مقام فدرال رزرو: تتر ثبات مالی را به چالش می‌کشد

مقام فدرال رزرو: تتر ثبات مالی را به چالش می‌کشد

یکی از مقامات ارشد فدرال رزرو آمریکا، استیبل کوین تتر (USDT) را تهدیدی برای ثبات مالی معرفی کرد.

به گزارش کوین دسک، اریک روزنگرن (Eric Rosengren)، رئیس بانک فدرال رزرو بوستون، در سخنرانی روز جمعه خود تتر را در زمره «چالش‌هایی» قرار داد که «ثبات مالی» را با مشکل مواجه کرده و به یک «معضل» برای بانک مرکزی آمریکا تبدیل شده است. او همچنین تتر را «اخلال‌گر جدید» در بازارهای اعتباری کوتاه‌مدت معرفی کرد.

روزنگرن در مصاحبه‌ای که همان روز با خبرگزاری یاهو فایننس (Yahoo Finance) انجام داد، اظهارات خود را تشریح کرد و این‌گونه توضیح داد:

دلیل صحبت من از استیبل کوین‌ها و تتر این است که اگر به پرتفوی آنها نگاه کنید، متوجه می‌شوید که دقیقاً شبیه به پرتفوی صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازار پول هستند، شاید با ریسک بیشتر. تتر دارایی‌هایی به‌عنوان پشتوانه دارد که در طول پاندمیک کرونا، تفاوت قیمت‌شان بسیار زیاد شده است.

افزایش تفاوت قیمت بین دارایی‌ها به فروش یک‌جا و ارزان آنها در بازار اشاره دارد، زمانی که اختلاف بازدهی بین یک دارایی پرریسک ولی سودآور مانند اوراق قرضه شرکتی و دارایی دیگری مانند اوراق خزانه‌داری که ایمن‌تر است ولی سود کمتری دارد افزایش می‌یابد.

روزنگرن همچنین ادامه داد:

من فکر می‌کنم ما باید بیشتر در مورد آنچه می‌تواند بازارهای اعتباری کوتاه‌‌مدت را مختل کند فکر کنیم و مطمئناً استیبل کوین‌ها یکی از این عناصر هستند. در حال حاضر بازار استیبل کوین‌ها به سرعت در حال رشد است و این ارزها در حال تبدیل‌شدن به بخش مهمی از اقتصاد ما هستند. از طرفی، هیچ قانون‌گذاری خاصی نیز درباره آنها صورت نگرفته است و من نگران روزی هستم که مردم ناگهان از این ابزارهای مالی کناره‌گیری کنند.

کیتلین لانگ (Caitlin Long)، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت آوانتی فایننشال (Avanti Financial) که یکی از پیشکسوتان وال استریت و همچنین یکی از طرفداران سرسخت بیت کوین است، این اظهارات روزنگرن را «مهم» و «جالب‌توجه» خطاب کرد. او در همین رابطه اظهار داشت:

نکته جالب این است که لیل برینارد (Lael Brainard)، فرماندار فدرال رزرو و جروم پاول (Jerome Powell)، رئیس فدرال رزرو غالباً از عبارت «استیبل‌ کوین‌ها» استفاده می‌کردند؛ اما اکنون روزنگرن مشخصاً نام «تتر» را بر زبان می‌آورد که این موضوع در نوع خود جالب است.

لانگ در ادامه بیان کرد:

فدرال رزرو در سخن‌گفتن بسیار باتجربه است. اظهارات و بیانیه‌های آنها درمورد مسائل مختلف به‌قدری دقیق جمله‌بندی می‌شود که هر شخصی و از هر جناحی می‌تواند منافع خود را در آنچه فدرال رزرو گفته است احساس کند. سخنرانی‌های پیشین فدرال رزرو درمورد استیبل کوین‌ها هم از همین قاعده پیروی می‌کرد (و بسیار محتاطانه بود)؛ اما مسئله امروز متفاوت بود. خیلی کم پیش می‌آید که آنها مانند امروز، به‌صراحت درمورد چیزی صحبت کنند.

او همچنین اضافه کرد که آن دسته از سرمایه‌گذاران بیت کوین که نگرانی‌های موجود حول‌محور تتر را اغراق‌شده و نابه‌جا می‌دانند، نباید از اساس صورت‌مسئله را پاک کنند و منتشرکنندگان این اخبار را سرزنش کنند. او در‌همین‌باره گفت:

من هم از تتر به‌عنوان یک فناوری پیشتاز دفاع کرده‌‌ام و هم گفته‌ام که شفاف‌سازی‌هایی که تتر انجام داد، به‌جای اینکه به سؤالات و ابهاماتی که از پیش وجود داشت پاسخ دهد، سؤالات بیشتری را ایجاد کرد.

این افشاگری‌ها نشان داد که تقریباً نیمی از تترهای موجود با پشتوانه اوراق قرضه تجاری تولید شده‌اند؛ اما هیچ اطلاعاتی را درمورد تأمین‌کنندگان این اوراق و میزان اعتبار آنها فاش نکرد. به‌همین دلیل، در حال حاضر هیچ اطمینانی در خصوص میزان نقدشوندگی تتر و یا اعتبار آن وجود ندارد و هر نظری که بدهیم، حدس و گمان‌های خود ماست.

داراییارزش (به میلیارد دلار)درصد
پول نقد۱.۲۲.۹
اوراق خزانه‌داری۰.۹۲.۲
اوراق بازخرید۱.۱۲.۷
سپرده‌های امانی۷.۵۱۸.۴
اوراق قرضه تجاری۲۰.۳۴۹.۶
وام‌های تضمینی۵.۱۱۲.۵
اوراق قرضه شرکتی، صندوق‌ها و فلزات باارزش۴.۱۱۰.۰
سایر سرمایه‌گذاری‌ها۰.۷۱.۶
مجموع دارایی‌ها۴۱.۰۱۰۰.۰

تتر نقش بسیار مهمی در جابه‌جایی ۱ تریلیون دلار دارایی در بازار ارزهای دیجیتال بازی می‌کند. معامله‌گران از این استیبل کوین برای جابه‌جایی سریع ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها و کسب سود از تفاوت قیمت بین این ارزها (یا همان آربیتراژ) استفاده می‌کنند.

استیبل کوین‌ها ارزهای دیجیتالی هستند که نقشی شبیه به پول فیات را در دنیای ارزهای دیجیتال ایفا می‌کنند و تئوری پشت آنها این است که در ازای هر یک استیبل کوین، یک واحد از ارزی که پشتوانه آنهاست وجود دارد. با این حال، ابهامات مربوط به پشتوانه تتر سال‌هاست که در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد. همین ابهامات برای مدت طولانی موردتوجه مرکز تحقیقات دادستانی کل نیویورک قرار داشت؛ تا اینکه بالاخره در سال جاری به این ابهامات رسیدگی شد.

البته علی‌رغم تمام شک و تردیدهایی که درمورد تتر و سیستم مالی آن وجود دارد، این ارز دیجیتال تقریباً در تمام طول عمر خود موفق شده قیمت خود را روی ۱ دلار ثابت نگه دارد.

مقام فدرال رزرو: تتر ثبات مالی را به چالش می‌کشد
نمودار قیمت تتر از ابتدای تولد تاکنون

همچنین با وجود رقبای جدیدی که این ارز دیجیتال دارد، تتر همواره توانسته بیشترین حجم سرمایه را در میان استیبل کوین‌ها به خود اختصاص دهد.

مقام فدرال رزرو: تتر ثبات مالی را به چالش می‌کشد
شاخص میزان دارایی‌های موجود در استیبل کوین‌ها – نمودار تتر را با رنگ سبز مشاهده می‌کنید

در نهایت اینکه جروم پاول، رئیس فدرال رزرو نیز طی سخنرانی‌ای که راجع به استیبل کوین‌ها داشت، اشاره کرد که مقاله‌ای با موضوع دیدگاه فدرال رزرو درمورد پرداخت‌های دیجیتال و همچنین خطرات و مزایای ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) در حال آماده‌شدن است و در تابستان سال جاری منتشر خواهد شد.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

7 دیدگاه
پوریا‌نمازی
پوریا‌نمازی
2 سال و 8 ماه قبل

متاسفانه کامنتها در یک موضوع و مارکت تخصصی در حد کل کل طرفداران بازی دربی احساسی و فاقد منطق ها و نگاه کلان به مقوله اقتصاد و چالش های پیش رو هست.
ذکر چند نکته و تفکر به انها در خصوص این قبیل موضوعات خالی از لطف نیست.
۱:بانکداری سنتی و سیستم کنونی حاکم بر نظام بانکداری کوچکترین خصومتی با مارکت کریپتو ها ندارد و اتفاقا از منظر اقتصاد سیاسی خود مشوق و محرک چنین بازارهایی هست که برای پی بردن به این مهم مطالعه اقتصاد سیاسی بین الملل،مالیه و تجارت بین الملل،اقتصاد خرد و کلان و در اخر فلسفه تکنولوژی و دقت به چرخه های رکود و تورم اقتصادی بسیار کمک کننده است.
۲:بیت کوین و کلا مارکت کریپتو نه رقیب سیستم بانکی و جهان سرمایه است بلکه جزو کوچکی از جهان سرمایه است و حیات و بقا ان صرفا وابسته به نین سیستمی است،بارها در مدیا های فارسی و غیر فارسی زبان با این عناوین بیت کوین کوین به عنوان دشمن کپتالیسم و نظام سرمایه قد علم کرده است و ... که متاسفانه هرگونه تلاش بنده برای فهم این ایده به شکست خورده و اتفاقا خود بیت کوین خالص ترین نمونه نظام سرمایه در جهان کنونی هست و برای پی بردن به موضوع پیشنهادم مطالعه اقتصاد اتریشی و شیکاگو خصوصا بررگانی چون میزس،هایک،فریدمن است تا به جد متوجه شوید بیت کوین نه دسمن کپتالیسم بلکه خود خود کپتالیسم است و اگر کپتالیسم را پدیده ای بد غلمداد میکنید باید بدانید که نظام اقتصادی کنونی پدیده ای اخلاقی پیش ان است(البته بنده نظام کپتال را غیر اخلاقی میدانم و نه نظام سیاسی اقتصادی کنونی را اخلاقی)
۳:نگاه سکانداران سیاسی اقتصادی جهان به رشد اقتصاد جهانی با بیش از ۸ میلیارد انسان است و در واقع موفقیت نظام کنونی در برون رفت از فقر جهانی از هر نظام دیگری در تاریخ بشری بیشتر است و برای مطالعه در این خصوص میتوانید به امارهای اقتصاد چین در دوره مائو و پسامائو مراجعه بفرمایید.
۴:استاندارد سازی پولی از یک دارایی دارای معایب و اسیب های بسیار است و برای پی برد به این معایب پیشنهاد میکنم در مورد نواقص استاندارد طلا،نقره و ... مطالعه بفرمایید.
۵:با فرض استاندارد سازی از بیت کوین یا هر دارایی دیگری با فرض برچیده شدن نظام بانک داری سنتی و جایگزینی به طور مثال دیفای با ان ایا نظریات و ایده هایی برای خروج از رکود،تورم،بیکاری،چالش های اقتصادی در دوران جنگ یا به طور مثال وقوع یک سونامی و چالش های بعد از ان برای ۸ میلیارد انسان وجود دارد یا صرفا انتقاد کنندگان در کامنت فقط پورتفو چند صد دلاری یا چند ده هزار دلاری خود را میبینند؟

💰
💰
2 سال و 8 ماه قبل

بلاخره هر کشوری میدونه که الان دنیا به سرعت در حال پیشرفته ..‌و هیو کس هم نمیتونه جلو این خلاقیت رو بگیره ..الان همه کشورهای حتی جهان سومی در حال ساخت رمز ارزهایی به نام وثبت کشور خودشون هستن ..و اخر حرفم اینکه به زودی زود همه جای جهان خالی از پولهای کاغذی خواهد شد و این پولها به زباله دان تاریخ پیوسته میشن 🙏🤚

ابوذر احمدی تحلیلگر ارزهای دیجیتال
ابوذر احمدی تحلیلگر ارزهای دیجیتال
2 سال و 8 ماه قبل

فقط توکن ETHVرا در قسمت صرافی های غیر متمرکز یونی ساپ یا یک اینچ بخرید و در سایت رسمیETHVبه توکن پیشرفتهmerkleتبدیل کنید بزودی صد برابر میشه

hossen
hossen
2 سال و 8 ماه قبل

اون همه دلار و پول بدون پشتوانه که همه کشور ها چاپ می کنن .خبری نیست؟؟

scp_2273
scp_2273
2 سال و 8 ماه قبل

سیستم بانکداری متمرکز و سنتی رو به مرگه ولی خرفت های سیاستمدار براشون غیر قابل هضمه

mypgr.ir
mypgr.ir
2 سال و 8 ماه قبل
پاسخ  scp_2273

قطعا کامل براشون "قابل هضمه" و به همین علت است می دانند که این سیستم دشمن منافعشان می باشد.

مهدی بدری بلقان
مهدی بدری بلقان
2 سال و 8 ماه قبل

دیدن دلار داره کنار میره از اون تهشون آتیش گرفتن