قیمت آلت کوین‌ها؛ جهش ۱۶۲ درصدی ترا در بحبوحهٔ سقوط بازار

قیمت آلت کوین‌ها؛ جهش ۱۶۲ درصدی ترا در بحبوحهٔ سقوط بازار

قیمت لونا (LUNA) در دو هفته گذشته ۱۶۲ درصد رشد کرده است. به نظر کارشناسان، عوامل بنیادین مستحکم و افزایش تقاضا برای لونا و استیبل کوین UST، فقط دو مورد از دلایل افزایش قیمت این آلت کوین هستند.

به گزارش کوین تلگراف، همزمان با جهش قیمت بیت کوین به ۴۲,۰۰۰ دلار و سقوط به محدوده ۳۸,۰۰۰ دلار، آلت کوین‌هایی که وضعیت فاندامنتال قوی و کاربردهایی در دنیای واقعی دارند، موفق شدند جهش‌های قابل‌توجهی ثبت کنند.

لونا، ارز دیجیتال پروتکل ترا، یکی از همین آلت کوین‌ها بود که موفق شد در طول روند نزولی بیت کوین در چند روز گذشته، رشد خوبی داشته باشد. شایان ذکر است که ترا، مسئولیت عرضه استیبل کوین UST را عهده‌دار است.

نمودار قیمت لونا
نمودار قیمت لونا

داده‌های بازار نشان می‌دهد که قیمت لونا از ۲۰ ژوییه (۲۹ تیر) تا ۳ اوت (۱۳ مرداد) توانست از ۵.۵۳ دلار تا ۱۴.۵۱ دلار اوج بگیرد. حجم معاملات ۲۴ ساعته این ارز دیجیتال هم از ۱۳۷ میلیون دلار به ۷۷۴ دلار رسیده است.

گسترش اکوسیستم ترا، اضافه‌شدن توکن با پشتوانه اتریوم به پروتکل انکر (Anchor) و اقتصاد توکنی لونا باعث شده است تا بستر مناسب برای رشد این ارز دیجیتال مهیا شود.

رشد اکوسیستم

یکی از بارزترین نشانه‌های افزایش پذیرش اکوسیستم ترا، رشد سریع تعداد شرکای جدید و پروژه‌هایی است که روی بلاک چین آن راه‌اندازی می‌شوند.

گسترش این اکوسیستم دسترسی به بخش‌های مختلف و پرطرفدار ارزهای دیجیتال نظیر امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، توکن‌های غیرمثلی (NFT) و ارتباط با دیگر شبکه‌های بلاک چینی مانند اتریوم و سولانا را برای کاربران به ارمغان می‌آورد. این بلاک چین از پروتکل‌های پرداخت و خرده‌فروشی متعددی هم که به دارندگان توکن‌های لونا و UST امکان می‌دهند از این توکن‎ها برای پرداخت‌های روزانه استفاده کنند پشتیبانی می‌کند.

ترا در حال حاضر از ۱۷ ارز فیات از جمله دلار آمریکا، دلار کانادا و یورو پشتیبانی می‌کند و در نظر دارد در آینده و همزمان با رشد خود، ارزهای دیگری را هم به این فهرست اضافه کند.

اضافه‌شدن اتر به انکر

رأی‌گیری برای اضافه‌کردن توکن با پشتوانه اتر (Wrapped Ether) در پروتکل انکر یکی دیگر از عواملی است که باعث رشد قیمت لونا شده است.

اضافه‌شدن اتر به این پروتکل پس از مشارکت ترا و لیدو صورت گرفته است. لیدو یک پروتکل سهام‌گذاری برای ترا و اتریوم است که به سهام‌گذاران این امکان را می‌دهد که پاداش سهام‌گذاری خود را به‌صورت stEther (اتریوم سهام‌گذاری‌شده) و bLUNA (لونای تضمین‌شده) دریافت کنند.

در صورتی که رأی‌گیری به اضافه‌شدن اتریوم به این پروتکل بینجامد، اتر اولین ارز دیجیتالِ خارج از اکوسیستم ترا خواهد بود که دریافت پاداش استخراج آن در این اکوسیستم محقق شده است. پیش‌بینی می‌شود که پس از تصویب اضافه‌شدن اتر به این پروتکل، شاهد شکسته‌شدن رکورد دارایی‌های قفل‌شده باشیم.

سوزانده‌شدن توکن لونا

اقتصاد توکنی لونا به نحوی است که از توکن‌های لونا برای ایجاد UST استفاده می‌شود و همین مسئله از جمله عواملی است که به‌گفته کارشناسان افزایش قیمت این ارز دیجیتال را تسریع کرده است.

 به‌منظور ایجاد UST، معادل ارزش آن، لونا سوزانده می‌شود. این کار بر عرضه توکن‌های لونا و به تبع آن قیمت این ارز دیجیتال تأثیرگذار خواهد بود.

با رشد پلتفرم‌هایی نظیر میرور پروتکل (Mirror Protocl)، نیاز به ایجاد UST برای پیشبرد فعالیت پروژه بیشتر می‌شود. از سوی دیگر، پروتکل‌های تازه‌ای که روی ترا عرضه می‌شوند، باعث افزایش قیمت UST و لونا خواهند شد.

تقاضای بیشتر برای UST باعث می‌شود قیمت آن به بالای ۱ دلار برسد و فرصت‌های آربیتراژی برای دارندگان این توکن ایجاد شود؛ چرا که این افراد می‌توانند به اندازه ۱ دلار لونا بخرند و آن را از طریق ترا استیشن (Terra Station) بسوزانند تا یک UST به دست آورند. حالا این UST را می‌توانند به قیمت بیشتر از یک دلار بفروشند.

این مکانیزمی است که باعث ایجاد USTهای جدید و ورود آنها به بازار می‌شود و تضمین می‌کند که پروتکل همچنان قیمت پشتوانه UST را در حد ۱ دلار نگه دارد.

عرضه لونا

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، با ورود USTهای تازه به بازار، لوناهای در چرخه کاهش پیدا کرده‌اند و این مسئله تأثیری مثبت روی قیمت این ارز دیجیتال دارد.

علاوه بر موارد گفته‌شده، پروژه‌های زیادی به‌زودی روی ترا راه‌اندازی می‌شوند و تقاضای بیشتر برای استیبل کوین UST می‌تواند باعث افزایش قیمت لونا شود.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه