بیانیه مشترک نظام صنفی، انجمن بلاکچین و انجمن فینتک در رابطه با تقابل های شتابزده در زمینه خرید و فروش ارزهای دیجیتال

بیانیه مشترک نظام صنفی،  انجمن بلاکچین و انجمن فینتک در رابطه با تقابل های شتابزده در زمینه خرید و فروش ارزهای دیجیتال

نظام صنفی، انجمن بلاک چین و انجمن فین تک ایران، در ارتباط با حواشی اخیر مبنی بر احتمال مسدودسازی درگاه‌های بانکی وب‌سایت‌های خرید و فروش ارزهای دیجیتال، بیانیه‌ای را منتشر کردند.

به گزارش ارزدیجیتال، در این بیانیه، از اقدامات نهادهای دولتی و قانونی در حوزه ارزهای دیجیتال با عنوان «تقابل شتابزده در زمینه خرید و فروش رمزارزها» یاد شده است.

دیروز، شرکت خدمات پرداخت شاپرک به شرکت‌های پرداخت‌یار دستور داد که نسبت به قطع خدمات پرداخت الکترونیک به پذیرندگان پشتیبانی‌شده که کالا و خدماتی مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران و بانک مرکزی ارائه می‌کنند، اقدام کنند. این شرکت از وب‌سایت‌های ارائه‌دهنده خدمات خریدوفروش ارزهای دیجیتال به‌عنوان یکی از همین کسب‌وکارها یاد کرد.

متن کامل این بیانیه را در ادامه خواهید خواند:

بسم‌الله الرحمن الرحیم؛

بیانیه مشترک نظام صنفی، انجمن بلاکچین و انجمن فینتک
در رابطه با تقابل های شتابزده در زمینه خرید و فروش رمزارزها

در کمال تأسف طی روزهای اخیر، شاهد موج جدیدی از اعمال محدودیت‌ها برای خرید، فروش و تبادل رمزارزها در کشور هستیم. لذا لازم دیدیم در واکنش به این موضوع نکاتی را جهت شفاف‌سازی اذهان عمومی و تصمیم‌سازان این حوزه بیان نماییم تا تصمیم‌های شتابزده کنونی در آینده موجب پشیمانی نگردد و فرصت‌های پیش رو را برای این سرزمین نابود ننماییم.

۱- تحریم خارجی ظلم و تحریم داخلی خیانت است

امروز بسیاری از منابع ملی کشور در اقصی نقاط جهان مسدود شده است، تعدادی از شرکت‌های دانش‌بنیان و جوانان متعهد با به کارگیری انقلاب نوین ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین بستر لازم برای مبادلات امن جهانی را در اختیار عموم مردم، کسب‌وکارها و حتی نهادهای حاکمیتی قرار داده‌اند، اما متأسفانه شاهد تصمیم‌هایی هستیم که فاقد کار کارشناسی، عمق دیدگاه و آینده‌نگری لازم هستند.

۲- حجم و امنیت جهانی معاملات

طی یک سال گذشته بیش از یک میلیون کسب‌وکار و کاربر در تمامی حوزه‌ها و صنایع، نیازهای اساسی خود را از این طریق تامین نموده یا در این حوزه سرمایه‌گذاری کرده‌اند و هیچ گونه تهدیدی از جانب هیچ کشور متخاصمی را حتی لمس هم نکرده‌اند.

۳- ارز آوری و نگهداشت امن سرمایه‌ها

همچنین رشد شدید ارزش ارزهای دیجیتال نسبت به دلار و نگه‌داشتن دارایی‌های هموطنان‌مان در ایران، امروز به معنای خلق ارزش و ارزآوری در حدود ۲۵۰ هزار میلیارد ریال بوده است. لذا هر تصمیم شتاب‌زده‌ای که موجب اختلال در زیرساخت های فناورانه گردد از نگاه جامعه، خیانت به راهکارهایی است که ما را از تحریم‌ها رهانیده، خلق ارزش جدی نموده و برای ایرانیان از بازار فناوری‌های نوین مالی جهان سهم گرفته است و در حافظه تاریخی ملت ما ثبت خواهد شد.

۴- دست‌آوردها و مخاطرات

راهکارهای مالی توزیع شده و نقش‌آفرینی جهانی آنها در آینده انکارناپذیر است. این امر را می‌توان در سرمایه‌گذاری عظیم کشورهای توسعه‌یافته جهان مانند ژاپن، آمریکا، چین، سوئیس و … مشاهده نمود. به همین دلیل شاهد آن هستیم که بازرگانان، کسب‌وکارها و بسیاری از مردم علیرغم تمام مخاطرات، به بخش خصوصی اعتماد نموده، امورات جاری خود را بر این بسترها بنا نهاده، در این حوزه سرمایه‌گذاری کرده و البته پاسخ اعتماد خود را نیز گرفته‌اند.

امروز بیش از دوهزار شغل مستقیم و بیش از یک میلیون شغل غیرمستقیم درحال بهره‌برداری از این زیرساخت‌ها بوده و بدیهی است که کوچکترین اختلال میلیون‌ها نفر را با واسطه دچار مشکل و استیصال خواهد نمود. باید در نظر داشت که پلتفرم‌های بر خط (آنلاین) تبادل و وب‌گاه‌های خرید و فروش در بخش خصوصی زیرساخت‌های لازم را طی سال‌ها توسعه داده و این حوزه را ساماندهی و امن نموده‌اند و در این مدت برای دغدغه‌های حاکمیتی نه تنها راهکارهای دقیقی را ارائه نموده‌اند بلکه رایزنی لازم را نیز انجام داده و آمادگی کامل خود را برای پوشش دغدغه‌ها به طور مکرر اعلام نموده‌اند. لذا کوتاهی نهادهای متصدی در تعامل مؤثر با بخش خصوصی برای مردم قابل پذیرش نخواهد بود.

مخاطرات اقدام سلبی و شتاب‌زده

۱- بیش از ۲۵۰ هزار میلیارد ریال سرمایه‌های رمزارزی موجود در ایران با خروج ارز از کشور به پلتفرم‌های خارجی منتقل شده و در ریسک تحریم‌ها نیز قرار خواهند گرفت.

۲- کشور به دوران تحریم‌ها بازگشته و تنها روزنه موجود را هم با دست خود از بین خواهیم برد.

۳- فعالیت کاربران، زیرزمینی شده یا به شبکه‌های اجتماعی منتقل خواهد شد و طبیعتاً به‌دلیل عدم ساماندهی قابل نظارت و کنترل نبوده و شاهد رشد نمایی جرایم در این حوزه خواهیم بود.

۴- از بین رفتن زیرساخت‌های موجود، سوخت سرمایه‌های مالی، انسانی و زمانی بوده و عقب‌افتادگی در این حوزه از تحولات جهانی هزینه‌های جبران ناپذیری را برای آینده ایران به همراه خواهد داشت.

۵- از دست دادن بازار به پلتفرم‌های غیرایرانی و خارج از کنترل ما، اتفاقی است مشابه مسدود نمودن پیام‌رسان‌های ایرانی. اقدامی که زمینه حضور پررنگ رقبای خارجی را فراهم کرد، به طوری که حتی پس از فیلتر کردن پیام‌رسان‌های خارجی و صرف ده‌ها هزارمیلیارد تومان سرمایه برای محصولات ایرانی در نهایت منجر به تغییر عادت کاربران نشده و مخاطبان بازهم در زمانی کوتاه به بسترهای خارجی بازگشتند و نمونه‌های فرمایشی هرگز جانی نگرفتند.

۶- مبالغ ریالی که به این حوزه وارد شده‌اند اکنون دارایی‌های دیجیتالی هستند که در ایران نگهداری شده و بسیار نقد شونده می‌باشند. این دارایی‌ها بازگشت پذیری بالایی به سایر بازارهای سرمایه ایران دارند، در صورتی که اگر به‌دلیل بسته‌شدن پلتفرم‌ها یا افزایش ریسک از ایران خارج شوند احتمال بازگشت و نقدشوندگی مجددشان کاهش جدی خواهد یافت.

ثبات و رشد، ضامن حضور سرمایه ها در کشور

سرمایه بسیار فرار است و در کنار ریسک و عدم ثبات نمی‌ماند. لذا لازم است مسئولین به‌عنوان نمایندگان و خدمتگزاران مردم در خصوص اخذ مواضع دقیق و به هنگام بسیار حساس باشند تا شاهد فرصت سوزی و پشیمانی نسل آینده نباشیم. لذا لازم است و پیشنهاد می‌گردد:

۱- نگاه کلان کشور در این حوزه با توجه به راهبردی بودن با مشارکت متخصصان و بخش خصوصی تبیین شود.

