بهترین استخر استیکینگ کدام است؟ معرفی بهترین استخرهای Staking

بهترین استخر استیکینگ کدام است؟ معرفی بهترین استخرهای Staking

استیکینگ (Staking) یکی از روش‌های جذاب‌ کسب سود در فضای ارزهای دیجیتال است؛ زیرا سهام‌گذار برخلاف معامله‌گر یا سرمایه‌گذار، به تحلیل بازار یا پذیرش ریسک خریدوفروش نیازی ندارد و فقط با قفل‌کردن دارایی‌های فعلی‌ خود، می‌تواند سود به‌ دست آورد. از آنجاکه راه‌اندازی نودهای استیکینگ با پیچیدگی‌های فنی خاصی روبه‌رو است، استخر استیکینگ این مسئله را به‌سادگی چند کلیک برای سهام‌گذاران هموار می‌کند.

برای شروع استیک ارز دیجیتال فقط کافی است مقداری دارایی دیجیتال قابل‌سهام‌گذاری در اختیار داشته باشید و سپس، استخر سودآور سهام‌گذاری را پیدا کنید. در این مطلب شما را با بهترین استخرهای استیکینگ آشنا می‌کنیم تا برای انتخاب گزینه مدنظرتان، اطلاعات بیشتری در دست داشته باشید.

این مطلب صرفاً برای آشنایی خوانندگان با تعدادی از استخر‌های استیکینگ نوشته شده است و نباید به‌عنوان توصیه یا مشاوره سرمایه‌گذاری در هیچ‌یک از آن‌ها تلقی شود.

بهترین استخر استیکینگ ارز دیجیتال

۱۰ مورد از بهترین استخرهای استیکینگ ارز دیجیتال را در فهرست زیر مشاهده می‌کنید:

 • آل نودز (All nodes)
 • کراکن (Kraken)
 • اینف‌استونز (InfStones)
 • اوراستیک (Everstake)
 • سوییس‌بورگ (SwissBorg)
 • استیک‌فیش (Stakefish)
 • پی‌تو‌پی (P2P)
 • گواردا والت (Guarda Wallet)
 • کورِس وان (Chorus One)
 • استیک دائو (Stake DAO)
بهترین استخر استیکینگ کدام است؟ معرفی و بررسی بهترین استخرهای Staking
جدول استخرهای استیکینگ؛ برای مشاهده سایز کامل روی جدول کلیک کنید.

در‌حال‌حاضر، ده‌ها استخر استیک ارز دیجیتال با عملکرد مناسب در بازار وجود دارند که ممکن است کار انتخاب بهترین گزینه را برایتان دشوار کنند. پیش از اینکه دارایی‌تان را به استخر استیکینگ بسپارید، باید اطلاعات کاملی درباره پلتفرم دلخواه خود، تیم توسعه، خدمات پشتیبانی و اقدامات امنیتی استخر استیکینگ به‌دست آورید.

بیشتر بخوانید: استیکینگ چیست؟ آموزش کامل Staking یا سهام‌گذاری در ارزهای دیجیتال

علاوه‌بر‌این، باید درصد عملکرد سالانه (APY) و حداقل بازه زمانی برای دریافت سود از استخر مدنظرتان را در نظر بگیرید و از حداقل مبلغ لازم برای سهام‌گذاری در استخر نیز آگاه باشید. بررسی کارمزد استخر و سایر هزینه‌های لازم برای شروع استیکینگ را نیز فراموش نکنید و به امانی یا غیرامانی بودن استخر توجه کنید.

همان‌طور‌که می‌دانید، پلتفرم‌هایی که خدمات امانی به شما ارائه می‌دهند، کلید خصوصی دارایی‌هایتان را در‌اختیارتان قرار نمی‌دهند. فراموش نکنید که بدون کلید خصوصی شما عملاً نمی‌توانید کوین‌هایتان را مدیریت کنید.

