آیا مثل سال ۲۰۱۸ باید منتظر یک روند نزولی گسترده باشیم؟ داده‌ها پاسخ می‌دهند

آیا مثل سال ۲۰۱۸ باید منتظر یک روند نزولی گسترده باشیم؟ داده‌ها پاسخ می‌دهند

در حالی که بیت کوین با قیمتی ۳۵ درصد پایین‌تر از اوج تاریخی خود معامله می‌شود، داده‌ها نشان می‌دهد که برخلاف سال ۲۰۱۸، سرمایه‌گذاران بلندمدت در این سقوط گسترده نقش فعالی نداشته‌اند.

به گزارش کوین تلگراف، داده‌های ارائه ‌شده از سوی گلاسنود نشان می‌دهد میزان اصلاح اخیر بیت کوین ممکن است به اندازه سال ۲۰۱۸ نگران کننده نباشد.

شرکت تحلیل بلاک چین گلاسنود گفته است سرمایه‌گذارانی که بیت کوین خود را به مدت بیش از یک سال نگهداری کرده‌اند، در مقایسه با آنهایی که ارز دیجیتال خود را به مدت ۳ تا ۶ ماه نگهداری کرده‌اند، علاقه کمتری به نقد کردن سرمایه‌های خود نشان داده‌اند. این مجموعه داده دوره اصلاح بیت کوین را از محدوده ۶۵,۰۰۰ دلار در ۱۴ آوریل (۲۵ فروردین) تا حدود ۴۴,۰۰۰ دلار در روز دوشنبه ۹ اوت (۱۸ مرداد) پوشش می‌دهد.

آیا مثل سال ۲۰۱۸ باید منتظر یک روند نزولی گسترده باشیم؟ داده‌ها پاسخ می‌دهند
نمودار قدمت تراکنش‌های خرج‌شده بیت کوین

از سوی دیگر، همه گروه‌های سرمایه‌گذار در سقوط قیمت سال ۲۰۱۸ از ۱۹,۸۹۱ دلار به ۳,۱۲۸ دلار نقش داشته‌اند.

با وجود اینکه اکثر سرمایه‌گذاران قدیمی بیت کوین حتی پس از اصلاح ۳۵ درصدی تصمیم نگرفتند سود سالانه ۲۷۵ درصدی خود را حفظ کنند، داده‌های گلاسنود به رفتار «هولد کردن» قدرتمندی اشاره می‌کند که ممکن است بیت کوین را از گرفتار شدن در رویدادی مشابه فروش گسترده سال ۲۰۱۸ نجات دهد.

گلاسنود در این خصوص می‌گوید:

با وجود روند صعودی قدرتمند و افزایش قیمت بیت کوین به ۴۵,۰۰۰ دلار، بازار بیت کوین هنوز شاهد افزایش قابل‌توجهی در خرج‌شدن ارزهای قدیمی (ارزهایی که بیشتر از یک سال نگهداری شدند) نبوده است. این امر بسیار متفاوت با بازار نزولی سال ۲۰۱۸ است که در آن سرمایه‌گذاران قدیمی‌تر در بیشتر افزایش قیمت‌های اصلاحی، نقدینگی را خارج می‌کردند.

سقوط ۲۰۱۸ به‌دلیل فروش ناشی از ترس بود

رشد بیش از اندازه قیمت‌ها به‌دلیل هیجان ناشی از عرضه اولیه ارزهای دیجیتال (ICO) دلیل اصلی سقوط بازار در سال ۲۰۱۸ بود. استارت‌آپ‌ها میلیاردها دلار سرمایه برای ایجاد پلتفرم‌های مبتنی بر بلاک چین جذب کردند، اما در نهایت بیشتر آنها هیچ‌گاه عرضه نشدند یا اینکه کلاهبرداری از آب در آمدند.

هنگامی که این حباب ترکید، ارزش بازار بیت کوین از ۷۰۰ میلیارد دلار در ژانویه ۲۰۱۸ (دی ۹۶) به ۱۰۲ میلیارد دلار در دسامبر ۲۰۱۸ (آذر ۹۷) سقوط کرد. در نتیجه بیت کوین که یکی از ارزهای منتخب در مراحل تأمین مالی استارت‌آپ‌ها بود ۸۵.۲۷ درصد نسبت به اوج تاریخی خود در آن زمان یعنی ۱۹,۸۹۱ دلار، سقوط کرد.

آیا مثل سال ۲۰۱۸ باید منتظر یک روند نزولی گسترده باشیم؟ داده‌ها پاسخ می‌دهند
عملکرد بیت کوین در حباب سال ۲۰۱۸ و سقوط قمیت پس از آن

اما افزایش قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۱ مربوط به حوزه اقتصاد کلان بود، زیرا سرمایه‌گذاران به دنبال پناهگاهی امن در برابر سیاست‌های پولی ضعیف بانک‌های مرکزی در سراسر جهان بودند. در نتیجه، اقدامات بانک‌های مرکزی برای حفاظت از اقتصاد در برابر پیامدهای ناشی از همه‌گیری کرونا، بدهی جهانی را در سال گذشته به بیش از ۲۸۱ تریلیون دلار رساند.

این میزان معادل ۳۵۵ درصد از تولید ناخالص داخلی تمام کشورهای جهان جهان بود. بر اساس اعلام موسسه مالی اینترنشنال فایننس (International Finance)، پیش‌بینی می‌شود نرخ استقراض در سال ۲۰۲۱، ۱۰ تریلیون دلار دیگر افزایش یابد.

آیا مثل سال ۲۰۱۸ باید منتظر یک روند نزولی گسترده باشیم؟ داده‌ها پاسخ می‌دهند
نمودار نرخ بدهی جهانی

آنتونی پامپلیانو (Anthony Pompliano)، از شرکای پامپ اینوستمنتز (Pomp Investments)، در یادداشتی خطاب به مشتریان خود نوشته است:

مردم ثروت کم و بدهی زیادی دارند. کاهش ارزش ارزهای فیات باعث شده است همه چیز گران‌تر شود.

او در ادامه افزود:

بیت کوین به ما نوید می‌دهد که دوره‌ای جدید را با یک پول سالم آغاز خواهیم کرد. این ارز خارج از سیستم [دولتی] است و هیچ‌کس آن را کنترل نمی‌کند. مردم بار دیگر می‌توانند روش‌های خودشان را برای رسیدن به آزادی مالی داشته باشند. این پول با گذشت زمان ارزش خود را از دست نمی‌دهد. در حقیقت قدرت خرید افزایش خواهد یافت.

آیا سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت بازمی‌گردند؟

افزایش اخیر قیمت بیت کوین از زیر ۳۰,۰۰۰ دلار به بالای ۴۵,۰۰۰ دلار با افزایش خفیف تعداد سرمایه‌گذارانی که بین ۳ تا ۶ ماه گذشته بیت کوین خریداری کرده‌اند هم‌زمان شد.

آیا مثل سال ۲۰۱۸ باید منتظر یک روند نزولی گسترده باشیم؟ داده‌ها پاسخ می‌دهند
نمودار بازده تراکنش‌های خرج‌نشده بیت کوین

روز ۱۹ ژوییه (۲۸ تیر)، زمانی که بیت کوین در نزدیکی ۳۰,۰۰۰ دلار نوسان می‌کرد، بازده خالص تراکنش‌های خرج‌نشده بیت کوین برای ۳ تا ۶ میلیون سرمایه‌گذار ۱۲.۸۴ درصد بود. این مقدار روز گذشته به ۱۳.۴۴ درصد افزایش یافت. بیت کوین که دیروز با قیمت ۴۵,۱۳۰ دلار معامله می‌شد، نشان داد که سرمایه‌گذاران تازه‌کار در حال قدرتمند‌شدن هستند.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه