سه دلیل که توکن‌های غیرمثلی (NFT‌ها) اهمیت دارند

سه دلیل که توکن‌های غیرمثلی (NFT‌ها) اهمیت دارند

مدتی است که بازار توکن‌های غیرمثلی حسابی داغ شده است و بسیاری از هنرمندان، شرکت‌های ساخت بازی و دارندگان آثار کلکسیونی به‌دنبال ورود به این حوزه هستند. اما دلیل این همه تب‌وتاب چیست؟

کریپتواسلیت در گزارش تازه خود به‌دنبال پاسخ به این سؤال است که چرا این همه مردم اسیر دنیای بلاک چین و رمزنگاری شده‌اند؟ این فضا در مقایسه با دنیای امور مالی سنتی یک نوزاد است؛ نمی‌تواند کاملاً روی پاهایش بایستد، هنوز در حال رشد است و سعی در فهمیدن مسائل اطراف دارد. بااین‌حال، تماشای تکامل آن، کشف قلمروها و امکانات جدیدی که واردش می‌شود و دیدن اینکه چگونه قواعد و موانع سنتی را مختل می‌کند و از سر راه برمی‌دارد، هیجان‌انگیز است.

پتانسیل این صنعت در واقعیت بخشیدن به سرکش‌ترین تصورات و رویاهای‌تان دیدنی است. اما به‌تازگی، افراد بیشتر و بیشتری متوجه روندی کاملاً هیجان‌انگیز و نسبتاً جدید می‌شوند: توکن‌های غیرمثلی (NFT).

ظهور بلاک چین و ارزهای دیجیتال دروازه‌هایی را گشود تا هر کسی در هر جایی به انتقال ارزش دسترسی داشته باشد. سپس، امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) در سال ۲۰۲۰ وارد صحنه شد. فناوری بلاک چین ناگهان به موارد استفاده مالی پیچیده‌تری گسترش یافت، از تجارت و بیمه گرفته تا پس‌انداز، وام و موارد دیگر. با ایجاد اختلال شگفت‌آور و ظرفیت بی‌حدوحصر دیفای، جای شگفتی نیست که به بزرگترین جنون سال ۲۰۲۰ تبدیل شد.

اما زمانی که اغلب مردم نگاه‌شان به دیفای بود، اسب سیاه درخشانی در سایه در حال رشد بود. توکن‌های غیرمثلی، نسخه‌های توکن‌سازی‌شده از یک دارایی دیجیتال یا غیر دیجیتال هستند. آنها نشان دارایی‌های تعویض‌ناپذیر (غیرمثلی) مانند کالاهای کلکسیونی، آثار هنری یا املاک هستند؛ منحصربه‌فردبودن و کمیابی این دارایی‌ها ویژگی اصلی آنهاست.

این همان چیزی است که آن‌ها را خاص و جذاب می‌کند. ارزها، چه ارزهای فیات سنتی و چه ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین یا استیبل کوین‌ها، قابل تعویض و به‌راحتی قابل‌معاوضه هستند. آن‌ها معادل همان چیزی هستند که می‌توانید بخرید.

یک اسکناس یک دلاری در جیب شما با اسکناسی یک دلاری داخل کیف همسرتان قابل تعویض است؛ یک واحد بیت کوین را می‌توان با واحد بیت کوین دیگری بدون از دست دادن چیزی معامله کرد. اما توکن‌های غیرمثلی فرق دارند. نمی‌توانید آن‌ها را مثل دارایی‌های تعویض‌پذیر معاوضه کنید؛ چراکه هرگز دو NFT دارای ویژگی‌ها و خصوصیات منحصربه‌فرد یکسان نیستند.

توکن‌های غیرمثلی اولین بار در سال ۲۰۱۷ شهرت یافتند؛ در آن زمان یک بازی مبتنی بر بلاک چین اتریوم به نام کریپتوکیتیز (CryptoKitties)، انگیزه صدها نفر را برای جمع‌آوری، مبادله و حتی پرورش گربه‌های مجازی در این بازی شد. هیچ گربه‌ای در این بازی با گربه دیگر یکسان نیست و بازی به‌قدری جذاب بود که میلیون‌ها دلار جابجا و هزاران مبتدی را به دنیای ارزهای دیجیتال جذب کرد.

بازار توکن‌های غیرمثلی پس از رونق کریپتوکیتیز راکد باقی ماند، تا اینکه در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ به‌سرعت شروع به رشد کرد. پروژه‌ها به رکوردهای تازه دست یافتند. مانند کارت ورزشی مبتنی بر بلاک چین کیلین ام‌باپه (Kylian Mbappé)، مهاجم تیم فوتبال پاری سن ژرمن که به قیمت ۶۶,۸۵۰ دلار فروخته شد. در همین حال، فروش‌های این‌چنینی با موارد فروش‌های چند میلیون دلاری مثل اثری به نام «تقاطع» (Crossroad) از هنرمند مشهور بیپل (Beeple)، موارد قبلی را به فراموشی سپرد.

موارد استفاده توکن‌های غیرمثلی دارایی‌های متنوعی را در بر گرفته است: مجموعه‌های مجازی، اقلام بازی، آثار هنری دیجیتال، رویدادها، املاک و مستغلات، اسناد هویتی، گواهینامه‌ها و موارد دیگر. NFTها جریان درآمدی و فرصت‌هایی جدیدی را بر روی هنرمندان، طراحان بازی، اهالی موسیقی و دیگران می‌گشایند؛ اما چرا به‌جای نسخه‌های واقعی و غیرتوکن‌سازی‌شده این دارایی‌های منحصربه‌فرد و نادر، خود را درگیر توکن‌های غیرمثلی کنیم؟ سه دلیل وجود دارد: NFTها اثبات اصالت، تأمین مالکیت و قابلیت انتقال را فراهم می‌کنند.

۱. اصالت

توکن غیرمثلی

استانداردسازی توکن‌های غیرمثلی و مشخصه‌های دقیق قراردادهای هوشمند آن باعث می‌شود که هر یک از آن‌ها به‌تنهایی قابل‌شناسایی و اصیل باشد. کاربران می‌دانند که از هر توکن غیرمثلی فقط یک عدد وجود دارد؛ بنابراین نمی‌توان آن‌ها را کپی یا تقلید کرد. احتمال این نیز که با یک چیز تقلبی روبه‌رو شوید، صفر است. شفافیت فناوری بلاک چین به این معنی است که می‌توان اصالت را راستی‌آزمایی و اثبات کرد.

جعل و کلاهبرداری برای بسیاری از صنایع مثل برندهای هنری یا لوکس مشکلی بزرگ است؛ وب‌سایت کوین تلگراف (Cointelegraph) در این باره می‌نویسد:

بلاک چین‌هایی که توکن‌های غیرمثلی را ایجاد می‌کنند، با جعل مقابله می‌کنند و به خریداران اطمینان می‌دهند چیزی را که پول برایش داده‌اند، دریافت می‌کنند.

وب‌سایت کوین دسک (Coindesk) هم گزارش داده که شرکت لوکس ال‌وی‌ام‌اچ (LVMH)، صاحب برند مشهور لویی ویتون (Louis Vuitton)، سوار بر موج توکن غیرمثلی شده و در حال آماده‌سازی یک بلاک چین برای اثبات اصالت کالاهای لوکس خود است.

هدف این است که محصولات، توکن غیرمثلی دریافت کنند تا اصالت‌شان تأیید شود. همچنین چرخه حیات یک کیف‌دستی از مزرعه نگهداری تمساح تا فروشگاهی که در آن فروخته شده، و مالکان متعدد بعدی که آن را خریداری کرده و فروخته‌اند، قابل‌ردیابی خواهد بود.

۲. مالکیت

توکن غیرمثلی

فناوری بلاک چین به افراد امکان می‌دهد که واقعاً مالک چیزی باشند که متعلق به آنهاست. در اینجا لازم به یادآوری است که NFTها به‌خاطر قراردادهای هوشمند و حقوق مربوطه، صرفاً توسط مالک (یا مالکان) آن دارایی قابل معامله و انتقال هستند. این بدان معناست که حتی صادرکننده توکن غیرمثلی هم نمی‌تواند آن را بدون اجازه مالکش کپی کند یا انتقال دهد.

