atlasarzdigital

نصف شدن پاداش استخراج لایت کوین؛ افزایش قیمت یا سقوط بزرگ؟

نصف شدن پاداش استخراج لایت کوین؛ افزایش قیمت یا سقوط بزرگ؟

قانون موجود در کد لایت کوین، به‌زودی پاداش ماینرهایی را که تراکنش‌های چهارمین بلاک چین بزرگ دنیا را پردازش می‌کنند، کاهش خواهد داد. در این پست به بررسی و تحلیل وضعیت احتمالی قیمت و شبکه لایت کوین پس از نصف شدن پاداش استخراج آن می‌پردازیم.

به گزارش کوین‌دسک، تا حدود 5 روز دیگر، لایت کوین دستخوش یک هاوینگ (halving) برنامه‌ریزی‌شده می‌شود؛ فرایندی که هدفش حفظ قدرت خرید و افزایش کمیابی این ارز دیجیتال است. پاداش استخراج لایت کوین در حال حاضر 25 واحد LTC (حدود 2,500 دلار) برای هر بلاک است. با رخ دادن هاوینگ در روز 5 آگوست (14 مرداد)، این پاداش به 12.5 واحد LTC (حدود 1,200 دلار) کاهش می‌یابد.

به این ترتیب، از روز 5 آگوست، عرضه واحدهای لایت کوین به بازار تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

کاری که هاوینگ انجام می‌دهد، به نوعی با سیاست‌های افزایش نرخ بهره و دیگر تدابیری که بانک‌های مرکزی سراسر جهان برای مقابله با تورم اتخاذ می‌کنند، مشابه است. بنابراین با فرا رسیدن این رویداد، این احتمال وجود دارد که سرمایه‌گذاران به خریدن و نگهداری بیشتر لایت کوین اغوا شوند.

با این حال، اگر چه ممکن است طی روزهای آینده شاهد افزایش قیمت لایت کوین باشیم، اما با توجه به تغییرات قیمت در شش ماه گذشته، به نظر می‌رسد که رویداد نصف شدن پاداش استخراج لایت کوین توسط معامله‌گران زرنگ، پیش‌خور شده باشد.

به عبارت دیگر، می‌توان گفت که رویداد هاوینگ لایت کوین، در همین چند ماه اخیر تاثیرش را بر روی قیمت گذاشته است و شاید تا مدت‌ها خبری از رشد قیمت شدید این ارز دیجیتال نباشد.

رشد قیمت چند برابری طی چند ماه

لایت کوین که در اولین روز سال 2019، با قیمت 30 دلار معامله می‌شد، سه ماهه اول سال را با قیمت 61 دلار به پایان برد. این نشان می‌دهد طی این مدت نقره ارزهای دیجیتال حدود 100 درصد رشد کرده است که بهترین رکورد سه ماهه اول لایت کوین در تمام تاریخش محسوب می‌شود.

از این مهم‌تر، لایت کوین در حالی رشد نجومی خود را در سه ماهه اول سال 2019 انجام داده است، که در همان زمان بیت کوین به عنوان پرچمدار بازار، یک روند قیمتی متعادل داشت و هنوز صعودش را آغاز نکرده بود.

نصف شدن پاداش استخراج لایت کوین؛ افزایش قیمت یا سقوط بزرگ؟

نمودار قیمت لایت کوین در سه ماهه اول 2019 که نشان دهنده رشد شدید آن است

نمودار بیت کوین

نمودار قیمت بیت کوین در سه ماهه اول سال 2019 که نشان دهنده یک تعادل در آن است

اساسا، قبل از این‌که بیت کوین بتواند در 2 آوریل، مقاومت کلیدی خود در 4,236 دلار را بشکند و روندش از نزولی به صعودی تغییر کند، لایت کوین وارد بازار صعودی شده بود. قیمت نقره ارزهای دیجیتال در ماه ژوئن تا 140 دلار هم افزایش یافت، اما در این ماه به سطح 80 دلار سقوط کرد.

به جز قیمت، از اواسط ماه آخر 2018، معیارهای دیگری هم در لایت کوین، به طرز چشم‌گیری بهبود یافته و طی چند ماه گذشته بارها رکورد شکنی کرده‌اند. برای نمونه، هش‌ریت یا همان قدرت پردازش شبکه لایت کوین، از پایین‌ترین مقدارش یعنی 146.25 TH/S در دسامبر 2018 به 532 TH/S در 14 جولای، افزایش پیدا کرد که نشان از رشد 258 درصدی آن دارد.

تاریخ تکرار می‌شود؟

لایت کوین که در سه ماهه اول 2019، رشد بیش از 100 درصدی را تجربه کرده بود، پا را فراتر گذاشت و در ماه ژوئن به 145 دلار هم رسید. با این حال، سقوط اخیر قیمت لایت کوین که چند روز پیش آن را تا 80 دلار هم کاهش داد، یادآور تغییرات قیمت در هاوینگ قبلی است.

هاوینگ قبلی لایت کوین در 25 آگوست 2015 رخ داد و تقریبا حرکات قیمتی آن، با هاوینگ فعلی مشابه است.

با مرور نمودارهای سال 2015 مشاهده می‌کنیم که قیمت لایت کوین در ماه ژانویه آن سال، در کف 1.12 دلار معامله می‌شده، در ماه ژوئن به اوج قیمتش یعنی 8.7 دلار رسیده و سپس در ماه آگوست همان سال، یعنی در روز اولین هاوینگش، به 2.55 دلار کاهش یافته است.

از این مهم‌تر، پس از اولین هاوینگ لایت کوین، قیمت‌ لایت کوین به مدت حدود 1.5 سال در یک رنج قیمت کوچک بین 2.5 تا 5.5 دلار در نوسان بوده است تا این‌که دوباره در آوریل سال 2017، اوج می‌گیرد.

اگر بخواهیم به تاریخ اتکا کنیم، پس از نصف شدن پاداش استخراج لایت کوین، احتمالا تا مدتی شاهد یک دوره کم نوسان و متعادل در قیمت لایت کوین باشیم، تا زمانی که بیت کوین رکورد قیمت 20,000 دلاری خود را بکشند.

نمودار تاریخچه هاوینگ لایت کوین

آیا تاریخ تکرار می‌شود؟

احتمال کم شدن مشارکت ماینرها بعد از هاوینگ

با رخ دادن هاوینگ، در چند روز و چند هفته اول، ممکن است سودآوری ماینینگ لایت کوین حدود 50 درصد کاهش یابد، چراکه تنظیم شدن سختی استخراج، تا مدتی زمان می‌برد. بنابراین بعضی از ماینرها ممکن است به استخراج ارزهای دیجیتال دیگر بپردازند که در نتیجه کم شدن هش‌ریت را در پی خواهد شد.

با این حال،‌ با توجه به کاهش نرخ تورم لایت کوین از 8 درصد به 4 درصد و مفید بودن آن برای افزایش قیمت این ارز دیجیتال، در بلند مدت و طی چند ماه آینده، قدرت پردازش می‌تواند از سطح فعلی هم بالاتر رود. همین امر کم شدن سودآوری ماینینگ را جبران خواهد کرد.

گفتنش خالی از لطف نیست که پس از هاوینگ قبلی لایت کوین، هش ریت شبکه 15 درصد کاهش پیدا کرد و دو هفته طول کشید تا دوباره به سطوح قبل برگردد.

4
دیدگاه کاربران

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
2 رشته دیدگاه‌ها
2 پاسخ‌های
0 دنبال‌کنندگان
 
دیدگاه با بیشترین واکنش‌
داغ‌ترین رشته دیدگاه
4 نویسندگان دیدگاه‌ها
msh303محمد آذرنیوارفرهادwww.p24.link نویسندگان اخیر دیدگاه‌ها
فرهاد
فرهاد

لطفا وقتی مطلبی رو ترجمه میکنید از وب سایت های خارجی منبع رو هم ذکر کنید.

www.p24.link
www.p24.link

اگر به این اصل که تاریخ دوباره تکرار می شود معتقد باشیم باید شاهد صعود چند صد درصدی لایت کوین باشیم!

msh303
msh303

در منطقی ترین حالت با توجه به جو کلی بازار فکر نمی کنم تا 40 50 درصد صعود بیشتر داشته باشیم

بازخورد
feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه نصف شدن پاداش استخراج لایت کوین؛ افزایش قیمت یا سقوط بزرگ؟ ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
  • گزارش خطا
  • انتقادات و پیشنهادات
  • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.