در‌ادامه، هریک از ۱۰ استخری که پیش‌تر معرفی کردیم را با دقت بیشتری بررسی می‌کنیم.

استخر استیکینگ آل‌نودز (Allnodes)

بهترین استخر استیکینگ کدام است؟ معرفی و بررسی بهترین استخرهای Staking

آل‌نودز (Allnodes) علاوه‌بر امکان استیک ارز دیجیتال، میزبانی غیرامانی برای اجرای نودهای مختلفی از‌جمله مسترنود (Masternodes)، نود اعتبارسنج (Validator nodes)، سوپرنود (Super nodes)، نود نگهبان (Sentry nodes) و فول نود (Full nodes) است. طبق ادعای این پلتفرم آمریکایی، سرورهای خصوصی اروپایی و آسیایی آل‌نودز از دارایی ۶۰میلیون‌دلاری ۵هزار مسترنود حفاظت می‌کنند.

درمجموع، بیش از ۱۴هزار نود با ارزش ۱میلیارد دلار از خدمات آل‌نودز بهره می‌برند. پشتیبانی آل‌نودز از مشتریانش ۲۴ساعته است و در شبکه‌های اجتماعی مختلفی از‌جمله تلگرام و اِسلَک (Slack) و دیسکورد فعالیت می‌کند تا کاربران از جدیدترین به‌روزرسانی نودها آگاه باشند.

کاربران آل‌نودز بدون نیاز به دسترسی به زیرساخت‌های پیچیده فنی کار سهام‌گذاری را انجام می‌دهند و از سرویس‌های ابری این استخر استیک ارز دیجیتال بهره‌مند می‌شوند.

علاوه‌بر‌این، امکان سهام‌گذاری توکن‌های شبکه‌هایی همچون اتریوم، کاردانو، پولکادات، اولنچ، کازماس، کوزاما و گراف در این پلتفرم مهیاست. خبر خوب این است که سهام‌گذاری برخی از این توکن‌ها هزینه خاصی روی دست مشتریان نمی‌گذارد. آل‌نودز کاربران را از صرف هزینه برای تهیه سخت‌افزار و داشتن اتصال اینترنت قدرتمند یا دانش فنی پیچیده برای راه‌اندازی نودها بی‌نیاز می‌کند.

گفتنی است میزبانی نود اندکی به دانش فنی عمومی احتیاج دارد؛ اما استیک ارز دیجیتال در این پلتفرم به‌راحتی انجام می‌شود. باید اشاره کنیم که کارمزد لازم برای سهام‌گذاری در هر شبکه به خودِ اکوسیستم بستگی دارد. به‌عنوان مثال، قیمت نودهای اتریوم ۲.۰ از ۵ دلار در ماه شروع می‌شوند.

بیشتر بخوانید: اتریوم ۲ چیست؟ هرآنچه باید درباره Ethereum ۲.۰ بدانید

کراکن (Kraken)

بهترین استخر استیکینگ کدام است؟ معرفی و بررسی بهترین استخرهای Staking

صرافی آمریکایی کراکن (Kraken) یکی از ارائه‌دهندگان بزرگ خدمات خریدوفروش و سهام‌گذاری ارزهای دیجیتال در جهان محسوب می‌شود. کاربران این صرافی می‌توانند با برخورداری از رابط کاربری ساده کراکن، به‌راحتی روی ده‌ها ارز دیجیتال مختلف، حتی بیت کوین سهام‌گذاری کنند.

بد نیست اشاره کنیم که بلاک چین بیت کوین مبتنی‌بر اثبات کار (PoW) است و عملاً نمی‌تواند پذیرای سهام‌گذاران باشد. با‌این‌حال، برخی از استخرهای سهام‌گذاری با استفاده از استراتژی‌های پیچیده‌تر و سرمایه‌گذاری روی خریدوفروش بیت کوین، امکان دریافت و ارائه سود در قالب بیت کوین را برای کاربرانشان فراهم می‌کنند. همچنین، برنامه‌های ویژه سهام‌گذاری این صرافی کاملاً انعطاف‌پذیر هستند و آغاز یا پایان سهام‌گذاری با کارمزد خاصی همراه نیست.

امکان سهام‌گذاری ۱۴ ارز دیجیتال از‌جمله اتریوم، کاردانو، پولکادات و کازماس در این صرافی وجود دارد؛ درحالی‌که مدت‌زمان مشخصی برای قفل‌کردن دارایی‌ها تعیین نشده است. همچنین، جالب است بدانید که کراکن از‌نظر سود سهام‌گذاری، یکی از بیشترین نرخ‌ها را ارائه می‌دهد و پاداش مشتریان خود را هم دو بار در هفته به آنان می‌پردازد. البته توجه کنید که کراکن صرافی متمرکزی است که برمبنای خدمات امانی کار می‌کند و کلید خصوصی دارایی‌ کاربران را دراختیار دارد.

با این اوصاف، اگر ساکن ایران هستید، بهتر است کراکن را در صدر گزینه‌های دلخواه خود برای استیک ارز دیجیتال قرار ندهید. این صرافی اخیراً مجبور شد بیش از ۳۵۰هزار دلار جریمه برای تخطی از تحریم‌های ایالات متحده و ارائه خدمات به کاربران ایرانی بپردازد و بعید به‌نظر می‌رسد که بخواهد باردیگر با وزارت خزانه‌داری آمریکا و دفتر کنترل دارایی‌های خارجی این کشور دچار مشکل شود!

اینفاستونز (InfStones)

بهترین استخر استیکینگ کدام است؟ معرفی و بررسی بهترین استخرهای Staking

اینف‌استونز (InfStones) شرکتی واقع در سیلیکون‌ولی است که خدمات اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و تحلیل داده و زیرساخت‌های بلاک چینی همچون زیرساخت لازم برای اجرای نود را فراهم می‌کند. اینف‌استونز یکی از پلتفرم‌های برتر خدمات سهام‌گذاری نیز به‌شمار می‌رود و از بیش از ۵۰ پروتکل مختلف، از‌جمله پروتکل‌های اتریوم ۲.۰ و بایننس اسمارت چین پشتیبانی می‌کند.

این پلتفرم راه‌حلی غیرامانی برای مدیریت دارایی‌های کاربران است و محصولات متنوعی برای سهام‌گذاری و اعتبارسنجی پروتکل‌های بلاک چینی ارائه می‌دهد. سود حاصل از سهام‌گذاری ازطریق اینف‌استونز به دارایی مدنظر کاربر بستگی دارد. همچنین در مزیتی رقابتی، اگر میزان دارایی کاربر چشمگیر باشد، اینف‌استونز برای استفاده بهتر از دارایی هنگام سهام‌گذاری به کاربر خدمات مشاوره مخصوص ارائه می‌دهد.

نکته مهم دیگر اینکه شرکت یادشده از فناوری هوش مصنوعی (AI) برای ارائه زیرساخت و مدیریت نودها بهره می‌برد و API ساده‌ای در‌اختیار کاربرانش قرار می‌دهد تا رقم نودهای پشتیبانی‌شده اینف‌استونز به بیش از ۱۵هزار نود برسد.

استخر استیکینگ اِوِراستیک (Everstake)

بهترین استخر استیکینگ کدام است؟ معرفی و بررسی بهترین استخرهای Staking

اِوِراستیک (Everstake) با بیش از ۶۲۵هزار نفر کاربر و ۶میلیارد دلار دارایی سهام‌گذاری‌شده، یکی از پلتفرم‌های برتر و بزرگ ارائه‌دهنده خدمات غیرامانی اعتبارسنجی در سرتاسر جهان است. کاربران می‌توانند مستقیماً ازطریق کیف پول‌های دیجیتال خود در این پلتفرم کار سهام‌گذاری را انجام دهند. بنابراین، دوره‌های قفل‌کردن دارایی و دفعات پرداخت سود به شرایط سهام‌گذاری در بلاک چین میزبان بستگی دارد.

رابط کاربری این پلتفرم ساده و کاربر‌پسند است و محصولات متنوع و کم‌نظیری برای سهام‌گذاری و اعتبارسنجی دراختیار مشتریانش قرار می‌دهد. اِوِراستیک از بیش از ۴۵ شبکه بلاک چینی از‌جمله ایاس، سولانا، تزوس، مینا، کاردانو و کازماس پشتیبانی می‌کند. در‌ضمن، این مجموعه اطلاعات دقیق و کاملی از‌جمله ماشین‌حساب تخمین سود برای هریک از استخرهایش فراهم کرده است.

اِوِراستیک از تیم متخصص و باتجربه‌ای در حوزه فین‌تک بهره می‌برد تا امنیت پلتفرم و نودهای اعتبارسنج را تضمین و ۲۴ساعته از آن پشتیبانی کند. درواقع، کاربران اِوِراستیک از استراتژی مبتنی‌بر فضای ابری و سرورهای غیرمتمرکز این پلتفرم استفاده می‌کنند. مشترکان این استخر استیکینگ در‌حقیقت با بهره‌مندی از فناوری‌های به‌روز سخت‌افزاری و نرم‌افزاری می‌توانند سودی مناسب کسب کنند.

گفتنی است سود کاربران را قراردادهای هوشمند محاسبه و پردازش می‌کنند و به‌طور‌خودکار به حساب آنان واریز می‌شود. همچنین، کاربران می‌توانند درباره ذخیره یا سرمایه‌گذاری مجدد سود خود برای دریافت سود مرکب تصمیم بگیرند.

بیشتر بخوانید: قرارداد هوشمند چیست؟ Smart Contract چطور کار می‌کند؟

سوئیسبورگ (SwissBorg)

بهترین استخر استیکینگ کدام است؟ معرفی و بررسی بهترین استخرهای Staking

سوئیس‌بورگ (swissborg) پلتفرم امانی بلاک چینی برای مدیریت دارایی است که ابزارها و زیرساخت‌های متنوعی برای مدیریت سرمایه کاربران ارائه می‌دهد.

این پلتفرم توکن بومی CHSB خود را دارد و امکان سهام‌گذاری روی بیش از ۳۰ دارایی مختلف را نیز فراهم کرده است.

مزیت اصلی سوئیس‌بورگ این است که از ده‌ها ارز فیات مختلف پشتیبانی می‌کند. بدین‌ترتیب، به کاربران در سرتاسر جهان اجازه می‌دهد با ارز ملی خود در این پلتفرم مشارکت کنند.

سوئیس‌بورگ، یکی از پلتفرم‌های برتر معامله ارزهای دیجیتال‌، از سال ۲۰۱۷ و با تأمین سرمایه اولیه ۵۳میلیون‌دلاری گام نخست را برداشت تا به‌زودی جایگاهش را به‌عنوان شرکتی یونیکورن (استارت‌‎‌آپ میلیارد‌دلاری) تثبیت کند. دفتر مرکزی این پلتفرم در سوئیس واقع شده است؛ اما از تیم توسعه‌ قدرتمند و غیرمتمرکزی در سرتاسر جهان برای تأمین امنیت و پشتیبانی از کاربران خود بهره می‌برد.

استیکفیش (Stakefish)

بهترین استخر استیکینگ کدام است؟ معرفی و بررسی بهترین استخرهای Staking

استیک‌فیش (stake.fish) ارائه‌دهنده خدمات غیرامانی سهام‌گذاری است و از بیش از ۳۰ دارایی دیجیتال مختلف پشتیبانی می‌کند. این شرکت تیم توسعه و پشتیبانی غیرمتمرکزی در سرتاسر جهان دارد که تحت نظارت چون وانگ (Chun Wang)، یکی از بنیان‌گذاران استخر ماینینگ اف‌تو‌پول (F2Pool)، فعالیت می‌کند. استیک‌فیش تلاش دارد زیرساختی ایمن و کارآمد برای نودهای اعتبارسنج ارائه دهد.

استیک‌فیش ادعا می‌کند که پیش از پذیرش و پشتیبانی از هر بلاک چین، تحقیق جامع و کاملی درباره امنیت شبکه و سودآوری آن انجام می‌دهد. علاوه‌براین، این پلتفرم قبل از ارائه خدمات به کاربرانش، عملکرد پروتکل‌های بلاک چینی را به‌طور‌ویژه ارزیابی می‌کند. درنهایت، استیک‌فیش اطلاعات کاملی نیز درباره پاداش سهام‌گذاری و مدت‌زمان لازم برای قفل‌کردن دارایی‌ها برای هر پروتکل در‌اختیار کاربرانش قرار می‌دهد.

نکته مهم دیگر اینکه استیک‌فیش با استفاده از ویدئوهای آموزشی به مشتریان خود کمک می‌کند تا روند سهام‌گذاری از‌طریق کیف پول شخصی را در این پلتفرم طی کنند. اگرچه ممکن است این فرایند در ابتدا اندکی پیچیده به‌نظر برسد، ایمن‌ترین روش ممکن برای سهام‌گذاری محسوب می‌شود.

پیتوپی (P۲P)

پلتفرم P۲P ارائه‌دهنده غیرامانی خدمات سهام‌گذاری با دارایی ۳میلیارد‌دلاری و بیش از ۲۵هزار نفر کاربر است. مشتریان P۲P افزون‌بر دو جین گزینه مختلف و بیش از ۹ شبکه مبتنی‌بر اثبات سهام مختلف برای سهام‌گذاری در‌اختیار دارند که می‌توانند بدون نیاز به افشای کلیدهای خصوصی خود، آن‌ها را استیک کنند.

بهترین استخر استیکینگ کدام است؟ معرفی و بررسی بهترین استخرهای Staking

این پلتفرم به سرمایه‌گذاران سازمانی با دارایی‌هایی بیش از نیم‌میلیون دلار هم خدمات ویژه ارائه می‌دهد. رابط کاربری مناسب و ارائه درصد سود زیاد و امکان مدیریت هم‌زمان استخرهای مختلف برخی از ویژگی‌های P۲P محسوب می‌شوند.

کاربران به‌راحتی می‌توانند دارایی‌های خود را بین استخرهای سهام‌گذاری مختلف جابه‌جا کنند و استراتژی استیکینگ چنداستخری خود را به‌‌گونه‌ای بچینند که بیشترین سود را نصیب آنان کند.

مشتریان P۲P به دانش فنی خاصی برای استیک ارز دیجیتال نیازی ندارند و با چند کلیک می‌توانند میزان سود احتمالی خود از سهام‌گذاری دارایی‌ها را محاسبه و مشاهده کنند. بدین‌ترتیب، به‌راحتی امکان مقایسه سود سهام‌گذاری در دارایی‌های مختلف وجود دارد.

پلتفرم P۲P امنیت درخورتوجهی برای کاربرانش مهیا کرده است. برای این منظور، پلتفرم یادشده از نهادهای شخص ثالث حسابرسی هم دعوت کرده است تا میزان ایمنی زیرساخت شبکه را ارزیابی کنند. دیگر مزیت ویژه این پلتفرم امکان سهام‌گذاری مستقیم از‌طریق کیف پول سخت‌افزاری مانند کیف پول‌های لجر (Ledger) است.

گواردا والت (Guarda Wallet)

بهترین استخر استیکینگ کدام است؟ معرفی و بررسی بهترین استخرهای Staking

کیف پول غیرامانی گواردا (Guarda) که با خدمات گوناگون و ویژگی‌های خاصش در عرصه ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود، پلتفرم سهام‌گذاری خود را نیز با پشتیبانی از ۱۴ زنجیره مبتنی‌‌بر اثبات سهام دراختیار کاربران قرار داده است. این کیف پول از سهام‌گذاری ارزهای دیجیتالی همچون ایاس، نئو، تزوس، کازماس و کالیستو پشتیبانی می‌کند.

گفتنی است امکان استیکِ بیش از هزار توکن مختلف به‌واسطه گواردا وجود دارد که در ترکیب با رابط کاربری ساده این پلتفرم، می‌تواند از گواردا گزینه‌ای مناسب برای استیک ارز دیجیتال بسازد.

محصول «Earn ۲.۰» این پلتفرم کار سهام‌گذاری کاربران را تسهیل کرده است. مدیریت استکینگ در گواردا والت به‌وسیله نسخه‌های مختلف اپلیکیشن‌ برای دسکتاپ و موبایل و افزونه کروم به‌همراه امکان اتصال به کیف پول‌های سخت‌افزاری مانند لجر فقط با چند کلیک در‌اختیار کاربران قرار گرفته است.

کارمزد بسیار اندک به‌همراه امنیت و حفظ حریم خصوصی می‌تواند کیف پول گواردا را به یکی از گزینه‌های برتر کاربران برای استیک ارزهای دیجیتال تبدیل کند. همچنین، میزان سود کاربران روزانه و با شفافیت کامل به‌روزرسانی می‌شود که داده‌های آن به اکوسیستم سهام‌گذاری‌شده کاربر بستگی دارد.

کورِس وان (Chorus One)

بهترین استخر استیکینگ کدام است؟ معرفی و بررسی بهترین استخرهای Staking

کورس وان (chorus.one) از سال ۲۰۱۸ فعالیت خود را آغاز کرده و خدمات سهام‌گذاری غیرمتمرکز ارائه می‌دهد. این پلتفرم با سرویس‌های متنوع خود، مدیریت بیش از ۱میلیارد دلار ارز دیجیتال را در‌اختیار گرفته است. مشتریان کورس وان می‌توانند در ۱۳ شبکه بلاک چینی مختلف ازجمله سولانا و اتریوم و پولکادات سهام‌گذاری کنند.

این پلتفرم به مشتریانی که بیش از ۱۰میلیون دلار دارایی دارند، اجازه می‌دهد تا نودهای خود را راه‌اندازی کنند و خدمات سهام‌گذاری خودشان را به سایر کاربران ارائه دهند. در‌این‌بین، کورس وان هم زیرساخت شبکه را مدیریت می‌کند.

علاوه‌بر امکان ارائه خدمات نود شخصی بر بستر کورس وان، کاربران این پلتفرم از زیرساخت ایمن، گزارش‌های فصلی، خدمات ۲۴ساعته تیم پشتیبانی و به‌روزرسانی‌های مکرر بهره‌مند می‌شوند.

تیم توسعه کورس وان به‌منظور توسعه اکوسیستم خود تلاش می‌کند تا دسترسی آزاد و باز به شبکه را مهیا کند. این پلتفرم همچنین در آینده نزدیک، به کاربرانش اجازه می‌دهد تا در حاکمیت پروتکل مشارکت کنند.

استیک دائو (Stake DAO)

استیک دائو (Stake DAO)

استیک دائو (Stake DAO) پلتفرمی غیرامانی و چندمنظوره به‌حساب می‌آید که از ابتدای سال ۲۰۲۱ به بازار معرفی شده است. این پلتفرم ازطریق استراتژی‌های مختلف اجازه سهام‌گذاری در ۹ بلاک چین اثبات سهام را به مشتریان خود می‌دهد. استیک دائو در چندین زنجیره مانند اتریوم ۲.۰ و پالیگان و هارمونی به‌عنوان اعتبارسنج فعالیت می‌کند. هدف این دائو ایجاد بستر لازم برای مشارکت کاربرانش در این شبکه‌ها است.

گفتنی است این پروتکل توکن بومی SDT را هم برای تسهیل تراکنش‌های پلتفرم خود عرضه کرده است. پلتفرم استیک دائو استراتژی‌های سهام‌گذاری مختلفی با میزان ریسک‌ ارزیابی‌شده در‌اختیار کاربران قرار می‌دهد. بدین‌ترتیب، مشتریان این استخر می‌توانند از دریافت بیشترین سود استیکینگ باتوجه‌به میزان ریسک‌پذیری خود مطمئن باشند.

کاربران استیک دائو می‌توانند از این استراتژی‌ها در قالب محصولات سهام‌گذاری استفاده کنند. ورود به هر برنامه سهام‌گذاری با درصدی کارمزد همراه است که از حساب کاربر کسر می‌شود. علاوه‌بر‌این، کاربران هنگام برداشت دارایی خود باید مبلغ مشخصی کارمزد بپردازند. درنهایت، تمام کارمزدهای پلتفرم به توکن بومی SDT تبدیل و به دارندگان SDT به‌عنوان مشوق پاداش داده می‌شوند. بدین‌ترتیب، استیک دائو تلاش می‌کند تا کاربران را راضی و وفادار به پروتکل نگه دارد.

گفتنی است در پروتکل‌هایی همچون سوشی‌سواپ و یونی‌سواپ و 0x، استخرهای نقدینگیِ توکن SDT در‌اختیار کاربران قرار گرفته است. به‌این‌ترتیب، کاربران می‌توانند از‌طریق سرمایه‌گذاری روی توکن بومی این پروتکل هم درآمد منفعل کسب کنند.

استخر استیکینگ چیست؟

استخر استیکینگ (Staking Pool) مخزن دیجیتالی است که به دارندگان ارزهای دیجیتال اجازه می‌دهد دارایی‌هایشان را روی هم بگذارند. کاربران با این کار بخت خود را برای انتخاب‌شدن در دور بعدی اعتبارسنجی دارایی مدنظر افزایش می‌دهند. استیک ارز دیجیتال فرایند سهام‌گذاری و اعتبارسنجی در شبکه‌ای مبتنی‌بر اثبات سهام (PoS) است. این فرایند شامل راه‌اندازی نود سهام‌گذاری و قفل‌کردن مبلغ مشخصی دارایی در شبکه می‌شود.

در اغلب بلاک چین‌های اثبات سهام، هرچه سهام‌گذار ارز دیجیتال بیشتری در شبکه قفل کرده باشد، بخت بیشتری برای مشارکت در شبکه و افزایش بهره‌وری استیکینگ خواهد داشت. بنابراین، اگر به گرفتارشدن در دردسرهای راه‌اندازی نود سهام‌گذاری تمایل چندانی ندارید یا سرمایه زیادی را وارد فرایند استیک ارز دیجیتال نمی‌کنید، شرکت در استخرهای سهام‌گذاری می‌تواند جایگزین مناسبی برایتان باشد.

با این کار درواقع پولتان را به یک نماینده (استخر استیک ارز دیجیتال) می‌دهید تا با اعتبار دارایی شما کار سهام‌گذاری و اعتبارسنجی را انجام دهد. در ازای آن، استخر استیکینگ متعهد است درصدی از سود سهام‌گذاری را متناسب با سهمتان در استخر به شما پرداخت کند.

ویژگی‌های بهترین استخر استیکینگ

برخی از مهم‌ترین دلایل انتخاب یک استخر استیکینگ که بهتر است به آن‌ها توجه کنید عبارت‌اند از:

 • عملکرد استخر: اینکه استخری که انتخاب می‌کنید عملکرد باثباتی داشته باشد و بدون اختلال به تولید بلاک‌ها و توزیع پاداش ادامه دهد بسیار مهم است.
 • کارمزدها: هر استخری درصدی از پاداش را به‌عنوان کارمزد برای خود نگه می‌دارد که در استخرهای مختلف متفاوت است. البته ممکن است کارمزد استخری بیشتر باشد، اما خدمات اضافه‌برسازمانی هم به کاربران ارائه کند و بالعکس؛ پس کارمزد کم لزوماً معیار خوبی نیست. اما پیشنهاد می‌کنیم درصد کامزد را به‌نسبت اعتبار و خدمات بسنجید.
 • اندازه استخر: استخرهای بزرگ‌تر شانس بیشتری برای تولید بلاک دارند، اما پاداش خود را در بین تعداد بیشتری از مشارکت‌کنندگان تقسیم می‌کنند. پس مزایا و معایب را بسنجید و متناسب با حد ریسک خود یک استخر را انتخاب کنید.
 • مشارکت جامعه: این مورد ممکن است نسبت به موارد قبلی اهمیت کمتری داشته باشد؛ اما اگر به جامعه فعال اهمیت می‌دهید بد نیست آن را در گوشه ذهن خود داشته باشید.
 • شفافیت: اهمیت شفافیت را در دنیای کریپتو به‌هیچ‌وجه نمی‌توان نادیده گرفت. بهتر است استخری را انتخاب کنید که به‌طور مرتب به‌روزرسانی می‌شود و گزارش به‌روزرسانی‌های خود را منتشر می‌کند، از عملکرد خود گزارش می‌دهد، و جزئیات نحوه توزیع پاداش‌ها را با کاربران در میان می‌گذارد.
 • خدمات اضافه‌‌برسازمان: حق رأی، دسترسی به ایونت‌های خاص، دوره‌های آموزشی و هر مورد دیگری که جزو وظایف اصلی استخر نیست را می‌توان در این دسته‌بندی قرار داد و اگر همه موارد پیشین را چک کردید، می‌توانید این آپشن‌ها را بررسی کنید.

سؤالات متداول

در‌ پایان مطلب، به برخی از پرسش‌های پرتکرار مرتبط با استیکینگ پاسخ می‌دهیم:

درآمد استیکینگ چقدر است؟

درآمد استیکینگ متغیر است. اگر برای استیکینگ استخرهای سهام‌گذاری را انتخاب کنید، میزان درآمدتان به دو عامل «سود مشخص‌شده بلاک چین مدنظر» و «استخر سهام‌گذاری» بستگی دارد.

چطور درآمد استیکینگ را محاسبه کنیم؟

برای محاسبه درآمد استیکینگ، اولین گام رجوع به وب‌سایت رسمی دارایی مدنظر است. معمولاً هر بلاک چین مبتنی‌بر اثبات سهام آمار و داده‌های دقیقی درباره شیوه راه‌اندازی نود و درصد سود سالانه در وب‌سایت و مراجع رسمی اطلاع‌رسانی خود اعلام می‌کند.

آیا در کیف پول می‌شود ارز دیجیتال استیک کرد؟

بله، با اتصال کیف پول شخصی خود به پلتفرم یا استفاده از کیف پول‌های غیرامانی پلتفرم‌ مدنظر، می‌توانید کار استیک ارز دیجیتال را مستقیماً ازطریق کیف پولتان انجام دهید.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

4 دیدگاه
کاربر تازه‌وارد
کاربر تازه‌وارد
2 ماه قبل

دوستان من تازه این برنامه رو نصب کردم میشه راهنماییم کنید لطفا

کاربر تازه‌وارد
کاربر تازه‌وارد
7 ماه قبل

مغز متفکر تو هم داری اونجا دلاری سرمایه میزاری . ریالی نیست که با تورم ایران بهت سود بدن

کپی بردار
کپی بردار
1 سال قبل

اصلا صرف نمیکنه…درصد سودی که اونا تایین میکنن بر اساس تورم آمریکاست که درصد سودشون بیشتر براشون میوفته نه برای کشور ما که تورم ۱۰۰۰ درصده

mehdi kashi
mehdi kashi
1 سال قبل

سلام و خدا قوت
لطفا در مورد بحث تحریم و فیلترینگ این سایت ها هم توضیح بدید.آیا کاربران در ایران با مشکلی مواجه نمیشن؟