آذری جهرمی : اگر خود را با تحولات شگرف بلاک چین همراه نکنیم، بازنده خواهیم بود

آذری جهرمی : اگر خود را با تحولات شگرف بلاک چین همراه نکنیم، بازنده خواهیم بود

بلاک‌چین فناوری جدیدی در حوزه ارتباطات است که قابلیت اجرایی شدن روی «هر» بستری که بخواهید در آن «هر» داده‌ای را منتقل کنید، دارد. تاکید روی ۲ واژه «هر» به این دلیل است که بلاک‌چین تمام مرز‌ها و محدودیت‌ها را از بین می‌برد.

جهرمی با بیان اینکه فناوری بلاک‌چین با مفهومی که آورده بزودی همه موضوعات را تحت تاثیر قرار می‌دهد، افزود:

بلاک‌چین در چند سال آینده تحول شگرفی را در دنیا ایجاد می‌کند و اگر خود و ساختار خود را منطبق با این تغییرات نکنیم، دوباره در عرصه رقابت فناوری و فرهنگ بازنده خواهیم بود.

آذری جهرمی : اگر خود را با تحولات شگرف بلاک چین همراه نکنیم، بازنده خواهیم بود

آذری‌جهرمی با اشاره به برنامه‌ریزی کشور‌ها در حوزه اقتصاد دیجیتال اظهار کرد:

در سال‌های گذشته ۱۰ شرکت نخست دنیا را شرکت‌های نفتی تشکیل می‌دادند، اما اکنون شرکت‌های فناوری اطلاعات جای آن‌ها را گرفته‌اند و آمریکایی‌ها سرمایه‌گذاری جدی را در این عرصه انجام داده‌اند. وی با بیان اینکه در عرصه کنونی، کشور‌ها در حال از دست دادن حاکمیت خود و در مقابل شرکت‌ها در حال قدرت گرفتن هستند، تصریح کرد: با ایستادگی در این حوزه‌ها سهمی برای خود ایجاد نمی‌کنیم و عرصه فناوری اطلاعات عرصه خلاقیت‌هاست و چند راه در مقابل آن بیشتر نداریم.

وی با تشریح روش‌های پیش‌رو در برخورد با عرصه فناوری، خاطرنشان کرد:

نخستین راه این است که در مقابل آن و سیلی که به راه افتاده تسلیم شویم یا اینکه در مقابل فناوری مقاومت کنیم و بایستیم.

آذری جهرمی : اگر خود را با تحولات شگرف بلاک چین همراه نکنیم، بازنده خواهیم بود

جهرمی در پایان از اختصاص رقم ۵۰۰ میلیارد تومان به عنوان اعتبار اولیه به کسب و کار‌های اعتباری خبر داد.

روزنامه وطن امروز با انتشار مصاحبه فوق ، در تحلیلی عجیب درباره بلاک‌چین نوشت :

برای درک هر چه بهتر تعریف بلاک‌چین باید آن را در یک بستر پیام‌رسان مانند تلگرام مثال بزنیم؛ در حال حاضر پیامی که در تلگرام توسط فرستنده ارسال می‌شود، ابتدا به سرور تلگرام می‌رسد و بعد به شخص گیرنده ارسال می‌شود، این یعنی سرور و مرکز تلگرام مانند گمرکی بین پیام‌ها است. این مرکز بودن باعث می‌شود تلگرام در هر لحظه‌ای که بخواهد اجازه ارسال پیام یا هر فعالیت دیگری را از یک کاربر بر اساس هویتی که دارد بگیرد یا نگیرد، اصطلاحا از این طریق می‌تواند کاربر را مدیریت کند.

همین مثال ساده برای تمام بستر‌هایی که داده‌ای در آن منتقل می‌شود صادق است. اساسا کاربران فضای مجازی بر عکس آنچه تصور می‌شود برای سرور‌های ارتباطی از طریق شماره تلفن، آی پی اینترنت یا آی‌پی دستگاهی که با آن به اینترنت متصل شده‌اند، شناخته‌شده هستند؛ این اطلاعات یا توسط اظهار شخص (برای مثال شماره انحصاری که در ورود به تلگرام ملزم به وارد کردن آن هستیم) یا توسط سرور (برای مثال گوگل بدون اینکه سوالی از کاربر خود بپرسد آی‌پی دستگاه را رصد می‌کند و برای هر شخصی که به این بستر وارد شده است ماهیتی تعریف می‌کند) برداشته می‌شود. قرار گرفتن تعریفی از هویت کاربر در کنار سرور باعث می‌شود سرور تسلط کاملی روی پیام‌های ارسالی و دریافتی داشته باشد.

بلاک‌چین خدمتی را ارائه می‌دهد که ارسال‌کننده پیام، دیگر پیامش در سرور نرود و مستقیم به دست گیرنده برسد. برای مثال طرحی که اخیرا پاول دورف برای تلگرام در نظر گرفته است بر همین مبنا است. این طرح به معنای آزادی افسارگسیخته یا به تعبیری هرج‌ومرج در آن است. بلاک‌چین بر مبنای سرور شدن هر کاربر برای خودش است و دیگر سیستم واحدی روی عملکرد شما نظارت نمی‌کند؛ این یعنی پایان اعمال قدرت سرور روی کار کاربران، این فصل جدید ارتباطات تنها در تلگرام نخواهد بود بلکه در تمام زمینه‌ها قابلیت اجرا دارد.

فناوری بلاک‌چین اساساً یک پایگاه داده توزیع شده از اسناد یا دفترکل عمومی از همه تراکنش‌ها یا رویداد‌های دیجیتال است که توسط اجزای تشکیل‌دهنده آن به شکل مشترک اجرا می‌شود. یعنی هر تراکنش در آن با توافق اکثریت اجزای سیستم محقق می‌شود و اطلاعاتی که یکبار وارد سیستم شده باشد، هرگز پاک نمی‌شود؛ به عبارت ساده‌تر در بلاک‌چین اطلاعات یک واقعه نه در یک سرور و با چک شدن و رجوع مداوم به آن سرور که در هسته‌های فراوانی که همانا کاربران آن سیستم هستند، نگهداری می‌شود و از این رو، قطع ارتباط سرور، منجر به قطع ارتباط شبکه نخواهد شد. وضعیتی که برای تلگرام باید این‌گونه آن را تشریح کرد که مدیران این نرم‌افزار قصد دارند اطلاعات این شبکه اجتماعی را بین کاربران نگهداری کنند که در این صورت، حتی با بستن ارتباط کاربران با سرور‌های تلگرام هم نمی‌شود تلگرام را فیلتر یا مسدود کرد.

یکی از دلایلی که کشف مرکز و مبنای پول‌های مجازی ممکن نیست، بهره‌گیری این پول‌ها از فناوری بلاک‌چین است، همین مشخص نبودن مبدا پول باعث شده است امروز از بیت‌کوین در دارک‌وب و دیپ‌وب برای اعمال جنایتکارانه استفاده شود. مراودات بیت‌کوین به این صورت است که ۲ کاربر (می‌توانند ۲ نفر نباشند) در بستر کیف پول بیت‌کوین اقدام به انتقال ارز مطبوع خود می‎‌کنند، اما این تراکنش در هیچ سرور یا مرکزی ثبت نمی‌شود بلکه توسط دیگر استفاده‌کنندگان احتیاج به تایید دارد، این تاییدکنندگان درصدی از تراکنش را به خود اختصاص می‌دهند و این روال ادامه خواهد داشت. تصور اینکه دارک‌وبی دیگر در آینده‌ای نزدیک در تلگرام با بلاک‌چین آن رخ می‌دهد، دور از ذهن نیست. انسان‌ها ثابت کرده‌اند در برابر آزادی مطلق در فضای مجازی رفتار‌های غیرانسانی از خود نشان می‌دهند و آزادی بی‌حد و مرز در این بستر تاکنون اتفاقات ناخوشایندی را ایجاد کرده است.

سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که از دست دادن تسلط و اداره تلگرام توسط سرور‌ها و مدیران آن چه سودی دارد؛ آیا آن‌ها در راستای شعار آزادسازی به تمام معنای یک پیام‌رسان از خیر میلیارد‌ها دلار درآمدی که روی اداره و راهبری تلگرام داشتند می‌گذرند؟

جواب اینجاست که در صورت اجرای بستر بلاک‌چین روی تلگرام ابتدا اینکه به احتمال زیاد تلگرام برای نصب اپلیکیشن یا ساختن اکانت در بستر خود از شما پول دریافت خواهد کرد و نکته دیگر سیاست ایجاد پول مجازی در بستر تلگرام است که می‌تواند در کوتاه‌مدت مدیران این شرکت را با وجود اینکه بستر پیام‌رسان را از دست داده‌اند به صاحبان و مدیران پولی و بانکی هر کشوری که در آن اقبال تلگرام بیشتر باشد بدل کند.

واقعیت چیست؟

هرکس با کمی مطالعه درباره بلاک‌چین می تواند متوجه شود که این فناوری به معنای صحیح، اختیار و آزادی را برای کاربران آن به همراه دارد. یک بلاک چین عمومی تا زمانی که مردم بخواهند با تمام قدرت به بقایش ادامه خواهد داد و اگر مردم آن را نخواهند به سادگی متوقف خواهد شد. در بلاک چین چیزی قابل حذف نیست و این مورد می‌تواند از انواع فسادها و جرائم جلوگیری کند. بلاک چین با روشی نوین کاملا می‌تواند در هوشمند سازی فرایندها از جمله رای گیری،‌سیستم های پرداخت و انواع دیگر از فرایندهایی که نیاز به واسطه دارند، به صورت غیرمتمرکز کمک شایانی به مردم و جوامع کند.

ارزهای دیجیتال،‌ فقط یکی از هزاران کاربرد بلاک‌چین هستند که سیستم پولی جهان را متحول خواهند کرد.

آذری جهرمی : اگر خود را با تحولات شگرف بلاک چین همراه نکنیم، بازنده خواهیم بود

اگر سایت اصلی تلگرام را باز کنید ، یکی از شعارهای معروف آنها را که ( تلگرام رایگان است ، تبلیغات ندارد و هیچ وقت حق اشتراکی پرداخت نخواهید کرد) را خواهید دید ، پس بسیار بعید است چنین نقض سخن بزرگی از تلگرام سر بزند ، همچنین اساس توسعه این پیام رسان ها ، رایگان بودنشان است ( قطعا در جریان خرید بزرگ واتس اپ توسط فیسبوک هم هستید که برای همیشه رایگان شد ) ، که با غیرمتمرکز شدن آن ، دیگر سود آوری موسسان آن که تاکنون صفر بوده است و چیزی جز هزینه های سنگین ارسال پیامک و دیتاسنتر های عظیم نداشته ، به یک باره از هرچه بیشتر عمومی شدن این نرم افزار و شبکه آن و در همین جهت ، ارزش کلی و بالا رفتن سهام آن ها خواهد بود ، پس توجیهی به جهت پولی شدن استفاده از تلگرام برایشان وجود نخواهد داشت.

در واقع تلگرام روی بلاک چین،‌کاملا رایگان است اما امکانات فوق العاده ای به آن اضافه خواهد شد. یک ارز دیجیتال در بلاک چین تلگرام فعالیت خواهد کرد که می‌تواند نسل جدید کسب و کار ها را روی تلگرام به وجود بیاورد و باعث یک اشتغال‌زایی فوق العاده شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره،‌ می توانید مقاله « تلگرام، ارز دیجیتال و بزرگترین جمع سپاری تاریخ » را مطالعه فرمایید.

همانطور که گفتیم بلاک چین با توافق اعضا یا به اصطلاح نود (node) های آن به کارش ادامه خواهد داد و اگر این اعضا آن را نپذیرند، بلاک چین متوقف خواهد شد. رابطه استفاده از ارزهای دیجیتال برای جرم و جنایت مانند رابطه استفاده از چاقو برای جرم و جتایت است. یک چاقو می‌تواند وسیله قتل یا نجات دهنده انسان باشد. قطعا استفاده های مثبت از چاقو خیلی بیشتر از کاربرد های منفی آن است. بنابراین قانون‌مندی بلاک‌چین مهم است اما نمی‌توان از حرکت آن جلوگیری کرد.

چند هفته پیش خبری از بنیانگذار شرکت سامسونگ منتشر کردیم که به دلیل ایجاد حساب های متعدد در بانک های آفشور،‌ به دلیل فرارمالیاتی در انتظار جریمه سنگین بود. بنابران برای فساد مطمئنن ارزهای دیجیتال بهترین راه نخواهد بود. و البته بلاک چین هم یک پدیده نوظهور است که می‌تواند همیشه تکامل یابد و قانون‌مندی به آن کمک شایانی‌ می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله « آیا بیت کوین واقعا برای کارهای غیر قانونی استفاده می شود؟» را مطالعه کنید.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
آشوب
آشوب
۶ سال قبل

وطن امروز با سبقه ای که داره و با توجه به نویسندگان اغلب امنیتش گارد داره روی فناوری های جدید ناشناخته