ماینرها چه تاثیری بر قیمت بیت کوین دارند؟

ماینرها چه تاثیری بر قیمت بیت کوین دارند؟

در تحقیقی که اخیرا انجام شده، محققین نگاه دقیق‌تری به ارتباط میان قیمت بیت کوین و ورود سرمایه ماینرها به صرافی‌های ارز دیجیتال داشته‌اند.

مشخصا وقتی استخرهای بزرگ استخراج، ارزهای استخراج شده خود را وارد صرافی‌ها ‌کنند، بر قیمت آنها تاثیر می‌گذارند، اما نکته جالب اینجاست که این تاثیر آن قدر که فکر می‌کنید زیاد نیست. نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که امسال بیشتر استخرها، ارزهای خود را نفروخته و نگه داشته‌اند.

به گزارش بیت کوینیست، طبیعتا وقتی تعداد زیادی از یک دارایی وارد بازارها شود، قیمت آن نیز دستخوش تغییر خواهد شد. بر اساس اعلام «توکن آنالیست» (TokenAnalyst)، میان ورود سرمایه‌های استخرهای استخراج به صرافی‌ها و قیمت بیت کوین همبستگی وجود دارد. «ستریس پاریباس» (Cetris Paribus) در تاریخ نوامبر (۱۹ آبان) در این خصوص می‌نویسد:

قیمت بیت کوین و جریان سرمایه ماینرها به صرافی‌ها به یکدیگر ارتباط دارند.

BTCTOP و SlushPool، ارزهای استخراج‌شده خود را به صورت سیستماتیک وارد صرافی‌ها می‌کنند و این در حالی است که F2Pool، مسئول بزرگترین تغییرات قیمت صعودی است (در خصوص ارتباط ماینرها و قیمت بیت کوین).

SlushPool، نوسان چندانی در چرخه امسال نداشته است، اما BTCTOP در سه ماهه سوم امسال نسبت به سه ماهه ابتدایی و دوم، فروشش را ۵۰ درصد بالاتر برده است. به عبارت دیگر در سه ماهه سوم فروش SluchPool، روزانه ۱۵.۹ بیت کوین بوده است، این رقم برای سه ماهه اول و دوم ۱۰.۱ بیت کوین در روز محاسبه شده است.

یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهد که امسال برخی از استخرهای استخراج ترجیح داده‌اند که به جای استفاده از صرافی‌ها، به صورت فرابورسی ارزهای خود را معامله کنند؛ چرا که با قیمت بهتر و کمیسیون کمتری می‌توانند بیت کوین‌های خود را بفروشند، این در حالی است که بسیاری با این یافته‌ها مخالف‌اند.

انت پول در سال ۲۰۱۹ هیچ سرمایه‌ای را وارد صرافی‌ها نکرده است؛ این یعنی نقد کردن سرمایه‌هایش را به صورت فرابورسی انجام داده است.

ستریس پاریباس، از فعالان بازار ارزهای دیجیتال، بر این عقیده است که یا ماینرهای بیت کوین بیشتر ارزهای خود را نگه می‌دارند، یا آنها را به شکل فرابورسی و خارج از صرافی‌ها می‌فروشند. صرافی‌های آسیایی و صرافی «هیوبی» (Huobi) محبوب‌ترین مقصد برای این دسته از ماینرها هستند.

به نظر می‌رسد که در سال ۲۰۱۹ ماینرهای بیشتری به سمت معاملات فرابروسی می‌روند (یا هم بیشتر ارزهای خود را نگه می‌دارند). هر سال تقریبا ۶۵۷ هزار بیت کوین ماین می‌شود، با احتساب هزینه‌ها چیزی در حدود ۲۷۰ هزار بیت کوین درآمد ماینرها خواهد بود. از این میزان تا به اینجای سال ۳ درصد از ارزهای استخراج شده، یعنی تقریبا ۸,۵۰۰ بیت کوین از طریق صرافی‌ها به فروش رسیده است.

با این تفاسیر، نمی‌توان نتیجه گرفت که استخرهای استخراج مستقیما قیمت بیت کوین را تعیین می‌کنند.

در تحقیقی دیگر که توسط Clain.io انجام شده است، تعاملات میان ماینرها و صرافی‌های که پیش‌تر به آنها اشاره کردیم، اندازه‌ای نیست که بتوان گفت تاثیر ماینرها در بازار گسترده باشد.

با وجود اینکه نسبت به یافتن دلیلی برای ارتباط میان ماینرها و تغییرات قیمت بیت کوین، کنجکاویم، اما داده‌ها نشان می‌دهد که همبستگی میان این دو متغیر چندان قوی نیست.

با بررسی یافته‌های توکن آنالیست می‌توان فهمید که موجودی ماینرهای بیت کوین رو به افزایش است؛ پس می‌توان نتیجه گرفت که این ماینرها بیشتر به دنبال نگه‌داری ارزهای خود در سال جاری هستند.

ما همچنین به محاسبه مجموع موجودی ماینرها نیز پرداختیم (کسر تولید بیت کوین از بیت کوین‌های منتقل شده به صرافی‌ها)؛ بر همین اساس، علی رغم افزایش شدید قیمت بیت کوین، ماینرها موجودی خود را افزایش می‌دهند.

تجربه نشان داده است که ماینرها فروش خود را طوری زمان‌بندی می‌کنند که به سود حداکثری برسند. از آنجایی که نسبت به سال گذشته، قیمت بیت کوین ۳۵ درصد کاهش یافته است، به نظر می‌رسد که ماینرها تا پیش از هاوینگ بیت کوین که سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ رخ می‌دهد، موجودی خود را افزایش دهند و بیت کوین‌های خود را نگه دارند.

guest

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط غیرمجاز است.

دیدگاه‌هایی که از قوانین فوق تخطی کرده باشند، تأیید نمی‌شوند و حساب کاربران خاطی ممکن است مسدود شود.

در صورت وقوع کلاهبرداری یا فریب، ارزدیجیتال این حق را دارد که از مراجع قضایی پیگیری کند یا با این نهادها همکاری داشته باشد.

0 دیدگاه
ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.