نقش سیاست KYC یا شناخت مشتری در بلاک چین و تراکنش‌های آن چیست؟

نقش سیاست KYC یا شناخت مشتری در بلاک چین و تراکنش‌های آن چیست؟

تا به حال راجع به فرآیند KYC، یا همان «مشتری‌خود را بشناس» چیزی شنیده‌اید؟

کسب‌و کارها، فرآیند KYC را برای شناسایی و تایید مشتری‌ها قبل و یا در حین معامله به کار می‌برند. عبارت KYC همچنین برای اقدامت بانک‌ها برای مبارزه با پول‌شویی نیز به کار می‌رود. بانک‌ها و سازمان‌ها از حامیان KYC هستند. برای موسسات مالی، بانک‌ها و بیمه‌ها اینکه مشتریانشان جزئیات مربوط به عدم سوء پیشینه، پول‌شویی و رشوه‌خواری را بنویسند، امری عادی و الزامی تلقی می‌شود.

نقش سیاست KYC یا شناخت مشتری در بلاک چین و تراکنش‌های آن چیست؟

امروزه فرآیند «تراکنش‌ خود را بشناس» و یا Know Your Transaction، که به اختصار KYT  نامیده می‌شود؛ ارزهای دیجیتال سیاه یا به عبارتی ارزهایی که از راه‌های غیرقانونی به دست آمده باشند را شناسایی می‌کند. اما آیا ارز دیجیتال شما قانونی است؟

مطمئنا اینکه بیت کوین شما از کجا به دست آمده یا قبلا دست چه کسانی بوده به هیچ فردی مربوط نمی‌شود. با اینکه مورد اتهام قرار دادن یک ارز دیجیتال به ویژگی قابل اطمینان بودن آن صدمه می‌زند،KYT چنین فرآیندی است و اگر قانون‌گذاری‌ای برای آن صورت نگیرد، بیت‌کوین‌ها را به دو دسته‌ی تایید شده و تایید نشده یا سیاه دسته‌بندی خواهد کرد.

هر جا بحث KYC مطرح می‌شود، نام شرکت chainalysis، نیز بر سر زبان‌ها می‌آید، این شرکت در ردیابی منشاء پول از طریق بلاک چین تخصص دارد. نرم‌افزار این شرکت در ردیابی بیت‌کوین‌های دزدیده شده در هک Mt Gox که بزرگترین هک بلاک چین بیت کوین بود، بسیار کمک کرد البته دارندگان ارزهای دیجیتال، نباید تصور کنند تمامی تراکنش‌های آنها ضبط شده و با هویت واقعی آنها تا ابد در ارتباط است.

نقش سیاست KYC یا شناخت مشتری در بلاک چین و تراکنش‌های آن چیست؟

KYC دیگر پاسخگو نیست!

شرکت chainalysis، تنها شرکتی نیست که انحصارا بر روی KYT کار می‌کند بلکه بسیاری از مشتریان در مرحله‌ی پیش فروش توکن‌ها راجع به اینکه منابع اولیه از کجا تامین شده و از راه غیر قانونی‌ای به دست نیامده باشد، تحقیق می‌کنند.

سوال‌های بسیاری پیرامون تشخیص قانونی و غیرقانونی بودن ارزهای دیجیتال هنوز وجود دارد. به عنوان مثال بسیاری معتقدند ۴۰۰ میلیون دلار ارز Nem از صرافی کوین چک (coincheck)، دزدیده شد و این مقدار پول سیاه است اما در مورد کوین‌هایی که در یک بازار در دارک وب (Dark Web) برای یک خرید کاملا قانونی خرج شده باشند چطور؟، آیا این کوین‌ها نیز صرفا به علت پلتفرمی که روی آن قرار گرفته‌اند، کوین سیاه محسوب می‌شوند؟

برای بانک‌ها و صرافی‌ها، که بسیار با احتیاط و با دقت به سمت یک فناوری جدید گام ‌می‌دارند و نباید چشم‌شان را بر روی احتمال پول‌شویی و کلاه‌برداری‌های دیگر ببندند، KYC کافی نخواهد بود چراکه این فرآیند استاتیک بوده و تنها قادر است مشروعیت یک فرد خاص را در یک زمان مشخص کند و اگر این فرد در زمان دیگری در نقش مالک‌ دارایی‌های سیاه ظاهر شود، قادر به تشخیص آن نخواهد بود.

نقش سیاست KYC یا شناخت مشتری در بلاک چین و تراکنش‌های آن چیست؟

ارزهای دیجیتال شما چقدر قانونی هستند؟

یک فناوری ذاتا خوب یا بد نیست بلکه به شکل ساده‌ای توسعه یافته و هم می‌تواند برای مقاصد خیرخواهانه و  هم مقاصد بدخواهانه مورد استفاده قرار گیرد. اگر Chainalysis ،Elliptic و یا Bitfury، فرآیند «تراکنش خود را بشناس» را توسعه نمی‌دادند، فرد دیگری این کار را انجام می‌داد. حدود ۹۰ درصد از صورت حساب‌های ایالات متحده آلوده به تولید کوکائین هستند و چه بسا پولی که همینک در جیب‌های شما است برای فعالیت‌های غیرقانونی بسیاری خرج شده باشد. ارزهای دیجیتال آلوده‌تر از ارزهای فیات نبوده بلکه بهتر نیز هستند. تفاوت ارزهای دیجیتال و ارزهای دیگر این است که به شکل بلادرنگ (real time) به هنگام انتقال از فردی به فرد دیگر قابل پیگیری هستند.

یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های بیت کوین شفاف بودن آن است. این ویژگی همان‌طور که به بیت کوین قدرت می‌دهد باعث ضعف آن نیز می‌شود. تا بدین لحظه، همیشه راهی برای ورود به دنیای ارزهای دیجیتال و سرمایه‌گذاری در آن بدون نیاز به تشخیص و تایید هویت حساب وجود داشته است. این را‌ه‌ها به زودی با پذیرفته شدن KYT به عنوان فرآیند KVC در دنیای کریپتو بسته خواهند شد.

منبع: cryptonewsmonitor
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه