atlasarzdigital

لیمیت اوردر (Limit order) و استاپ لیمیت (Stop-Limit) در صرافی‌های ارز دیجیتال چیست؟

لیمیت اوردر (Limit order) و استاپ لیمیت (Stop-Limit) در صرافی‌های ارز دیجیتال چیست؟

اگر در معاملات ارزهای دیجیتال تازه‌کار باشید، حتما در هنگام معامله در صرافی‌هایی مانند بایننس، به دو اصطلاح سفارش محدود یا همان لیمیت اوردر (Limit-Order) و استاپ لیمیت (Stop-Limit) برخورد می‌کنید. در این پست به زبان ساده مفهوم و نحوه استفاده از این دو نوع سفارش را توضیح می‌دهیم.

سفارش محدود یا همان لیمیت اوردر (Limit-Order) چیست؟

لیمیت اوردر (Limit order) و استاپ لیمیت (Stop-Limit) در صرافی‌های ارز دیجیتال چیست؟

لیمیت اوردر سفارشی برای خرید یا فروش یک دارایی در یک قیمت مشخص است. لیمیت اوردر یکی از ساده‌ترین انواع سفارش در صرافی‌های ارز دیجیتال است. برای مثال اگر شما قصد خرید بیت کوین با قیمت 5,500 دلار را داشته باشید، می‌توانید یک لیمیت اوردر ثبت کنید. سفارش شما فقط زمانی تکمیل می‌شود که قیمت 5,500 دلار یا پایین‌تر برای این ارز دیجیتال در سفارشات فروش در دسترس باشد. اگر تمام سفارش‌های فروش در قیمت‌های بالاتر از این وجود داشته باشند، باید انقدر صبر کنید تا قیمت به آن چیزی که مد نظر شماست برسد و سپس سفارش تکمیل می‌شود.

همین موضوع برای فروش هم صدق می‌کند. اگر به فرض مثال شما قصد فروش بیت کوین‌های خود با قیمت 5,500 دلار را داشته باشید، می‌توانید یک لیمیت اوردر ثبت کنید. سفارش شما فقط زمانی تکمیل می‌شود که قیمت 5,500 دلار یا بالاتر برای این ارز دیجیتال در دسترس باشد. اگر تمام سفارش‌های خرید در قیمت‌های بالاتر از این وجود داشته باشند، باید انقدر صبر کنید تا قیمت به آن چیزی که مد نظر شماست برسد و سپس سفارش تکمیل می‌شود.

استفاده از لیمیت اوردر

معامله‌گران در شرایط مختلف می‌توانند از لیمیت اوردرها استفاده کنند مثل زمانی که قیمت یک دارایی به سرعت در حال صعود یا سقوط است و معامله‌گر نگران سود و ضررش می‌شود. همچنین معمولا در زمانی که معامله‌گر قصد خرید یک دارایی را با قیمتی خاص دارد که فقط در آن صورت سود می‌کند، از این نوع سفارش بهره می‌برد.

فرض کنید یک تریدر تحلیل می‌کند که قیمت فعلی بیت کوین (مثلا 5,000 دلار) بالاست و پیش‌بینی سقوط تا 3,200 دلار را کرده است. او می‌تواند یک لیمیت اوردر تنظیم کند که فقط در صورت رسیدن قیمت بیت کوین به 3,200 دلار یا پایین‌تر، تکمیل می‌شود.

برای ثبت سفارش محدود یا لیمیت اوردر در صرافی‌ها معمولا سه قسمت وجود دارد که با پر کردن دو مورد از آن‌ها سومی به طور خودکار پر می‌شود. این سه قسمت عبارتند از:

قیمت (Price): قیمت مورد نظر شما برای خرید یا فروش هر واحد دارایی.

مقدار (Amount): تعداد واحدهایی که قصد خرید آن را دارید مثلا اگر قصد خرید 0.1 واحد از یک ارز دیجیتال را دارید، عدد 0.1 را وارد می‌کنید.

کل (total): قیمت مورد نظر شما ضرب در مقداری که قصد خرید آن را دارید می‌شود کل مبلغ پرداختی (برای خرید) یا کسب شده (از فروش)

به صورت دستی یا با کلیک بر روی دفتر سفارشات در کناره‌های صفحه می‌توان قیمت لیمیت اوردر را مشخص کرد. مقدار را می‌توان هم به صورت دستی یا با کلیک بر گزینه‌های درصدی مشخص کرد. مثلا اگر 100 درصد انتخاب شود بدان معناست که 100 درصد سرمایه شما برای خرید یا فروش اختصاص داده شود. متغیر کل هم با وارد کردن قیمت و مقدار به طور خودکار تکمیل می‌شود اما در صورتی که آن را به صورت تغییر دهید، مقدار هم نسبت به آن تغییر می‌کند.

به عنوان مثال، در گیف زیر تریدر قصد دارد تا یک لیمیت اوردر برای فروش ریپل (XRP) های خود ثبت کند.

لیمیت اوردر (Limit order) و استاپ لیمیت (Stop-Limit) در صرافی‌های ارز دیجیتال چیست؟

سفارش استاپ لیمیت (Stop-Limit) چیست؟

استاپ لیمیت سفارشی است که در آن اگر قیمت به نقطه X برسد، یک سفارش با قیمت Y ثبت می‌شود. لیمیت اوردر برای معاملات حرفه‌ای و دقیق بسیار کاربرد دارد و معمولا برای کاهش ریسک استفاده می‌شود. مثلا شما یک سفارش استاپ لیمیت فروش برای بیت کوین ثبت می‌کنید و مثلا می‌گویید اگر قیمت بیت کوین به 5,500 دلار یا بالاتر رسید، یک سفارش فروش با قیمت 5,700 دلار ثبت کن.

استفاده از استاپ لیمیت

لیمیت اوردر (Limit order) و استاپ لیمیت (Stop-Limit) در صرافی‌های ارز دیجیتال چیست؟

احتمالا در تحلیل‌ها دیده‌اید که می‌گویند اگر قیمت از فلان سطح عبور کند، یک رشد شدید تا فلان قیمت خواهد داشت. مثلا می‌گویند اگر قیمت بیت کوین از مقاومت 4,200 دلار عبور کند تا 5,200 دلار رشد خواهد کرد. یا اگر به زیر 3800 برسد، سقوط شدیدی در انتظار خواهد بود، پس توقف ضرر یا استاپ لاس خود (stop loss) خود را در 3800 قرار دهید.

اما اگر شما در هنگام عبور قیمت از مقاومت (هنگام صعود) یا رفتن به زیر حمایت (هنگام نزول)، خواب باشید یا دسترسی به اینترنت برای خرید نداشته باشید چه؟ اگر قیمت سقوط کند و نتوانید سریعا اقدام به فروش کنید چه؟ اگر نتوانید در زمان اوج قیمت بفروشید چه؟ اینجاست که استاپ لیمیت به کمک شما می‌آید.

به سادگی می‌توانید طبق تحلیل خود، سفارش خرید یا فروش در قیمت مشخصی را تعیین کنید به صورتی که وقتی قیمت به نقطه X رسید یک سفارش با قیمت Y برای شما ثبت کند.

با این حال استاپ لیمیت علاوه بر کاهش ریسک می‌تواند ریسک‌هایی را هم برای معامله‌گران همراه داشته باشد که البته به دلیل تحلیل اشتباه است.

برای ثبت سفارش محدود یا لیمیت اوردر در صرافی‌ها معمولا چهار قسمت وجود دارد. این چهار قسمت عبارتند از:

استاپ (Stop): نقطه‌ای که اگر قیمت به آن برسد، سفارش (خرید یا فروش) ثبت می‌شود.

لیمیت (Limit): قیمت سفارشی که در زمانی که قیمت به نقطه استاپ رسید، ثبت می‌شود.

مقدار (Amount): تعداد واحدهایی که قصد خرید آن را دارید مثلا اگر قصد خرید 0.1 واحد از یک ارز دیجیتال را دارید، عدد 0.1 را وارد می‌کنید.

کل (total): قیمت مورد نظر شما ضرب در مقداری که قصد خرید آن را دارید می‌شود کل مبلغ پرداختی (برای خرید) یا کسب شده (از فروش)

مثلا اگر بخواهیم وقتی قیمت بیت کوین به 4,200 دلار یا بالاتر رسید، سفارش خریدی با قیمت 4,270 ثبت شود، استاپ را 4,200 و لیمیت را 4,270 تعیین می‌کنیم.

یا اگر بخواهیم وقتی قیمت بیت کوین به 3,800 دلار یا پایین‌تر رسید، سفارش فروشی با قیمت 3,730 ثبت شود، استاپ را 3,800 و لیمیت را 3,730 تعیین می‌کنیم.

تمرین کردن و کسب تجربه به شما کمک می‌کند تا به خوبی نوع سفارشی که باید ثبت کنید را تشخیص دهید. همچنین در صورتی که برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها قصد استفاده از این دو نوع سفارشی که توضیح دادیم را ندارید، توصیه ما استفاده از سفارش مارکت (Market Order) است که در آن صرافی به طور خودکار بهترین قیمت برای تکمیل سریع سفارش را تعیین می‌کند.

اشتراک
اطلاع از
guest
29 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین امتیاز
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
سید رضا
سید رضا
1 ماه پیش

سلام،با تشکر از شما.
ببخشید اومدیم و ما سفارش گزاشتیم ولی تو دو سه روز معامله نشد، میتونیم اون موقع سفارش رو کنسل کنیم بدون هیچ گونه ضرر؟

نوید
نوید
2 ماه پیش

تشکر ، مطالب خیلی مفید بودن ،ممنون

محمد
محمد
2 ماه پیش

درود در توضیحات فروش در استاپ لیمیت اینو اشتباه ننوشتید؟

“مثلا شما یک سفارش استاپ لیمیت فروش برای بیت کوین ثبت می‌کنید و به نوعی مثلا می‌گویید اگر قیمت بیت کوین به 5,500 یا بالاتر دلار رسید، یک سفارش فروش با قیمت 5,600 دلار ثبت کن.”

الان قیمت من مثلا 6000 هست،استاپ می ذارم روی 5500 و لیمیت روی 5400….غیر اینه؟

اگر منظرتون دیدگاه صعودی باشه،که استفاده از استاپ لیمیت بی معنیه اینجا……مثلا قیمت ما 5000 دلار باشه، خب از همون اول اوردر لیمیت می ذاریم که رسید به 5600 دلار بفروش…غیر اینه؟؟
متوجه نمیشم حقیقتا…ممنون میشم توضیحی بدید دربارش

محمد
محمد
2 ماه پیش

خب وقتی اوردر لیمیت 5700 بذاریم،قاعدتا از 5500 رد شده دیگه…..به چه درد من می خوره که استاپ بذارم رو 5500؟؟اغلب اوقات خیر،هیچوقت کاربرد نداره به نظرم….جایی کاربرد داره واقعا؟

محمد
محمد
2 ماه پیش

خب من هر اوردری که بذارم پولم درگیر میشه درسته؟متوجه نمیشم….

محمد
محمد
2 ماه پیش

درود متوجهم الان چی میگید ولی ربطش رو با مثال اولتون متوجه نمیشم….مثال شما دقیقا برعکس اینی بود که الان توضیح دادید بود….مثل این بود که تو این مثال می گفتید ما استاپ میذاریم روی 88 که روی 90 بفروشه…..درسته؟

reza
reza
4 ماه پیش

”اگر به فرض مثال شما قصد فروش بیت کوین‌های خود با قیمت 5,500 دلار را داشته باشید، می‌توانید یک لیمیت اوردر ثبت کنید. سفارش شما فقط زمانی تکمیل می‌شود که قیمت 5,500 دلار یا بالاتر برای این ارز دیجیتال در دسترس باشد. اگر تمام سفارش‌های خرید در قیمت‌های (بالاتر) از این وجود داشته باشند، باید انقدر صبر کنید تا قیمت به آن چیزی که مد نظر شماست برسد و سپس سفارش تکمیل می‌شود.”
سلام به عنوان یه تازه کار فکر کنم اینجا یه مشگلی هست .
یکم گیج شدم .لطفا یکم بیشتر توضیح بدین.
باتشکر

Alison
Alison
5 ماه پیش

سلام. در استاپ _ لیمیت. فقط در لیمیت میفروشه یا این فاصله استاپ تا لیمیت هم آگه باشه میفروشه؟

امير
امير
6 ماه پیش

سلام فک میکنم مثالی که برای خرید در استاپ لیمیت گذاشتین اشتباهه
چون وقتی پیش بینی میکینم که قیمت داره ریزش میکنه و بخواییم بخریم باید با قیمت پایینتری بخریم نه بالاتر مثلا وقتی میرسه قراره قیمت تا 4200 بریزه و بیاد پایینتر خب ما استاپو میذاریم رو 4200 لیمیتم میذاریم رو مثلا 4150 که وقتی قیمت ریزش داشت با قیمت کمتری خرید کنیم
درسته یا من اشتباه میکنم؟

Mehrdad
Mehrdad
6 ماه پیش

دوست عزیز که مقاله رو نوشتی مثال قسمت استاپ لیمیت کاملا اشتباهه قسمت sell تو استاپ لیمیت برای حد ضرر استفاده میشه. سناریو صعودی باشه و بخوای تو قیمت بالا بفروشی باید از قسمت limit سفارش بدی نه stop-limit !!!

محمد امین زندی
محمد امین زندی
3 ماه پیش

ببخشید فرقش چیه اگه از همون اول لیمیت بذاریم ۴۲۰۵

علی
علی
1 ماه پیش

فرقش اینه ممکنه تو اون قیمت گپ ایجاد بشه و هیچ سفارشی رو اون قیمت نباشه پس استاپ ما نمیخوره و یه ضرر بزرگ میکنیم. اما با استاپ لیمیت ما یخ قیمتی میدیم کمتر از قیمت جاری مورد نظر که برای خریدار جذابیت ایجاد میکنه که تو اون قیمت خرید انجام بده و معمولا تو کوین هایی که مارکت کپ بالایی دارن به این صورت از استاپ ما رد نمیشه و فروش انجام میشه

محمد
محمد
1 سال پیش

سلام. سوال: چرا وقتی با استاپ لیمیت یه اردر ثبت میکنیم موجودی کم میشه؟ مگه این طور نیست که تا به قیمت استاپ نرسیده معامله انجام نمیشه

محمد
محمد
1 سال پیش

فرض کنیم میخاهیم وقتی به یه قیمت بالاتر رسید در یه قیمتی بفروشیم. این یه اردر. همچنین میخاهیم اگه قیمت سقوط کرد تو یه قیمت دیگه بفروشیم. این هم اردر دوم. هر دو اردر برای تمام موجودی ما میخاهیم ثبت بشه. ولی تو بایننس برای هر موجودی فقط یک اردر میشه ثبت کرد چون موجودی کم میشه. ممنون از راهنمایی

ali
ali
6 ماه پیش
پاسخ  محمد

سفارش oco در بایننس ساپورت میشه. میتونید از اون استفاده کنید

حمید رویین تن
حمید رویین تن
4 ماه پیش
پاسخ  محمد
MIRZA
MIRZA
1 سال پیش

سلام
چطور هم برای فروش در کف و هم فروش در سقف همزمان اوردر بزاریم برای یک ارز ؟

alireza hosseini
alireza hosseini
7 ماه پیش

سلام نمیشه نام ببرین ؟
ایا فارکسم ارز هارو پشتیبانی میکنه ؟

کامران
کامران
1 سال پیش

خیلی عالی و مفید ممنون

MAJID.HAJARIAN
MAJID.HAJARIAN
1 سال پیش

سلام.تشکرازبرنامه خوبتون

بازخورد
feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه لیمیت اوردر (Limit order) و استاپ لیمیت (Stop-Limit) در صرافی‌های ارز دیجیتال چیست؟ ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
  • گزارش خطا
  • انتقادات و پیشنهادات
  • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
29
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx
()
x