atlasarzdigital

راهنمای کاهش صدای دستگاه استخراج (ماینر)

راهنمای کاهش صدای دستگاه استخراج (ماینر)

استخراج ارزهای دیجیتال همیشه با چالش‌هایی همراه است؛ هزینه‌ها، وضعیت بازار، مشکلات استخرها، اینترنت پایدار و … . اما شاید بتوان صدای دستگاه‌های استخراج ای‌سیک را یکی از اصلی‌ترین چالش‌هایی دانست که یک استخراج‌کننده باید آن را از سر راه خود بردارد. در این مطلب، با روش‌های متنوعی برای کاهش صدای ماینر آشنا می‌شوید.

سروصدای دستگاه‌های ای‌سیک (ASIC)، همیشه یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌ها و مشکلات ماینرها بوده است. صدای گوش‌خراش این دستگاه‌ها نه تنها خواب و سلامت روانی و فیزیکی، بلکه روابط شما با همسایگان و بستگان را هم مختل می‌کند. از طرف دیگر، تا وقتی سوددهی این دستگاه‌ها ادامه داشته باشد، نمی‌توان آن‌ها را خاموش کرد. اما چه راهکارهایی برای حل این مشکل پیش‌روی استخراج‌کنندگان قرار دارد؟

کار را با پاسخ به این سؤال اساسی آغاز می‌کنیم:

منشأ این سروصدای خیلی زیاد از کجاست؟

ای‌سیک‌ها معمولاً دارای دو فن هستند. یکی از این فن‌ها هوا را به داخل مکیده و دیگری هوای گرم تولیدشده از چیپ‌های ای‌سیک را بیرون می‌راند و مانع از این می‌شود که دمای بالا به دستگاه آسیب وارد کند. این فن‌ها برای بیرون راندن هوای گرم باید با سرعت مشخصی بچرخند و سروصدای زیاد آن‌ها هم به همین دلیل است.

راهنمای کاهش صدای دستگاه استخراج (ماینر)
عامل صدای ماینر: فن‌ها

برای مثال می‌توان به انت ماینر اس ۹ (Antminer S9) اشاره کرد که سرعت فن‌های آن در صفحه وضعیت وضعیت ماینر (Status) در حدود ۴,۳۲۰ تا ۴,۵۶۰ دور در دقیقه و صدای آن چیزی در حدود ۷۶ دسی‌بل (dB) است که با صدای داخل یک ایستگاه قطار یا پایانه مسافربری شلوغ برابری می‌کند.

حالا به سراغ راه‌حل‌ها برویم.

۱- کاهش صدا از منبع با پایین آوردن دمای محیط

اغلب دستگاه‌های ای‌سیک، به‌خصوص دستگاه‌های جدید، به‌طور خودکار سرعت فن‌ها را با توجه به دمای محیط کاهش می‌دهند. به همین دلیل اگر ای‌سیک را در محیطی با دمای پایین‌تر قرار دهیم (یا دمای محیط را پایین بیاوریم)، سرعت فن‌ها به‌طور خودکار پایین خواهد آمد و از سروصدای آن‌ها مقداری کاسته می‌شود. پس با انتخاب محیطی خنک‌تر یا پایین آوردن دمای محیط می‌توان صدای فن‌ها را کاهش داد.

روش‌های زیادی برای کنترل دمای محیط اتاق یا فارم وجود دارد که پرداختن به آن‌ها در این مطلب امکان‌پذیر نیست. بهترین کار این است که برای طراحی یک سیستم تهویه مناسب و کارآمد، از کسانی کمک بگیرید که در این زمینه تخصص دارند.

۲- کاهش صدای دریافتی توسط گوش انسان

یکی از راه‌هایی که شاید برای خیلی‌ها خوشایند نباشد، استفاده از هدفون‌های حذف‌کننده صدا یا محافظ‌های گوش (Ear Plug) هنگام خوابیدن یا کار در محیط فعالیت ماینرها است. با استفاده از این روش می‌توان کار و زندگی در محیط نصب ای‌سیک‌ها را کمی قابل‌تحمل‌تر کرد. البته نقطه‌ضعف این کار این است که صدا را تنها برای شخصی کاهش می‌دهد که از این ابزارها استفاده کند و روی دیگران تأثیری نخواهد داشت.

۳- استفاده از باکس‌های ماینینگ

باکس ماینینگ
یک باکس ماینینگِ پیش ساخته

باکس ماینینگ، جعبه‌ای است که فضاهای داخل آن با یک لایه فومِ عایق صوتِ باکیفیت پوشانده شده و خروجی‌های فن‌ها به‌دقت در آن تعبیه شده باشند. سعی کنید تنها از باکس‌های باکیفیت و امتحان پس‌داده استفاده کنید و دقت کنید که دهانه لوله (معمولاً گالوانیزه‌ای) که به خروجی فن متصل است، حتماً بزرگ‌تر از خود فن باشد و به‌درستی عایق‌بندی شده باشد. برای کاهش صدای بیشتر می‌توان داخل لوله را با فوم عایق صوتی نسوز پوشاند. البته تراکم یا دانسیته عایق هم مهم هست و هر چه میزان آن بالاتر باشد، صدای کمتری را به بیرون منتقل می‌کند.

استفاده از لوله‌ها به این دلیل پیشنهاد می‌شود که بتوانید هوای گرم را به‌ راحتی به بیرون باکس منتقل کرده و خیال خود را از دمای داخل باکس راحت کنید. توجه کنید که نصب صحیح دهانه لوله روی خروجی فن کار حساسی است و حتما باید توسط یک فرد ماهر و باتجربه انجام شود.

البته باکس ماینینگ را می‌توان در خانه و با چند تکه چوب هم سرهم کرد، اما تنها وقتی اقدام به این کار کنید که از دانش فنی، مهارت و تجربه کافی برخوردار باشید. یک اشتباه کوچک در کیفیت مواد به‌ کار رفته یا عایق‌بندی باکس می‌تواند دمای داخل باکس را به‌ سرعت بالا برده و به دستگاه ماینر شما آسیب بزند یا حتی به آتش‌سوزی منجر شود.

با جستجو در یوتیوب متوجه می‌شوید که خیلی از افراد از برای ساخت باکس ماینینگ از یخدان‌های پلاستیکی بزرگ و باکیفیت بزرگ استفاده می‌کنند که ایده چندان بدی هم نیست ولی به‌ هر حال محبوس کردن دستگاه ای‌سیک در یک جعبه غیر استاندارد ریسک‌های خاص خودش را دارد و هیچ تضمینی نیست که این روش نتیجه خوبی داشته باشد.

۴- استفاده از پرده و یا فوم‌های عایق صدا

راهنمای کاهش صدای دستگاه استخراج (ماینر)
فوم‌ عایق آکوستیک

نصب یک پرده ضخیم، یا استفاده از فوم‌های آکوستیک، یا عایق صدا روی دیوار (البته مدل نسوز) می‌تواند صدا را تا اندازه‌ای کاهش دهد. در این روش باید باید دقت کرد که انتقال گرما به خارج اتاق به راحتی انجام شود، زیرا در غیر این صورت به علت قابل اشتعال بودن این مواد، احتمال آتش سوزی بالا خواهد رفت.

۵- استفاده از اتاق مخصوص

برای تعداد بالای ماینر می‌توان یک اتاق مخصوص (یا اتاقک سیار) در نظر گرفت و آن را سفارشی‌سازی کرد. بهتر است اتاق دارای دو پنجره باشد تا بتوان با هواکش‌ به خوبی تهویه مناسب را فراهم کرد. جدا کردن ماینرها با استفاده از تخته‌های گچی می‌تواند به کاهش صدای آن‌ها کمک شایانی کند. هواکش‌ها باید به انتهای لوله متصل به دو فن خروجی و ورودی هوای ماینر متصل شوند.

چند نکته مهم

از روغن مینرال استفاده نکنید

فرو بردن دستگاه استخراج در روغن مخصوص مینرال (mineral oil) می‌تواند به کاهش دما یا صدای ماینر کمک کند، اما این کار توصیه نمی‌شود. اعمال تغییرات تائیدنشده توسط شرکت سازنده می‌تواند به قطعات داخل دستگاه، که به دقت تعبیه شده‌اند، آسیب وارد کرده و ضمانت آن را باطل کند. این روزها خیلی از کامپیوترها از این روش به‌جای فن استفاده می‌کنند، اما استفاده از آن‌ در سخت‌افزارهای ماینینگ هنوز چندان مرسوم نشده است. اکثریت عمده دارندگان دستگاه‌های استخراج (غیر از چند استثنا مثل S9 Hydro) از این روش استقبال نکرده‌اند. استفاده از روغن مینرال نیاز به تجهیزات جانبی از جمله آکواریوم و رادیاتور دارد و خود رادیاتور صدای زیادی تولید می‌کند. از این روغن بیشتر برای خنک کردن دستگاه استفاده می‌شود تا کم کردن صدای آن. همچنین به یاد داشته باشید که به گفته کارشناسان، اگر ماینر را داخل روغن مینرال بگذارید، دیگر نمی‌توانید خارج از روغن از آن استفاده کنید.

راهنمای کاهش صدای دستگاه استخراج (ماینر)
ماینرها در روغن مینرال

به‌ طور کلی، استفاده از روغن مینرال علاوه بر هزینه زیاد یک کار بسیار تخصصی است که اجرای اشتباه آن ممکن است باعث خرابی دستگاه شود. علاوه بر این خرید روغن باید با دقت انجام شود. بیشتر روغن‌های موجود در ایران کیفیت بسیار پایینی دارند و بعضی از فروشندگان سودجو هم از بی‌ تجربگی خریداران استفاده کرده و روغن موتور یا امثال آن را به نام روغن مینرال می‌فروشند که خیلی سریع به هش برد و دیگر قطعات آسیب خواهند زد.

فن‌ها را حذف یا دستکاری نکنید

همانطور که گفتیم، ریشه صدای بالای ماینر، فن آن است اما نباید آن‌ها را حذف یا دستکاری کرد. ای‌سیک‌های شرکت انت‌ماینر و بیشتر شرکت‌ها، به‌طور خودکار سرعت فن‌ها را تنظیم می‌کنند. اگر دمای محیط پایین باشد، سرعت فن‌ها طور خودکار تا جایی پایین خواهد آمد که دستگاه بتواند در آن دما با کمترین صدای ممکن به کار خود ادامه دهد.

با پایین‌ آوردن سرعت فن‌ها به‌ صورت نرم‌افزاری یا با تعویض فن‌های اصلی با فن‌هایی با سرعت پایین‌تر، ممکن است در کنترل دمای ماینر به مشکل برخورده و به قطعات و چیپ‌های آن آسیب بزنید.

دستگاه‌ها را در فضای باز قرار ندهید

برخی از افراد دستگاه‌های خود را در فضای کاملا باز قرار می‌دهند تا صدای آن‌ها کمتر آزاردهنده باشد. این کار باعث می‌شود که گرد و خاک زیادی به دستگاه شما برسد و طول عمر آن کاهش می‌یابد. همچنین اگر رطوبت هوا بالا باشد یا بارندگی رخ دهد، آسیب شدیدی به دستگاه شما وارد خواهد شد.

در پایان می‌توانید با مراجعه به بخش پرسش و پاسخ سایت ارزدیجیتال (استک)، سوالات خود را از کاربران متخصص بپرسید.

اشتراک
اطلاع از
guest
29 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین امتیاز
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
سایلنت باکس آشیان
سایلنت باکس آشیان
13 روز پیش

سلام دوستان بعد از روغن بهترین روش و ارزانترین روش استفاده از سایلنت باکس هست.
البته برخی برای سود بیشتر ماینر ها رو مثل جاکفشی، طبقاتی می‌چینند داخل باکس که اینکار برای سازنده و فروشنده سود خوبی دارد و برای خریدار که یکی دوماه بعد میخواد ماینر آسیب ببینه، زیان. در سایلنت باکس ها برای هر ماینر باید حداقل 25 سانتر عرض و 45 تا 50 سانتر ارتفاع در نظر گرفت ولذا گ ل کسانیکه 20 عدد ماینر را در یک باکس یک متری جامیدهند رو نخورید.

مهدی غضنفری راد
مهدی غضنفری راد
4 ماه پیش

سلام
در مورد دمای ورودی و خروجی چرا هیچی نمیگین،اگر کولر گازی داخل اطاق باشه چقدر صدای فن ها پایین میاد؟میشه اطاق زیر زمینی داخل حیاط خانه درست کرد که خنک باشه مثل خانه های مناطق گرمسیر یزد.؟

majid
majid
6 ماه پیش

سلام ممنونم ازشما

آقای کریپتو
آقای کریپتو
6 ماه پیش

سلام عرض تشکر خدمت جناب آریان فر گرامی بابت مقاله ای که کار کردین. چند نکته بود که لازم دونستم به مطلبتون اضافه کنم. فن ماینر به تنهایی تولید صدای زیادی ندارد و صدای ماینرها به علت نوع گردش هوا در بین هیت سینک ها هست. به عنوان مثال مثل فوت کردن و سوت زدن با دهن که هر دو به یک صورت است اما نوع گردش هوا موجب ایجاد صدا می شود. پس فن صدایی نداره. یک روش برای کاهش صدای ماینر تغییر نوع گردش هوا در ماینر هست که توسط فن های سانترفیوژ انجام می شه و یکی از روش های کاهش صدا سیستم واتر بلاک هست. درمورد روغن مینرال با توجه به تحقیقاتی که با یک کارشناس سیستم های برودتی و یک مهندس مکانیک سیالات داشتم نظرشون این بود که هیچ دلیلی بر اثبات آسیب روغن ترانس یا مینرال بر برد های الکترونیکی وجود ندارد و روغن صرفا در زمانی که بنا باشه اون قطعه خارج از روغن کار کنه می تونه از جهت جذب غبار به برد مکل ساز باشه که باید پس از خروج برد از روغن اون برد کامل تمیز بشه. موفق باشید.

مهدی غضنفری راد
مهدی غضنفری راد
3 ماه پیش

با سلام
یه نظری دارم
برای خنک‌کردن اویل یک رادیاتور ماشین میذارن درسته؟
خب، برای تعداد زیاد یک رادیاتور بذاریم و در همون مدار یک فریزر با گاز r410 از داخل یک محفظه ردش کنیم،با موتور قوی! یعنی خنکی اویل میشه چند برابر
و رادیاتور هم اگه روغن زیاد خنک بشه،ترموستاتش زیاد باز نمیکنه و بطبع زیاد روشن نمیشه!
نظرتون چیه؟

majid
majid
6 ماه پیش

سلام دورود به شما ازبابت خبرنامه خوبتون تشکر مجید

هادی
هادی
6 ماه پیش

من تو یخچال گذاشتم و دورشو با اجر گرفتم تو پشتبوم
صداش اصلا نمیداد

ابوذر مرادی
ابوذر مرادی
6 ماه پیش
پاسخ  هادی

لطفا دقیق تر توضیح بدید خود یخچال هم روشنه؟!
و اینکه یخچال کیپه کیپه و هیچ از هوای بیرون استفاده نمیکنید ؟

سید ابوالفضل موسوی
سید ابوالفضل موسوی
6 ماه پیش
پاسخ  هادی

سلام چطوری تو یخچال خنک میشه

امیدملکی
امیدملکی
6 ماه پیش
پاسخ  هادی

سلام میشه دقیق توضیح بدین چطورتویخچال گذاشتین یخچال کارمیمنه یانه؟

امیدملکی
امیدملکی
6 ماه پیش
پاسخ  هادی

میشه دقیق توضیح بدین؟

مهدی غضنفری راد
مهدی غضنفری راد
3 ماه پیش
پاسخ  هادی

سلام
پاورهاشو چیکار کردی؟
منظور گردش هوا و خنک سازی پاور؟!!!!!

علی درفشی
علی درفشی
6 ماه پیش

سلام سال نوتون مبارک من سه سال دارم با روغن کار میکنم اصلانم دستگاها اسیب ندید شایع درست نکنید لطفا

majid
majid
6 ماه پیش

سلام دورود به شما ببخشید چه روغنی یعنی روغن سیلیکونی 800درجه اینکه نه بو داره وهم تحمل عالیه داره تا3000درجه ای هم هست آیا شما ازاین روغن استفاده کرده اید؟ ممنونم ازشما لطفا جواب بدید ممنون میشم ازشما همکار گرامی majidسپاس

محمد
محمد
6 ماه پیش

به نظر بهترین کار آکوستیک کردن اتاق ماینر ها می باشد و پیشنهاد به جای استفاده از فوم های آکوستیک می توانید از شونه تخم مرغ مقوایی استفاده کنید تا 70 درصد صدا را کاهش میده

خرزوی کوچک
خرزوی کوچک
6 ماه پیش
پاسخ  محمد

70 درصد کاهش صدا ، به هیچ وجه صدا کاهش پیدا نمیکنه بهتره دنبال روش های دیپه باشید

مهدی غضنفری راد
مهدی غضنفری راد
3 ماه پیش
پاسخ  محمد

همونایی که واقعا تخم مرغ میذارن توش؟ یا این یه اصطلاحه که میگین؟

ایمانم
ایمانم
6 ماه پیش

مطالب مفیدی نبود! معمولی بود

قهرمان پوچی
قهرمان پوچی
6 ماه پیش

همچنین نصف کردن صدای ماینر با دوتا فن بی صدا سایلنت که در پاورها مدت هاست استفاده میشه دونه ای 40 تومن خودم از پایتخت خریدم:
https://www.youtube.com/watch?v=7TANw6DeIy0

بازخورد
feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه راهنمای کاهش صدای دستگاه استخراج (ماینر) ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
  • گزارش خطا
  • انتقادات و پیشنهادات
  • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
29
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx
()
x