راهنمای کاهش صدای دستگاه استخراج (ماینر)

راهنمای کاهش صدای دستگاه استخراج (ماینر)

استخراج ارزهای دیجیتال همیشه با چالش‌هایی همراه است؛ هزینه‌ها، وضعیت بازار، مشکلات استخرها، اینترنت پایدار و … . اما شاید بتوان صدای دستگاه‌های استخراج ای‌سیک را یکی از اصلی‌ترین چالش‌هایی دانست که یک استخراج‌کننده باید آن را از سر راه خود بردارد. در این مطلب، با روش‌های متنوعی برای کاهش صدای ماینر آشنا می‌شوید.

سروصدای دستگاه‌های ای‌سیک (ASIC)، همیشه یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌ها و مشکلات ماینرها بوده است. صدای گوش‌خراش این دستگاه‌ها نه تنها خواب و سلامت روانی و فیزیکی، بلکه روابط شما با همسایگان و بستگان را هم مختل می‌کند. از طرف دیگر، تا وقتی سوددهی این دستگاه‌ها ادامه داشته باشد، نمی‌توان آن‌ها را خاموش کرد. اما چه راهکارهایی برای حل این مشکل پیش‌روی استخراج‌کنندگان قرار دارد؟

کار را با پاسخ به این سؤال اساسی آغاز می‌کنیم:

منشأ این سروصدای خیلی زیاد از کجاست؟

ای‌سیک‌ها معمولاً دارای دو فن هستند. یکی از این فن‌ها هوا را به داخل مکیده و دیگری هوای گرم تولیدشده از چیپ‌های ای‌سیک را بیرون می‌راند و مانع از این می‌شود که دمای بالا به دستگاه آسیب وارد کند. این فن‌ها برای بیرون راندن هوای گرم باید با سرعت مشخصی بچرخند و سروصدای زیاد آن‌ها هم به همین دلیل است.

راهنمای کاهش صدای دستگاه استخراج (ماینر)
عامل صدای ماینر: فن‌ها

برای مثال می‌توان به انت ماینر اس ۹ (Antminer S۹) اشاره کرد که سرعت فن‌های آن در صفحه وضعیت وضعیت ماینر (Status) در حدود ۴,۳۲۰ تا ۴,۵۶۰ دور در دقیقه و صدای آن چیزی در حدود ۷۶ دسی‌بل (dB) است که با صدای داخل یک ایستگاه قطار یا پایانه مسافربری شلوغ برابری می‌کند.

حالا به سراغ راه‌حل‌ها برویم.

۱- کاهش صدا از منبع با پایین آوردن دمای محیط

اغلب دستگاه‌های ای‌سیک، به‌خصوص دستگاه‌های جدید، به‌طور خودکار سرعت فن‌ها را با توجه به دمای محیط کاهش می‌دهند. به همین دلیل اگر ای‌سیک را در محیطی با دمای پایین‌تر قرار دهیم (یا دمای محیط را پایین بیاوریم)، سرعت فن‌ها به‌طور خودکار پایین خواهد آمد و از سروصدای آن‌ها مقداری کاسته می‌شود. پس با انتخاب محیطی خنک‌تر یا پایین آوردن دمای محیط می‌توان صدای فن‌ها را کاهش داد.

روش‌های زیادی برای کنترل دمای محیط اتاق یا فارم وجود دارد که پرداختن به آن‌ها در این مطلب امکان‌پذیر نیست. بهترین کار این است که برای طراحی یک سیستم تهویه مناسب و کارآمد، از کسانی کمک بگیرید که در این زمینه تخصص دارند.

۲- کاهش صدای دریافتی توسط گوش انسان

یکی از راه‌هایی که شاید برای خیلی‌ها خوشایند نباشد، استفاده از هدفون‌های حذف‌کننده صدا یا محافظ‌های گوش (Ear Plug) هنگام خوابیدن یا کار در محیط فعالیت ماینرها است. با استفاده از این روش می‌توان کار و زندگی در محیط نصب ای‌سیک‌ها را کمی قابل‌تحمل‌تر کرد. البته نقطه‌ضعف این کار این است که صدا را تنها برای شخصی کاهش می‌دهد که از این ابزارها استفاده کند و روی دیگران تأثیری نخواهد داشت.

۳- استفاده از باکس‌های ماینینگ

باکس ماینینگ
یک باکس ماینینگِ پیش ساخته

باکس ماینینگ، جعبه‌ای است که فضاهای داخل آن با یک لایه فومِ عایق صوتِ باکیفیت پوشانده شده و خروجی‌های فن‌ها به‌دقت در آن تعبیه شده باشند. سعی کنید تنها از باکس‌های باکیفیت و امتحان پس‌داده استفاده کنید و دقت کنید که دهانه لوله (معمولاً گالوانیزه‌ای) که به خروجی فن متصل است، حتماً بزرگ‌تر از خود فن باشد و به‌درستی عایق‌بندی شده باشد. برای کاهش صدای بیشتر می‌توان داخل لوله را با فوم عایق صوتی نسوز پوشاند. البته تراکم یا دانسیته عایق هم مهم هست و هر چه میزان آن بالاتر باشد، صدای کمتری را به بیرون منتقل می‌کند.

استفاده از لوله‌ها به این دلیل پیشنهاد می‌شود که بتوانید هوای گرم را به‌ راحتی به بیرون باکس منتقل کرده و خیال خود را از دمای داخل باکس راحت کنید. توجه کنید که نصب صحیح دهانه لوله روی خروجی فن کار حساسی است و حتما باید توسط یک فرد ماهر و باتجربه انجام شود.

البته باکس ماینینگ را می‌توان در خانه و با چند تکه چوب هم سرهم کرد، اما تنها وقتی اقدام به این کار کنید که از دانش فنی، مهارت و تجربه کافی برخوردار باشید. یک اشتباه کوچک در کیفیت مواد به‌ کار رفته یا عایق‌بندی باکس می‌تواند دمای داخل باکس را به‌ سرعت بالا برده و به دستگاه ماینر شما آسیب بزند یا حتی به آتش‌سوزی منجر شود.

با جستجو در یوتیوب متوجه می‌شوید که خیلی از افراد از برای ساخت باکس ماینینگ از یخدان‌های پلاستیکی بزرگ و باکیفیت بزرگ استفاده می‌کنند که ایده چندان بدی هم نیست ولی به‌ هر حال محبوس کردن دستگاه ای‌سیک در یک جعبه غیر استاندارد ریسک‌های خاص خودش را دارد و هیچ تضمینی نیست که این روش نتیجه خوبی داشته باشد.

۴- استفاده از پرده و یا فوم‌های عایق صدا

راهنمای کاهش صدای دستگاه استخراج (ماینر)
فوم‌ عایق آکوستیک

نصب یک پرده ضخیم، یا استفاده از فوم‌های آکوستیک، یا عایق صدا روی دیوار (البته مدل نسوز) می‌تواند صدا را تا اندازه‌ای کاهش دهد. در این روش باید باید دقت کرد که انتقال گرما به خارج اتاق به راحتی انجام شود، زیرا در غیر این صورت به علت قابل اشتعال بودن این مواد، احتمال آتش سوزی بالا خواهد رفت.

۵- استفاده از اتاق مخصوص

برای تعداد بالای ماینر می‌توان یک اتاق مخصوص (یا اتاقک سیار) در نظر گرفت و آن را سفارشی‌سازی کرد. بهتر است اتاق دارای دو پنجره باشد تا بتوان با هواکش‌ به خوبی تهویه مناسب را فراهم کرد. جدا کردن ماینرها با استفاده از تخته‌های گچی می‌تواند به کاهش صدای آن‌ها کمک شایانی کند. هواکش‌ها باید به انتهای لوله متصل به دو فن خروجی و ورودی هوای ماینر متصل شوند.

چند نکته مهم

از روغن مینرال استفاده نکنید

فرو بردن دستگاه استخراج در روغن مخصوص مینرال (mineral oil) می‌تواند به کاهش دما یا صدای ماینر کمک کند، اما این کار توصیه نمی‌شود. اعمال تغییرات تائیدنشده توسط شرکت سازنده می‌تواند به قطعات داخل دستگاه، که به دقت تعبیه شده‌اند، آسیب وارد کرده و ضمانت آن را باطل کند. این روزها خیلی از کامپیوترها از این روش به‌جای فن استفاده می‌کنند، اما استفاده از آن‌ در سخت‌افزارهای ماینینگ هنوز چندان مرسوم نشده است. اکثریت عمده دارندگان دستگاه‌های استخراج (غیر از چند استثنا مثل S۹ Hydro) از این روش استقبال نکرده‌اند. استفاده از روغن مینرال نیاز به تجهیزات جانبی از جمله آکواریوم و رادیاتور دارد و خود رادیاتور صدای زیادی تولید می‌کند. از این روغن بیشتر برای خنک کردن دستگاه استفاده می‌شود تا کم کردن صدای آن. همچنین به یاد داشته باشید که به گفته کارشناسان، اگر ماینر را داخل روغن مینرال بگذارید، دیگر نمی‌توانید خارج از روغن از آن استفاده کنید.

راهنمای کاهش صدای دستگاه استخراج (ماینر)
ماینرها در روغن مینرال

به‌ طور کلی، استفاده از روغن مینرال علاوه بر هزینه زیاد یک کار بسیار تخصصی است که اجرای اشتباه آن ممکن است باعث خرابی دستگاه شود. علاوه بر این خرید روغن باید با دقت انجام شود. بیشتر روغن‌های موجود در ایران کیفیت بسیار پایینی دارند و بعضی از فروشندگان سودجو هم از بی‌ تجربگی خریداران استفاده کرده و روغن موتور یا امثال آن را به نام روغن مینرال می‌فروشند که خیلی سریع به هش برد و دیگر قطعات آسیب خواهند زد.

فن‌ها را حذف یا دستکاری نکنید

همانطور که گفتیم، ریشه صدای بالای ماینر، فن آن است اما نباید آن‌ها را حذف یا دستکاری کرد. ای‌سیک‌های شرکت انت‌ماینر و بیشتر شرکت‌ها، به‌طور خودکار سرعت فن‌ها را تنظیم می‌کنند. اگر دمای محیط پایین باشد، سرعت فن‌ها طور خودکار تا جایی پایین خواهد آمد که دستگاه بتواند در آن دما با کمترین صدای ممکن به کار خود ادامه دهد.

با پایین‌ آوردن سرعت فن‌ها به‌ صورت نرم‌افزاری یا با تعویض فن‌های اصلی با فن‌هایی با سرعت پایین‌تر، ممکن است در کنترل دمای ماینر به مشکل برخورده و به قطعات و چیپ‌های آن آسیب بزنید.

دستگاه‌ها را در فضای باز قرار ندهید

برخی از افراد دستگاه‌های خود را در فضای کاملا باز قرار می‌دهند تا صدای آن‌ها کمتر آزاردهنده باشد. این کار باعث می‌شود که گرد و خاک زیادی به دستگاه شما برسد و طول عمر آن کاهش می‌یابد. همچنین اگر رطوبت هوا بالا باشد یا بارندگی رخ دهد، آسیب شدیدی به دستگاه شما وارد خواهد شد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

41 دیدگاه
محمود
محمود
۲ سال قبل

با سلام خدمت دوستان من سایلنت کردم چرا از 30 تراهش به 25 تراهش کاهش پیدا کرده

محمد
محمد
۳ سال قبل

با سلام و عرض ارادت،بهترین گزینه اینه که مثل بنده یه کانکس یخچال زیر صفری بدید براتون بسازن،چون یخچالهای زیر صفر برای فریز کردن گوشته از عایق بسیار قوی در ساختش استفاده کردن و تحت هیچ شرایطی صدائی از ماینرها در نمیاد ،هم بواسطه عایق کانکس و هم دمای زیر صفری که اون تو هست،اکثر اوقات فنها با دور بسیار پائین کار میکنن

حبیب
حبیب
۲ سال قبل
پاسخ  محمد

سلام ایده جالبیه,شماخودتون.تست کردین کارمیکنه ورطوبت یخچال روچکارکردین ,منظورتون یخچال صندوقیه دیگه به برق وصل میشه ودستگاه داخلش قرارمیگیره

اسماعیل
اسماعیل
۳ سال قبل

سلام دوستان بنظرتون با استفاده از فن حلزونی ماینر خراب می‌شود

رضا افسری
رضا افسری
۳ سال قبل

چرا انقد خودتونو اذیت میکنید
۱کابینت فلزی قدیمی دوطرفشو سوراخ کنید واسه فن ورودی و خروجی دوتا لوله بخاری بزارید که کامل هوارو بدن بیرون. زیر و کناره ها و بالای کابینت رو هم با قالی و موکت های قدیمی که قطعا همه خونه ها دارن بپوشونید اصلااا دیگه صداش درنمیاااد

یوسف فرجی
یوسف فرجی
۳ سال قبل

سلام قطر فن سایلنت باکس بنده 25 میباشد که لوله تخلیه فلکسی آن هم 25 دولایه زدم متاسفانه صدای خروجی لوله خیلی زیاد هستش ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

عرفان
عرفان
۳ سال قبل

سلام آقای یوسف.
داخل لوله فوم صدا یا پشم شیشه بزار. 80% جلوی صدا رو میگیره.

سایلنت باکس آشیان
سایلنت باکس آشیان
۳ سال قبل

سلام دوستان بعد از روغن بهترین روش و ارزانترین روش استفاده از سایلنت باکس هست.
البته برخی برای سود بیشتر ماینر ها رو مثل جاکفشی، طبقاتی می‌چینند داخل باکس که اینکار برای سازنده و فروشنده سود خوبی دارد و برای خریدار که یکی دوماه بعد میخواد ماینر آسیب ببینه، زیان. در سایلنت باکس ها برای هر ماینر باید حداقل 25 سانتر عرض و 45 تا 50 سانتر ارتفاع در نظر گرفت ولذا گ ل کسانیکه 20 عدد ماینر را در یک باکس یک متری جامیدهند رو نخورید.

مهدی غضنفری راد
مهدی غضنفری راد
۴ سال قبل

سلام
در مورد دمای ورودی و خروجی چرا هیچی نمیگین،اگر کولر گازی داخل اطاق باشه چقدر صدای فن ها پایین میاد؟میشه اطاق زیر زمینی داخل حیاط خانه درست کرد که خنک باشه مثل خانه های مناطق گرمسیر یزد.؟

majid
majid
۴ سال قبل

سلام ممنونم ازشما

آقای کریپتو
آقای کریپتو
۴ سال قبل

سلام عرض تشکر خدمت جناب آریان فر گرامی بابت مقاله ای که کار کردین. چند نکته بود که لازم دونستم به مطلبتون اضافه کنم. فن ماینر به تنهایی تولید صدای زیادی ندارد و صدای ماینرها به علت نوع گردش هوا در بین هیت سینک ها هست. به عنوان مثال مثل فوت کردن و سوت زدن با دهن که هر دو به یک صورت است اما نوع گردش هوا موجب ایجاد صدا می شود. پس فن صدایی نداره. یک روش برای کاهش صدای ماینر تغییر نوع گردش هوا در ماینر هست که توسط فن های سانترفیوژ انجام می شه و یکی از روش های کاهش صدا سیستم واتر بلاک هست. درمورد روغن مینرال با توجه به تحقیقاتی که با یک کارشناس سیستم های برودتی و یک مهندس مکانیک سیالات داشتم نظرشون این بود که هیچ دلیلی بر اثبات آسیب روغن ترانس یا مینرال بر برد های الکترونیکی وجود ندارد و روغن صرفا در زمانی که بنا باشه اون قطعه خارج از روغن کار کنه می تونه از جهت جذب غبار به برد مکل ساز باشه که باید پس از خروج برد از روغن اون برد کامل تمیز بشه. موفق باشید.

فرهاد
فرهاد
۲ سال قبل

سلام... ممنون از شما
1 سوال؟ اگه صدای ماینر بیشتر مربوط به جریان هوا داخل هیت سینک ها هست، چرا وقتی که داخل روغن مینرال قرار میگیره بازم صدا هست؟ اون وقت دیگه جریان هوایی نیست که بین هیت سینک ها جریان داسته باشه؟

مهدی غضنفری راد
مهدی غضنفری راد
۴ سال قبل

با سلام
یه نظری دارم
برای خنک‌کردن اویل یک رادیاتور ماشین میذارن درسته؟
خب، برای تعداد زیاد یک رادیاتور بذاریم و در همون مدار یک فریزر با گاز r410 از داخل یک محفظه ردش کنیم،با موتور قوی! یعنی خنکی اویل میشه چند برابر
و رادیاتور هم اگه روغن زیاد خنک بشه،ترموستاتش زیاد باز نمیکنه و بطبع زیاد روشن نمیشه!
نظرتون چیه؟

فرهاد نعمتی سرای
فرهاد نعمتی سرای
۳ سال قبل

اگر بخوای اصولی کار کنی باید رادیاتور خنک کننده روغن صنعتی استفاده کنی که دارای فن قوی تر و لوله های مسی بهتر هست. در ممورد تعداد زیاد می توی خنک کننده ها رو سری کنی. یعنی خروجی هر رادیاتور رو به ورودی رادیاتور بعی وصل کنی

majid
majid
۴ سال قبل

سلام دورود به شما ازبابت خبرنامه خوبتون تشکر مجید