پورتفولیو یا سبد ارز دیجیتال چیست؟ چگونه پورتفولیوی ارز دیجیتال بسازیم؟

پورتفولیو یا سبد ارز دیجیتال چیست؟ چگونه پورتفولیوی ارز دیجیتال بسازیم؟

خیلی ساده و سرراست، پورتفولیو ارز دیجیتال سبدی خالی است که شما با دارایی‌هایتان آن را پر می‌کنید. پورتفولیو در واقع فهرستی از دارایی‌های شماست که به منظور سرمایه‌گذاری جمع‌آوری کرده‌اید. این دارایی‌ها ممکن است ارز دیجیتال، سهام، NFT یا هر دارایی قابل‌معامله دیگری باشند. 

یک تعریف ساده و کوتاه ارائه کردیم، ولی حالا این پورتفولیو که گفتیم به چه کاری می‌آید و چرا باید یک سبد دارایی ارز دیجیتال بسازیم؟ همراه ما باشید تا با هم به تمام این سؤالات، پاسخ‌هایی کوتاه و ساده و همه‌فهم بدهیم.

پورتفولیو ارز دیجیتال چیست؟

پورتفولیو یا پورتفوی ارز دیجیتال (Portfolio) یا سبد دارایی به مجموعه ارزهای دیجیتالی گفته می‌شود که یک فرد روی آنها سرمایه‌گذاری کرده است. البته پورتفولیو تنها مختص ارزهای دیجیتال نیست و می‌تواند اوراق قرضه، سهام و NFT را هم شامل شود.

بیایید با یک مثال مفهوم پورتفولیو را جا بیندازیم؛ فرض کنید شما ۱ بیت کوین، ۲ اتریوم و ۲ میلیون شیبا اینو دارید و این ارزها را روی کیف پول خودتان یا حسابتان در صرافی نگه‌داری می‌کنید. این یعنی سبد سرمایه‌گذاری شما شامل بیت کوین، اتریوم و شیبا اینوست که هر کدام سهمی از این سبد را پر کرده‌اند.

فراموش نکنید که پورتفولیو یک فهرست از دارایی‌های شماست که به قصد سرمایه‌گذاری و معامله در سبد معاملاتیتان قرار داده‌اید. در واقع شما با خرید یک سهام کوچک هم پورتفولیو ساخته‌اید!

برای این که پورتفولیو ارز دیجیتال یا سبد دارایی‌های شما سودآور باشد و بتوانید با استفاده از آن کسب درآمد کنید، باید موارد مختلفی را در نظر داشته باشید که به‌صورت کوتاه به هر کدام از آنها اشاره خواهیم کرد:

  • متنوع سازی پورتفولیو
  • بالانس کردن سبد دارایی‌ها

متنوع سازی پورتفولیو

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید را با یک مثل معروف در دنیای سرمایه‌گذاری به شما خواهم گفت: هیچ‌وقت تمام تخم مرغ‌هایتان را داخل یک سبد قرار ندهید! این یعنی سبد دارایی‌هایتان را از استیبل کوین، بیت کوین، اتریوم یا یک کوین خاص پر نکنید. 

فرض کنید شما قصد دارید یک پورتفولیو ارز دیجیتال درست کنید و ۱۰ میلیون تومان سرمایه به این کار اختصاص داده‌اید. به احتمال زیاد اولین چیزی که به ذهنتان می‌رسد خرید بیت کوین، خرید تتر یا خرید ارزهای جدید است. یعنی شما ۱۰ میلیون تومان از یک ارز خاص می‌خرید.

بیشتر بخوانید: راهنمای متنوع سازی سبد سرمایه‌گذاری

این کار به‌شدت اشتباه است؛ چرا که شما سود خود را محدود به افزایش قیمت همان یک دارایی خاص کرده‌اید و احتمال ضرر هنگفت هم بیشتر می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم که از تکنیک‌های متنوع سازی سبد دارایی استفاده کنید.

تمام سرمایه‌هایتان را روی یک دارایی خرج نکنید

به جای سرمایه‌گذاری روی یک دارایی خاص یک پرتفولیو از سهام، ارزهای دیجیتال مختلف و NFTها بسازید. مثلاً می‌توانید ۲۰ درصد سرمایه خود را تتر بخرید، نیمی از آن را بیت کوین بخرید و مابقی را بین سهام و NFT تقسیم کنید.

در این صورت هم سود شما منطقی‌تر و قابل‌دسترس‌تر می‌شود و هم ضررهایتان را به‌نوعی کنترل می‌کنید. مثلاً اگر بازار سهام دچار رکود شود، شما ارز دیجیتال دارید و اگر بازار NFT و به‌طور کلی بازار ارزهای دیجیتال سقوط کند، سهام شما همچنان سیر طبیعی دارد. 

موضوع دیگری که باید در متنوع‌سازی سبد دارایی به یاد داشته باشید این است که خود را محدود به یک حوزه خاص نکنید. سبد سرمایه‌گذاری شما می‌تواند هم ارز دیجیتال داخلش داشته باشد، هم سهام، هم پول نقد!

‎بالانس کردن سبد دارایی‌ها

در بازه‌های مشخصی سبد دارایی‌هایتان را مرور کنید. دارایی‌های مرده یا زامبی خود را از سبد خارج و آنها را با دارایی‌های جدید جایگزین کنید. البته این موضوع روی کاغذ ساده به نظر می‌رسد و در واقع مهمترین و سخت‌ترین بخش نگه‌داری پرتفولیو است. 

این که کدام دارایی‌ها را خارج کنیم و کدام دارایی‌ها را نگه داریم به استراتژی معاملاتی شما، سبک ترید و سرمایه‌گذاری و موارد بسیار دیگری بستگی دارد. مثلاً اگر شما بیت کوین را برای سرمایه‌گذاری بلندمدت خریده باشید و یک هفته ضرر کنید، منطقی نیست که آن را بفروشید و به سراغ یک دارایی دیگر بروید.

بالانس‌کردن سبد دارایی‌ها موضوعی بسیار تخصصی است و در یک مطلب دیگر، مواردی که باید مد نظر قرار دهید را به‌صورت تکمیل‌شده‌تر بررسی خواهیم کرد.

انواع سبد سرمایه‌گذاری

به‌طور کلی می‌توان پورتفولیوها یا سبدهای سرمایه‌گذاری را به پنج دسته کلی تقسیم کرد:

  • پورتفولیوهای هیبریدی (Hybrid Portfolio)
  • پورتفولیوهای تهاجمی (Aggressive Portfolio)
  • پورتفولیوهای تدافعی (Defensive Portfolio)
  • پورتفولیوهای درآمدی (Income Portfolio)
  • پورتفولیوهای سفته‌بازی (Speculative Portfolio)

پورتفولیوی هیبریدی (Hybrid Portfolio)

پورتفولیوی ترکیبی یا هیبریدی به پرتفولیوهایی گفته می‌شود که دارایی‌های داخل آن شامل دارایی‌های کم‌ریسک و دارایی‌های پرریسک به حساب می‌آیند. در این سبدهای سرمایه‌گذاری هم دارایی‌هایی قرار دارند که نسبت ریسک به پاداششان زیاد است.

از سوی دیگر، دارایی‌هایی هم وجود دارند که درآمدی ثابت دارند. مثلاً اگر یک سبد سرمایه‌گذاری هم سپرده داشته باشد و هم ارزهای دیجیتال پرریسک، می‌توان گفت که این سبد از نوع هیبریدی است.

پورتفولیوهای تهاجمی (Aggressive Portfolio)

در این پورتفولیوها، تمرکز روی دارایی‌های پرریسکی است که سود بالایی دارند. در این سبدها، احتمال ضرر بالاست، اما از سوی دیگر سود بیشتری نیز عاید سرمایه‌گذار خواهد شد.

سرمایه‌گذارانی که از پورتفولیوهای تهاجمی استفاده می‌کنند، ریسک‌پذیری بالاتری دارند؛ چراکه دارایی‌های سبد آنها در معرض سقوط بیشتری قرار دارند.

مثلاً اگر یک پورتفولیو شامل سهام شرکت‌های نوپا، ارزهای دیجیتال تازه و دارایی‌های این چنینی باشد، از نوع تهاجمی است.

پورتفولیوهای تدافعی (Defensive Portfolio)

همان طور که از اسم این پورتفولیو مشخص است، شامل دارایی‌های کم ریسک است. بیشتر پورتفولیوهای تدافعی شامل سهام شرکت‌هایی هستند که روی کالاهای ضروری کار می‌کنند. این سهام‌ها در سقوط بازار سهام و جهش این بازار، سودی معقول دارند.

عموماً استفاده از این پورتفولیوها در بازار ارزهای دیجیتال مرسوم نیست؛ چراکه بیت کوین که بزرگترین و قدیمی‌ترین ارز دیجیتال است هم در مقابل سقوط مصون نیست.

پورتفولیوهای درآمدی (Income Portfolio)

این نوع از سبدهای سرمایه گذاری به‌منظور ارائه یک درآمد نسبتاً ثابت برای سرمایه‌گذاری استفاده می‌شوند. سرمایه‌گذاری روی صندوق‌های بازار املاک، اوراق بهادار و سهام‌های خاص پورتفولیوی درآمد درست می‌کنند.

پرتفولیوهای سفته بازی (Speculative Portfolio)

این پرتفولیوها دارایی‌هایی در خود دارند که در کوتاه‌مدت سود خوبی به سرمایه‌گذار ارائه می‌کنند. استفاده از ارزهای دیجیتال در این پرتفولیوها بیشتر از دیگر انواع سبدهاست.

آموزش ساخت سبد سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال

سبد سرمایه گذاری کریپتو

ساختن یک سبد سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال به نظر کار آسانی می‌آید، اما چالش‌ها و ریزه‌کاری‌های مخصوص به خودش را دارد. مهم‌ترین نکات برای ساخت و تکمیل سبد سرمایه‌گذاری را می‌توان در فهرست زیر خلاصه کرد:

  • بازار را بشناسید
  • پیش از اضافه کردن ارز به پورتفولیو آن را آنالیز کنید
  • شخصیت ترید خودتان را داشته باشید

‎بازار را بشناسید

اولین و اصلی‌ترین قدم در ساختن یک سبد سرمایه‌گذاری مناسب و سودآور در بازار ارزهای دیجیتال شناخت بازار است. شما اول از همه باید بازار ارزهای دیجیتال را بشناسید تا بتوانید در آن سرمایه‌گذاری کنید. 

خوشبختانه جای درستی آمدید. ارزدیجیتال به‌عنوان منبع شماره یک بازار ارزهای دیجیتال در ایران هر نوع آموزش با هر سطحی که بخواهید را فراهم کرده است.

با گشت و گذاری در وب‌سایت ارزدیجیتال صدها مقاله در سطوح مختلف پیدا می‌کنید که به شما برای ساختن هدفمند یک پورتفولیو کمک می‌کنند. در واقع ارزدیجیتال یک منبع کامل برای یادگرفتن بازار ارزهای دیجیتال است. 

پیش از اضافه‌کردن ارز به پورتفولیو آن را آنالیز کنید

اگر وبینارهای ارزدیجیتال را دنبال کرده باشید، همواره تأکید ویژه‌ای روی تحقیق روی پروژه‌ها داشته‌ایم. شما باید زیر و بم یک پروژه را بشناسید تا به این اطمینان برسید که آن را به سبد سرمایه‌گذاری خود اضافه کنید.

یک پروژه از جنبه‌های مختلفی قابل‌بررسی است. مثلاً تیم سازنده، فناوری پشت آن، اخبار پیرامون آن و ده‌ها مورد دیگر جزو مواردی هستند که پیش از سرمایه‌گذاری و خرید ارزهای دیجیتال باید آنها را بررسی کنید. در نهایت با استفاده از داده‌های جمع‌آوری‌شده به نتیجه‌گیری برسید.

واقعیت این است که سرمایه‌گذاری کورکورانه در بازار ارزهای دیجیتال احتمال ضررکردن را بیشتر می‌کند. فراموش نکنید که بازار ارزهای دیجیتال مثل بازار سهام نیست که ضررها و سودها توسط یک نهاد بالاتر کنترل شوند. در این بازار هزاران فعال وجود دارد که یک‌شبه سرمایه‌هایشان به باد می‌رود. پس با تحقیق درست جلوی این اتفاقات را بگیرید.

شخصیت ترید خودتان را داشته باشید

یکی از اشتباهاتی که سرمایه‌گذاران تازه‌وارد در بازار انجام می‌دهند این است که از دوستان و آشنایان‌شان برای سرمایه‌گذاری کمک می‌خواهند. واقعیت این است که پورتفولیوی هر شخصی می‌تواند بسته به نوع ترید و سرمایه‌گذاری و خصوصیات شخصیتی افراد متفاوت باشد.

مثلاً اگر شما اهل ریسک نیستید و سریع دچار FOMO و FUD می‌شوید، قاعدتاً استفاده از ارزهای دیجیتال پرریسک در پورتفولیو باعث درگیری‌های ذهنی و در نتیجه تصمیمات احساسی می‌شود. اگر با این اصطلاحات آشنا نیستید پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ «FOMO چیست» را بخوانید.

زمانی که با توجه به روحیات و خصوصیات اخلاقی خود سبد سرمایه‌گذاری بسازید، قطعاً نتیجه بهتری خواهید گرفت. در ادامه و با حرفه‌ای‌ترشدن در بازار ارزهای دیجیتال، کنترل شما بر احساسات‌تان بیشتر می‌شود و می‌توانید به سراغ سبک‌های دیگر سرمایه‌گذاری و ترید بروید. 

پس برای دوره ابتدایی شروع ترید و سرمایه‌گذاری در بازار بر اساس شخصیت‌تان ترید کنید!

بهترین برنامه پورتفولیو

بدون برنامه‌ای مخصوص پورتفولیو ارز دیجیتال بررسی این که همین حالا چقدر ارز دیجیتال دارید یک کابوس است. فرض کنید دوستتان از شما می‌پرسد در سبد دارایی‌هایتان چقدر پول دارید، اگر از پورتفولیو استفاده نکنید، اول باید وارد حساب صرافی شوید و یک ماشین حساب بیاورید، دانه به دانه ارزهایتان را حساب کنید و در نهایت ضرب در قیمت دلار کنید!

حالا یک راه‌حل ساده‌تر: استفاده از برنامه‌های پورتفولیو!

‎پورتفولیوی ارزدیجیتال

استفاده از پورتفولیوی ارز دیجیتال سرراست‌ترین راه برای مدیریت و ره‌گیری سبد سرمایه‌گذاری شماست. در اپلیکیشن ارزدیجیتال امکان اضافه‌کردن چند هزار توکن و ارز دیجیتال وجود دارد.

داخل این برنامه می‌توانید با اضافه‌کردن قیمت خرید، قیمت فروش، نوع دارایی و اطلاعات این چنینی تعداد زیادی پورتفولیو بسازید. در پایان تنها کافی است اپلیکیشن ارزدیجیتال را باز کنید و با یک نگاه تغییرات دارایی‌های خود در بازه‌های مشخص را رصد کنید.

برای این کار فقط باید نسخه آخر برنامه ارزدیجیتال را نصب کنید، وارد حساب خود شوید، یک سبد دارایی بسازید و کار تمام می‌شود.

کاربرد سبدهای سرمایه‌گذاری یا پورتفولیوها متفاوت است. اولین و مهمترین کاربردی که یک پرتفولیو دارد این است که به سرمایه‌گذاری‌های شما نظم می‌بخشد. در واقع شما با یک نگاه به سبدتان می‌توانید ببینید که چقدر دارایی قابل‌معامله دارید، چه زمانی آنها را خریداری کرده‌اید، از زمان خرید چقدر سود یا ضرر کرده‌اید و قابلیتی که شاید خیلی جدی گرفته نمی‌شود، این است که می‌توانید این پورتفولیو را با افراد دیگر به اشتراک بگذارید!

آموزش ساخت سبد سرمایه گذاری در برنامه ارزدیجیتال

آموزش ایجاد پرتفولیو در برنامه ارزدیجیتال

ابتدا وارد حساب کاربری خود در اپلیکیشن شوید. برای این کار پس از بازکردن اپلیکیشن ارزدیجیتال، روی گزینه پروفایل کلیک کنید و وارد حساب‌تان شوید. در صورتی که حساب ندارید، می‌توانید با واردکردن شماره تلفن‌تان به‌راحتی یک حساب بسازید.

پس از واردشدن به حساب کاربری، روی گزینه پورتفولیو کلیک کنید و سپس «افزودن تراکنش» را بزنید.

در مرحله بعدی ارزی که قصد اضافه‌کردنش به پرتفولیو را دارید انتخاب کنید. در این مثال، من بیت کوین را انتخاب کردم. مقدار بیت کوینی که در سبد خود دارید و قیمت خریدش را وارد کنید. این کادر به‌صورت پیش فرض قیمت فعلی بیت کوین را نشان می‌دهد.

پس از این مرحله روی «افزودن تراکنش خرید» کلیک کنید.

پورتفولیوی شما ساخته شد! حالا هر بار که به این بخش سر بزنید، مقدار دارایی‌ها و ارزش ریالی آن را خواهید دید.

پرتفولیوی ارزدیجیتال

اگر هم یک ارز را فروخته‌اید، تنها کافی است یک تراکنش «فروش» در پورتفولیو ثبت کنید. سیستم به‌صورت اتوماتیک، با توجه به قیمت فروش شما، آن را ثبت و تغییرات را اعمال خواهد کرد.

سؤالات متداول

پورتفولیو ارز دیجیتال چیست؟

پورتفولیو یا سبد سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال فهرستی از دارایی‌های قابل‌معامله است که کاربر روی آنها سرمایه‌گذاری می‌کند.

بهترین برنامه فارسی برای ساخت پورتفولیو چیست؟

برنامه ارزدیجیتال بهترین برنامه برای ساخت، رصد و ره‌گیری پورتفولیو ارز دیجیتال است که از تمام ارزهای دیجیتال بازار پشتیبانی می‌کند.

متنوع‌سازی پورتفولیو چیست؟

متنوع‌سازی به فرآیندی گفته می‌شود که طی آن کاربر کلاس‌های مختلف دارایی را در سبد سرمایه‌گذاری خود قرار می‌دهد تا از این طریق تا حدی جلوی ضررهای احتمالی را بگیرد.

جمع‌بندی

در این مطلب یاد گرفتیم که پورتفولیو چیست، چرا باید پورتفولیو داشته باشیم و چطور از یک برنامه مناسب برای ره‌گیری دارایی‌های سبد سرمایه‌گذاری‌مان استفاده کنیم.

برای این که یک بار تمام موارد بالا را مرور کنیم: پرتفولیو فهرستی از دارایی‌های قابل‌معامله‌ای است که شما با هدف سرمایه‌گذاری و معامله خرید و فروش می‌کنید.

برای ساختن یک پورتفولیوی مناسب باید اقدامات مختلفی انجام دهید. مثلاً باید از تکنیک‌هایی مثل متنوع‌سازی سبد استفاده کنید. متنوع‌سازی یعنی تمام سرمایه خود را روی یک دارایی قرار ندهید و از دارایی‌های مختلف با سهم‌های مشخص در سبدتان استفاده کنید.

در نهایت زمانی که تصمیم خود برای ساخت یک پرتفولیو را گرفتید، می‌توانید از برنامه‌هایی مثل اپلیکیشن ارزدیجیتال برای ره‌گیری و رصد دارایی‌های پورتفولیوی خود کمک بگیرید.

این برنامه‌ها اکثراً رایگان هستند و نیازی برای پرداخت مبلغی نخواهید داشت.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

3 دیدگاه
Farib
Farib
3 ماه قبل

متاسفانه نسخه وب سایت اصلا کار نمیکنه

arianco
arianco
6 ماه قبل

BULLIVERSE ( BULL )
یکی از بهترین های متاورس و از اینده دارهاست. تیم قوی و مارکت کپ پایین و پر استعداد
به تازگی واسه پرواز استارت زده و در یکماه گذشته حدود ٪۲۰۰ رشد کرده.
با رعایت موارد ایمنی و ریسکپذیری از اوج گرفتن لذت ببرید.

Rasool
Rasool
8 ماه قبل

کاش پرتفلیوی ارز دیجیتال شامل طلا، سکه و دلار هم می بود.