وزیر اقتصاد: مصوبه قانونی ارزهای دیجیتال تا چند روز دیگر در دولت تصویب می‌شود

وزیر اقتصاد: مصوبه قانونی ارزهای دیجیتال تا چند روز دیگر در دولت تصویب می‌شود

احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد، گفته مصوبه‌ای در ستاد اقتصادی دولت مطرح شده است که تا چند روز دیگر تصویب خواهد شد و با این کار برای اولین بار قاعده‌گذاری در زمینه ارزهای دیجیتال صورت خواهد گرفت.

به گزارش ارزدیجیتال و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، خاندوزی به‌تازگی در گفت‌وگو با یک برنامه رادیویی و در رابطه با پرداخت مالیات از سوی فعالان حوزه ارزهای دیجیتال، گفته است:

فردی در یک سال ۱٬۰۰۰ ميليارد تومان پول به حسابش آمده بود اما یک ریال مالیات نداده بود. بررسی کردیم و دیدم این فرد در حوزه رمزارز فعال است. یک‌صدم این درآمد را کارآفرینان و تولیدکنندگان با کلی زحمت به دست می‌آورند؛ اما این افراد به این راحتی این درآمدها را بدون پرداخت مالیات به دست می‌آورند.

خاندوزی یکی از موانع شکل‌گیری جمهوری اقتصادی را تعارض منافع عنوان کرد و گفت:

دولت باید بتواند نقش تسهیل‌گر را ایفا کند. تعارض منافع بخش مهمی از کارها بود که انجام شد. سعی کردیم با تسهیل صدور مجوزها جاده را برای مردم هموار کنیم. بازرسی برای این کار گذاشتیم و همکارانم در حوزه مقررات‌زدایی و بهبود محیط کسب‌وکار با مدیران همه دستگاه‌ها جلسه می گذاشتند و تلاش شد با تسهیل مقررات، ضوابط صدور مجوز هم تسهیل شود. برداشت ما این است که با این سیاست‌ها اجزای یک مجموعه را تکمیل می‌کنیم.

او تأکید کرد:

تلاش این بوده که فضای جدید هم ایجاد کنیم. همین رمزارز فضای بدی نیست و اتفاقاً موقعیت مناسبی است و به جای اینکه فقط بگوییم کسب‌وکار یعنی کارهایی که قدیمی‌ها انجام می‌دادند، باید سازوکاری برای کسب وکارهای جدید فراهم کنیم. 

وزیر اقتصاد گفت:

یک گام مهم را امسال پشت سر گذاشتم و آن این بوده است که تا پیش از این برخی نهادهایی کلاً مخالف رمزارز بودند و ما توانستیم آنها را قانع کنیم مبنی بر اینکه اینها را باید هدایت و بر آنها نظارت کرد. اگر رمزارزها در خدمت تجارت خارجی قرار گرفتند و نیازی به ارز نبود، باید دست آن فعال اقتصادی را ببوسیم.

خاندوزی در پایان افزود:

مصوبه‌ای در ستاد اقتصادی دولت داشته‌ایم که تا چند روز آینده در هیئت‌دولت تصویب خواهد شد و قاعده‌گذاری برای اولین بار در حوزه رمزارز انجام خواهد شد.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

18 دیدگاه
محمد
محمد
1 سال قبل

هیچ کدام تخصصی ندارید

حمید
حمید
1 سال قبل

هممون بریم همون صرافی خارجی ایشالا که همه سود کنیم و همه مهاجرت به جایی که مسِولینش انسان باشند و نه انسان نما

میلاد
میلاد
1 سال قبل

غالب این بازار افراد مبتدی برای سرمایه گذاری پر ریسک تشکیل میده...
بعد از اون افراد با سرمایه های کم زیر 50هزار دلار هستن...
که اینها هم جزو تریدر ها یا سرمایه گذارهای نیمه حرفه ای هستن و همیشه با ضرر و استرس های زیاد دسته پنجه نرم میکنن.
از اینها گذشته در مورد بازاری صحبت میشه که نوسانات شدیدی داره... این قانون کاملا به ضرر غالب جامعست..
چند نفر از ترید کردن سودهای 1000 میلیارد ریالی کسب کردن؟😂
بیشتر افراد در مجموع در ضرر هستن.
و بعضی ها امید به سالهای آتی دارن....
سازوکار طراحی شده برمبنای فرد با درآمد 1000 میلیاردی قرار روی بقیه اجرا بشه...

امیرحسن
امیرحسن
1 سال قبل

آقا بذار مالیات بگیرند فقط قانونی بشه حول و استرس نقد شدن و خطر بلوکه شدن دارایی نداریم دیگه

Hasan
Hasan
1 سال قبل

این دیدگاه مثل اینه که بگیم خاندوزی بیش از ۲۰ میلیون درامد داره در خالی که یک کارگر کمتر از ۱۰ میلیون پس مالیات باید بر حقوقوشون بر اساس چند برابری حقوق کارگرا حساب بشه

LENIN
LENIN
1 سال قبل

خیلی از همین کارآفرین ها هم صوری هستند. برای دریافت وامهای کلان بانکی بنگاههای ظاهری می زنن که در نهایت جمع میشه یا به یک کارگاه کوچیک با چند تا کارگر تبدیل میشه. وام اخذ شده هم صرف معاملات زمین و ملک و ماشین و حتی همین رمز ارز میشه.

علی
علی
1 سال قبل

درضمن ترید ومعامله گری اگر راحت بود همه تو این بازار سود میکردن ...ازنظرشما ایشون که هزارمیلبارد تومن ارز وارد کشور کرده وسود کرده از کریپتو به راحتی بوده .... نه راحت نبوده آقای وزیر معامله گری سخت ترین وپراسترس ترین شغل دنیاست ... اگر راحت سود کردن بسم الله برین سود کنین کسی جلوی کسی رونگرفته... عجبا ..راحت !!!

علی
علی
1 سال قبل

اون کسی که هزار میلیارد سود کرده از بازار کریپتو قطعا درصرافیهای خارجی فعال بوده .. وتمام اون هزارمیلبارد به صورت ارز وارد کشور کرده ...طبق مصوبه دولت ورود ارز به کشور به هر نحوی چه کاغذی چه حواله و... معاف ازمالیات هست ...اتفاقا شما باید به کسی که هزار میلیارد تومان ازاین راه ارز وارد کشور کرده و ریال کرده مدال هم بدین وبه عنوان کارآفرین برتر معرفی کنین ..صدتا ازاون تولید کننده ها هم نمیتونن اینقدر ارز وارد کشور کنند ... شما به مصوبات خودتون باید پایبند باشین که وورد ارز به کشور معاف ازمالیات هست ... هرکسی داره توکریپتو سود می‌کنه درواقع ارز وارد کشور می‌کنه وباید معاف از هرگونه مالیات باشه ...ازش تقدیرم کنین

A K SH
A K SH
1 سال قبل
پاسخ  علی

زدید تو خال

A K SH
A K SH
1 سال قبل

اینجور اصلا نمی ارزه. کلی پول واسه کارمزد صرافی و تفاوت قیمت خرید و فروش و بالا پایین شدن تتر از جیبمون میره، ده درصدم روش مالیات ببندن دیگه فاتحه

علی رضا حسین زاده
علی رضا حسین زاده
1 سال قبل

اگه اینجوریه باید تو ضررهم سهیم باشین نه فقط مالیات الکی

A K SH
A K SH
1 سال قبل

دقیقا اگه مالیات بگیرن باید خسارت ضرر هم بدن

seyyedSMS
seyyedSMS
1 سال قبل

حالا بذار اول قانونش تصویب بشه بعد غر بزن
پ.ن:لطفا غرغرو نباشیم
سپاس