جزئیات و ویژگی‌های ارز دیجیتال ملی اعلام شد

جزئیات و ویژگی‌های ارز دیجیتال ملی اعلام شد

جدیدترین جزییات و ویژگی‎های ارز دیجیتال ملی ایران بر پایه ریال و بلاک چین ملی تشریح شد.

به نقل از ایران اکونومیست؛ آخرین جزییات ارز دیجیتال ملی از سوی ابوطالب نجفی؛ مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک تشریح شد که بر این اساس ارز دیجیتال ملی ایران که توسط شرکت انفورماتیک وابسته به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران طراحی و توسعه پیدا کرده دارای مشخصات زیر است:

ارز دیجیتال جمهوری اسلامی ایران توسط شرکت خدمات انفورماتیک با درخواست بانک مرکزی به عنوان منتشر کننده ارز دیجیتال با تکنولوژی Hyperledger fabric platform طراحی و توسعه پیدا کرده؛ این  ارز دیجیتال هیچگونه محدودیتی در زمینه تعداد تولید و انتشار ندارد و به هر میزان که بانک مرکزی تصمیم داشته باشد با پشتوانه ریال قابل صدور است. این ارز دیجیتال در شبکه زیرساخت بلاک چین خصوصی توسعه پیدا کرده و قابلیت استخراج یا ماینینگ توسط ماینرها مانند ارز دیجیتال بیت کوین را ندارد.

از سویی دیگر کاربرد ارز دیجیتال ملی ایران در فاز اول به عنوان توکن و ابزار پرداخت برای تبادلات بین بانکی و در فاز دوم پرداخت‌های خُرد بین افراد جامعه است. همچنین نقش بانک‌های تجاری در این ارز دیجیتال تایید تراکنش‌ها و نگهداری از دفاتر کل به شمار می‌رود.

جزئیات و ویژگی‌های ارز دیجیتال ملی اعلام شد

زیرساخت بلاک چین بانکی این قابلیت را دارد تا ارز دیجیتال را به عنوان پشتوانه پول ملی کشور صادر کرده و در فاز اول در اختیار بانک‌های تجاری کشور و پس از آن این زیرساخت را به عنوان توکن و ابزار پرداخت برای تبادلات، تسویه بین بانکی و توسعه خدمات خود بهره گیرد؛ این زیرساخت پس از طی نمودن دوران بررسی و آزمایش به صورت یک اکوسیستم در اختیار بانک‌ها، شرکت‌های حوزه فناوری و فعالین نظام پولی و بانکی قرار خواهد گرفت اما تا زمان عملیاتی شدن قرار است تا این زیرساخت بر اساس نظرات و پیشنهادات علاقه مندان و کارشناسان بهبود و توسعه پیدا کند؛ هدف از ایجاد این زیرساخت استفاده بازیگران حوزه از یک زیرساخت استاندارد و جلوگیری از تعدد پلتفرم‌ها، اطلاق منابع و هزینه‌های ناشی از یکپارچه سازی است.

از جمله اقدامات شرکت انفورماتیک در حوزه ارزهای دیجیتال باید به تلاش در طراحی و توسعه بلاک چین شبکه بانکی با هدف قرارگرفتن بانک‌های کشور به عنوان گره (Node) اصلی و امکان توسعه انواع کاربردها اشاره داشت. همچنین از جمله دیگر اقدامات انفورماتیک در حوزه ارزهای دیجیتال پایه توسعه KYC یا راهکار ثبت و تایید هویت بر بستر بلاک چین است که بر این اساس مشتری اطلاعات هویتی خود را تنها به یک بانک دیگر ارائه می‌دهد و اطلاعات بر روی بستر بلاک چین قرار می‌گیرد و در سایر بانک‌ها نیز قابل استفاده است.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

24 دیدگاه
متین
متین
5 سال قبل

لطفا اخباری هم درباره ارز های دیجیتال ایرانی مثل یوزبیت ،زن هیت و پارسی کوین مخصوصا پارسی کوین که در حال حاضر در عرصه جهانی در حال فعالیت هست تهیه کنید.با اینکار حمایت بزرگی از این پروژه کردید.این ارز ملی که الان شکست خوردس حداقل این ها که در اختیار مردم هستند پیشرفت کنند.با سپاس فراوان

موسوی
موسوی
5 سال قبل

خب بابا اینکه همون ریال شد که الان تو کات های بانکیه!!! اینجاست که میگن خدا یا عجب .... سوار شدیم!!!

passenger
passenger
5 سال قبل

بر پایه ریاله؟
نود اصلیشم بانک هاست؟؟؟
چقد آشناست!

آرش
آرش
5 سال قبل

البته نباید هم انتظار چیزی بهتر از این رو میداشتیم
پترو که برپایه نفت و در کل طرح بهتری بود وضعیتش اینه ، حالا این که دیگه یه بچه پنج ساله هم میفهمه چقدر ساده لوحانه ست!
نمیدونم چرا ولی حس میکنم این طرح و شخص (یا اشخاص) ی با دانشی در حد پدر بزرگا رو داشته که می پرسن بلوتوث کنم پول می افته؟!

علی
علی
5 سال قبل

یه چیز بسته ساختن که فقط به درد ادارات خودشون و کمی مردم میخوره. همون تعیین سیاست های ارز دیجیتال رو باید دید چی میشه آخرش... حداقل تبادلات مالی مون تو ارزای دیجیتال دیگه راحت تر بشه

شهریار
شهریار
5 سال قبل

بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال اومد که سیستم مالی رو از دست دولت خارج کنه و در اختیار مردم باشه ، شما کجای کارید عمو؟؟؟؟؟؟؟ بانک ها و دولت ها در مورد ارز دیجیتال دست پیش گرفتن که پس نیوفتن :)))))) که در هر صورت بازنده هستن

man
man
5 سال قبل
پاسخ  شهریار

در اخر همه کوین ها توی بورس اوراق بهادار میرن مثل بورس طلا و فلزات گرانبها ، هدف از ای تی اف هم همین هست

متین
متین
5 سال قبل

چندین مشکل توی این بحث هست
یک - بلاک چین خصوصی وجود ندارد اگر خصوصی باشه میشه همون شبکه شتاب بانکی و زیر نظر و تحت اختیار
دو - پشتوانه بدتر از خود که به هم کمک نخواهد کرد بلکه بر سر هم اوار خواهند شد
سه - تقریبا در دسترس نبودن این ارز در اختیار حتی ملت یران چه برسد دنیا
چهار - ماین نشدن اوج فاجعه
پنج - در اختیار بانک مرکزی بودن یعنی چی این معنی ارز دیجیتال ملیه؟
وشش و هفت و ادامه دارد....

اینطور که معلوم است این یعنی میگن ما ارز دیجیتال ملی نداریم شما هم حق ندارید داشته باشید ولی میگیم داریم شمام بگید هست خیلی هم خوبه
این پروژه از همین الان شکست خوردس چون راه غلطی داره میره عین چاپ کردن دوباره ریاله فقط ایندفعه تو کامپیوتره نه روی کاغذ وضعیت رو بدتر میکنه.
بنظر شخص من فاجعه اقتصاد بعدی تو راهه آماده باشید

CPPD
CPPD
5 سال قبل

فقط یه مشکل رو شاااااید بتونه حل کنه
اونم کم کردن پول نقد دست مردمه
بقیه چیزا هیچ فرقی با خود ریال نداره

یاسین
یاسین
5 سال قبل

پشتوانه ریال خخخخخ بامزه ترین چیزی بود که تا حالا تو این حوزه شنیدم

Mohsen
Mohsen
5 سال قبل

تا اینا بخوان تو این بروکراسی اداری تست کنن و راش بندازن شب شده سحر شده رفته ، بخواب عمو بخواب