سال‌هاست گیمرها ارزها و دارایی‌های مجازی را معامله می‌کنند؛ از پوسته‌های شخصیت‌های بازی فورت‌نایت (Fortnite) گرفته تا طلای بازی دنیای وارکرفت (World of Warcraft). اما در یک بازی سنتی، شما واقعاً مالک چیزی در دنیای مجازی نیستید، چراکه اقتصاد آن منحصر به یک بازار بسته است.

ممکن است ۶۰ دلار برای دریافت مجوز یک برنامه هزینه کنید، یک ماه با آن بازی کنید، بازی را به‌پایان برسانید و آن را کنار بگذارید، بدون اینکه چیزی گیرتان آمده باشد. به‌عبارت‌دیگر، شما نمی‌توانید ارز یا کالای درون‌بازی را با ارزهای فیات مبادله کنید، همین‌طور نمی‌توانید آن را با خود به بازی دیگری ببرید، چراکه واقعاً بر آن مالکیت ندارید.

اما در دنیای بازی‌های بلاک چین، شما تمام دارایی‌های توکن‌سازی‌شده درون‌بازی را (به شکل توکن غیرمثلی) در کیف پول خود دارید و می‌توانید در چندین بازی با آن‌ها معامله، مبارزه، جنگ یا مسابقه انجام دهید.

شما مالک و کنترل‌کننده همه این دارایی‌ها هستید، از یک شمشیر طلسم‌شده گرفته تا پوسته‌ها یا ارزهای موجود در بازی. در یکی از پنل‌های کنفرانس آینده‌گرایی ۲۰۲۰ با عنوان «آینده بازی‌ها و توکن‌های غیرمثلی»، دکتر جسی رایش (Jesse Reich)، مدیرعامل شرکت اسپلینترلند (Splinterlands)، توضیح داد که چگونه مالکیت دارایی مانند دریچه‌ای یک طرفه است:

لحظه‌ای که شروع به تصاحب شمشیر، زره، شخصیت‌ها و ویژگی‌های سفارشی آنها می‌کنید، این ایده که بعداً با آنها در بازی دیگری بازی می‌کنید و و صدها یا هزاران دلار خرج می‌کنید، اما مالک هیچ یک از این چیزها نیستید، دیگر جذابیتی نخواهد داشت.

میک نایم (Mik Naayem) از شرکت دپر لبز (Dapper Labs) نیز همین نظر را دارد. او می‌گوید وقتی کاربران منحصربه‌فرد بودن، کمیابی و مالکیت را در یک دنیای مجازی تجربه کنند، دیگر پرداخت پول نقد در بازی‌های معمولی هیچ جذابیتی برای آن‌ها نخواهد داشت.

۳. قابلیت انتقال

توکن غیرمثلی

ازآنجاکه توکن‌های غیرمثلی غیرمتمرکز هستند، نیازی به نهاد مرکزی برای صدور آن‌ها نیست و جابه‌جایی آن‌ها بسیار آسان‌تر است. این مسئله به کاربران امکان می‌دهد تا بدون حضور دست‌وپاگیر اشخاص ثالث که روند کار را کُند یا پیچیده می‌کنند، وارد تعامل، تبادل و فروشگاه‌های تخصصی همتابه‌همتای بدون نیاز به مجوز شوند.

با توجه به مثال بازی که در بالا گفتیم، NFTها مسئله انحصار در بازی‌های سنتی را حل می‌کنند، زیرا دارایی‌ها را به‌راحتی می‌توان برای استفاده در بازی‌های مختلف بلاک چینی انتقال داد. ازآنجا‌که دارایی‌هایی ساخته یا خریداری‌شده توسط شما متعلق به خود شماست و نه شرکت سازنده بازی، این دارایی‌ها بین دنیاهای مختلف قابل‌انتقال هستند و می‌توان آن‌ها را از یک بازی به یک بازی دیگر جابه‌جا کرد. قابلیت انتقال این دارایی‌ها به این معناست که این توکن‌ها به میلیون‌ها نفر امکان می‌دهند تا به آنها دسترسی داشته باشند و می‌توان آنها را با ارزهای دیجیتال معامله کرد.

نتیجه‌گیری

توکن‌های غیرمثلی از این جهت هیجان‌انگیز و جالب هستند که کارایی آن‌ها فراتر از پول است. آنها در میان عادت انسان برای جمع‌آوری چیزهایی که موجب اشتیاق یا سرگرمی است، جایی برای خود باز می‌کنند. یکی دیگر از دلایل جذابیت آنها این است که نماینده اقلام ویژه و نادر هستند؛ اما کارکردی فراتر دارند، چون صاحبان کالا می‌دانند این اقلام اصیل و به‌راحتی قابل‌انتقال هستند و مالکیتشان واقعاً متعلق به آنهاست. توکن‌های غیرمثلی امکانات گسترده‌ای را برای دارایی‌های واقعی و مجازی فراهم کرده‌اند. آنها فرصت‌هایی را پیش روی آفرینندگان و جریان‌های درآمدی جدیدی را در عرصه بازی، هنر، ورزش و فناوری گشوده‌اند.

بازار کنونی ارزهای دیجیتال به‌شدت حول محور بیت کوین و معاملات و استخراج ارزهای دیجیتال می‌گردد. اما این صنعت برای تشویق پذیرش انبوه، باید از این عرصه فاصله بگیرد. توکن‌های غیرمثلی توانایی به‌دست آوردن قلب و ذهن افراد را دارند و می‌توانند آن‌ها را به‌گونه‌ای به سمت فضای بلاک چین هدایت کنند که ارزهای تعویض‌پذیر هرگز نتوانسته‌اند.

آشنایی با دنیای رمزنگاری از طریق کانال‌های تفریحی و سرگرمی، دستیابی و درک ارزشی را که فناوری بلاک چین و تمرکززدایی می‌تواند فراهم کند، برای کاربران مبتدی آسان‌تر می‌کند. پس اگر آمادگی ورود به بخش تعویض‌پذیر دنیای رمزنگاری را ندارید، چطور است پا در سرزمین توکن‌های غیرمثلی بگذارید؟ علاقه خود به هنر دیجیتال، بازی و ورزش در جایی هزینه کنید که ارزش واقعی برایتان داشته باشد.

guest

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط غیرمجاز است.

دیدگاه‌هایی که از قوانین فوق تخطی کرده باشند، تأیید نمی‌شوند و حساب کاربران خاطی ممکن است مسدود شود.

در صورت وقوع کلاهبرداری یا فریب، ارزدیجیتال این حق را دارد که از مراجع قضایی پیگیری کند یا با این نهادها همکاری داشته باشد.

31 دیدگاه
هومن م
هومن م
1 سال پیش

این اسم چیه آخه توکن غیرمثلی؟! انگلیسی و عربی ترکیب شده؟!

پارسی رو پاس بداریم

توکن بی همتا یا رمزارز بی همتا

حالا بجای توکن میشه صرف نظر کرد، ولی وقتی بی همتا داریم چرا این مسخره ی غیر مثلی؟!

amir
amir
1 سال پیش

واقعا عالی

فردین
فردین
1 سال پیش

یه وقت زحمتت نشه تایید بکنی این همه نظر دادم هیچ کدوم رو تایید نکردی مرد

Mehdi
Mehdi
1 سال پیش

Fantastic بسيار عالي است دنياي اينده با ارزهاي ديجيتال

Reza
Reza
1 سال پیش

میشه راهنمایی کنید که از چه بستری میشه خرید و فروش اونها رو انجام داد و ایا ولت داره ؟

هادی بجستانی
هادی بجستانی
1 سال پیش
پاسخ  Reza

سلام اگر ارز خریداری میخواین کنید اولین چیزی داشته باشه بلاک چین اختصاصی خودش باشه دوم والت یا کیف پول خودشو داشته باشه و صرافی اختصاصی خودش داشته باشه رود مپ یا نقش راه داشته باشه و اکسچنچ داشته باشه

Milad
Milad
1 سال پیش

ممکنه تعدادی از این توکن هارو معرفی کنید؟؟

هادی
هادی
1 سال پیش
پاسخ  Milad

axi….sand box….teta….chiliz….انجی کوین….مانا

حمید
حمید
1 سال پیش
پاسخ  هادی

الان چیلز فقط یه دونه ووجود داره ؟

سروش
سروش
1 سال پیش
پاسخ  Milad

Super farm

علی
علی
1 سال پیش

بدون شک در آینده اسناد و مدارک هر چیزی توکن خودش رو خواهد داشت که این ها به دفتر کل توزیع متصل خواهند شد و این خود به خود جرایم جعل اسناد رو هم کمتر میکنه

علی
علی
1 سال پیش

از همین الان به بنگاه داران تسلیت میگم. بدون شک NFT ها دنیای ما را زیبا تر خواهند کرد و دنیای بدون دلال یعنی آزاد بودن انسان.

rahim
rahim
1 سال پیش

عالی

مهدی
مهدی
1 سال پیش

درود بر شما برای ورود به دنیای توکن های غیرمثلی باید به کدام سایت مراجعه کنیم؟لطفا هرکسی می‌داند بگوید تشکر

محمود
محمود
1 سال پیش
پاسخ  مهدی

شبکه بلاک چین ویوز (waves)، یکی از نمونه شبکه های معروف در این زمینه است

هادی بجستانی
هادی بجستانی
1 سال پیش
پاسخ  مهدی

با سلام یک سوال دارم چرا وقتی کوین معتبر هست که تبدیل به تتر میشه چرا روی توکن میخواین سرمایه گذاری کنید

farzad
farzad
1 سال پیش

یک دارایی با ارزش را مانند یک نقاشی یا یک قطعه موسیقی را چگونه می توان در این توکن ها قرار داد و چگونه به اصالت دارایی داخل توکن غیر مثلثی می توان پی برد ، چطور می توان متوجه شد که این توکن ها از بستر کدام بلاک چین استفاده می کنند؟

حمید
حمید
1 سال پیش
پاسخ  farzad

غیر مثلثی نه، غیر مثلی(بی مانند) دوست عزیز

هادی بجستانی
هادی بجستانی
1 سال پیش
پاسخ  farzad

توکن ها از بلاک چین یک کوین معتبر استفاده می‌کنه توکن فقط برای پرداخت معاملات در اصل ولی کوین ها خیلی معتبر تر هستن البته توکن ها. هستن که خوب بودن ولی تنها بدیش اینه که توکن ها تبدیل به تتر نمیشه و بر بستر یک کوین دیگه سوار هست و از بلاک چین کوین دیگری استفاده میکنه

محمد
محمد
1 سال پیش

خداییش چرته
بنیانگذار لایت کوین هم اشاره به این موضوع کرد

elham
elham
1 سال پیش
پاسخ  محمد

این یه تکلنولوژی و علم اینده هست که افراد کوته فکری مثل شما متوجه نمیشن ولی بعدها مصرف کننده میشن

saman
سامان
1 سال پیش
پاسخ  elham

چرا نمیتونی نظرت رو بدون توهین کردن بگی …
لطفاً به کسی نگو کوته فکر بلکه تلاش کن ماجرا رو براش روشن کنی

elham
elham
1 سال پیش
پاسخ  سامان

برا یه عده هرچه قدر از مزایای تکنولوژی جدید بگی هیچ فایده ای نداره . اینا همون افرادی هستن که 10 سال پیش به بیت کوین میگفتن کلاهبرداری. من با این جور ادما زیاد سروکار داشتم. دهه 90 میلادی هم وقتی اینترنت استارت خورد یه عده و حتی دولتها میگفتن این خطرناکه برای بشریت ولی الان بدون اینترنت نمیشه زندگی کرد. ارزهای دیجیتال و مشتقاتش هم یه روزی همین میشه. با تکنولوژی و علم نباید بجنگی

Mina
Mina
1 سال پیش

سلام. عالی بود. می شه چند نمونه NFT معرفی کتید؟

مرتضی
مرتضی
1 سال پیش
پاسخ  Mina

سلام توکن SAND در حوزه بازی به عنوان مثال یکی از بهترین هاست و تازگی ها بازم صعود خوبی داشته و بزودی بالای 1 دلار خواهد بود برای دیدن دیگر ان اف تی ها میتونید در کوین مارکت کپ قسمت NFT ها مشاهده کنید

Vahid
Vahid
1 سال پیش
پاسخ  Mina

یه توکن غیر مثلی از صرافی غیر متمرکز جاست سواپ خریدم الان کف قیمته به اسم CIN تو ترون اسکن جستجو کن میاد نمادش ستاره زمینه مشکی به اسم کاسمیک کوین یعنی سکه کیهانی قرار دادش از ترون اسکن کپی کنید بعد کیف پول ترون لینک هم نصب کن ترون بریز داخلش برو تو صرافی جاست سواپ با جفت ارز ترون خرید کن ارز آینده داری هست وبسایتش مطالعه کردم تو حوزه هوافضا و جنگ ستارگان فعالیت میکنن و تو وایتپیپرش نوشته توکن ما یک توکن غیر مثلی NFT هست آینده روشنی داره مقداری ازش بخرید تعداد هولدراش داره بیشتر بیشتر میشه الآنم سه روز هست که لیست شده خبرشم از کانال تلگرام مخصوص لیستینگ جاست سواپ متوجه شدم موفق باشید

علی
علی
1 سال پیش
پاسخ  Vahid

فکر میکنم این توکنی که شما خریدین توکن غیر مثلی نیست
چون طبق حرفای خودتون توکنی که بشه ازش مقداری خرید و بیش از یک هادلر از همون توکن توی کیف پولشون نگهداری میکنن توکن غیر مثلی نیست
از هر توکن غیر مثلی فقط یه دونه وجود داره و فقط یک نفر میتونه مالک اون باشه یا اونو نگهداری کنه

جلالت
جلالت
1 سال پیش
پاسخ  Vahid

شما یکم مطالعه ات رو ببر بالا تا اول متوجه بشی توکن غیر مثلثی منحصر بفرد هست اونی که شما میگی که میشه یکم ازش خرید چیه؟

نادر
نادر
1 سال پیش
پاسخ  Vahid

عالی بود ارز CIN قیمتش الان تو کفه من رفتم خریدم و به راحتی از داخل خود کیف پول ترون لینک میشه خرید کرد .برای خرید کاسمیک کوین CIN کیف پول ترون لینک در موبایل خود نصب و ارزدیجیتال ترون خریده و داخل کیف پول خود زده و vpn هم روشن کنید و از داخل کیف پول ترون لینک خود گزینه SWAP سواپ زده و صفحه بعد گزینه جاست سواپJUSTSWAP پایین زده تا صفحه صرافی جاست سواپ باز شده و متصل به کیف پول شما شود بعد از تو سایت ترون اسکن tronscan قرارداد CIN کاسمیک کوین که نمادش ستاره با زمینه مشکی جستجو و کپی کنید و در قسمت سلکت توکن select token پیست کنید تا ارز CIN بیاد بزنید روش و تو کادر بالا جلو ترون تعداد ترون بزنید خودش مقدار ارز CIN که میشه با اون مقدار ترون خرید نشون میده و حدود بیست تا ترون هم تو کیف پول برای کارمزد خرید بذارید باشه مثلا اگه 1000 تا ترون دارین با 980 تاش خرید کنید بخرید و هولد کنید که در آینده سود بالایی میده

حسین
حسین
1 سال پیش
پاسخ  Mina

ارز tvk مربوط به terra هست و معتبر

0443
0443
1 سال پیش
پاسخ  Mina

هارمونی وان در این یکی دو ماه nft خواهد شد بشتابید بشتابید

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.