وضعیت بازار: بیت کوین ۲۰,۰۰۰ دلار را پس گرفت تا قیمت ارزهای دیجیتال تثبیت شود

وضعیت بازار: بیت کوین ۲۰,۰۰۰ دلار را پس گرفت تا قیمت ارزهای دیجیتال تثبیت شود

قیمت برخی از آلت کوین‌ها با توجه به انتشار اخبار مثبت و بهبود احساسات معامله‌گران، اندکی صعودی شد. بیت کوین در حال حاضر با قیمت ۲۰,۹۰۰ دلار معامله می‌‌شود. در این گزارش ضمن بررسی وضعیت قیمت‌ها، به اثر وضعیت فعلی بازار بر صرافی‌های ارزهای دیجیتال و همچنین هماهنگی‌های فدرال رزرو آمریکا و کنگره این کشور درباره ارز دیجیتال ملی آمریکا خواهیم پرداخت.

به گزارش کوین دسک،‌ در روز چهارشنبه معاملات پرنوسان دنبال می‌شدند و بیت کوین بار دیگر به زیر ۲۰,۰۰۰ دلار سقوط کرده و سایر ارزهای دیجیتال را به‌دنبال خود نزولی کرده بود. با این حال دیروز قیمت‌ها بار دیگر تثبیت شدند و به جایگاه خود بازگشتند.

بیت کوین در عصر پنج شنبه به ۲۰,۹۰۰ دلار بازگشت و نسبت به پایین‌ترین سطح خود در روز پیش که به ۱۹,۷۶۴ دلار سقوط کرده بود، بهبودی نسبی پیدا کرد. در همین حین، اتریوم دومین ارز دیجیتال بزرگ بازار نیز حدود ۵.۵ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده و به بالای ۱,۱۰۰ دلار رسید. بازار سهام ایالات متحده نیز روز گذشته اندکی صعودی بود و شاخص اس‌اندپی ۵۰۰ (S&P ۵۰۰) حدود ۱ درصد و شاخص نزدک (Nasdaq) نیز ۱.۵ درصد افزایش یافتند. این امر را می‌توان به بهبود تمایل بازار به‌سمت دارایی‌های پر ریسک نسبت داد.

همچنین بخوانید: رشد ۶۰ درصدی قیمت پالیگان طی ۴ روز؛ انباشت ادامه‌دار توکن متیک

در روز پنج‌شنبه قیمت متیک (MATIC)، توکن بومی شبکه پالیگان (Polygon)، پس از ‌‌معرفی ویژگی‌هایی جهت بهبود حریم خصوصی در سازما‌ن‌های خودگردان غیرمتمرکز (DAO) موجود در شبکه خود، نسبت به روز قبل ۱۹ درصد افزایش یافت.

در این فاصله زمانی و پس از آن‌که صرافی غیرمتمرکز دی‌وای‌دی‌ایکس (DyDx)، اعلام کرد که بلاک چین خود را با استفاده از کازماس می‌سازد و اتریوم را کنار خواهد گذاشت، قیمت کازماس نیز ۱۲ درصد افزایش یافت.

همچنین بخوانید: دائو (DAO) چیست؟ آشنایی با بهترین پروژه‌های سازمان خودگردان غیرمتمرکز

مشکل صرافی‌ها

سطح ۲۰,۰۰۰ دلاری بیت کوین برای فعالان بازار ارزهای دیجیتال، بسیار مهم است؛ زیرا تحلیل‌گران مشتاق هستند بدانند که آیا بیت کوین مشابه سال ۲۰۱۳ (۱۳۹۲) که سقوط ۸۵ درصدی بیت کوین رخ داد و یا مثل سال ۲۰۱۷ (۱۳۹۶) که بیت کوین ۸۴ درصد سقوط کرد، تجربه‌ای مشابه را خواهد گذراند یا خیر؟ اگر بیت کوین روندی مشابه این وقایع داشته باشد، قیمت تا سطح ۱۰,۰۰۰ دلار کاهش پیدا می‌کند.

شرکت تحلیل داده‌های ارزهای دیجیتال کایکو (Kaiko)، پنج‌شنبه طی یادداشتی هشدار داد که اگر قیمت‌های پایین ارزهای دیجیتال به همین ترتیب برای مدتی طولانی حفظ شوند، صرافی‌های ارزهای دیجیتال دچار مشکلات عدیده‌ای خواهند شد.

ریاض کری (Riyad Carey)، تحلیل‌گر کایکو، در یادداشتی نوشت:

صرافی‌ها با پایین باقی‌ماندن قیمت‌ها، کاهش حجم سرمایه‌گذاری‌ها، ازکارافتادن صندوق‌های پوشش ریسک و با کمبود کارمزدها، آزمایش خواهند شد.

کری همچنین با اشاره به دو شرکت سم بنکمن فراید (Sam Bankman-Fried)، کارآفرین میلیاردر، یعنی آلامدا ریسرچ (Alameda Research) و صرافی اف‌تی‌ایکس (FTX) افزود:

آن‌هایی که حجم سرمایه کافی داشته و مسئولانه در بازار صعودی هزینه می‌کنند، احتمالاً قادر به پشت‌سر گذاشتن طوفان خواهند بود، اما آن‌هایی که سروکارشان با محصولات و سرمایه‌گذاری‌های با ریسک زیاد است، یا شانس آورده و صرافی FTX یا شرکت آلامدا آنها را خریداری می‌کنند یا این‌که به‌کل نابود خواهند شد.

برای مثال صرافی معاملات آتی کوین فلکس (CoinFLEX) به‌دلیل آنچه «شرایط حاد بازار» نامید و همین ‌طور اطمینان‌نداشتن نسبت به یک از پلتفرم‌های خاص، برداشت را متوقف کرد.

اوایل این هفته، صرافی ارزهای دیجیتال FTX حدود ۲۵۰ میلیون دلار اعتبار به شرکت وام‌دهی بلاک‌فای (BlockFi) ارائه کرد، همچنین هفته گذشته شرکت آلامدا ریسرچ کارگزاری ارزهای دیجیتال وویجر دیجیتال (Voyager Digital) را نجات داد.

آمادگی فدرال رزرو برای ارز دیجیتال ملی

جروم پاول (Jerome Powell)، رئیس فدرال رزرو ایالات متحده اعلام کرد که بانک مرکزی این کشور جهت توسعه یک ارز دیجیتال ملی (CBDC) با کنگره آمریکا رایزنی خواهد کرد.

روز پنج‌شنبه پاول در جلسه استماع سیاست‌های پولی در کنگره ایالات متحده، در پاسخ به سؤال یکی از قانون‌گذاران گفت ارز دیجیتال ملی چیزی است که کشور ما به آن نیاز دارد و این مسئله نباید موضوعی جناحی تلقی شود.

پاول ادامه داد:

ارز دیجیتال ملی یک نوآوری مالی بالقوه بسیار مهم است که بر زندگی همه آمریکایی‌ها تأثیر خواهد گذاشت. برنامه ما این است که طی سال‌های آینده، آن را هم از بعد سیاسی و هم از بعد فناوری بررسی کرده و با یک پیشنهاد مشخص برای شما به کنگره بیاییم.

فدرال رزرو در اوایل سال جاری، گزارشی درباره دلار دیجیتال منتشر کرد و مقامات هم‌چنان در حال بررسی نظر فعالان صنعت ارزهای دیجیتال، شرکت‌های مالی سنتی و سرمایه‌گذاران درباره این پدیده هستند. پاسخ آن‌ها احتمالاً بر پیشنهاد نهایی فدرال رزرو برای کنگره، تأثیرگذار خواهد بود.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه