وزارت صمت: ازسرگیری فعالیت ماینرها از ۱۵ اسفند و صرفاً با انرژی تجدیدپذیر مجاز است

وزارت صمت: ازسرگیری فعالیت ماینرها از ۱۵ اسفند و صرفاً با انرژی تجدیدپذیر مجاز است

وزارت صمت به‌تازگی شیوه‌نامه‌ای را ویژه صدور مجوز فعالیت فارم‌های استخراج ارز دیجیتال با انرژی تجدیدپذیر منتشر کرده است. طبق این شیوه‌نامه، فارم‌هایی که مایل به دریافت مجوز و ازسرگیری فعالیت خود هستند، می‌توانند صرفاً از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر برق موردنیازشان را تأمین کنند.

به گزارش ارزدیجیتال و به نقل از برق نیوز، شیوه‌نامه اجرایی صدور مجوز فعالیت استخراج رمزارزها با تأمین برق از نیروگاه‌های تجدیدپذیر رسماً ابلاغ شد. در این شیوه‌نامه تأکید شده است کسانی که می‌خواهند فارم‌های استخراج رمزارز داشته باشند، می‌توانند برق خود را صرفاً از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر تأمین کنند و برای این موضوع نیز حتماً باید با سازمان ساتبا قرارداد خرید تضمینی برق بسته باشند.

وزارت صمت برای صدور مجوز مزارع استخراج رمزارز با تأمین برق از طریق نیروگاه‌های غیرتجدیدپذیر مثل نیروگاه‌های تولید پراکنده، تصمیمی نگرفته است و به نظر می‌رسد به‌خاطر مشکلاتی که در خصوص تأمین گاز این واحدها وجود دارد، دولت همچنان اجازه استخراج رمزارز از طریق نیروگاه‌های گازی را ندهد.

این در حالی است که توجیه اقتصادی استخراج رمزارزها با نیروگاه‌های گازی و مقیاس کوچک با قیمت‌های فعلی گاز بهتر از نیروگاه‌های تجدیدپذیر بوده و می‌شد از این فرصت برای توسعه قابل‌توجه نیروگاه‌های تولید پراکنده استفاده کرد.

در شیوه‌نامه جدید ابلاغیه وزارت صمت اعلام شده است که از ۱۵ اسفندماه امسال، ممنوعیت فعالیت ماینرهای ارز دیجیتال رفع می‌شود و امکان صدور مجوز برای فارم‌هایی که می‌خواهند برق خود را از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر تحویل کنند وجود دارد. در این ابلاغیه تأکید شده است که نیروگاه‌های قبلی تجدیدپذیر هم می‌توانند با عقد قراردادی نسبت به استخراج رمزارز اقدام کنند.

قرارداد خرید تضمینی برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر با سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری ایران (ساتبا) به‌عنوان قرارداد پشتیبان این فارم‌ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت و اگر انرژی مصرفی آنها بیشتر یا کمتر از مقدار انرژی تزریق شده نیروگاه به شبکه باشد باید مابه‌التفاوت انرژی مصرفی یا تولیدی، پرداخت یا دریافت شود.

احتمالاً حداقل ظرفیت صدور مجوز مزارع استخراج رمز ارز که قبلاً ۱۰۰ کیلووات تعیین شده بود در این صورت برداشته خواهد شد و همه می‌توانند با تأمین برق خود از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر حتی با یک ماینر اقدام به ماینینگ کند.

ظرفیت فعلی برق موردنیاز مزارع استخراج رمزارزها حداقل ۱٬۵۰۰ مگاوات است که با این ابلاغیه و با فرض اینکه تمام نیروگاه‌های تجدیدپذیر ایران نیز بخواهند همه برای ماینینگ مورد استفاده قرار گیرند باز هم کمتر از ٢٠ درصد ظرفیت برق مورد نیاز فارم‌ها قابل تأمین است و لذا باید روش‌های دیگر تأمین برق مزارع استخراج رمزارز پیش‌بینی و قانونی شود، وگرنه همچنان زیرزمینی‌بودن آنها ادامه خواهد یافت.

در ادامه تصویر ابلاغیه وزارت صمت را مشاهده می‌کنید.

وزارت صمت: ازسرگیری فعالیت ماینرهای از ۱۵ اسفند و صرفاً با انرژی تجدیدپذیر مجاز است
وزارت صمت: ازسرگیری فعالیت ماینرهای از ۱۵ اسفند و صرفاً با انرژی تجدیدپذیر مجاز است
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

5 دیدگاه
deleted user
deleted user
۲ سال قبل

برق تجدید پذیر ...بیمعنی و ...اخه کسی که کل سرمایه ش در حد دوتا ماینر هست چطوری میتونه برق تجدید پذیر رو تولید کنه ..

Mohammad Soleimani
Mohammad Soleimani
۲ سال قبل

عملا دولت اجازه استفاده از خورشید رو با سرمایه شخصی البته با اخذ مجوز برای مردم ایران صادر کرد البته باید مالیات خورشید رو هم بدید چون دولت زیر ساخت روشن بودن خورشید رو فراهم کرده ممنون

Mohammad Soleimani
Mohammad Soleimani
۲ سال قبل

یعنی یکی از جاذبه های توریستی ایران دولت مردان ایران هستند

علی
علی
۲ سال قبل

برق تجدید پذیر چیه؟ مگه ایران برق تجدید پذیر داره؟
خود دولت 30 سالع هیچ حمایتی نکرده هیچ بودجه ای نذاشته هیچ پروژه بزرگی در جهت ساخت یک نیروگاه برق انرژی تجدید پذیر نداشته بعد اومده میگه ماینر ها از برق تجدید پذیر استفاده کنن🤣.

تکنولوژی مدرن
تکنولوژی مدرن
۲ سال قبل

دوستان یکی جواب بدع با این اوصاف میشع از دیزل ژنراتور دیزلی برای تولید برق مورد نیاز استفاده کرد