چرا ورود سرمایه‌گذاران نهادی برای بیت کوین بد است؟

چرا ورود سرمایه‌گذاران نهادی برای بیت کوین بد است؟

اگر زمزمه‌های اخیری که از وال استریت خارج می‌شوند را مد نظر قرار دهیم، به نظر می‌رسد که سال ۲۰۱۹ برای بیت کوین و ارز دیجیتال، سال ورود نهادها و موسسات به بازار ارزهای دیجیتال است.

با این حال، ورود نهادها به هنگام عبور ارزهای دیجیتال از بازار نزولی، نمایانگر یک تیغ دو لبه است. از یک سو، حتی فقط با مشارکت تنها نیز قیمت‌ها بدون شک در کوتاه مدت تا میان مدت پامپ خواهند شد.

از سوی دیگر، به نظر می‌رسد ما به نوعی شاهد ورود دشمن به خانه خودمان هستیم. ارز دیجیتال قرار بود دودمان قدیمی و ریشه‌دار این غول‌های حوزه مالی را بر باد دهد.

بنابراین بله، نهادها به طور قطع وارد عرصه‌ی ارز دیجیتال می‌شوند و اگر شما فکر می‌کنید که این حرکت اتفاق خوبی است، پس ممکن است وقت خوبی باشد که از خود بپرسید در کجای ثبات قدم و وفاداری خود نسبت به ارز دیجیتال اشتباه می‌کنید.

تهدید به کوچک‌تر شدن پنجره اورتون ارز دیجیتال

چرا ورود سرمایه‌گذاران نهادی برای بیت کوین بد است؟

جمینی، صرافی ارز دیجیتالی که توسط برادران دوقلوی وینکلواس تاسیس شده است برای جلب و اغوا کردن نهادها خود را یک پلتفرم تنظیم‌شده معرفی می‌کند.

پنجره اورتون (Overton) به طیف وسیعی از ایده‌ها اشاره دارد که مجازند در فضای عمومی مورد بحث قرار بگیرند. موضوعات خارج از پنجره لزوما ممنوع و یا سانسور نمی‌شوند، آن‌ها آن‌قدر عمیق دفن شده‌اند که حتی بیشتر مردم نمی‌دانند آن‌ها وجود دارند. تا چند سال بعد، هنگامی که شما در گوشه‌های تاریک و مشکوک اینترنت به طور اتفاقی به آن‌ها برمی‌خورید.

همان‌طور که قبلا در سابردیت (تالارهای گفتگوی انجمن ردیت) r/bitcoin مشاهده شده است، زمانی که مردم می‌خواهند از چیزی حمایت کنند، آن‌ها با خوشحالی تمام طول و عرض پنجره اورتون را برای حفظ تمایلات و علایقشان به دل‌‌خواه خود تنظیم می‌کنند.

حذف نظرات مخالف و نامطلوب از سابردیت ارز دیجیتال آن‌قدرها هم شگفت‌آور نیست، به خصوص زمانی که نگه‌دارندگان عصبانی ارز دیجیتال می‌خواهند که از سرمایه‌گذاری‌هایشان محافظت کنند. اما شواهد کافی مبنی بر این‌که سانسور گسترده در r/bitcoin زمانی آغاز شد که نهادها وارد این حوزه شدند، وجود دارد.

این نهادها حامی مالی بلاک‌استریم (Blockstream)، گروه‌ توسعه پیشرو بیت‌کوین هستند؛ و شامل AXA Venture Partners، جناح سرمایه‌گذاری گروه AXA و دومین شرکت بزرگ خدمات مالی در جهان می‌شود. بلاک‌استریم از سال ۲۰۱۶ به هدایت توسعه بیت کوین کمک کرده است و اگر شما این را نمی‌دانستید، ممکن است به خاطر این باشد که پنجر اورتون طوری تنظیم شده است تا شما آگاه نشوید.

سانسور r/bitcoin، بدون تغییر در توطئه‌ی بیلدربرگ (Bilderberg)، نشان‌دهنده‌ی چگونگی نگرش و واکنش نهادهای «پول قدیمی» به آرما‌ن‌های غیرمتمرکز ارز دیجیتال متن باز است. آن‌ها می‌خندند و سپس پول شما را از چنگتان در می‌آورند.

توضیح مترجم: نشست بیلدربرگ یک کنفرانس سالانه است که در سال ۱۹۵۴ توسط شاه‌زاده برنارد هلند «برای تقویت گفتگوی میان اروپا و آمریکای شمالی» ایجاد شد. شرکت‌کنندگان در این کنفرانس رهبران سیاسی اروپا و آمریکای شمالی، کارشناسان صنعت، امور مالی، دانشگاهی و رسانه ها هستند.

بهبودی: جذب بیت کوین بدون کشتن آن

چرا ورود سرمایه‌گذاران نهادی برای بیت کوین بد است؟

باور این‌که زمانی فیسبوک به عنوان مسیح تکنولوژیک مورد ستایش قرار گرفته بود، دشوار است. آیا ارز دیجیتال سرنوشت مشابهی را تجربه خواهد کرد؟

این وب آن وبی نیست که ما در همه زمینه‌ها می‌خواهیم.

این سخنان توسط تیم برنرز لی (Sir Tim Berners Lee) در اوایل سال جاری میلادی بیان شد. مردی که شبکه جهانی اینترنت را اختراع کرد از این حقیقت که رویای اصلی اینترنت محقق نشد اظهار تاسف کرد.

برنرز لی مفاهیم و تصورات موعود اینترنت در اوایل دهه ۱۹۹۰ که شامل اینترنتی آزاد، باز، ناشناس و غیر متمرکز بود را با اینترنتی که امروزه می‌شناسیم و به لطف تبانی دولت‌ها و شرکت‌های بزرگ فناوری، سانسور شده، کنترل شده، ردیابی شده و ابزاری برای جاسوسی است را با هم مقایسه کرد.

توجه: نیازی نبود که اینترنت نابود شود تا پتانسیل تخریبش خنثی شود، فقط باید روی روش پذیرفته‌شده برای انجام کارها به اتفاق آرا برسد. این فرآیندی است که اغلب برای به دست آوردن اعتبار و رمق جدید برای نامش به اندازه کافی اتفاق افتاد و به صورت زیر تعریف می‌شود:

فرآیندی که به واسطه آن، ایده‌های رادیکال سیاسی و تصاویر در فرهنگ رسانه و جامعه بورژا پیچیده، برگزیده، جذب، خنثی، ترکیب، الحاق و تجاری می‌شوند و به این ترتیب از طریق یک دیدگاه خنثی، بی‌ضرر و یا اجتماعی‌تر تفسیر می‌شوند.

برخی از علاقه‌مندان بیت کوین، مانند یکی از اولین استخراج‌کنندگان بیت کوین به نام استفان مالینیو (Stefan Molyneux) سرنوشت احیا و گرفتن رمق تازه‌ای را برای فضای ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۴  پیش‌بینی می‌کردند.

فیسبوک در سال ۲۰۱۱ با زوم روی قیاس و همانندی اینترنت، برای نقش ناخواسته‌ای که در سازماندهی اعتراضات میدان التحریر مصر بازی کرد، به عنوان مسیح تکنولوژیک مورد ستایش قرار گرفت. حرکت رو به جلو در طی چند سال و بعد از آن شبکه اجتماعی مارک زاکربرگ به یکی از بزرگ‌ترین تهدیدهای حریم شخصی در تاریخ اینترنت تبدیل شده است.

ارز دیجیتال درمان است؛ اما آیا ما دارویمان را به موقع مصرف می‌کنیم؟

چرا ورود سرمایه‌گذاران نهادی برای بیت کوین بد است؟

وفقیت و یا شکست بیت کوین در آینده به عنوان ابزاری برای آزادی، به کارایی فناوری آن محدود و خلاصه نمی‌شود؛ بلکه به این‌که آیا افراد می‌توانند مسئولیت سرپرستی خود را بر عهده بگیرند یا خیر بستگی دارد.

تنها راه اجتناب از دام بانکدارهای یاغی، جهان شمول‌ها، جریان اصلی، مستقل و خودکفا بودن است به نحوی که دیگر نیازی به خریدن آن‌چه که آن‌ها عرضه می‌کنند نداشته باشیم. تحت این شرایط، دیگر هیچ‌گونه پروپاگاندا و هنر فروشندگی تاثیر نخواهد داشت، چرا که هیچ حفره‌ای در زندگی ما وجود نخواهد داشت که آن‌ها بخواهند پرش کنند.

گروه آزادی‌خواهان باید از موقعیت کنونی به درستی درس بگیرد. وضعیت آزادی‌خواهی به عنوان یک ایدئولوژی سیاسی بسیار شبیه به وضعیت بیت کوین در تلاش برای آزاد کردن توده‌ها از اسارت مالی است.

سرنوشت آزادی‌خواهی به تاثیر و کارایی آن به عنوان یک سیستم حکومتی بستگی ندارد، بلکه به توانایی شهروندان عادی در برآورده کردن انتظارات آرمان‌هایش بستگی دارد. به همین ترتیب موفقیت و یا شکست بیت کوین در آینده به عنوان ابزاری برای آزادی، به کارایی فناوری آن محدود و خلاصه نمی‌شود؛ بلکه به این‌که آیا افراد می‌توانند مسئولیت سرپرستی خود را بر عهده بگیرند یا خیر بستگی دارد.

در فرهنگ وابستگی امروز، چشم‌انداز هر کدام از این احتمالاتی که به نتیجه می‌رسند ضعیف به نظر می‌رسد. آموزش مورد نیاز برای پرورش این ذهنیت جدید از استقلال، در مدارس عمومی یافت نمی‌شود. اگر قرار باشد در ونزوئلا  افزایش ناگهانی استفاده اتفاق بیفتد، پس همان‌طور که در طول تاریخ بارها مشاهده کردیم، پیش از این‌که به اشتباه خود پی ببریم، فاجعه و مصیبت رخ می‌دهد.

شاید چیزی شبیه فاجعه و مصیبت و یا چیزی بدتر از آن، علتی بود که سبب شد ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۸ شروع به کار روی بیت کوین کند.

آینده بیت کوین مقرر نشده است، سرنوشتش آن چیزی است که برای خود ساخته است

چرا ورود سرمایه‌گذاران نهادی برای بیت کوین بد است؟

بعید است که نظام مالی تاسیس شده با قوانین شبه آنارشیستی که توسط گروه  عجیب و غریبی از برنامه‌نویسان و رمزگذاران بی سر و ته بازی کند

ببینید، اگر نهادها وارد شوند و همه کاری که قرار است انجام دهند استفاده از ارز دیجیتال برای تنوع و افزایش حقوق بازنشستگیشان باشد، پس همه چیز خوب است و تا این‌جای کار اتفاق بدی نیفتاده. قیمت‌ها به علت افزایش تقاضا و ارائه افزایش خواهند یافت، و ما پذیرندگان اولیه، از مزایای این پذیرش در طولانی مدت بهره‌مند خواهیم شد.

با این حال بعید است که نظام مالی تاسیس شده با قوانین شبه آنارشیستی که توسط گروه  عجیب و غریبی از برنامه‌نویسان و رمزگذاران بی سر و ته بازی کند. بله، آن‌ها از تکنولوژی استفاده می‌کنند، اما این بدان معنا نیست که آن‌ها با رعایت قواعد و قوانین آن بازی کنند.

پیش‌تر نیز دیده شده که شرکت‌هایی مانند جی‌پی‌مورگان (JP Morgan) و فیسبوک به ایجاد ارز دیجیتال خودشان و مبتنی بر پروتکل خصوصی خودشان، با قوانین خاص خودشان مبادرت ورزیده‌اند. این اتفاق می‌تواند تبدیل به راه‌حل دوستانه بین حوزه ارز دیجیتال و نهادها شود. آن‌ها ارز دیجیتال خودشان را دارند و ما چیزهای واقعی را نگه می‌داریم.

منبع: ccn
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه