در سال ۲۰۲۱ تعداد خودپردازهای بیت کوین ۲ برابر شد

در سال ۲۰۲۱ تعداد خودپردازهای بیت کوین ۲ برابر شد

در سال ۲۰۲۱ ارزهای دیجیتال رشد سریعی داشتند و کاربردی بودن آنان بیش از پیش نمود پیدا کرد. یکی از آمارهایی که بر این موضوع صحه می‌گذارد، تعداد دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین است.

به گزارش کریپتو اسلیت، داده‌های کوین اِی‌تی‌اِم ریدار (Coin ATM Radar) که جاهایی را که در آنها خرید و فروش با ارزهای دیجیتال امکان‌پذیر است بررسی می‌کند، نشان می‌دهد از ابتدای سال ۲۰۲۱ تا کنون، بیش‌از ۲۰,۰۰۰ دستگاه جدید خودپرداز بیت کوین در سراسر جهان نصب شده است. سال پیش از آن، ۱۲,۸۶۹ دستگاه خودپرداز بیت کوین در سطح جهان نصب شده بود و در سال جدید تعداد این خودپردازها به ۳۴,۰۱۳ عدد افزایش یافت.

همچنین بخوانید: تعداد خودپردازهای بیت کوین در آمریکا طی یک سال ۱۷۷٪ افزایش یافته است

پراکندگی جغرافیایی

نمودار کوین اِی‌تی‌اِم ریدار بیانگر رشدی تصاعدی در تعداد خودپردازهای نصب‌شده در طول زمان است.

در سال ۲۰۲۱ تعداد خودپردازهای بیت کوین ۲ برابر شد
رشد تعداد نصب خودپردازهای ارزهای دیجیتال در طول زمان

هرچند این خودپردازها در کشورهای مختلف مشاهده می‌شوند، با توجه به تعداد، توزیع آنان همچنان متمرکز محسوب می‌شود. تقریباً ۹۵ درصد خودپردازهای ارزهای دیجیتال در آمریکای شمالی قرار دارند.

ایالات متحده با ۲۹,۹۹۰ دستگاه ATM تقریباً ۸۸ درصد از کل این خودپردازها را در اختیار دارد. پس از آن کانادا با کمی بیش از ۲,۲۲۹ دستگاه ATM در رده دوم قرار دارد.

السالوادور با ۲۰۵ دستگاه خودپرداز در جایگاه سوم و اسپانیا و اتریش به‌ترتیب با ۱۹۷ و ۱۴۲ خودپرداز در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند.

این خودپردازها از ارزهای دیجیتال گوناگونی پشتیبانی می‌کنند؛ اما بیشتر آنها اجازه دسترسی به بیت کوین، اتریوم و لایت کوین را فراهم می‌آورند.

در سال ۲۰۲۱ تعداد خودپردازهای بیت کوین ۲ برابر شد
ارزهای دیجیتالی که در خودپردازها ارائه می‌شوند

تبدیل پول نقد به ارز دیجیتال

بنا به ادعای سازندگان، جنسیس کوین (Genesis Coin) با نصب بیش از ۱۴,۰۰۰ دستگاه، بزرگترین بازیگر این حوزه است. این شرکت آمریکایی مستقر در سن دیگو ایالت کالیفرنیا، بیش از ۴۰ درصد دستگاه‌های خودپرداز این ایالت را تولید می‌کند.

شرکت جنرال بایتس (General Bytes) مستقر در کشور چک، با نصب ۷,۵۶۱ دستگاه خودپرداز معادل ۲۲.۲ درصد کل خودپردازهای نصب شده جهان در جایگاه دوم قرار دارد. شرکت کانادایی بیت اکسس (BitAccess) نیز با نصب ۴,۸۷۶ دستگاه خودپرداز معادل ۱۴.۳ درصد کل خودپردازها در جایگاه سوم قرار دارد.

هرچند بیش از ۶۰۰ اپراتور در سراسر جهان، سرویس‌دهی این خودپردازها را امکان‌پذیر می‌کنند، تنها ۱۰ شرکت بزرگ این حوزه، اداره ۷۰ درصد از خودپردازها را بر عهده دارند. مطابق انتظار، بزرگ‌ترین بازیگران این حوزه نیز شرکت‌های آمریکایی هستند. بیت کوین دیپوت (Bitcoin Depot) حدود ۲۰ درصد از این ATMها را اداره می‌کند. کوین کلاود (Coin Cloud) و کوین فلیپ (CoinFlip) به‌ترتیب سهمی ۱۴ درصدی و ۱۰ درصدی در اداره ATMها دارند.

با توجه به این نکته که ۷۷ درصد از این خودپردازها تنها از گزینه خرید ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کنند، می‌توان نتیجه گرفت که افزایش شاخص تعداد نصب ATMهای ارزهای دیجیتال بیش از هر چیز، علاقه به سرمایه‌گذاری در این حوزه را نشان می‌دهد.

چندی پیش کریس مک‌آلاری (Chris McAlary)، مدیر عامل کوین کلاود با شرکت در برنامه بهترین کسب و کارها (The Best Business) با اجرای آنتونی پمپلیانو (Anthony Pompliano) به اهمیت تبدیل پول نقد به ارزهای دیجیتال اشاره کرد و توضیح داد که چگونه دستگاه‌های خودپرداز ارزهای دیجیتال می‌توانند به افراد زیادی که به خدمات بانکی دسترسی ندارند، کمک کنند.

مک‌آلاری افزود:

به گمانم اهمیت موضوع تبدیل پول نقد به ارزهای دیجیتال و بالعکس، به‌اندازه کافی در رسانه‌ها مورد توجه قرار نمی‌گیرد. با خدمات ما قادر خواهید بود دلار‌های خود را شارژ کنید. می‌توانید دلار آمریکا را با ارزهای دیجیتال مبادله کنید و میلیون‌ها ارزش و کاربرد از این تبادل به دست آورید.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
Arman
Arman
۲ سال قبل

روز به روز قدرتمندتر👑