عملکرد ETF بیت کوین نسبت به بازار آنی چگونه است؟

عملکرد ETF بیت کوین نسبت به بازار آنی چگونه است؟

آتاناسیوس سارافیگوس (Athanasios Psarofagis)، تحلیل‌گر بخش ETFهای بلومبرگ، برآورد کرده است که هزینه سالیانه تمدید سهم‌ها در صندوق ۱۱ درصد است؛ این یعنی سود معامله‌گران در معامله این صندوق‌ها در بازه یک‌ساله، ۱۱ درصد کمتر از معاملات مشابه در بازارهای آنی است.

به گزارش یوتودی، سارافیگوس در توییت اخیر خود با اشاره به هزینه سالیانه تمدید سهم‌ها در ETFهای آتی بیت کوین، این میزان را ۱۱ درصد عنوان کرده است. هزینه تمدید (Roll Cost)، در واقع میزان کارمزدی است که دارنده سهم به گرداننده صندوق پرداخت می‌کند.

عموماً این هزینه در ETFهای آتی بیت کوین بیشتر از ETFهای آنی است که با بیت کوین فیزیکی پشتوانه‌سازی می‌شوند. به‌دلیل زیرساخت‌های صندوق‌ قابل‌معامله در بورس پروشیرز (ProShares)، این شرکت مجبور است از روز آخر ماه، قراردادهای آتی آن ماه را ببندد و قراردادهای ماه آینده را بخرد. همین مسئله هزینه‌های مضاعفی به همراه دارد که از آن با عنوان «هزینه انتقال» یاد می‌شود.

عملکرد ETF بیت کوین نسبت به بازار آنی چگونه است؟

قراردادهای آتی زمانی که به تاریخ سررسید خود نزدیک می‌شوند، قیمتی کمتر از قراردادهای آتی با سررسید بلندتر پیدا می‌کنند؛ این موضوع باعث می‌شود که تمام ETFهایی که با قراردادهای آتی کار می‌کنند، با قیمت بالا خریداری و با قیمتی پایین‌تر نسبت به دارایی در بازار آنی فروخته شوند.

هزینه تمدید در واقع اختلاف میان بسته‌شدن روزانه قراردادهای آتی است. تحلیل‌گر بلومبرگ هم با محاسبه اختلاف قراردادهای آتی ماه‌های نوامبر و دسامبر این عدد را به دست آورده است.

عموماً خرید سهم در صندوق‌های قابل‌معامله بیت کوین که بر پایه ابزارهای مشتقه کار می‌کنند، مشکلاتی را برای سرمایه‌گذاران به همراه دارند. از سوی دیگر، بستر قانون‌گذاری‌شده ETFها باعث می‌شود سرمایه‌گذاران بزرگ معایب آن را به جان بخرند. به‌علاوه، این مشکلات گاهی اوقات سبب می‌شود که سرمایه‌گذار بلافاصله بعد از ورود به بازار ضرر کند.

راه‌حل غلبه بر این مشکل هم انتظار برای تأیید ETFهایی است که با بیت کوین فیزیکی پشتوانه‌سازی می‌شوند؛ در این صورت دیگر خبری از مشکلات فعلی نخواهد بود.

این در حالی است که کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، هنوز مجوز راه‌اندازی چنین ETFهایی را نداده است. این کمیسیون می‌گوید ذات قانون‌گذاری‌نشده ارزهای دیجیتال یکی از موانعی است که بر سر راه تأیید ETFهای آنی قرار دارد.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه