بانک مرکزی هند تشکیل کارگروه بررسی ساخت ارز دیجیتال ملی را تایید کرد

بانک مرکزی هند تشکیل کارگروه بررسی ساخت ارز دیجیتال ملی را تایید کرد

در تاریخ ۳۰ اوت، روزنامه Economics Times گزارشی مبنی بر تایید بانک مرکزی هند (RBI) از ایجاد کارگروهی که موظف به تجزیه و تحلیل امکان سنجی صدور یک واحد ارز دیجیتالی بانک مرکزی (CBDC) با پشتوانه روپیه، منتشر کرد.

تاسیس و تمرکز این گروه در گزارش سالانه این بانک در سال ۲۰۱۸ – ۲۰۱۷، با تایید جزئیات قبلی که پس از جلسه کمیته سیاست پولی هند (MPC) در ماه آوریل برگزار شد، به طور مبسوط شرح داده شد.

انگیزه بررسی صدور ارز وابسته به فیات با حمایت بانک مرکزی به نظر می‌رسد تا حد زیادی ناشی از ملاحظات ارزش‌گذاری باشد. آمارهای روزنامه Economic Times نشان می‌دهد که هزینه چاپ اسکناس در هند ۶.۳ میلیارد روپیه ( حدود ۸۹ میلیون دلار ) در سال مالی ۲۰۱۸ بوده است. بانک مرکزی هند در گزارشی به این مسئله اشاره کرد:

هزینه‌های فزاینده مدیریت اسکناس کاغذی و سکه به طور جهانی، بانک‌های مرکزی را در سراسر جهان به دنبال بررسی گزینه معرفی ارز دیجیتالی فیات هدایت کرده‌ است.

بانک مرکزی هند تشکیل کارگروه بررسی ساخت ارز دیجیتال ملی را تایید کرد

همچنین طبق گزارشات روزنامه اکونومیک تامیز عوامل دیگری نظیر تغییرات سریع در صنعت پرداخت‌ها و افزایش توکن های دیجیتالی شخصی نیز می‌تواند دلیل سوق بانک‌ مرکزی هند به این سمت و سو باشد.

ماهش ماکیجا (Mahesh Makhija) از اعضای سرویس خدمات مالی EY، در این خصوص بیان می‌کند:

ایده بانک مرکزی در خصوص انتشار ارز دیجیتال بسیار امیدوار کننده است، هر چند باید توجه به مسائل مربوط به جعل دیجیتالی نیز در دستور کار قرار بگیرد.

وی همچنین اظهار داشت که ایده بانک مرکزی هند برای استفاده از دفتر کل توزیع شده در خصوص سیستم‌های پرداختی، نقل و انتقالات بانکی و فرآیندهای پرداختی، باز است و این یک امر خوشایند در توسعه است.

او همچنین عنوان کرد ارز دیجیتال در حال حاضر خطرات سیستماتیک ایجاد نمی‌کند، بانک مرکزی در گزارش خود هشدار داد که اکوسیستم ارز دیجیتال ممکن است بر روی سیستم پرداختی فعلی و تسویه حساب و به نوبه خود بر انتقال سیاست پولی تاثیر گذار باشد.

بانک مرکزی هند تشکیل کارگروه بررسی ساخت ارز دیجیتال ملی را تایید کرد

در فراخوانی که برای هماهنگی با تنظیم کننده های جهانی در خصوص بررسی و رسیدگی چالش های ناشی از ارزهای دیجیتال برگزار شد، بانک مرکزی هند اخطار داد موارد زیر لحاظ شود:

تجارت ارز دیجیتال در حال تغییر به مبادلات  همتا به همتا است و این موضوع ممکن است شامل افزایش استفاده از پول نقد باشد همچنین امكان مهاجرت از صرافی‌های ارز دیجیتالی به استخرهای تاریک / پول نقد و نگرانی‌ها در خصوص مبارزه با پولشویی / مبارزه علیه تامین مالی تروریسم (CFT) و مسائل مربوط به مالیات را افزایش می دهد.

در تاریخ ۵ ژوئن ممنوعیت بحث برانگیز بانک مرکزی هند در رابطه با معاملات بانکی با کسب و کارها و افراد مرتبط با ارز دیجیتال به اجرا در آمد. در پاسخ به این ممنوعیت، برخی از صرافی های داخلی یکی از دو گزینه‌ زیر را انجام دادند؛ برداشت از حساب‌های فیات را به تعلیق درآوردند یا برنامه‌هایی برای تغییر شکل به پلتفرم های همتا به همتا (P2P) به منظور جلوگیری از تبدیل به ارز فیات بومی ارائه دادند.

منبع:cointelegraph
ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه