ادامه فعالیت برخی از پلتفرم‌های چینی ارز دیجیتال با وجود ممنوعیت‌های شدید در این کشور

ادامه فعالیت برخی از پلتفرم‌های چینی ارز دیجیتال با وجود ممنوعیت‌های شدید در این کشور

رسانه‌های داخلی چین اخیراً گزارش‌هایی منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد برخی از صرافی‌ها و دیگر پلتفرم‌های چینی فعال در حوزه ارز دیجیتال، با وجود ممنوعیت‌های شدید در این کشور، همچنان به کاربران خود خدمات ارائه می‌کنند.

به گزارش کریپتو نیوز، سازمان‌های وابسته به دولت چین شواهدی را منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد برخی از وب‌سایت‌های فعال در حوزه ارز دیجیتال همچنان در این کشور خدمات ارائه می‌کنند. این کسب‌وکارها همچنان ارز دیجیتال خریدوفروش می‌کنند، با توکن‌هایی مانند بیت کوین و اتریوم سرمایه جذب می‌کنند و از داخل خاک چین مشغول انتشار اخبار مرتبط با ارزهای دیجیتال هستند.

بر اساس گزارشی که شین‌هوا (Xinhua)، خبرگزاری دولتی چین، منتشر کرده است، اعلامیه‌های اخیر بانک مرکزی چین و دیگر سازمان‌های دولتی، «این موضوع را روشن کرده است که فعالیت‌‌ کسب‌وکارهای مربوط به ارزهای دیجیتال به‌عنوان فعالیت‌‌های مالی غیرقانونی طبقه‌بندی شده» و اشخاصی که «برای صرافی‌های خارجی ارز دیجیتال تبلیغ تولید و یا منتشر می‌کنند، باید مطابق با قانون پاسخگو باشند».  

خبرگزاری شین‌هوا ادعا می‌کند شواهدی دارد که نشان می‌دهند برخی وب‌سایت‌های داخلی چین همچنان در حال تبلیغ برای صنعت ارز دیجیتال هستند و اغلب این کار را با پوشش بلاک چین و فعالیت‌های مربوط به متاورس انجام می‌دهند.

برخی از وب‌سایت‌ها هم به‌صورت علنی در حوزه آموزش ارزهای دیجیتال و برگزاری رویدادهای آنلاین یا حضوری فعالیت می‌کنند. شین‌هوا می‌گوید هدف از این رویدادها جذب ترافیک و مخاطب بیشتر برای کسب‌وکارهای خارجی فعال در حوزه ارز دیجیتال است.

این آژانس خبری به چند نمونه‌ از وب‌سایت‌هایی اشاره کرده است که اخبار مربوط به پروژه‌های ارز دیجیتال را از سراسر جهان گرد‌آوری می‌کنند و آموزش‌هایی را درباره معامله‌گری و پیش‌بینی بازار با استفاده از متدهای عملی، در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند.

نمونه دیگر وب‌سایت‌هایی هستند که در زمینه «احراز هویت کاربران» فعالیت می‌کند و به معامله‌گران این امکان را می‌دهند تا به پلتفرم‌های خارجی دسترسی داشته باشند و بتوانند ارز دیجیتال خریدوفروش کنند.  

به‌گفته شین‌هوا، برخی از این وب‌سایت‌ها لینک‌هایی را منتشر می‌کنند که مربوط به جلسات آنلاین مدیران پروژه‌های ارز دیجیتال است و در واقع با این کار یک گردهمایی آنلاین برای چهره‌های شناخته‌شده فضای ارز دیجیتال برگزار می‌کنند. ظاهراً در این رسانه‌ها مقالاتی هم برای تبلیغ پروژه‌های جدید و پرطرفدار ارز دیجیتال منتشر می‌شود.

خبرگزاری شین‌هوا به‌ نقل از یک کارشناس نوشته است:

از زمان برخورد شدید [مقامات] با تراکنش‌های ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۷، پلتفرم‌های فعال در حوزه صدور و خریدو‌فروش ارزهای دیجیتال که در داخل چین حضور داشتند، از این کشور خارج شدند و [برخی هم] فعالیت خود را متوقف کردند. با این حال بسیاری از وب‌سایت‌ها و [گروه‌های شبکه‌های اجتماعی] مربوط به ارزهای دیجیتال همچنان فعال هستند.

این آژانس خبری می‌گوید شواهدی دارد که نشان می‌دهد این وب‌سایت‌ها از بازدیدکنندگان خود می‌خواهند برای خرید اشتراک چند‌صد دلار پرداخت کنند. ظاهراً برخی از آنها از کاربران می‌خواهند تا با پرداخت ارز دیجیتال به هزینه‌های وب‌سایت کمک کنند.

دنگ جیان‌پنگ (Deng Jianpeng)، استاد دانشکده حقوقِ دانشگاه مرکزی امور مالی و اقتصاد چین، در‌این‌باره می‌گوید:

اگر یک وب‌سایت اینترنتی [داخلی] به کاربران خود توصیه کند که در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری ‌کنند،‌ می‌توان آن را به نقض قانون متهم کرد.

بانک مرکزی چین به‌همراه چند نهاد نظارتی دیگر، اخیراً بیانیه‌ای مشترک تهیه کرده‌اند که به امضای چند وزارتخانه رسیده است. در این بیانیه‌ به افرادی که خدمات «بازاریابی، تبلیغ، پرداخت و پشتیبانی فنی» به پلتفرم‌های خارجی خریدوفروش ارز دیجیتال ارائه می‌کنند، هشدار داده شده است که مطابق با قانون از آنها بازجویی خواهد شد.

شین‌هوا در پایان نوشته است که سخت‌گیری‌ها باید به شبکه‌های اجتماعی، پیام‌رسان‌هایی مانند وی‌ چت (WeChat)، ویبو (Weibo) و پلتفرم‌های مرتبط دیگر هم گسترش پیدا کند.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه