها و تغییرات هستند. توکن بال روی بلاک چین اتریوم ساخته‌ شده است و از استاندارد ERC-20 تبعیت می‌کند. این توکن مجوز رأی‌دادن درزمینه پیشنهادها و تغییرات اساسی پروتکل را به دارنده خود می‌دهد.

ازآن‌جاکه تصمیمات پروتکل را دارندگان توکن بالانسر اتخاذ می‌کنند، داشتن این توکن به‌معنای سهیم‌بودن در بخشی از مالکیت پلتفرم بالانسر است. در‌واقع، بالانسر هم مانند بسیاری دیگر از اپلیکیشن‌های دیفای تلاش می‌کند حاکمیت، مدیریت، سودآوری و مالکیت پلتفرم را به‌دست سهام‌گذاران خود بسپارد.

توکن بالانسر علاوه‌بر عرضه در صرافی‌ها، به‌صورت هفتگی نیز میان تأمین‌کنندگان نقدینگی توزیع می‌شود. هرچه تأمین‌کننده نقدینگی و توکن و ارزش بیشتری در استخرهای بالانسر سرمایه‌گذاری کرده باشد، توکن بال بیشتری به‌عنوان پاداش به‌دست می‌آورد. عرضه هفتگی توکن به تأمین‌کنندگان نقدینگی باعث می‌شود این پلتفرم هرچه‌بیشتر به‌سمت تمرکززدایی پیش برود.

جالب است بدانید بالانسر در آغاز فعالیتش، توکن بومی به کاربرانش ارائه نکرده بود؛ اما اندکی بعد در ۲۳‌ژوئن‌۲۰۲۰، ارز بومی این پلتفرم با سقف عرضه محدود ۱۰۰میلیون واحد عرضه شد. از این میزان ۲۵میلیون واحد به بنیان‌گذاران و سرمایه‌گذاران و توسعه‌دهندگان اصلی رسید و ۱۰میلیون واحد نیز کنار گذاشته شد تا نیمی از آن به مشارکت‌کنندگان در اکوسیستم بالانسر و نیمی دیگر به سرمایه‌گذاران توکن در آینده پرداخت شود. ۶۵میلیون توکن باقی‌مانده نیز به‌تدریج طی دوره‌ای ۸ساله (سالانه ۷.۵میلیون واحد) به تأمین‌کنندگان نقدینگی اختصاص خواهد یافت.

بر‌اساس اطلاعات وب‌سایت کوین مارکت کپ (Coinmarketcap) در تاریخ ۱۱‌اردیبهشت‌۱۴۰۱، این توکن با قیمت میانگین ۱۲.۷۶ دلار برای هر واحد معامله می‌شود و ارزش کل بازار آن معادل ۸۸.۵میلیون دلار است. این ارز دیجیتال در رتبه ۳۷۶ این وب‌سایت قرار گرفته است.

کیف پولهای بالانسر

همان‌‌طور‌که گفتیم، توکن بال با استاندارد ERC-20 شبکه اتریوم کار می‌کند؛ بنابراین، می‌توان از تمام کیف‌پول‌های سازگار با استاندارد شبکه اتریوم برای ذخیره‌سازی و نگه‌داری آن استفاده کرد. در‌ادامه، به تعدادی از این کیف‌پول‌ها اشاره می‌کنیم:

نام کیف پولتوضیحاتدسترسی
مای‌اتر‌والت (MyEtherWallet)نرم‌افزاری (اندروید، iOS، دسکتاپ) لینک دانلود
تراست والت (Trust Wallet)موبایلی (اندروید، iOS)لینک دانلود
متامسک (MetaMask)موبایلی (اندروید، iOS)؛ افزونه مرورگرلینک دانلود
هایپر‌پی (HyperPay)موبایلی (اندروید، iOS)لینک دانلود
اتمیک والت (Atomic Wallet)نرم‌افزاری (اندروید، iOS، دسکتاپ) لینک دانلود
کوین‌‌بیس والت (Coinbase Wallet)موبایلی (اندروید، iOS)؛ افزونه مرورگرلینک دانلود
لجر (Ledger)سخت‌افزاری باید به‌صورت فیزیکی خریده شود.
ترزور (Trezor)سخت‌افزاریباید به‌صورت فیزیکی خریده شود.

آموزش خرید بالانسر

برای خرید توکن بال، می‌توانید از دو روش اقدام کنید:

 • خرید مستقیم از وب‌سایت‌های صرافی‌های ایرانی با کارت‌ بانکی
 • خرید اتریوم یا تتر از وب‌سایت‌های ایرانی با کارت‌ بانکی و سپس تبدیل آن به توکن BAL در صرافی‌های خارجی مانند کوین‌بیس و کوکوین.

خرید از صرافی ایرانی

خرید توکن BAL از صرافی‌های ایرانی

در روش اول، فقط کافی است در موتور جست‌وجوی گوگل عبارت «خرید BAL» را تایپ کنید تا لینک تعدادی از صرافی‌های عرضه‌کننده این توکن به شما نمایش داده شود. گام بعدی ثبت‌نام و احراز هویت در یکی از این صرافی‌هاست. اغلب لینک‌های صفحات اول گوگل معتبر هستند و فقط ممکن است ازنظر شرایط و ارائه خدمات اندکی متفاوت عمل کنند. با‌این‌حال، هرگز نباید بی‌گدار به آب بزنید و پیش از ورود سرمایه خود، حتماً درخصوص اعتبار و صحت عملکرد صرافی مطمئن شوید.

خرید از صرافی‌های خارجی

خرید توکن BAL از صرافی‌های خارجی

ازآن‌جاکه بسیاری از صرافی‌های داخلی از توکن بال پشتیبانی نمی‌کنند یا آن را با قیمتی بیشتر از میانگین قیمت جهانی عرضه می‌کنند، بهتر است برای خرید با قیمت بهتر، ابتدا استیبل کوینی مانند دای (DAI) یا یواس‌دی‌سی (USDC) در صرافی ایرانی بخرید و آن را به‌منظور مبادله با توکن بال به صرافی‌های غیرایرانی انتقال دهید.

اگر ساکن ایران هستید، احتمالاً از دست‌وپاگیربودن تحریم‌های بین‌المللی برای معامله‌گرهای ایرانی آگاه هستید. برای دورزدن تحریم IP ایران، می‌توانید از نرم‌افزارهای تغییر آی‌پی استفاده کنید. با‌این‌حال، این نکته را مدنظر قرار دهید که حتی با استفاده از آی‌پی مناطق جغرافیایی دیگر، هنوزهم خطر مسدودشدن حساب ایرانی‌ها در صرافی‌های خارجی وجود دارد.

جمعبندی

در این مقاله، سعی کردیم نکات مهم پروتکل بالانسر ازجمله فناوری زیربنایی آن، یعنی بازارسازهای خودکار را بررسی کنیم و به‌طورکلی، توضیحاتی درباره چگونگی کارکرد بالانسر و شرایط کسب سود با تأمین نقدینگی و انجام معاملات در این پلتفرم ارائه دهیم. در پایان مطلب نیز، به توکن بومی و حاکمیتی BAL و کیف پول‌ها و نحوه خرید آن نگاهی انداختیم.

بالانسر با حذف واسطه‌ها و صرافی‌های متمرکز، تلاش می‌کند بازارسازهای خودکار و قراردادهای هوشمند را مسئول متوازن‌سازی استخرهای نقدینگی و ایجاد تعادل در قیمت دارایی‌ها کند. بالانسر به دو دسته از کاربران خود که هر‌کدام با هدف متفاوتی وارد پلتفرم می‌شوند، سود می‌رساند: یکی معامله‌گرانی که به‌دنبال ترید با بهترین قیمت بازار هستند و دیگری تأمین‌کنندگان نقدینگی که قصد دارند از سرمایه غیرفعال خود درآمد کسب کنند.

این پروتکل قدرتمند با ارائه استخرهای نقدینگی سفارشی‌سازی‌شدنی، برای افرادی گزینه‌ای ایدئال به‌شمار می‌رود که قصد دارند سبد سرمایه‌گذاری خود را تنوع بخشند. با‌این‌حال، باید یادآوری کنیم که سرمایه‌گذاری در تمام پلتفرم‌های دیفای از‌جمله پلتفرم بالانسر همیشه با خطر همراه است. بنابراین، با درنظرگرفتن اینکه مسئولیت تمام سرمایه‌گذاری‌هایتان بر‌عهده خودتان است، بهتر است پیش از ورود سرمایه به هر پلتفرمی، ابتدا درباره اعتبار و عملکرد آن پلتفرم تحقیق کنید.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه