گران‌ترین NFT دنیا چیست؟ دایرهٔ سفید ۱۰۰ میلیون دلاری!

گران‌ترین NFT دنیا چیست؟ دایرهٔ سفید ۱۰۰ میلیون دلاری!

طی دو یا سه سال اخیر، به فروش‌رفتن NFTهای گران قیمت باعث شده تا همه به دنبال جواب این سؤال باشند که گران ترین NFT چیست؟ صد البته نباید گول این رقم‌های نجومی را خورد و بی‌گدار به سراغ خرید و فروش NFTها رفت. اکیداً توصیه می‌کنیم اگر با NFTها آشنایی ندارید در ارتباط با آنها تحقیق کنید.

بیشتر بخوانید: NFT چیست؟ دنیای توکن‌های غیرمثلی را بشناسید

به‌طور خلاصه، NFTها نوع خاص و منحصربه‌فردی از دارایی‌های رمزنگاری‌شده هستند که بیشتر به‌عنوان نماد یا نماینده آثار هنری یا اشیای کلکسیونی شناخته می‌شوند. در‌واقع، می‌توان آیتم‌های مختلف مثل آثار هنری، شخصیت‌های درون بازی‌ها، اشیای دیجیتال و بسیاری دیگر را به‌اصطلاح توکنیزه کرد. این توکن‌ها یکتا و نشان‌دهنده منحصربه‌فردبودن آن اثر یا شیء هستند. 

در این مقاله، قصد داریم ببینیم گران ترین NFT دنیا چیست که تا‌به‌امروز معامله شده‌ است! پس تا انتهای این مطلب جذاب با ما همراه باشید.

معیار ارزشمندی توکن‌های غیرمثلی

پیش از آنکه ببینیم گران ترین NFT چیست، بد نیست کمی بیشتر درباره معیار ارزشمندی و انواع این توکن‌ها آشنا شویم. به‌طور‌کلی، ارزش هر توکن غیرمثلی را عرضه‌وتقاضای بازار تعیین می‌کند. هر مجموعه‌ای از NFTها عرضه مختص به خود را دارند و تعداد هرکدام با دیگری متفاوت است.

بیشتر بخوانید: گزارش ارز دیجیتال ۱۴۰۲

در‌این‌بین، علاوه‌بر عرضه‌وتقاضا عوامل دیگری نیز در تعیین ارزش NFT دخالت دارند. به‌عنوان مثال، NFTهای کم‌تعداد با کاربردهای خاص معمولاً باارزش‌تر هستند. در‌عین‌حال، تیم سازنده و هنرمندان و جامعه مربوط به NFT هم می‌تواند بر تقاضای توکن مؤثر باشند و قیمت را افزایش یا کاهش دهند.

به‌بیان ساده، ارزش یک NFT چران می‌تواند به سازنده آن، امکان درآمدزایی، کاربردها، محدودبودن و حتی احساسات بازار مرتبط باشد. در‌مجموع، پروژه‌های موفق NFT زیادی وجود دارند؛ اما پروژه‌های شکست‌خورده نیز کم نیستند و چه‌بسا حتی تعدادشان بیشتر هم باشد. بنابراین، بهتر است قبل از معامله یا سرمایه‌گذاری در NFTها به‌اندازه کافی تحقیق کنید و پول‌های ارزشمندتان را بدون آگاهی وارد این عرصه نکنید.

به طور خلاصه گران‌ترین NFTهای دنیا شامل موارد زیر هستند:

  • دِمرج (The Merge) | حدود ۹۲ میلیون دلار
  • همه روزها: ۵۰۰۰ روز اول (Everydays: the First ۵۰۰۰ Days) | حدود ۷۰ میلیون دلار
  • کلاک (Clock) | حدود ۵۳ میلیون دلار
  • هیومن وان | حدود ۲۹ میلیون دلار
  • کریپتوپانک #۵۸۲۲ | حدود ۲۴ میلیون دلار
  • کریپتوپانک #۷۵۲۳ | حدود ۱۲ میلیون دلار
  • تی‌پانک #۳۴۴۲ | حدود ۱۱ میلیون دلار
  • کریپتوپانک #۴۱۵۶ | حدود ۱۰.۵ میلیون دلار
  • کریپتوپانک #۵۵۷۷ | حدود ۸ میلیون دلار
  • کریپتوپانک #۳۱۰۰ | حدود ۷.۶۷ میلیون دلار

دِمرج | گران ترین NFT به ارزش ۹۱.۸میلیون دلار

گران ترین NFT چیست

گران ترین NFT دنیا چیست؟ یک جواب ساده: دمرج گران‌ترین NFT دنیاست!

اثر هنریِ دِمرج (The Merge) ساخته هنرمندی با نام پَک (Pak) ۲‌دسامبر۲۰۲۱ فروخته شد. این اثر متشکل از ۳۱۲,۶۸۶ قطعه توکن غیرمثلی بود که در‌مجموع به مبلغی معادل ۹۱.۸میلیون دلار به ۲۸,۸۹۳ کلکسیونر فروخته شد و بدین‌ترتیب، در صدر گران‌ترین توکن‌های غیرمثلی قرار گرفت. نکته جالب اینکه دِمرج گران‌ترین اثر هنری‌ای است که یک هنرمند در زمان حیات خود توانسته بفروشد.

شایان ذکر است که پک نامی مستعار است و کسی هویت حقیقی او را نمی‌داند. این هنرمند بیش از ۲۰ سال است که در عرصه هنر دیجیتال فعالیت می‌کند و آثاری چون آرشیلکت (Archillect) را ساخته است. آرشیلکت نوعی هوش مصنوعی برای یافتن و اشتراک‌گذاری رسانه‌های تصویری است.

با‌‌توجه‌‌به تعداد فراوان خریداران این سؤال مطرح می‌شود که «آیا می‌توان چنین اثری را با‌توجه‌به صاحبان و تکه‌های متعدد یک NFT محسوب کرد یا خیر؟» هر واحد از این توکن ۵۷۵ دلار قیمت داشت و هر ۶ ساعت یک بار ۲۵ دلار به ارزش آن‌ها افزوده می‌شد. در‌عین‌حال، خریداران می‌توانستند هر تعداد واحد که مایل‌اند، تهیه کنند. این NFT از سه نقطه سفید بزرگ در پس‌زمینه‌ای سیاه تشکیل شده است. براساس سازوکاری که سازنده این NFT طراحی کرده بود، با افزایش خریداران، حجم توده‌های سفید نیز بزرگ‌تر می‌شد.

همه روز: ۵۰۰۰ روز اول به ارزش ۶۹.۳میلیون دلار

همه روز: ۵۰۰۰ روز اول

همه روز: ۵۰۰۰ روز اول (Everyday: The Frist ۵۰۰۰ Days) اثری هنریِ مایک وینکلمن (Mike Winkelmann) ملقب به بیپل (Beeple)، طراح گرافیک برجسته آمریکایی است. این NFT در فوریه‌۲۰۲۱ در حراجی کریستی (Christie) با مبلغ ۶۹.۳میلیون دلار به فردی هندی‌تبار به نام ویگنش ساندِیرسَن (Vignesh Sundaresan) ملقب به متاکووان (Metakovan)، سرمایه‌گذار NFT فروخته شد.

این NFT  که باتکنیک کلاژ ساخته شده، از ۵۰۰۰ اثر هنری قبلی بیپل است. بیپل از سال ۲۰۰۷ به‌مدت ۱۳ سال هرروز تصاویری در اینستاگرام خود آپلود کرده است. آثار هنری «همه روز» او اغلب در چشم‌اندازهایی پساآخرالزمانی قرار دارند و اغلب با اخبار یا فرهنگ عامه جدید مرتبط‌اند. این کولاژ NFT را می‌توان نماد رشد بیپل به‌عنوان هنرمند دیجیتال در نظر گرفت.

کلاک به ارزش ۵۲.۷میلیون دلار

nft کلاک

کلاک (Clock) تایمر در حال کار‌ی را به تصویر می‌کشد که تعداد روزهایی را می‌شمارد که ژولیان آسانژ، سازنده ویکی‌لیکس، در زندان به‌سر برده است. آسانژ پرونده بسیار بحث‌برانگیزی دارد. او از بریتانیا به ایالات‌ متحده استرداد داده شد. آسانژ به‌دلیل اتهامات گوناگون ازجمله جاسوسی از دولت آمریکا در زندان به‌سر می‌برد.

بیشتر بخوانید: F-NFT یا NFT تقسیم‌شده چیست؟

کلاک بخشی از مجموعه‌ NFT‌هایی با نام سانسور‌شده (Censored) است که پک آن را خلق کرده و هدفش همراهی با آسانژ و حمایت از حقوق قانونی وی است. توکن غیرمثلی کلاک در فوریه‌۲۰۲۲ به حراج گذاشته و با قیمت ۱۶,۹۵۳ اتریوم فروخته شد. در‌حال‌حاضر، این NFT گران‌قیمت در‌اختیار سازمان خودگردان غیرمتمرکز آسانژ (AssangeDAO) قرار دارد.

هیومن وان به ارزش ۲۸.۹میلیون دلار

هیومن وان

یکی دیگر از NFTهای رکوردار، هیومن وان (Human One) اثر بیپل است. هیومن وان اولین اثر هنری فیزیکی اوست. این توکن غیرمثلی در نوامبر۲۰۲۱ در حراجی کریستی به مبلغ ۲۸.۹میلیون دلار فروخته شد.

هیومن وان محفظه‌ای متحرک با ۴ صفحه‌نمایش دیجیتالی است که فضانوردی را به‌شکل سه‌بعدی و در حال راه‌رفتن در مناطق مختلف نشان می‌دهد. این اثر هنری دیجیتالی و ترکیب آن با دستگاه‌های فیزیکی درحقیقت بلندپروازی‌های هنری بیپل را ورای حوزه ارزهای دیجیتال نشان می‌دهد.

با آنکه بیپل دیگر مالک این اثر هنری نیست، به این دستگاه دسترسی دارد و به‌طور مرتب آن را به‌روزرسانی می‌کند. بیپل در گفت‌وگو با نوا دیویس (Noah Davis)، سرپرست حراجی کریستی، گفته است که این اثر هنری را با الهام از ترکیب چندین صفحه‌‌نمایش مختلف به‌ اَشکال گوناگون ساخته است.

کریپتوپانک شماره ۵۸۲۲ به ارزش ۲۳.۷میلیون دلار

کریپتوپانک 5822

کریپتو‌پانک‌ها ازجمله NFTهای مشهور حوزه ارز دیجیتال به‌شمار می‌روند و در فهرست گران‌ترین‌ها قرار دارند. کریپتوپانک شماره ۵۸۲۲ در فوریه‌۲۰۲۲ به مبلغ ۸,۰۰۰ اتریوم به مدیرعامل یکی از استارت‌آپ‌های فناوری بلاک چین فروخته شد. این کریپتوپانک جزو موارد کمیاب از سری بیگانه (Alien) است. تنها ۹ مورد از این سری در مجموعه کلکسیونی یادشده وجود دارد. در‌عین‌حال، کریپتوپانک شماره ۵۸۲۲ یکی از ۳۳۳ نمونه توکن غیرمثلی محسوب می‌شود که شخصیت ترسیم‌شده آن سربند دارد.

کریپتوپانک ۷۵۲۳ به ارزش ۱۱.۷۵میلیون دلار

کریپتوپانک ۷۵۲۳

گران‌ترین NFT بعدی این فهرست کریپتو‌پانک شماره ۷۵۲۳ است. در ژوئن‌۲۰۲۱ و اوج پاندمی کرونا، این کریپتو‌پانک در حراجی ساتبی (Sotheby) به مبلغ ۱۱.۷۵میلیون دلار فروخته شد. کریپتو‌پانک یادشده نیز جزو دسته Alienهاست، با این تفاوت که روی صورت‌ آن ماسک قرار دارد و همین ماسک باعث شده بود که خریدار عاشق آن خاص شود.

پیشنهادهای قیمتی این NFT در مراسم حراجی بیشتر بودند؛ اما به‌دلایلی چند مورد از پیشنهادها که تا ۶۵میلیون دلار هم افزایش یافته بودند، لغو شدند. یکی دیگر از ویژگی‌های این کریپتوپانک که آن را منحصربه‌فر کرده، کلاه بافتنی است؛ کلاهی که تنها ۴درصد از کریپتوپانک‌های این کلکسیون آن را دارند. همین ویژگی‌های به‌ظاهر ساده موجب کمیاب‌شدن برخی از این NFT‌ها شده‌ است.

تی‌پانک شماره ۳۴۴۲ به ارزش ۱۰.۵میلیون دلار

تی‌پانک 3442

بعضی‌ها مجموعه تی‌پانک‌ها را نسخه ترون (Tron) کریپتوپانک‌ها می‌دانند که صورت‌هایی مشابه دارند و از ویژگی‌های متفاوتی بهره می‌برند. یکی از انواع کمیاب‌ آن‌ها تی‌پانک صورت‌جوکری (Joker-Face) شماره ۳۴۴۲ است. این تی‌پانک در آگوست‌۲۰۲۱ به مبلغ ۱۲۰میلیون ترون به جاستین سان (Justin Sun)، مدیرعامل ترون، فروخته شد. این گران‌ترین NFT فروخته‌شده در بلاک چین ترون تا آن زمان بود. البته سان این تی‌پانک را نگه نداشت و بلافاصله پس از خرید، آن را به APENFT اهدا کرد.

کریپتوپانک شماره ۴۱۵۶ به ارزش ۱۰.۲۶میلیون دلار

کریپتوپانک 4156

کریپتوپانک شماره ۴۱۵۶ یکی دیگر از میمون‌های سربنددار است. مالک قبلی آن با نام مستعار پانک ۴۱۵۶ که این NFT را در فوریه‌۲۰۲۱ به قیمت ۱.۲۵میلیون دلار خریده بود، آن را در دسامبر همان سال و به قیمت ۱۰.۲۶میلیون دلار فروخت. ناگفته نماند این NFT چهار سال قبل به قیمت ۳.۲۹ اتریوم فروخته شده بود.

همان‌طور‌که اشاره کردیم، این کریپتوپانک سربندی آبی‌رنگ و پوست و ظاهری شبیه میمون دارد. تنها ۰.۲۴درصد از میمون‌های موجود در این کلکسیون چنین پوستی دارند. البته اگر روی کاغذ حساب کنیم، این NFT درمقایسه‌با رقبای Alien خود آن‌چنان کمیاب‌ نیست؛ اما ارزش آن نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران بیش از کمیابی اثر، به ظاهر آن توجه و علاقه نشان داده‌اند.

کریپتوپانک شماره ۵۵۷۷ به ارزش ۷.۷میلیون دلار

تصویر NFT کریپتوپانک 5577

رتبه نهم در فهرست گران‌ترین NFT‌های دنیا به کریپتو‌پانک شماره ۵۵۷۷ تعلق دارد. این کریپتو‌پانک کابوی در فوریه‌۲۰۲۲ به ارزش ۲,۵۰۱ اتریوم فروخته شد. بسیاری معتقدند که رابرت لشنر (Robert Leshner)، مدیرعامل شرکت کامپاند فایننس (Compound Finance)، آن را خریده است؛ چون بلافاصله پس از خریده‌شدن این NFT، او در توییتر عکس‌العملی به‌شکل خوشحالی از خود نشان داد و توییت کرد «هورا! (!Yeehaw)». البته هیچ‌گاه صحت این خبر تأیید نشد.

کریپتوپانک شماره ۳۱۰۰ به ارزش ۷.۵۸میلیون دلار

کریپتوپانک 3100؛ جزو گران ترین NFT

کریپتوپانک شماره ۳۱۰۰ آخرین NFT گران‌قیمت این فهرست است که با قیمت ۷.۵۸میلیون دلار فروخته شده است. این کریپتوپانک یکی از ۹ پانک سری بیگانه است که با هدبندی سفید و آبی طراحی شده‌. کریپتوپانک مذکور می۲۰۲۲ به قیمت ۳۵,۰۰۰ اتریوم در فهرست فروش قرار گرفت.

ناگفته نماند این دومین‌باری بود که شماره ۳۱۰۰ پس از گذشت ۵ سال از ساختش، برای فروش گذاشته می‌شد. پوستی تقریباً آبی‌رنگ از جنس Alienها که تنها در ۰.۰۹درصد از آیتم‌های این مجموعه دیده می‌شود و داشتن هدبندی که تنها ۴درصد از آیتم‌های این کلکسیون آن را دراختیار دارند، ازجمله ویژگی‌های متمایز این NFT هستند که موجب افزایش قیمت آن شده‌اند.

سؤالات متداول

گران ترین NFT چیست؟

در حال حاضر توکن دِمرج با قیمتی نزدیک به ۱۰۰ میلیون دلار، گران‌ترین NFT دنیا محسوب می‌شود.

آیا سرمایه‌گذاری روی NFTهای گران منطقی است؟

با توجه به بازار بسیار پرنوسان NFTها و قیمت‌های سرسام‌آور برخی توکن‌ها، این کار به کاربران تازه وارد به این حوزه توصیه نمی‌شود.

سایبرپانک گران ترین NFT دنیاست؟

خیر در حال حاضر سایبرپانک‌ها تنها جزو گران‌ترین NFTها به حساب می‌آیند اما گران‌ترین نیستند!
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

8 دیدگاه
محمود
محمود
4 ماه و 12 روز قبل

اینا همه پشتشون داستان پولشویی و فرار از مالیاته .گول این چرندیات رو نخورید که که با یک تصویر خط خطی و چهارتا دایره که هیچ مفهوم جذابی نداره بتونید یکشبه میلیاردر بشید .فقط پولی که بابت ساخت ان اف تی ازتون میگرن رو ازدست میدید و درنهایت با ضرر خارج میشید.فقط یکسری آثار هنرمندای معروف در این عرصه قیمت خوبی داشت که با افت بیتکوین اونم الان استقبال کمی داره

سید امیر
سید امیر
1 سال و 7 ماه قبل

دوستان میشه واضح ، شفاف و با زبان ساده بگید دقیقا چجوری و با چه کارهایی میشه از NFT پول دراورد؟؟؟؟ ممنونم ازتون 🌹🌹🌷🌷🌺🌺

سید امیر
سید امیر
1 سال و 7 ماه قبل

دوستان میشه واضح ، شفاف و با زبان ساده بگید دقیقا چجوری و با چه کارهایی میشه از NFT پول دراورد؟؟؟؟ ممنونم ازتون 🌹🌹🌷🌷🌺🌺

bnd68
bnd68
1 سال و 7 ماه قبل

این nft بچه بازی این پولدارا هست .. به ی چیز بی ارزش خودشون ارزش میدن و میفروشن بهم .

nw nk
nw nk
1 سال و 7 ماه قبل
پاسخ  bnd68

میشه در مورد BMW هم همینو گفت. پولدارا بهم میفروشن و روز به روز ارزشش بالاتر میره

مهدی جعفرزاده
مهدی جعفرزاده
1 سال و 7 ماه قبل

ثروت زیاد چه کارا که نمیکنه

حمزه
حمزه
1 سال و 7 ماه قبل

از اشرف مخلوقات چنین چیزایی بعید نیست

bnd68
bnd68
1 سال و 7 ماه قبل

پول مفت بدست بیاد مفتم از دست میره ..