چگونه مهندس وب ۳ شویم؟

چگونه مهندس وب ۳ شویم؟

وب ۳ از حوزه‌های داغ حال‌حاضر دنیای فناوری است و زیربنای مفهومی آن، ظرفیت‌های خود را برای ارائه اکوسیستم آنلاین غیرمتمرکزی ثابت کرده است که در آن مسئولیت برعهده خود کاربران است. وب ۳ با توانمندسازی کاربران از‌طریق تمرکززدایی، به آنان کمک می‌کند تا بدون نیاز به واسطه‌، به خدمات آنلاین دسترسی پیدا کنند.

به‌عنوان نمونه، برای شرکت در بازی‌هایی که به‌قصد درآمدزایی طراحی شده‌اند، به‌جای بازکردن حساب کاربری و واردکردن اطلاعات محرمانه‌تان در آن، می‌توانید از مزایای احراز هویت غیرمتمرکز بهره‌مند شوید.

باید به این نکته اشاره کنیم که همین کاربردهای نوآورانه در وب ۳، باعث افزایش تقاضا برای مشاغلی مانند مهندسی وب ۳ در این حوزه شده است؛ زیرا بسیاری از کسب‌وکارها به‌دنبال روش‌های جدیدی برای ایجاد تحول و پیشرفت در این صنعت هستند و از این متخصصان استقبال می‌کنند.

ناگفته نماند که وب ۳ هنوز در مراحل اولیه توسعه است و مدتی طول می‌کشد تا بالغ شود؛ بنابراین، این فرصتی طلایی برای شماست که در این صنعت پردرآمد شغلی پیدا کنید.

درحال‌حاضر، بیشترِ موقعیت‌های شغلی در وب ۳ روی مشاغل مرتبط با بلاک چین نظیر مهندسی وب ۳ و توسعه‌ قرارداد هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز و نیز توکن‌های غیرمثلی (NFT) تمرکز دارد؛ ولی جای نگرانی نیست؛ زیرا این حوزه به نقش‌های غیرفنی نظیر مدیریت اکوسیستم و مدیریت جامعه هم نیازمند است.

بااین‌‌همه، اگر به شغل مهندسی وب ۳ علاقه دارید، این مطلب راهنمای کاملی است که مسئولیت‌ها، وظیفه‌ها، مهارت‌های لازم و هرآنچه باید درباره این شغل بدانید را در‌اختیارتان قرار می‌دهد. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

چشم‌انداز رشد در وب ۳

یکی از ویژگی‌های برجسته‌ وب ۳، ماهیت نوآورانه برنامه‌هایی است که اکوسیستم آن را تشکیل می‌دهند. توکن‌های غیرمثلی تعریفی جدید از اصول اثبات مالکیت دارایی ارائه می‌کنند و صنعت دیفای انقلابی در استفاده از خدمات مالی ایجاد کرده است و تحولات در‌زمینه فناوری متاورس، دنیایی پر از تجربیات جدید را در عصر دیجیتال نوید می‌دهد.

پیش‌بینی‌هایی که درباره متاورس وجود دارد، نشان می‌دهد که جهان ممکن است تا پایان این دهه یک نسخه سه‌بعدی از اینترنت داشته باشد. از هر چیز دیگری که بگذریم، همه این راه‌حل‌های نوآورانه به مقیاس‌پذیری نیاز دارند و ظرفیت آن‌ها برای کاربردهای بیشتر انکارناپذیر است. این کارها را باید مهندسان وب ۳ انجام دهند و این صنعت هنوز آن‌طور که باید، در این موقعیت شغلی اشباع نشده است.

حال این سؤال مطرح می‌شود که آیا همین دلایل کافی نیستند که بجنبید و مهارت‌های لازم برای مهندسی وب ۳ را کسب کنید تا از این فرصت شغلی طلایی بهره‌مند شوید؟ اگر هنوز تردید دارید، به این آمار و ارقام توجه کنید:

رشد بنیادی سرمایه‌گذاری در شرکت‌های وب ۳ به‌شدت در حال افزایش است. درحال‌حاضر، مبلغ سرمایه جمع‌آوری‌شده به بیش از ۴.۵میلیارد دلار می‌رسد. پیش‌بینی می‌شود درآمد سالانه بازار بلاک چین وب ۳ تا سال ۲۰۲۸، حدود ۲۳.۳میلیارد دلار باشد. گزارش‌های تحقیقات بازار نشان می‌دهند که بازار جهانی متاورس تا سال ۲۰۳۰، ارزشی معادل ۶۷۸میلیارد دلار خواهد داشت.

آیا باید به‌دنبال شغلی در وب ۳ باشیم؟

مهندس وب ۳ - برخی از شرکت‌هایی که روی پروژه‌های وب ۳ کار می‌کنند
تمرکز شرکت‌های بزرگ روی پروژه‌های وب ۳، به‌خوبی دورنمای شغلی در این حوزه را نشان می‌دهد

همان‌طور‌که گفتیم، ظرفیت رشد در بازار وب ۳ می‌تواند یکی از دلایل دنبال‌کردن فرصت‌های شغلی در این صنعت باشد. باوجوداین‌، برخی از شما ممکن است به این موضوع فکر کنید که آیا دنبال‌کردن مسیرهای شغلی در زمینه‌ای که نسبتاً جدید است، عملاً امکان‌پذیر است یا باید دوره مهندسی وب ۳ را فقط به این دلیل انتخاب کنیم که این روزها «وب ۳» اصطلاحی پرطرفدار و ترند روز است؟ پاسخ منفی است. مسلماً باید دلایل قانع‌کننده‌تری پیدا کنید.

به‌گزارش چشم‌اندازهای استعدادهای درخشان صنعت بلاک چین (GBITI)، درحال‌حاضر تعداد متخصصان وب ۳ تا ۷۶درصد افزایش یافته است. برخی از مراکز استعدادیابی برتر وب ۳ در جهان شامل چین و ایالات متحده آمریکا و هند هستند.

نکته مهم دیگر اینکه حوزه‌های گیم‌فای، متاورس، دیفای و توکن‌های غیرمثلی، جریان‌های درآمدی جدید و مدل‌های نوآورانه‌ای از کسب‌وکار را ایجاد کرده‌اند. درنتیجه، بازار وب ۳ مشاغل نوین و غیرمتعارف زیادی به‌وجود آورده است.

علاوه‌براین، برندهای بزرگ مانند فیس‌بوک، مایکروسافت، گوگل، آی‌بی‌ام، کوکاکولا و لویی ویتون روی پروژه‌های وب ۳ کار می‌کنند. این عوامل شواهدی از دورنمای شغلی در این حوزه ارائه می‌دهند.

چرا باید مهندس وب ۳ شویم؟

پاسخ این پرسش به‌ دلایل شما برای کار در این حوزه بستگی دارد. برای مثال، ممکن است دلایل زیر را داشته باشید:

۱. فرصت کارکردن در نقش ارشد

یکی از دلایل مهم برای انتخاب مهندسی وب ۳، کار‌کردن به‌عنوان عضو ارشد در پروژه‌های نوآورانه است. در مقام مهندس وب ۳، می‌توانید پروژه‌های مختلف را به‌دست بگیرید و به‌عنوان عضو ارشد در آن پروژه‌ها فعالیت کنید. همان‌طور‌که می‌دانید، کارکردن با عنوان شغلی ارشد می‌تواند سابقه درخشانی در رزومه شما ثبت کند.

۲. کارکردن روی طیف وسیعی از پروژه‌ها

در مقام مهندس وب ۳، می‌توانید روی طیف گسترده‌ای از پروژه‌ها، از توسعه بازار توکن‌های غیرمثلی گرفته تا طراحی پروژه‌های دیفای، کار کنید. همچنین، می‌توانید شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز جدیدی طراحی یا روی پروژه‌های موجود نظیر استیمیت یا مستودون (Mastodon) کار کنید.

۳. حقوق و مزایای زیاد

نکته مهم بعدی دستمزد موردانتظار برای این شغل است. شاید رؤیایی به‌نظر بیاید؛ اما در آمریکا، حقوق سالانه این مهندسان حتی به ۵۰۰هزار دلار هم می‌رسد. برخی از شرکت‌ها به مشاغلی مانند مهندس زبان سالیدیتی سالانه ۷۵۰هزار دلار پرداخت می‌کنند.

شایان ذکر است حقوق مهندس وب ۳ در کشورهای دیگر به‌اندازه آمریکا نیست؛ اما باز‌هم درمقایسه‌با سایر مشاغل، مخصوصاً شغل‌های سنتی، بسیار بیشتر است.

در کشور ما حقوق مهندس وب ۳ کمتر از حد انتظار است؛ اما خبر خوش اینکه بسیاری از مشاغل در حوزه وب ۳ امکان دورکاری هم دارند. بنابراین، باتوجه‌به تقاضای زیاد مشاغل این حوزه، اگر بر زبان انگلیسی مسلط باشید و تخصص و مهارت‌های کافی داشته باشید، به‌عنوان مهندس وب ۳ در کشورهای دیگر می‌توانید استخدام شوید.

۴. اشباع‌نبودن این حوزه

همان‌طورکه بارها تأکید کردیم، این صنعت هنوز در بسیاری از رشته‌ها ازجمله مهندسی وب ۳ اشباع نشده است. با اینکه دیگر نمی‌توان آن را پیش‌گامی نامید، اگر زود بجنبید، هنوز‌هم می‌توانید از مزیت این اشباع‌نشدگی بهره‌مند شوید.

بازار کار وب ۳ باید خود را با نیازهای شغلی تطبیق دهد؛ اما مدتی طول می‌کشد تا کارشناسان و متخصصان زیادی وارد این حوزه شوند. بنابراین، از کمبود تعداد توسعه‌دهندگان و مهندسان کارآمد و واجدشرایط وب ۳ بهره لازم را ببرید و برای حرفه‌ای‌شدن در این صنعت آینده‌دار سرمایه‌گذاری کنید. بازار کار همیشه به این صورت نخواهد ماند؛ ازاین‌رو، برای پیشی‌گرفتن از رقبای آینده از همین‌حالا خودتان را آماده کنید.

مهندس وب ۳ چه کاری انجام می‌دهد؟

مهندس وب ۳ - مهندس وب ۳ چه کاری انجام می‌دهد؟

قبل از اینکه مهارت‌های لازم برای مهندسی وب ۳ را شناسایی کنید، ابتدا باید بدانید که قرار است چه مسئولیت‌هایی را بپذیرید و چه وظایفی را به شما محول خواهند کرد. به‌طورکلی، وظیفه اصلی مهندسان وب ۳ ایجاد راه‌حل‌های نوآورانه در این صنعت و طراحی معماری آن‌هاست. سایر وظایفی که در این نقش برعهده خواهید داشت، عبارت‌اند از:

  • طراحی و ایجاد اپلیکیشن‌های مربوط به این صنعت باتوجه‌به اهداف مدنظر کسب‌وکار
  • نظارت بر اجرا و آزمایش و استقرار موفقیت‌آمیز این اپلیکیشن‌ها ازطریق همکاری با طراح‌ها و توسعه‌دهنده‌ها و هم‌تیمی‌ها
  • درک الزامات مربوط به کاربرد‌ها و راه‌حل‌هایی که کسب‌وکار ارائه می‌کند
  • یافتن راه‌حل‌هایی برای رفع مشکلات کاربر (مواردی که کاربر از آن رضایت ندارد)
  • استفاده مؤثر از مهارت‌ها به‌منظور توسعه ابزارهای داخلی که به سازمان در استفاده از داده‌ها برای اخذ تصمیمات بهتر کمک کند
  • پشتیبانی از اعضای تیم در طراحی ویژگی‌های جدید و معماری سیستم ازطریق مهارت‌های کار تیمی مؤثر

در سازمان‌های بزرگ، ممکن است همه این وظایف به یک نفر محول نشود؛ ولی در کسب‌وکارهای کوچک‌تر احتمالاً یک نفر همه یا بخشی از این وظایف را بر‌عهده خواهد داشت.

مهارت‌های موردنیاز برای شغل مهندسی وب ۳

مهندس وب ۳ - مهارت‌های موردنیاز برای مهندس وب ۳

بررسی کلی مسئولیت‌های شغلی مهندس وب ۳ به شما کمک می‌کند تا مهارت‌های موردنیاز برای این کار را شناسایی کنید. در این بخش، خلاصه‌ای از مهارت‌هایی را مرور می‌کنیم که کسب‌وکارها به‌عنوان مهندس وب ۳ از شما انتظار دارند.

۱. مبانی بلاک چین

مهم‌ترین و ضروری‌ترین مهارت برای مهندسان وب ۳ تسلط بر فناوری بلاک چین است. بدون دانش فناوری بلاک چین و درک نقش آن در وب ۳، نمی‌توانید در حرفه خود به‌عنوان مهندس وب ۳ حتی یک قدم جلوتر بروید.

۲. طراحی و ساخت برنامه غیرمتمرکز

مهارت مهم بعدی طراحی و ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز (dApp) است. اگر ندانید چطور برنامه غیرمتمرکز بسازید، درست مانند این است که مهندس نرم‌افزار باشید؛ اما نتوانید ویندوز نصب کنید. داشتن ذهنیت کامل و دقیق درباره کاربردهای بالقوه این برنامه‌ها در وب ۳ بسیار مهم است. درواقع، باید بتوانید تصور کنید هر برنامه کجاها ممکن است کاربرد پیدا کند.

۳. مبانی توسعه وب

مهندسان وب ۳ باید بدانند چگونه اپلیکیشن‌هایی که کاربر با آن‌ها تعامل برقرار می‌کند طراحی کنند. این کار مستلزم داشتن دانش کامل از روش‌ها و ابزارهای توسعه وب و تسلط بر آن‌هاست. برای مثال، برنامه‌نویسی فرانت‌اِند شامل HTML و CSS و جاوااسکریپت، یکی از مهارت‌های بسیار مهمی است که باید به‌عنوان مهندس وب ۳ آموزش ببینید.

۴. اتریوم و قراردادهای هوشمند

قراردادهای هوشمند و اتریوم دو اصطلاح جدایی‌ناپذیر از وب ۳ هستند. اتریوم با اکوسیستم عظیم برنامه‌های غیرمتمرکز خود، پایه‌های اولیه انقلاب وب ۳ را تشکیل می‌دهد. درمقابل، قراردادهای هوشمند با تقویت برنامه‌های غیرمتمرکز، به‌عنوان شاهرگ وب ۳ عمل می‌کنند.

فراموش نکنید که این قراردادهای هوشمند هستند که تضمین می‌کنند برنامه غیرمتمرکز بتواند بدون وابستگی به واسطه‌ها تراکنش‌ها را انجام دهد. بنابراین، اگر می‌خواهید مهندس وب ۳ شوید، حتماً دوره‌های آموزش مبانی زبان سالیدیتی و توسعه قراردادهای هوشمند را بگذرانید.

۵. ابزارهای وب ۳

ابزارها در هر صنعتی، خواه سنتی باشد خواه امروزی، پل ارتباطی بین مهارت‌های ذهنی و کارهای عملی هستند. برای اینکه هر مهارتی که آموزش می‌بینید عملاً پیاده‌سازی کنید، به ابزارهای مخصوص نیاز دارید. ابزارهای وب ۳ هم به شما کمک می‌کنند تا از مهارت‌هایتان به‌عنوان مهندس وب ۳ در مسئولیت‌هایتان استفاده کنید.

تسلط بر ابزارهای قدرتمند وب ۳ خودش یکی از مهارت‌های مهمی است که باید کسب کنید. برای نمونه، باید درباره آلکِمی (Alchemy)، ریمیکس (Remix)، ترافل (Truffle) و هاردهت (Hardhat) آموزش ببینید و بر آن‌ها مسلط شوید. این ابزارها محیط‌های توسعه بلاک چین را دراختیار شما قرار می‌دهند تا راه‌حل‌های وب ۳ را روی آن‌ها طراحی و آزمایش و پیاده‌سازی کنید.

از کجا شروع کنیم؟

حال که می‌دانید مسئولیت‌های مهندس وب ۳ چیست و چشم‌انداز حرفه‌ای آن چگونه است و چه مهارت‌هایی را باید کسب کنید، وقت آن است که مسیر شغلی خود را ترسیم کنید.

مجموعه‌ای قدرتمند از مهارت‌ها کسب کنید و به چند مهارت محدود اکتفا نکنید

شرط اساسی برای دنبال‌کردن هر حرفه در وب ۳، یادگیری و تقویت مداوم مهارت‌هاست. به‌خاطر بسپارید که وب ۳ درست مانند اقیانوس پهناوری است که هنوز بسیاری از بخش‌های آن کشف‌نشده باقی مانده است. اگر می‌خواهید مهندسی متخصص و قوی باشید، هرچه می‌توانید بیشتر در این حوزه آموزش ببینید.

برای مثال، علاوه‌بر مهارت‌هایی که گفتیم، در طراحی و توسعه NFTها، فناوری دیفای و مزایای تجاری آن، مبانی متاورس و توکن‌سازی مهارت کسب کنید. علاوه‌براین، اطلاعاتی درباره فناوری اتریوم که اکوسیستم وب ۳ را هدایت می‌کند، کسب کنید. همچنین، استفاده از راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری و قابلیت‌ همکاری جدید را یاد بگیرید که پروژه‌هایی نظیر پالیگان را ارائه می‌دهند.

در دوره‌های آموزشی معتبر حضور یابید و گواهینامه‌های معتبر دریافت کنید

آموختن مهارت‌های مربوط به شغل مهندسی وب ۳ بدون داشتن مدارک معتبر برای اثبات آن مشکلی ایجاد نمی‌کند؛ اما داشتن آن مدارک می‌تواند برگِ‌برنده شما برای مشغول‌شدن به کار در کسب‌وکارهای بسیار بزرگ باشد.

توصیه می‌کنیم در همه دوره‌های آموزشی موردنیاز شرکت کنید و برای تقویت مهارت‌هایتان، دوره‌های تکمیلی آن‌ها را بگذرانید. علاوه‌براین، دوره‌هایی را انتخاب کنید که گواهینامه‌های رسمی و معتبر به شما اعطا می‌کنند. بعد‌از‌آن، آموزش‌های عملی را ببینید تا بتوانید مهارت‌هایی که آموخته‌اید، در موارد کاربردی واقعی به‌کار ببرید.

خود را به‌روز نگه دارید

وب ۳ گنجینه نوآوری است و ماهیت پویای آن نیازمند به‌روزرسانی‌های مکرر و آشنایی با روندهای جدید است. پیوسته جدیدترین اخبار و اطلاعات مربوط به این صنعت را دنبال و مهارت‌های جدید را شناسایی کنید. سطح آموخته‌هایتان را مدام ارتقا دهید تا همگام با این صنعت پیشرفت کنید. به‌روزماندن در شغلتان به‌عنوان مهندس وب ۳ به شما کمک می‌کند تا راه‌حل‌ها و نوآوری‌های خود را با آن پیشرفت‌ها مطابقت دهید.

کلام پایانی

در این مطلب، مهندسی وب ۳، یکی از شغل‌های مهم این حوزه را بررسی کردیم و توضیح دادیم که چرا انتخاب این شغل فرصتی طلایی برای دوستداران حوزه وب ۳ و فناوری بلاک چین است و چرا باید از حالا دست بجنبانید و مهارت‌های لازم را برای آن کسب کنید.

علاوه‌براین، درباره مهارت‌هایی که باید یاد بگیرید سخن گفتیم و با ترسیم دورنمای آینده این شغل، بر اهمیت ورود زودهنگام و نیز به‌روزماندن با آن تأکید کردیم. آیا فکر می‌کنید مهندسی حوزه وب ۳ شغل ایدئالی برای شماست، یا آینده آن را در ایران روشن می‌بینید؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

3 دیدگاه
مهدی
مهدی
1 سال قبل

عالی بود شماره تماس اگه بدین مستقیم در تماس باشیم

محمود
محمود
1 سال قبل

مبحث خیلی مهمی هستش شاید کمتر افرادی در دنیای برنامه نویسی دنبالشو بگیرن اما همین افرادن که در آینده بیشترین سود رو خواهند برد چراکه بازار و تعداد کاربرانش به سرعت درحال گسترشه

خرزوی کوچک
خرزوی کوچک
1 سال قبل

ایرانی جماعت بعد فتح تپه تریدری فقط مونده تپه وب3 یک دستی روش بکشه