افزایش قیمت بیت کوین تا کجا ادامه دارد؟ دلایل انفجار بیت کوین را بدانید

افزایش قیمت بیت کوین تا کجا ادامه دارد؟ دلایل انفجار بیت کوین را بدانید

قیمت بیت کوین به‌عنوان ارز دیجیتال برتر بازار در روز چهارشنبه برای نخستین بار از نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) از سطح ۵۹ هزار دلاری عبور کرد و روند صعودی قابل‌توجهی در قیمت ارزهای دیجیتال و سهام مرتبط با این دارایی‌ها ایجاد شد.

این افزایش نمایانگر یک دستاورد بسیار چشمگیر در بازار است و نشانه‌ای از احیای مجدد اعتماد سرمایه‌گذاران به بازار ارزهای دیجیتال و به‌طور مشخص، بیت کوین است. این افزایش قیمت باعث شد تا ارزش بازار پادشاه ارزهای دیجیتال در اوج خود به رقم قابل توجه ۱.۲ تریلیون دلار برسد. تا زمان تنظیم این گزارش در ساعت ۱۵:۱۵ روز چهارشنبه، بهای بیت کوین با رشدی ۴.۶ درصدی نسبت به ۲۴ ساعت گذشته به ۵۹,۰۷۱ دلار رسیده است.

افزایش قیمت بیت کوین
بیت کوین در معاملات روز چهارشنبه تا سطح قیمتی ۵۹,۴۶۲ دلاری پیشروی کرد.

با این حال، روند افزایشی بیت کوین طی روزهای اخیر حاصل احساسات صعودی در میان معامله‌گران بوده است که این احساسات صعودی نیز تحت تأثیر چند فاکتور متفاوت قرار داشته‌اند. عملکرد فوق‌العاده صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) بیت کوین، اثر هاوینگ مورد انتظار بیت کوین، افزایش فعالیت‌های معاملاتی و خوش‌بینی فزاینده سرمایه‌گذاران به بازار ارزهای دیجیتال اصلی‌ترین عوامل رشد چشمگیر بیت کوین و رکوردشکنی‌های متوالی آن بوده است.

تب داغ ETF های بیت کوین

داده‌های شرکت تحقیقاتی K۳۳ Research نشان می‌دهد که ۹ صندوق قابل معامله در بورس بیت کوین تازه تأییدشده در ایالات متحده آمریکا هم‌اکنون بیش از ۳۰۰ هزار بیت کوین معادل بیش از ۱۷.۹ میلیارد دلار دارایی تحت مدیریت خود دارند. به‌طور دقیق‌تر، تعداد بیت کوین‌های تحت مدیریت این ETFها در مجموع ۳۰۳,۰۰۲ بیت کوین است که به‌عنوان یک رکورد جدید در این زمینه محسوب می‌شود. نکته قابل توجه این است که در حال حاضر تقریباً ۱.۵ درصد از کل ۱۹.۶ میلیون بیت کوین در گردش در اختیار ETFها قرار دارد.

در این باره بیشتر بخوانید:
ETF های بیت‌کوین اکنون ۱.۵ درصد از عرضه کل بیت‌کوین را در اختیار دارند

به گزارش کوین‌گلس (CoinGlass)، صندوق‌های قابل معامله در بورس بیت کوین در روز چهارشنبه در کنار سایر محصولات قابل معامله بورسی بیت کوین مجموعاً حجم معاملاتی بیش از ۳.۸ میلیارد دلار داشته‌اند. علاوه بر ثبت این رکورد، ارزش بازار آنها نیز از ۴۵ میلیارد دلار عبور کرده است. گفتنی است که تنها در روز سه‌شنبه، ETFهای بیت کوین جریان ورودی خالص سرمایه ۳۵۹ میلیون دلاری را به ثبت رساندند.

انتظارات صعودی و هاوینگ بیت کوین

امیدواری فزاینده معامله‌گران در خصوص عملکرد تحسین‌برانگیز ETFهای بیت کوین تنها عامل رشد اخیر بیت کوین نبوده است و رویداد بسیار مهم و مورد انتظار هاوینگ بیت کوین در ماه آوریل، به افزایش احساسات صعودی در بازار کمک شایانی کرده است.

قرار است در اواسط ماه آوریل سال جاری میلادی پاداش استخراج بلاک برای ماینرهای بیت کوین از ۶.۲۵ واحد بیت کوین به ۳.۱۲۵ واحد کاهش پیدا کند. این رویداد در گذشته نیز ۳ بار در سال‌های ۲۰۱۲، ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ اتفاق افتاده است. هاوینگ یک مکانیسم ضدتورم برای کاهش نرخ عرضه ۲۱ میلیون واحدی بیت کوین در طول زمان به شمار می‌رود.

از لحاظ تاریخی، رویداد هاوینگ بیت کوین همواره باعث افزایش قیمت قابل‌توجهی در بازار شده است و حالا باید منتظر ماه‌های آینده ماند و دید که این بار اوضاع چگونه پیش می‌رود و روند صعودی کنونی بیت کوین تا کجا می‌تواند ادامه پیدا کند.

اثر طمع شدید معامله‌گران بر بازار

از طرف دیگر، یکی از شاخص‌های کلیدی و محوری تأثیرگذار بر احساسات بازار، شاخص ترس و طمع است که به‌عنوان یک فشارسنج برای روانشناسی سرمایه‌گذاران عمل می‌کند. این شاخص در روز چهارشنبه به عدد ۸۲ رسید که نمایانگر طمع شدید است و چنین میزانی برای این شاخص در یک سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

جهش بیت کوین تا کجا ادامه دارد؟ دلایل رشد اخیر بیت کوین

به‌صورت تاریخی می‌توان گفت که چنین سطوح بالایی در شاخص ترس و طمع سرمایه‌گذاران اغلب در دوران پیش از اصلاحات بازار مشاهده می‌شود که به‌طور بالقوه، به‌عنوان سیگنالی برای افزایش نوسانات در آینده در نظر گرفته می‌شود.

ترس و طمع بیت کوین
شاخص ترس و طمع (Fear & Greed) برای معامله‌گران بیت کوین به بالاترین حد خود در یک سال اخیر رسیده است.

گفتنی است که داده‌های کوین‌گلس درباره معاملات لیکوییدشده در بازار ارزهای دیجیتال نشان می‌دهد که در ۲۴ ساعت گذشته ۱۰۳.۵۴ میلیون دلار معاملات آتی بیت کوین لیکوییدشده است. از این مقدار، ۲۹.۵۳ میلیون دلار مربوط به موقعیت‌های خرید لانگ یا صعودی بوده و ۷۴.۰۱ میلیون دلار مربوط به پوزیشن‌های فروش شورت یا نزولی بوده است.

معاملات بیت کوین
در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۱۰۳ میلیون دلار موقعیت معاملاتی بیت کوین لیکویید شده است.

بااین‌حال، کوین دسک در گزارش بازار خود عنوان کرده است که به نظر می‌رسد معامله‌گران در حال حاضر چندان نگران نیستند و برخی حتی انتظار دارند که قیمت بیت کوین در ماه آینده میلادی بتواند رکورد تاریخی خود در محدوده ۶۹ هزار دلاری را بشکند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه