بهترین جایگزین‌های صرافی مکسی؛ بعد از MEXC کجا برویم؟

بهترین جایگزین‌های صرافی مکسی؛ بعد از MEXC کجا برویم؟

صرافی ارز دیجیتال مکسی (MEXC) اعلام کرده است که فرایند احراز هویت (KYC) برای کاربران مقیم در کشور‌های ممنوعه اجباری شده است. اقدامی که باعث می‌شود کاربران ایرانی نیز به دلیل تحریم‌های خارجی، در میان کاربران کشورهای ممنوعه به حساب بیایند و امکان استفاده از خدمات این پلتفرم را از دست بدهند.

پس از اجباری‌شدن احراز هویت در صرافی‌های ارزهای دیجیتال معتبر جهانی مانند بایننس (Binance) و کوکوین (Kucoin)، بسیاری از کاربران ایرانی برای استفاده از خدمات معاملاتی به صرافی‌های درجه سه خارجی که احراز هویت در آنها اجباری نیست، مهاجرت کردند.

صرافی ارزهای دیجیتال مکسی به‌عنوان یکی از گزینه‌هایی بود که به‌دلیل نداشتن فرایند احراز هویت اجباری، توانست محبوبیت خوبی را در بین کاربران و تریدرهای ایرانی به دست آورد. اما متأسفانه شماری از کاربران ایرانی گزارش دادند که این صرافی هم به آنها گفته است که برای ادامه فعالیت خود در این پلفترم باید هر چه سریع‌تر مراحل احراز هویت را انجام دهند. این صرافی در پیامی که به کاربران ایرانی فرستاده بود گفت:

طبق شرایط و ضوابط خدمات MEXC، متوجه شده‌ایم که شما در کشور/منطقه‌ای قرار دارید که خدمات MEXC در آن محدود است. لطفاً هرچه سریع‌تر فرایند احراز هویت (KYC) را انجام دهید. توجه داشته باشید، احراز هویت (ابتدایی یا پیشرفته) باید تا ساعت ۱۶:۰۰ تاریخ ۳۰ ژوئن ۲۰۲۴ (به وقت UTC) تکمیل شود، در غیر این صورت حساب شما پاک خواهد شد. پس از پاک‌شدن حساب شما، دیگر نمی‌توانید به قابلیت واریز، معامله یا دیگر خدمات این صرافی دسترسی داشته باشید. زمانی که حساب شما پاک شد، تنها می‌توانید دارایی‌های خود را برداشت کنید. هرگونه موقعیت معاملات آتی باز نیز هنگام پاک‌شدن حساب به اجبار تسویه خواهد شد. ما از هرگونه ناراحتی پوزش می‌طلبیم. از حمایت شما سپاسگزاریم!

احراز هویت در صرافی مکسی اجباری شد؛ کاربران ایرانی به کجا مهاجرت کنند؟

اما اخیراً، روز سه شنبه ۲۱ فروردین، یک نماینده از صرافی مکسی در کانال تلگرام رسمی این پلتفرم به کاربران گفته است که مهلت احراز هویت حساب‌های کاربری مشتریان تغییر کرده و به جای روز ۳۰ ژوئن (۱۰ تیر ماه)، مشتریان تنها تا ساعت ۱۹:۳۰ به وقت تهران روز ۳۰ آوریل (یازدهم اردیبهشت ماه) فرصت دارند که مراحل احراز هویت خود را تکمیل کنند.

احراز هویت در صرافی مکسی اجباری شد؛ کاربران ایرانی به کجا مهاجرت کنند؟

در مکاتبه‌ای که ما با پشتیبانی این صرافی داشتیم، در پاسخ به سؤال ما درباره وضعیت کاربران ایرانی و مسئله احراز هویت، صرافی توضیح داد که طبق الزامات قانونی، پیش از انجام هر تراکنش، مراحل احراز هویت باید تکمیل شود. صرافی همچنین بیان کرد که این الزام برای همه کاربران صرف نظر از محل اقامتشان اعمال می‌شود و به مورد خاص کاربران ایرانی اشاره‌ای نکرد. صرافی در نهایت تأکید کرد که هدف آنها ایجاد یک محیط تجاری امن است.

در ادامه همان مکاتبه، ما از صرافی سؤال کردیم، آیا این بدان معناست کاربران ایرانی که نمی‌توانند با مدارک هویتی ایرانی خود مراحل احراز هویت را انجام دهند، باید از صرافی دیگری استفاده کنند؟ صرافی به این سؤال ما به صراحت پاسخ داد: «بله».

با توجه به این پاسخ مستقیم صرافی، مشخص است که کاربران ایرانی که قادر به انجام احراز هویت با مدارک ایرانی خود نیستند، ناگزیر باید از خدمات صرافی‌های دیگری استفاده کنند.

با توجه به موضع صرافی مکسی به‌نظر می‌رسد که کاربران ایرانی و این صرافی به پایان رابطه خود رسیده‌اند و حالا زمان آن رسیده است که مشتریان ایرانی با خروج وجوه و دارایی‌های خود از این صرافی، به دنبال مقصد جدیدی برای خود باشند. اما مقصد بعدی کجا می‌تواند باشد؟

صرافی‌های جایگزین مکسی

در حال حاضر باید گفت که فشار نظارتی روی صرافی‌های خارجی از سمت نهادهای قانون‌گذار شدت زیادی گرفته است. به همین دلیل، متأسفانه نمی‌توانیم هیچ‌کدام از صرافی‌های خارجی که در حال حاضر احراز هویت در آنها اجباری نیست را به‌عنوان پلتفرم‌های قابل‌اطمینان معرفی کنیم؛ چراکه دیر یا زود ممکن است این نهادهای نظارتی به سراغ این صرافی‌ها بروند. اما چاره چیست؟

صرافی‌های ایرانی

شاید پس از اتفاق‌های که در حوزه قانون‌گذاری صرافی‌های خارجی در حال رخ‌دادن است، بتوانیم با اطمینان بیشتری بگوییم که صرافی‌های داخلی گزینه‌های مناسب‌تری برای کاربران ایرانی به شمار می‌روند. امروزه صرافی‌های ایرانی موفق‌شدند عملکرد بسیار خوبی را از خود نشان دهند و تعداد کاربران آنها هر روز در حال افزایش است.

صرافی‌های ایرانی دستاوردهای خوبی را تا امروز داشتند که از جمله آنها می‌توان به امنیت بالا، تنوع زیاد ارزهای دیجیتال، نقدینگی و حجم معاملات بالا اشاره کرد. علاوه‌براین، صرافی‌های ایرانی پشتیبانی بهتر و باکیفیت‌تری را نسبت به صرافی‌های خارجی ارائه می‌دهند. شما به‌راحتی می‌توانید با یک کد ملی و حساب بانکی در صرافی‌های ایرانی حساب خود را احراز هویت کنید.

صرافی اوکی اکسچنج یکی از بهترین صرافی‌های ایرانی برای خریدوفروش ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. اوکی اکسچنج از سال ۱۳۹۶ در حال فعالیت است و ازجمله قابلیت‌های مهم این صرافی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تنوع ارزهای بالا با بیش از ۷۰۰ ارز دیجیتال
  • ذخیره‌سازی ارزها در کیف پول‌های امن
  • کارمزد فروش صفر
  • امکان خرید ارزهای دیجیتال با ۱۰ هزار تومن
  • پشتیبانی ۲۴ ساعته
  • احراز هویت آنی
  • اپلیکیشن نسخه اندروید و IOS
بهترین جایگزین‌های صرافی مکسی؛ بعد از MEXC کجا برویم؟

برای ثبت‌نام و ساخت حساب کاربری در صرافی اوکی اکسچنج روی این لینک کلیک کنید.

صرافی‌های خارجی که احراز هویت در آنها هنوز اجباری نیست

گزارش‌های مختلف نشان می‌دهد که بعد از اجباری‌شدن فرایند احراز هویت در صرافی‌های خارجی معتبر، بسیاری از کاربران به صرافی‌هایی مثل بیت‌گت (Bitget)، بای‌بیت (bybit)، مکسی (MEXC)، بینگ‌اکس (BingX) و کوینکس (Coinex) روی آوردند.

در زمان نگارش این گزارش، از بین صرافی‌های ذکرشده تنها صرافی‌های بینگ‌اکس و کوین‌اکس هستند که هنوز فرایند احراز هویت در آنها اجباری نیست. اما آیا این صرافی‌ها قابل‌اعتمادند؟ در ادامه آنها را بررسی می‌کنیم.

توجه داشته باشید که ما در این گزارش به‌هیچ‌وجه این صرافی‌های را توصیه نمی‌کنیم! آنها ممکن است ریسک‌های متعددی را به‌همراه داشته باشند که از جمله آنها می‌توان به مشکلات امنیتی و نبود حمایت‌های قانونی در برابر تخلفات احتمالی اشاره کرد. به همین دلیل، توصیه می‌شود تا حد امکان از صرافی‌های ایرانی استفاده کنید.

صرافی کوینکس

کوینکس یکی از صرافی خارجی است که هنوز فرایند احراز هویت در آن اجباری نیست. این صرافی در حال حاضر به کاربران ایرانی خدمات ارائه می‌کند و از زبان فارسی نیز در پلتفرم خود پشتیبانی می‌کند.

اما در ۲۱ شهریور سال ۱۴۰۲، صرافی ارز دیجیتال کوینکس اعلام کرد که این پلتفرم مورد حمله هکرها قرار گرفته است. پس از بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد که گروه هکری وابسته به کره شمالی معروف به «لازاروس» (Lazarus) پشت این حمله بوده و بیش از ۵۴ میلیون دلار سرمایه از این صرافی به‌سرقت برده است.

اگرچه پس از این حمله کوینکس همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد، هیچ تضمینی وجود ندارد که آیا تمام باگ‌های امنیتی این صرافی برطرف شده است یا خیر؛ بنابراین، منطقی به‌نظر می‌رسد که کاربران ایران تا جای ممکن از این صرافی استفاده نکنند و به هیچ‌عنوان سرمایه خود را در این صرافی نگه ندارند.

صرافی بینگ‌اکس

صرافی ارز دیجیتال بینگ‌اکس گزینه دیگری است که هنوز احراز هویت در این پلتفرم اجباری نیست. علاوه‌براین، این صرافی به‌صورت آگاهانه اعلام کرده است که به کاربران ایرانی اجازه می‌دهد تا بدون توجه به تحریم‌ها، معاملات خود را در این پلتفرم انجام دهند. این صرافی همچنین امکان مبادله ریال به تتر را به کاربران ارائه می‌دهد که با قوانین و تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا در تناقض است.

بینگ‌اکس رتبه نوزدهم را در بین صرافی‌های بزرگ خارجی دارد و مجوزهای فعالیت قانونی در کشورهایی مانند لیتوانی، استرالیا و سنگاپور را دریافت کرده است. اگرچه بسیاری از کاربران ایرانی ممکن است در حال حاضر از این صرافی برای انجام معاملات خود استفاده کنند، توصیه می‌شود حتماً اخبار روز مرتبط با این صرافی را دنبال کنید؛ چراکه مخالفت علنی این صرافی با تحریم‌های آمریکا علیه ایران ممکن است توجه مقامات نظارتی را به فعالیت‌های آن جلب کند. شاید به‌زودی شاهد آن باشیم که این صرافی برای ادامه فعالیت خود مجبور شود احراز هویت را در پلتفرم خود اجباری کند.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

1 دیدگاه
جمشید
جمشید
1 ماه قبل

عرض ادب
تجربه شخصی خودم رو در اختیار کاربران قرار میدم، 4 سال است که با کوینکس کار میکنم و تا بحال مشکلی با این صرافی نداشتم تیم پشتیبانی خوبی داره و در سریع ترین زمان پاسخگو هستند و چندین مورد برای من پیش آمده که بدرستی با راهنمایی پشتیبانی بر طرف شده، از جمله بازیابی گوگل اوثنتیکاتور و همچنین در زمان هک صرافی مکاتبات ایی میلی که با صرافی داشتم، اطمینان خاطر صرافی از حفظ دارایی کاربران و تامین خسارت احتمالی، در عوض صرافی اوکی اکسچنج که معرفی کردید چندین بار به مشکلاتی برخورد کردیم که در نهایت بالاجبار کل دارایی که داشتم رو به کوینکس منتقل کردم، مستندات در این زمینه موجود هست