۲- سه دغدغه الف) عدم شفافیت تراکنش‌ها ب) صیانت از اموال مشتریان ج) اثرات این حوزه در اقتصاد کلان که برای حاکمیت پراهمیت است در پیشنهادهای بخش خصوصی به صورت دقیق پوشش داده شده است. لذا در اقدامی فوری از تعلل بیشتر جلوگیری شده و با کمک بخش خصوصی و نظارت یک یا چند نهاد مشخص زیرساخت‌های لازم تأمین گردد.

۳- از متمرکزکردن یا رسمی نمودن موضوع به‌دلیل ریسک تحریم‌ها و ریسک‌های امنیتی اجتناب شده و پراکندگی و عدم انحصار برای خدمت‌رسانان حفظ شود. همچنین با روش نظارت هوشمند و لیست سیاه دغدغه‌های حاکمیتی نیز پوشش داده شود.

۴- از هرگونه اقدام شتاب زده، سلبی و غیرکارشناسی اجتناب شود تا شاهد اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی نباشیم.

در پایان تأکید می‌نماییم که فناوری بلاک چین و رمزارزها اگر به درستی در کشور مورد استفاده قرار گیرد، برکات زیادی را برای این آب و خاک به همراه خواهد داشت.

بیانیه مشترک نظام صنفی، انجمن بلاکچین و انجمن فینتک را از اینجا دریافت کنید.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

116 دیدگاه
امید
امید
2 سال و 11 ماه قبل

مردم چون شما مسئولین دگم و کم سواد رو میشناختن، اکثرا (از جمله خودم) از همون اول سرمایه مون رو به صرافی خارجی منتقل کردیم و در آینده هم بدون هیچ مشکلی به ریال تبدیل خواهیم کرد (البته دور از رصد و مانیتور شما مثل سایر مسائلی که غیر قانونی اعلام کردید و مردم دارن انجام میدن)
واقعا جای بسی تاسف داره که به خودشون زحمت نمیدن قبل از اینکه یه تصمیم به این بزرگی بگیرن ، یه تحقیق در مورد این تکنولوژی بکنن و ببینن که آینده تبادل اطلاعات (از جمله اینترنت ، شبکه های اجتماعی ، قرارداد ها ، بانک ها ، صرافی ها ، صنعت و.....) در دنیا بر بستر این تکنولوژی یعنی بلاک چین خواهد بود.

بهلول
بهلول
2 سال و 11 ماه قبل

اگه واقعا ضرر داره پس چرا خودشون ماینر وارد کردن دارن استخراج میکنن و به چینی‌ها برق دادن تا استخراج کنن.... چرااااااااا واسه خودشون زیان نداره

milad
milad
2 سال و 11 ماه قبل

یعنی الان اگر من با سند و مدرک ثابت کنم که قدرت وارد کردن سرمایه به کشور رو با ترید کردن در فارکس دارم شما بهم مییگید احسنت و راه رو برام باز میکنید که بهتر و بیشتر انجامش بدم یا هر چی دارم و میگیرید و میگید کارت غیر قانونیه؟!!!!هه

علیرضا.م.م
علیرضا.م.م
2 سال و 11 ماه قبل

درود . برخی هم به فکر افتاده اند اگر صرافی های داخلی و یا ارزهای دیجیتال مسدود شوند از ایران بروند و بخصوص در کشورهای همسایه ( بخصوص ترکیه) به کار خرید و فروش ارز ادامه دهند تا آنقدر دغدغه نداشته باشند. خوب میشوند منبع درآمد برای آن کشور چون با خرید مایحتاج اولیه و ... به بازارهای داخلی آن کشور می افزایند و از بازار داخلی کشور ما میکاهند.

امیدم به خداس نه بنده خدا
امیدم به خداس نه بنده خدا
2 سال و 11 ماه قبل

خیلی ها از این راه دارن کسب درامد میکنن،اینکه بخوان نون مردم رو ببرن ظلم بزرگی هست،خودم به ولله قسم بیکار بودم و هیچ درامدی نداشتم،خانواده ضعیفی بودیم ،همسرم مریض هستن و نیاز به داروی خاص دارن،و هیچ کار نبود که برم کار کنم،تا وارد این کار شدم و حدود ۳ ساله خدا لطف بزرگی در حق من که و الان درامد خوب دارم،،کل دنیا بخاطر رسیدن مردمش به ثروت دست به هر کاری میزنن،ولی اینجا دوست ندارن مردم صاحب پول باشن ثروت داشته باشن،،چند ساله پدر مردم رو در اوردید ،امسال هم که کرونا زندگی خیلی ها رو نابود کرد بجای اینکه بستر درامد برای مردم ایجاد کنید مانع اینم میشید که کسی درامد نداشته باشه،،چرا فکری به حال بورس نمیکنید که ۱ سال ۶۰ میلیون نفر رو بدبخت کردید،اگر همین ۶۰ میلیون نفر سال قبل پول رو تو ارز دیجیتال میذاشتن الان پولشون چندین هزار برار بود،،،

هلما
هلما
2 سال و 11 ماه قبل

اگه این اتفاق بیفته حتما مردم در صرافی های خارجی ثبت میزنند کاری ک واقعا داره به مردم سود میده ارز دیجیتاله نگران ضرر مردم نباشید فکری باحال مردم فقیر ایران باشید

هلما
هلما
2 سال و 11 ماه قبل

اگه امروز 10میلیون ارز خارج میشود بعد از یکماه چند برابر وارد میشود شما نگران چی هستید

Mahyar Mojarrab
Mahyar Mojarrab
2 سال و 11 ماه قبل

آقایون یکبار نوسان خفن گرفتن از بورس . منتظر دومیش بودن . دیدن بازار برنمیگرده . سوراخ رو میخوان ببندین تا بازم ی نوسان دیگه از ملت توی بورس بگیرن .
سیستم متمرکز نیست . و تورم هم نداره .
حدود 5 میلیون از بیت کوین ها هم مثل این که غیر قابل دسترس هستند .
شما حساب بکن کلا" 16 میلیون تا بیت میتونه قابلیت در دسترس بودن داشته باشه .
به هر نفر باید حدود 0.0018 تا بیت به تعداد مردم جهان برسه .
چند سال دیگه اونقدر گرون میشه که فقط بخشی از اقشار میتونن یدونه کاملش رو بخرن .
و مدتی بعد دیگه بحث 250 هزار دلار و 1 میلیون دلار نیست برای هر بیت کوین نیست .
شما وقتی سرمایه گذاری میکنید .
توی طلا اگه داری سرمایه گذاری میکنی . باید توی بیت هم سرمایه گذاری بکنی حتی همین بازار مریض ده سال دیگه با این قیمت ها معامله نمیشه . منظور اینه که به صورت عمده دولت ها همچنان در حال چاپ پول بودن . در آینده برمیگردی به همین روز و میگی خدایا شکرت .تصمیم درستی گرفتم .
وگرنه قبل از 2017-2018 که بیت کوین کله پا شد چند سال قبلش هم 2013 فکر کنم همین بلا سرش اومد . ولی کسی که توی پیک خریده بود سال 2018 سوار بر سود بود . و کسی هم که توی قله 2018 خرید کرده . الان سوار بر سود هست و شما این خطو بگیر و برو جلو .
ترید میکنی ؟ بکن .
اما همیشه 80 درصد هولد باش .
فقط با 20 درصد ترید بکن .

شورانی
شورانی
2 سال و 11 ماه قبل

احسنت . این آقایون اگر نگران خارج شدن سرمایه از کشور هستند باید جاهای دیگر که ارز از کشور داره خارج می شه رو فکری به حالش بکنند هزاران نفر دارند پولهاشون رو می برند و در کشورهای همسایه خونه می خرند چرا که هیچ امیدی ندارند این همه فرار مغزها و ... بخاطر اینه که هیچ امیدی برای بهبود اوضاع نمی بینند. واقعا این چند نماینده و رییس بانک مرکزی وکسانی که به این نتیجه رسیدند که جلوی رمز اززها رو بگیرند سواد کافی ندارند. اگه مردم از رمزارزها ضرر کرده بودند که این همه موج اعتراضات در مقابل تصمیمی که این آقایون گرفتند شکل نمی گرفت پس نشون میده کسانی که تو این بازارند همه به سود رسیدند ولی برعکس نظر مردم رو در مورد بورس ببینید همه شاکیند چون سرمایشون به باد رفته. امیدوارم دست از سر ما بردارند. مرا به خیر تو امیدی نیست شر مرسان

حبیب
حبیب
2 سال و 11 ماه قبل

بفروشیم بیایم بیرون چکار کنیم دوستان .
یکی راهنمایی کنه،