مدیران بایننس درباره تحریم ایران: فعالیت ایرانیان مقیم خارج منعی ندارد

مدیران بایننس درباره تحریم ایران: فعالیت ایرانیان مقیم خارج منعی ندارد

وب‌سایت کوین دسک اخیراً مصاحبه‌ای با دو تن از مدیران ارشد بایننس درباره برخورد این صرافی با کاربران ایرانی داشته است. در جریان این گفت‌وگو، چاگری پویراز (Chagri Poyraz)، کارشناس حوزه تحریم و مدیر بخش تطبیق با مقررات تحریمی بایننس، به کوین دسک گفته است این صرافی در حال حاضر به ایرانیان مقیم خارج از کشور خدمات ارائه می‌کند و این کار خلاف قوانین تحریمی دولت آمریکا نیست.

به گزارش ارزدیجیتال، پویراز در این باره می‌گوید:

از منظر تحریم، ارائه خدمات به ایرانیان مقیم خارج از کشور، حتی از نظر دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی آمریکا (نهاد مسئول در زمین اعمال تحریم‌های ایالت متحده) هم مشکلی ندارد. کره شمالی و سوریه مشمول تحریم‌های سازمان ملل هستند و مقررات مربوط به تحریم شهروندان این دو کشور در هرجایی که قوانین تحریمی سازمان ملل به رسمیت شناخته می‌شوند، قابل‌اجراست. اما بحثی که اکنون داریم درباره تحریم‌های آمریکاست که شامل ایران و کوبا می‌شود و تنها در صورت پیروی از مقررات دولت ایالات متحده قابل‌اجراست. بنابراین آنها (قانون‌گذاران) هرگز پیگیر فعالیت ایرانیان مقیم خارج از این کشور نخواهند شد؛ چراکه انجام چنین کاری غیرقانونی است.

پویراز در صحبت‌های خود به الزامی‌نبودن رعایت مقررات تحریمی آمریکا علیه ایران میان شرکت‌های غیرآمریکایی اشاره کرده است. در واقع باید گفت اینکه یک شرکت ملزم به رعایت تحریم‌های آمریکا علیه ایران است یا خیر، بستگی به ملیت آن مجموعه و ارتباط آن با ایالات متحده دارد. برای مثال، دولت آمریکا و اتحادیه اروپا هر کدام مقررات خاص خود را در برخورد با ایران، شرکت‌های ایرانی و شهروندان این کشور دارند.

مدیران بایننس درباره تحریم ایران: فعالیت ایرانیان مقیم خارج منعی ندارد
تصویر مربوط به توضیح وزارت خزانه‌داری آمریکا درباره اشخاصی که ملزم به رعایت مقررات تحریمی این کشور هستند؛ فقط کسب‌وکارهایی که در آمریکا ثبت‌ شده‌اند یا زیرمجموعه شرکت‌های آمریکایی هستند.

تیگران گمباریان (Tigran Gambaryan)، یکی از مدیران بخش تطبیق با مقررات صرافی بایننس نیز در این رابطه گفته است:

در کشورهای اروپایی، تبعیت شرکت‌ها از مقررات تحریمی آمریکا علیه ایران غیرقانونی است.

پویراز در ادامه افزود:

دلیل اینکه بایننس افرادی مثل من و تیگران را استخدام می‌کند، پیچیدگی مسائل مربوط به حوزه تحریم‌هاست. ما عملاً به یک پناهنده ایرانی مقیم بریتانیا این امکان را داده‌ایم که در بایننس حساب باز کند. پیش‌تر چنین امکانی وجود نداشت و البته که اشتباه هم بود؛ اما بایننس با بهبود سیستم‌های کنترلی خود اکنون می‌تواند بین مقیم و تبعه یک کشور تحریم‌شده تمایز قائل شود.

گمباریان نیز می‌گوید:

پیروی از تحریم‌های آمریکا در اروپا غیرقانونی است و همین موضوع بار دیگر به‌نوعی این مسئله پیچیده را مطرح می‌کند که ما (بایننس) یک نهاد آمریکایی نیستیم. بایننس رویکرد بسیار محافظه‌کارانه‌ای دارد که ما را در حوزه‌های قضایی غیرآمریکایی در معرض خطر قرار می‌دهد؛ اما همچنان تحریم‌های ایالات متحده را هم رعایت می‌کنیم. پیروی از این مقررات ما را از نظر فنی در حوزه‌های قضایی خارج از آمریکا در موقعیت قانون‌شکنی قرار می‌دهد و به‌عقیده من خلاف مقررات اتحادیه اروپاست.

پویراز در پایان گفت:

فقط برای بسط‌دادن موضوع، لطفاً از هر بانکی که می‌خواهید این سؤال را بپرسید که آیا برای یک ایرانی مقیم یک کشور خارجی یا خودِ آمریکا حساب باز می‌کنند یا خیر. پاسخ آنها قطعاً مثبت خواهد بود. درباره ایرانیان ساکن خود ایران اما، تمامی کارهای لازم را [برای پیشگیری از فعالیت آنها] انجام می‌دهیم. بله همیشه ممکن است مواردی از زیر دستمان در بروند؛ اما اگر شکافی وجود داشته باشد آن را پیدا می‌کنیم و کنترل‌های خود را بهبود می‌بخشیم.

همچنین بخوانید: دستور آمریکا به شرکت‌های ارز دیجیتال برای جلوگیری از دور زدن تحریم؛ خطری سرمایه ایرانی‌ها را تهدید می‌کند؟

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

9 دیدگاه
Chakadian
Chakadian
۱ سال قبل

بنده با پاسپورت آلمان همین امروز اکانتم تو بایننس بسته شد. حدود ۲-۳ ماه پیش احراز هویت رو یه مرحله دیگه هم سختر کردند و گزینه محل تولد رو هم به اون اضافه کردن. بعد از تغییر اول همه تراکنش‌های تعلیق شدند و بعدش هم اطلاع دادن که حساب بسته میشه. البته دلیل رو نمیگن و ذکر میکنن فقط با رای دادگاه یا پلیس اطلاعات بیشتری میدن و علت دیگه‌ای وجود نداره

متاورس
متاورس
۱ سال قبل

میتونه اجازه فعالیت به ایرانیا بده ولی مدیرانش ترسون

ارسام شیخی
ارسام شیخی
۱ سال قبل

شکرت!!!!!!!!

mohammad karimi
mohammad karimi
۱ سال قبل

یعنی الان اقامت کشور دیگه رو داشته باشیم میشه تو بایننس فعالیت‌کنیم؟

FEFERY70
FEFERY70
۱ سال قبل

دروغ میگن..من با کارت اقامت معتبر ترکیه اقدام کردم حتی خط ترکیه‌ دارم همه مدارک‌ درسته..اخرش تایید نکردند..تماس گرفتم میگن چون nationality نوشته ایرانی نمیتونیم اکانت ات رو تایید کنیم😒😒

راست گو
راست گو
۱ سال قبل
پاسخ  FEFERY70

پاسپورت تورکی باید باشه

FEFERY70
FEFERY70
۱ سال قبل
پاسخ  راست گو

شما کلمه پاسپورت دیدی توی مقاله؟؟ نوشته مقيم.. کسی که مقيم میشه کارت اقامت داره ،پس همون کافیه دیگه

مریم بهمنی
مریم بهمنی
۱ سال قبل
پاسخ  FEFERY70

بله قشنگم شما رفتین اقامت میکنید بس مطابقل قوانین اونجا رعایت کن دروغ نیست دوست گلم سرمایه گزار خودش دخالتی نمیکنه به نحوه امور اون دارای اما شما نظم رو امکان داره خراب کنی چون فرهنگ ها تفاوت داره

FEFERY70
FEFERY70
۱ سال قبل

خودت فهمیدی چی گفتی