لیمیت اوردر (Limit order) و استاپ لیمیت (Stop-Limit) در صرافی‌های ارز دیجیتال چیست؟

لیمیت اوردر (Limit order) و استاپ لیمیت (Stop-Limit) در صرافی‌های ارز دیجیتال چیست؟

اگر در معاملات ارزهای دیجیتال تازه‌کار باشید، حتما در هنگام معامله در صرافی‌هایی مانند بایننس، به دو اصطلاح سفارش محدود یا همان لیمیت اوردر (Limit-Order) و استاپ لیمیت (Stop-Limit) برخورد می‌کنید. در این پست به زبان ساده مفهوم و نحوه استفاده از این دو نوع سفارش را توضیح می‌دهیم.

سفارش محدود یا همان لیمیت اوردر (Limit-Order) چیست؟

لیمیت اوردر (Limit order) و استاپ لیمیت (Stop-Limit) در صرافی‌های ارز دیجیتال چیست؟

لیمیت اوردر سفارشی برای خرید یا فروش یک دارایی در یک قیمت مشخص است. لیمیت اوردر یکی از ساده‌ترین انواع سفارش در صرافی‌های ارز دیجیتال است. برای مثال اگر شما قصد خرید بیت کوین با قیمت ۵,۵۰۰ دلار را داشته باشید، می‌توانید یک لیمیت اوردر ثبت کنید. سفارش شما فقط زمانی تکمیل می‌شود که قیمت ۵,۵۰۰ دلار یا پایین‌تر برای این ارز دیجیتال در سفارشات فروش در دسترس باشد. اگر تمام سفارش‌های فروش در قیمت‌های بالاتر از این وجود داشته باشند، باید انقدر صبر کنید تا قیمت به آن چیزی که مد نظر شماست برسد و سپس سفارش تکمیل می‌شود.

همین موضوع برای فروش هم صدق می‌کند. اگر به فرض مثال شما قصد فروش بیت کوین‌های خود با قیمت ۵,۵۰۰ دلار را داشته باشید، می‌توانید یک لیمیت اوردر ثبت کنید. سفارش شما فقط زمانی تکمیل می‌شود که قیمت ۵,۵۰۰ دلار یا بالاتر برای این ارز دیجیتال در دسترس باشد. اگر تمام سفارش‌های خرید در قیمت‌های بالاتر از این وجود داشته باشند، باید انقدر صبر کنید تا قیمت به آن چیزی که مد نظر شماست برسد و سپس سفارش تکمیل می‌شود.

استفاده از لیمیت اوردر

معامله‌گران در شرایط مختلف می‌توانند از لیمیت اوردرها استفاده کنند مثل زمانی که قیمت یک دارایی به سرعت در حال صعود یا سقوط است و معامله‌گر نگران سود و ضررش می‌شود. همچنین معمولا در زمانی که معامله‌گر قصد خرید یک دارایی را با قیمتی خاص دارد که فقط در آن صورت سود می‌کند، از این نوع سفارش بهره می‌برد.

فرض کنید یک تریدر تحلیل می‌کند که قیمت فعلی بیت کوین (مثلا ۵,۰۰۰ دلار) بالاست و پیش‌بینی سقوط تا ۳,۲۰۰ دلار را کرده است. او می‌تواند یک لیمیت اوردر تنظیم کند که فقط در صورت رسیدن قیمت بیت کوین به ۳,۲۰۰ دلار یا پایین‌تر، تکمیل می‌شود.

برای ثبت سفارش محدود یا لیمیت اوردر در صرافی‌ها معمولا سه قسمت وجود دارد که با پر کردن دو مورد از آن‌ها سومی به طور خودکار پر می‌شود. این سه قسمت عبارتند از:

قیمت (Price): قیمت مورد نظر شما برای خرید یا فروش هر واحد دارایی.

مقدار (Amount): تعداد واحدهایی که قصد خرید آن را دارید مثلا اگر قصد خرید ۰.۱ واحد از یک ارز دیجیتال را دارید، عدد ۰.۱ را وارد می‌کنید.

کل (total): قیمت مورد نظر شما ضرب در مقداری که قصد خرید آن را دارید می‌شود کل مبلغ پرداختی (برای خرید) یا کسب شده (از فروش)

به صورت دستی یا با کلیک بر روی دفتر سفارشات در کناره‌های صفحه می‌توان قیمت لیمیت اوردر را مشخص کرد. مقدار را می‌توان هم به صورت دستی یا با کلیک بر گزینه‌های درصدی مشخص کرد. مثلا اگر ۱۰۰ درصد انتخاب شود بدان معناست که ۱۰۰ درصد سرمایه شما برای خرید یا فروش اختصاص داده شود. متغیر کل هم با وارد کردن قیمت و مقدار به طور خودکار تکمیل می‌شود اما در صورتی که آن را به صورت تغییر دهید، مقدار هم نسبت به آن تغییر می‌کند.

به عنوان مثال، در گیف زیر تریدر قصد دارد تا یک لیمیت اوردر برای فروش ریپل (XRP) های خود ثبت کند.

لیمیت اوردر (Limit order) و استاپ لیمیت (Stop-Limit) در صرافی‌های ارز دیجیتال چیست؟

سفارش استاپ لیمیت (Stop-Limit) چیست؟

استاپ لیمیت سفارشی است که در آن اگر قیمت به نقطه X برسد، یک سفارش با قیمت Y ثبت می‌شود. لیمیت اوردر برای معاملات حرفه‌ای و دقیق بسیار کاربرد دارد و معمولا برای کاهش ریسک استفاده می‌شود. مثلا شما یک سفارش استاپ لیمیت فروش برای بیت کوین ثبت می‌کنید و مثلا می‌گویید اگر قیمت بیت کوین به ۵,۵۰۰ دلار یا بالاتر رسید، یک سفارش فروش با قیمت ۵,۷۰۰ دلار ثبت کن.

استفاده از استاپ لیمیت

لیمیت اوردر (Limit order) و استاپ لیمیت (Stop-Limit) در صرافی‌های ارز دیجیتال چیست؟

احتمالا در تحلیل‌ها دیده‌اید که می‌گویند اگر قیمت از فلان سطح عبور کند، یک رشد شدید تا فلان قیمت خواهد داشت. مثلا می‌گویند اگر قیمت بیت کوین از مقاومت ۴,۲۰۰ دلار عبور کند تا ۵,۲۰۰ دلار رشد خواهد کرد. یا اگر به زیر ۳۸۰۰ برسد، سقوط شدیدی در انتظار خواهد بود، پس توقف ضرر یا استاپ لاس خود (stop loss) خود را در ۳۸۰۰ قرار دهید.

اما اگر شما در هنگام عبور قیمت از مقاومت (هنگام صعود) یا رفتن به زیر حمایت (هنگام نزول)، خواب باشید یا دسترسی به اینترنت برای خرید نداشته باشید چه؟ اگر قیمت سقوط کند و نتوانید سریعا اقدام به فروش کنید چه؟ اگر نتوانید در زمان اوج قیمت بفروشید چه؟ اینجاست که استاپ لیمیت به کمک شما می‌آید.

به سادگی می‌توانید طبق تحلیل خود، سفارش خرید یا فروش در قیمت مشخصی را تعیین کنید به صورتی که وقتی قیمت به نقطه X رسید یک سفارش با قیمت Y برای شما ثبت کند.

با این حال استاپ لیمیت علاوه بر کاهش ریسک می‌تواند ریسک‌هایی را هم برای معامله‌گران همراه داشته باشد که البته به دلیل تحلیل اشتباه است.

برای ثبت سفارش محدود یا لیمیت اوردر در صرافی‌ها معمولا چهار قسمت وجود دارد. این چهار قسمت عبارتند از:

استاپ (Stop): نقطه‌ای که اگر قیمت به آن برسد، سفارش (خرید یا فروش) ثبت می‌شود.

لیمیت (Limit): قیمت سفارشی که در زمانی که قیمت به نقطه استاپ رسید، ثبت می‌شود.

مقدار (Amount): تعداد واحدهایی که قصد خرید آن را دارید مثلا اگر قصد خرید ۰.۱ واحد از یک ارز دیجیتال را دارید، عدد ۰.۱ را وارد می‌کنید.

کل (total): قیمت مورد نظر شما ضرب در مقداری که قصد خرید آن را دارید می‌شود کل مبلغ پرداختی (برای خرید) یا کسب شده (از فروش)

مثلا اگر بخواهیم وقتی قیمت بیت کوین به ۴,۲۰۰ دلار یا بالاتر رسید، سفارش خریدی با قیمت ۴,۲۷۰ ثبت شود، استاپ را ۴,۲۰۰ و لیمیت را ۴,۲۷۰ تعیین می‌کنیم.

یا اگر بخواهیم وقتی قیمت بیت کوین به ۳,۸۰۰ دلار یا پایین‌تر رسید، سفارش فروشی با قیمت ۳,۷۳۰ ثبت شود، استاپ را ۳,۸۰۰ و لیمیت را ۳,۷۳۰ تعیین می‌کنیم.

تمرین کردن و کسب تجربه به شما کمک می‌کند تا به خوبی نوع سفارشی که باید ثبت کنید را تشخیص دهید. همچنین در صورتی که برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها قصد استفاده از این دو نوع سفارشی که توضیح دادیم را ندارید، توصیه ما استفاده از سفارش مارکت (Market Order) است که در آن صرافی به طور خودکار بهترین قیمت برای تکمیل سریع سفارش را تعیین می‌کند.

اشتراک
اطلاع از
guest
43 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
امیر
امیر
7 روز پیش

سلام
از کجا میزان اردر های سطوح مختلف قیمت رو چک کنیم؟
یعنی الان به عنوان مثال قیمت هست ۴۰۰۰۰ دلار بعد متوجه بشیم حجم بالایی در ۳۷۰۰۰ دلار اردر خرید وجود داره

تندیس
تندیس
8 ماه پیش

سلام
من توی کوینکس یک اوردر خرید زدم اما درخواستم بلافاصله اومد توی هیستوی اوردر و از پولم کم شد . اصلا باز نموند. علت چیه؟ ممنون

رضل
رضل
10 ماه پیش

با سلام
كدام صرافي ها در ايران اردرلیمیت و استاپ لیمیت دارند؟ من هر چي سرچ كردم به نظر هيچكدوم استاپ ليميت ندارند!

علی پاشا
علی پاشا
10 ماه پیش

با سلام
دوستان عزیز کسی میتونه صرافی معتبر برای خرید و فروش معرفی کنه
آیا در زمینه ارز دیجیتال صرافی دولتی مثل بانکها هم فعالیت می‌کنند

کاظم فاینانس
کاظم فاینانس
10 ماه پیش

سلام دوستان من در صرافی کوینکس قسمت spot trading و بعد در قسمت لیمیت order فروش گذاشتم و حالا به قیمت من نرسید تا فروخته شه و ارز من تو رشد صعودیه و حالا که میخوام order رو کنسل کنم نمیشه میشه راهنمایی کنید دوستان

منوچهر
منوچهر
10 ماه پیش

سلام ، قاعدتاً هر اوردری یک گزینه ی کنسل داره …

امید ضیایی
امید ضیایی
1 سال پیش

سلام و ممنون از اطلاعات خوبتون
اردرلیمیت یا استاپ لیمیت در صرافیهای ایرانی مثل خودتونم وجود داره یا نه ؟

سید رضا
سید رضا
1 سال پیش

سلام،با تشکر از شما.
ببخشید اومدیم و ما سفارش گزاشتیم ولی تو دو سه روز معامله نشد، میتونیم اون موقع سفارش رو کنسل کنیم بدون هیچ گونه ضرر؟

مهدی عابدی
مهدی عابدی
11 ماه پیش

سلام
من یه سفارش خرید تو کوینکس گذاشتم چه جوری حذفش کنم….با کدوم گزینه….

نوید
نوید
1 سال پیش

تشکر ، مطالب خیلی مفید بودن ،ممنون

محمد
محمد
1 سال پیش

درود در توضیحات فروش در استاپ لیمیت اینو اشتباه ننوشتید؟

“مثلا شما یک سفارش استاپ لیمیت فروش برای بیت کوین ثبت می‌کنید و به نوعی مثلا می‌گویید اگر قیمت بیت کوین به 5,500 یا بالاتر دلار رسید، یک سفارش فروش با قیمت 5,600 دلار ثبت کن.”

الان قیمت من مثلا 6000 هست،استاپ می ذارم روی 5500 و لیمیت روی 5400….غیر اینه؟

اگر منظرتون دیدگاه صعودی باشه،که استفاده از استاپ لیمیت بی معنیه اینجا……مثلا قیمت ما 5000 دلار باشه، خب از همون اول اوردر لیمیت می ذاریم که رسید به 5600 دلار بفروش…غیر اینه؟؟
متوجه نمیشم حقیقتا…ممنون میشم توضیحی بدید دربارش

محمد
محمد
1 سال پیش

خب وقتی اوردر لیمیت 5700 بذاریم،قاعدتا از 5500 رد شده دیگه…..به چه درد من می خوره که استاپ بذارم رو 5500؟؟اغلب اوقات خیر،هیچوقت کاربرد نداره به نظرم….جایی کاربرد داره واقعا؟

محمد
محمد
1 سال پیش

خب من هر اوردری که بذارم پولم درگیر میشه درسته؟متوجه نمیشم….

محمد
محمد
1 سال پیش

درود متوجهم الان چی میگید ولی ربطش رو با مثال اولتون متوجه نمیشم….مثال شما دقیقا برعکس اینی بود که الان توضیح دادید بود….مثل این بود که تو این مثال می گفتید ما استاپ میذاریم روی 88 که روی 90 بفروشه…..درسته؟

ashlan
ashlan
11 ماه پیش

خب تا وقتی به لیمیت نرسه که معامله ای انجام نمیشه که بخواد درگیر بشه، واقعا من کاربردی برای استاپ لیمیت نمیبینم اگر نکته ای هست دقیق تر بگید که ما هم متوجه بشیم

سعید شاه نظری
سعید شاه نظری
11 ماه پیش
پاسخ  ashlan

سلام دوست عزیز ، ببینید حالت خرید و استاپ لیمیت که کاملا مشخصه ، مثلا شما درگیر یک مقاومتی هستی و میدونی اگر این مقاومت رد بشه تارگت صعودی داری ، پس اردر خرید خودتو به این صورت ثبت میکنی . مثلا بیت روی 4000 دلار مقاومت داره و اگر بافر خودتون رو روی 200 دلار قرار بدید اردر لیمیت شما میشه 4200 و استاپ شما میشه 4000 دلار . یعنی اگر بیت از 4000 رد شد و به قیمت 4200 رسید برای شما خرید انجام بشه .
توی حالت فروش ما دو حالت در نظر میگیریم :
حالت اول ) شما هدفت بلند مدته و فعلا نمی خوای ارزی که خریدی رو بفروشی ولی یک تحلیلی دارید مثلا شما بیت روی 4000 خریدید و تحلیل به شما میگه اگر بیت کوین به 3500 برسه ریزشی میشه و شما نمیخوای ریسک ریزش رو بپذیری . پس اردر سل رو به این صورت قرار میدی : استاپ شما 3500 ، لیمیت اردر شما 3480 . یعنی اگر قیمت بیت به 3500 رسید برای شما روی 3480 بفروشه که شما ضرر زیادتری نکنی .
حالت دوم ) شما ارزی خریدی که توی سود هستی و میخای سیو سود کنی ، مثلا بیت خریدی 4000 دلار ، الان قیمتش 6000 دلاره ولی میدونی اگر بیت بیاد زیر 5800 ریزشی میشه و نمیخای این سود رو از دست بدی ، پس استاپ روی 5800 و اردر لیمیت روی 5780 . یعنی اگر بیت به قیمت 5800 رسید برای من 5780 بفروش . در اینصورت شما 1780 دلار روی یک عدد بیت توی سود میمونی .

ashlan
ashlan
11 ماه پیش
پاسخ  محمد

دقیقا درست میگی من ده تا سایت ایرانی و خارجی خوندم که تفادتش چیه ولی هنوزم درک نمیکنم چرا، خب از همون اول لیمیت قرار بگیره طبیعیه که قبلش از اون قیمت عبور میکنه تازه توی صف هم جلوتر هست

reza
reza
1 سال پیش

”اگر به فرض مثال شما قصد فروش بیت کوین‌های خود با قیمت 5,500 دلار را داشته باشید، می‌توانید یک لیمیت اوردر ثبت کنید. سفارش شما فقط زمانی تکمیل می‌شود که قیمت 5,500 دلار یا بالاتر برای این ارز دیجیتال در دسترس باشد. اگر تمام سفارش‌های خرید در قیمت‌های (بالاتر) از این وجود داشته باشند، باید انقدر صبر کنید تا قیمت به آن چیزی که مد نظر شماست برسد و سپس سفارش تکمیل می‌شود.”
سلام به عنوان یه تازه کار فکر کنم اینجا یه مشگلی هست .
یکم گیج شدم .لطفا یکم بیشتر توضیح بدین.
باتشکر

ara
ara
10 ماه پیش
پاسخ  reza

اگر تمام سفارش‌های خرید در قیمت‌های (بالاتر) از این وجود داشته باشند
این جمله اشتباه است فک کنم باید پایین تر می نوشت

Alison
Alison
1 سال پیش

سلام. در استاپ _ لیمیت. فقط در لیمیت میفروشه یا این فاصله استاپ تا لیمیت هم آگه باشه میفروشه؟

امير
امير
1 سال پیش

سلام فک میکنم مثالی که برای خرید در استاپ لیمیت گذاشتین اشتباهه
چون وقتی پیش بینی میکینم که قیمت داره ریزش میکنه و بخواییم بخریم باید با قیمت پایینتری بخریم نه بالاتر مثلا وقتی میرسه قراره قیمت تا 4200 بریزه و بیاد پایینتر خب ما استاپو میذاریم رو 4200 لیمیتم میذاریم رو مثلا 4150 که وقتی قیمت ریزش داشت با قیمت کمتری خرید کنیم
درسته یا من اشتباه میکنم؟

Mehrdad
Mehrdad
1 سال پیش

دوست عزیز که مقاله رو نوشتی مثال قسمت استاپ لیمیت کاملا اشتباهه قسمت sell تو استاپ لیمیت برای حد ضرر استفاده میشه. سناریو صعودی باشه و بخوای تو قیمت بالا بفروشی باید از قسمت limit سفارش بدی نه stop-limit !!!

محمد امین زندی
محمد امین زندی
1 سال پیش

ببخشید فرقش چیه اگه از همون اول لیمیت بذاریم ۴۲۰۵

علی
علی
1 سال پیش

فرقش اینه ممکنه تو اون قیمت گپ ایجاد بشه و هیچ سفارشی رو اون قیمت نباشه پس استاپ ما نمیخوره و یه ضرر بزرگ میکنیم. اما با استاپ لیمیت ما یخ قیمتی میدیم کمتر از قیمت جاری مورد نظر که برای خریدار جذابیت ایجاد میکنه که تو اون قیمت خرید انجام بده و معمولا تو کوین هایی که مارکت کپ بالایی دارن به این صورت از استاپ ما رد نمیشه و فروش انجام میشه

محمد
محمد
2 سال پیش

سلام. سوال: چرا وقتی با استاپ لیمیت یه اردر ثبت میکنیم موجودی کم میشه؟ مگه این طور نیست که تا به قیمت استاپ نرسیده معامله انجام نمیشه

محمد
محمد
2 سال پیش

فرض کنیم میخاهیم وقتی به یه قیمت بالاتر رسید در یه قیمتی بفروشیم. این یه اردر. همچنین میخاهیم اگه قیمت سقوط کرد تو یه قیمت دیگه بفروشیم. این هم اردر دوم. هر دو اردر برای تمام موجودی ما میخاهیم ثبت بشه. ولی تو بایننس برای هر موجودی فقط یک اردر میشه ثبت کرد چون موجودی کم میشه. ممنون از راهنمایی

ali
ali
1 سال پیش
پاسخ  محمد

سفارش oco در بایننس ساپورت میشه. میتونید از اون استفاده کنید

حمید رویین تن
حمید رویین تن
1 سال پیش
پاسخ  محمد
MIRZA
MIRZA
2 سال پیش

سلام
چطور هم برای فروش در کف و هم فروش در سقف همزمان اوردر بزاریم برای یک ارز ؟

alireza hosseini
alireza hosseini
1 سال پیش

سلام نمیشه نام ببرین ؟
ایا فارکسم ارز هارو پشتیبانی میکنه ؟

کامران
کامران
2 سال پیش

خیلی عالی و مفید ممنون

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
float
اطلس ارزدیجیتال پلاس
دوره‌ی جامع غیرحضوری صفر تا صد ارزهای دیجیتال،
آموزش تریدینگ، تحلیل تکنیکال و آشنایی با ماینینگ
۶,۰۰۰,۰۰۰
off
۳,۶۰۰,۰۰۰ تومان
+ ata ATA